Dobór anteny

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Rudolf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2006-04-11, 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Dobór anteny

Post autor: Rudolf »

:?: Od dwóch tygodni łączę sie z netem za pośrednictwem modemu Option Globetrotter 3G/EDGE wersja 7.0. w sieci ORANGE.
W Warszawie nie mam problemów - UMTS 2-3 kreski, szybkość 200-300 kb/s, ale spędzam tu tylko 3-4 miesiace. Pozostałą część roku spędzam na działce bez stałego łącza i dostępu do UMTS-U, stąd zakup tego modemu.
Zasięg sieci Orange na działce mam tylko na zewnątzr budynku i jest nastepujacy:
- 4 km na wschód stacja GPRS ( Brzuza lub Brzóza) o częstotliwości 1800 Mhz
- 10 km na północ stacja EDGE (Knurowiec) o częśtotliwości 900 Mhz
Proszę o pomoc, jaką antenę zewnętrzną powinienem kupić aby mieć jak najlepszą łączność z netem.
Są oczywiście trzy możliwości:
1. Antena zewnętrzna dwupasmowa, firma DIPOL przestała je jednak produkować.
2. Antena zewnętrzna EDGE na częstotliwości 900 Mhz
3. Antena zewnętrzna GPRS na częśtotliwości 1800 Mhz
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Dobór anteny

Post autor: magmike »

10 km do EDGE więc można w to spokojnie inwestować.
pozdrawiam, magmike
Awatar użytkownika
tracer.on
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 188
Rejestracja: 2005-11-15, 10:47
Lokalizacja: Mazury

Re: Dobór anteny

Post autor: tracer.on »

jeżeli masz EDGE na 900 to ATK 20 u mnie działa ok.
--
cryptek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2006-02-09, 16:19

Re: Dobór anteny

Post autor: cryptek »

Zalezy od uwarunkowań terenowych. Ja mam nadajnik EDGE 900Mhz około 4km, ale jestem <za górą>. A niestety propagacja fal w tym zakresie częstotliwiści jest taka , ze musi być widzialność anten. Facet z Plusa wybił mi z głowy EDGE nawet z anteną 16.5db umocowaną jak najwyżej.
Rudolf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2006-04-11, 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór anteny

Post autor: Rudolf »

Dziękuję za podpowiedzi. Mam jednak wątpliwości jak jest z sygnałem EDGe jeżeli domek mam w lesie i anteny na pewno nie będą się widzieć. Może ktoś ma tu jakieś doświadczenie
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór anteny

Post autor: raptou »

Wysoki maszcik a na nim antena + dobry kabelek. Anteny wcale nie muszą się "widzieć" wysokośc jej umieszczenia także jest ważna. A może antena umocowana wysoko na drzewie ? To nie żart. Tylko, jeżeli na jej trasie są przeszkody to już nie kierunkowa tylko dookólna z dużym zyskiem.


Kiedyś były też w sprzedaży wzmacniacze GSM. Nie cieszyły się popularnością i znikły z polskiego rynku ale może warto do tego wrócić. Wzmacniają fale radiowe, więc nie jest istotne jaką treść niosą - czyli pasują do usług GPRS/EDGE. Tobie by się taki przydał ale niestety nie mam pojęcia gdzie to w Polsce kupić o ile ktoś to <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> jeszcze sprzedaje.
Rudolf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2006-04-11, 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór anteny

Post autor: Rudolf »

Dziękuję, pomysł z drzewem przemyślę.
manktom
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2006-11-08, 07:33
Lokalizacja: Pila

Re: Dobór anteny

Post autor: manktom »

Rudolf pisze:Dziękuję, pomysł z drzewem przemyślę.
Mam podobna sytuacje, wiec pytam jak rozwiazanie sie sprawdzilo chodzi mi o antene?
Pozdrawiam
Tomasz
Awatar użytkownika
kre_cik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2006-11-07, 16:17

Re: Dobór anteny

Post autor: kre_cik »

Mam pytanie. W mój dom jest oddalony od najbliższego nadajnika GPRS o jakieś niecałe 2km. Czy rzeczywiście używając anteny kierunkowej "widzialność" nadajnika i anteny w tym przypadku jest ważna? Czy jaka kolwiek przeszkoda może zakłócić działanie anteny?
Ostatnio zmieniony 2006-11-09, 20:13 przez kre_cik, łącznie zmieniany 1 raz.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Dobór anteny

Post autor: Ufo atakuje »

kre_cik pisze:Mam pytanie. W mój dom jest oddalony od najblirzszego nadajnika GPRS o jakieś niecałe 2km. Czy rzeczywiście używając anteny kierunkowej "widzialność" nadajnika i anteny w tym przypadku jest ważna? Czy jaka kolwiek przeszkoda może zakłócić działanie anteny?
Mam rozumieć, że chcesz tą antenę skierować na nadajnik z GPRS? Przecież i tak będziesz miał 50kb/s max. Na tym forum wszyscy kombinują raczej jak uciec przed takim BTS-em na taki z EDGE lub UMTS.
Antena zewnętrzna zawsze polepszy warunki transmisji, a od rodzaju przeszkód zależy też jak bardzo. Na przykład ściany bloków mogą skutecznie stłumić sygnał i antena nie pomoże. Z kolei na otwartych przestrzeniach można uzysać dobry efekt z bardzo dużych odległości.
Awatar użytkownika
kre_cik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2006-11-07, 16:17

Re: Dobór anteny

Post autor: kre_cik »

Może pytanie głupie ale czy jest jakiś spis nadajników EDGE?
Awatar użytkownika
pluskwa_skarzysko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 326
Rejestracja: 2006-05-11, 00:37
Lokalizacja: Pogorzałe

Re: Dobór anteny

Post autor: pluskwa_skarzysko »

kre_cik pisze:Może pytanie głupie ale czy jest jakiś spis nadajników EDGE?
http://www.bez-kabli.pl/ftopic310.html obadaj to
Ostatnio zmieniony 2006-11-09, 21:58 przez pluskwa_skarzysko, łącznie zmieniany 1 raz.
Instrukcja została napisana tylko dla systemu Windows, bo użytkownicy Linuksa sami sobie poradzą, a użytkownicy Mac'ów przyzwyczajeni są, że ich wszyscy olewają ;)
ODPOWIEDZ