Podłaczenie antenki: jaki efekt?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bluecrush
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2006-04-25, 06:15
Lokalizacja: /dev/null

Podłaczenie antenki: jaki efekt?

Post autor: bluecrush »

Dzisiaj podłączyłem antene do modemu GPGRS/EDGE mam Twój Internet 120 i wskoczył mi transfer z 10 na 22 kb/s.
Może być !? Vhyba (->chyba) raczej tak.
Ale powinny być lepsze efekty!
Ma moze ktoś sposób na jeszcze szybsze działanie GPRS/EDGE Orange?
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Podłaczenie antenki: jaki efekt?

Post autor: kemott1 »

Jeśli masz 22kb/s to naprawdę słabo, chyba, że chodzi o 22kB/s to masz praktycznie maksa i nie licz na coś więcej :wink:
Awatar użytkownika
piotr2802
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2006-04-13, 18:41
Lokalizacja: Frywałd

Re: Podłaczenie antenki: jaki efekt?

Post autor: piotr2802 »

Antenka daje naprawdę dużo, ja w Krakowie bez antenki mam 4 kreski na wskaźniku sygnału a po podłączeniu prostej antenki 5 dB poziom robi się maksymalny i odrazu (-> od razu) widać że stronki otwierają sie szybko i płynnie....ale mimo wszystko Orange Edge w Krakowie daleko do ideału... :cry:
Awatar użytkownika
bluecrush
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2006-04-25, 06:15
Lokalizacja: /dev/null

wyprostowanie

Post autor: bluecrush »

właśnie mam 22kB/s i to chyba bedzie maks :) przy antenmie o mocy 16 dB
Samsung Galaxy S6 | OFnK
Awatar użytkownika
wikara
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 352
Rejestracja: 2006-03-09, 23:35
Lokalizacja: z bez-kabli.pl

Re: Podłaczenie antenki: jaki efekt?

Post autor: wikara »

Ja mam antenkę kierunkową 13,5db i nakierowałem na btsa po prostej przez zabudowy i transfer mam przy ściąganym pliku 25-30kB/sec. Dlatego też jak najbardziej polecam kupienie antenki. Nie musi to być ta o zysku 16,5db chyba, że masz btsa gdzieś oddalonego o 30kilasów....

Pragnę dodać, że antenke mam w domu nie na zewnątrz. Zasięg 5 kresek w edge dialer, antenka na parapecie zasięg full, transfer utrzymywany na poziomie 25kB/sec..
-nie używam żadnych przyspieszaczy typu accelerate,
-w torrentach na bit comet mam na antence upload8kB/sec download 22kB/sec i utrzymuje się.....

że antena wyciąga max22, to jest nie dokońca->(do końca) prawdą, przykład umnie->(u mnie)....

_________________________________
nie rób spamu wystarczy że ja robię...

--
Zadania zaczynamy Wielką literą i nie zaczynamy od że!!
laker
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2005-12-28, 20:48

kupno anteny

Post autor: laker »

A moze byscie tak napisali gdzie kupujecie te antenki bo ja usiluje znalezc odpowiednia dla siebie tyle ze z kablem 20 metrow i nie moge znalezc :( ?
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: Podłaczenie antenki: jaki efekt?

Post autor: Tomekłódź »

Z kablem 20 metrowym to raczej nie kupisz, ale jak kupisz z 10 metrowym na allegro i dokupisz 10 metrów to będzie to samo :D
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podłaczenie antenki: jaki efekt?

Post autor: raptou »

E tam nie kupisz !
Kupisz nawet z dł. co do centymetra. Trzeba dobrze poszukać. Ostatecznie możesz kupić osobno kabel i osobno antenę i nie trzeba długo szukać.

Przy 20 m radziłbym pomyśleć o lepszym kablu niż H-155. Na takiej długości straty cienkiego kabla zaczynają być już odczuwalne. Mniej więcej tyle stracisz na cienkim kablu tej długości ile zyskasz po wyrzuceniu anteny na dach. Czy warto ? Jeszcze tak, bo wprawdzie nie uzyskasz dużego zysku ale poprawisz korekcję błędów transmisji a to właśnie tu są największe spowolnienia.

Aby obniżyć koszty grubego kabla możesz też "zbeczkować" polowę grubego i połowę cienkiego kabla. Wbrew obiegowym opiniom na dobrym połączeniu straty są pomijalne gdy jest dobrze zrobione na odpowiedniej "beczce" (tak się nazywa łącze do połączenia dwóch przewodów).

Do GPRS/EDGE/UMTS ZAWSZE POWINNA BYĆ PODŁĄCZONA antena na zewnątrz budynku. Niestety nie każda w każdym miejscu i nie wszędzie kierunkowa. Im mniej zakłóceń i silniejszy sygnał po drodze, tym mniejsza korekcja a to się przekłada na czasy odpowiedzi i szybkość internetu. Czasem nawet spadnie poziom sygnału ze względu na straty kabla ale i tak połączenie radiowe jest pewniejsze niż w pomieszczeniu.
Awatar użytkownika
DADA
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2006-04-13, 11:38
Lokalizacja: JANÓW LUBELSKI

Re: Podłaczenie antenki: jaki efekt?

Post autor: DADA »

raptou pisze:
Przy 20 m radziłbym pomyśleć o lepszym kablu niż H-155. Na takiej długości straty cienkiego kabla zaczynają być już odczuwalne.
Znowu swiete slowa " raptou " :wink:
Zapomniales jeszcze dodac ze H-155 nie jest kablem przeznaczonym do pracy powyzej 50 MHz ze wzgledu na swoja budowe.
Dlaczego :?:
Odsylam do przestudiowania zjawiska fizycznego naskorkowosci.
Tam znajdziecie odpowiedz na pytanie dlaczego.
Ponadto na styku dwoch roznych metali lub nawet tych samych ze wzgledu na wystepowanie na ich powierzchniach tlenkow lub siarczanow moga powstawac znieksztalcenia intermodulacyjne sygnalu.
Z tego powodu nalezy unikac uzywania kabli, w ktorych zyla srodkowa jest wykonana z plecionki. Nalezy takze z powodu intermodulacji wyeliminowac połączenia lutowane. Nalezy pamietac ze kable koncentryczne moga pracowac tylko do pewnej czestotliwosci granicznej.
Powyzej niej w kablu nie propaguje sie tylko fala typu TEM ,lecz rowniez rodzaje falowodowe typowe dla falowodu kolowego.
Projektujac zasilanie anten nalezy przyjac, ze calkowite tlumienie toru zasilajacego nie powinno byc wieksze niz 1,5dB-3dB.(3dB spadku oznacza utrate 50% mocy :!: )
Ostatnio zmieniony 2006-05-05, 23:55 przez DADA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
piotr2802
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2006-04-13, 18:41
Lokalizacja: Frywałd

Re: kupno anteny

Post autor: piotr2802 »

laker pisze:A moze byscie tak napisali gdzie kupujecie te antenki bo ja usiluje znalezc odpowiednia dla siebie tyle ze z kablem 20 metrow i nie moge znalezc :( ?

Proponuję Ci wpisać w pierwszą lepszą wyszukiwarkę np. Google to co cię interesuje i otrzymasz ileś stronek z których wybierzesz sobie to co potrzebujesz. Ja tak znalazłem, najpierw na Allegro zobaczyłem zdjęcia i jak to wygląda, a później znalazłem w Krakowie sklep z takimi antenkami. Kupiłem i mam teraz 5 kresek , czyli full i cieszę się moim internetem w Orange. Wyciągam na maxa to co daje GPRS czyli 46,9 kb/s.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pimosz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 270
Rejestracja: 2006-03-16, 18:24
Lokalizacja: ok Tomaszowa Lub

Re: Podłaczenie antenki: jaki efekt?

Post autor: pimosz »

Mam Iplusa i internet ciągnę przez N3660. Mam średni transfer w NetMeter 4,5 KB/s. Telefon leży na parapecie. Czy jest sens kombinować z antenką i innym telefonem? :wink:

Pozdrawiam.
_______________________
A ja kocham Karolinę :wink:
Awatar użytkownika
piotr2802
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2006-04-13, 18:41
Lokalizacja: Frywałd

Re: Podłaczenie antenki: jaki efekt?

Post autor: piotr2802 »

pimosz pisze:Mam Iplusa i internet ciągnę przez N3660. Mam średni transfer w NetMeter 4,5 KB/s. Telefon leży na parapecie. Czy jest sens kombinować z antenką i innym telefonem? :wink:

@pimosz, Oczywiście że daj sobie spokój z antenką. Telefony przeważnie mają lepszy zasięg niż odpoiwednie karty (np. GC 85) i to właśnie do tych kart stosuje się antenki zewnętrzne, zwłaszcza że karta jest w notebooku lub w stacjonarnym Pc i nie ma możliwości położyć jej na parapecie lub 2 m od komputera...
Awatar użytkownika
pimosz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 270
Rejestracja: 2006-03-16, 18:24
Lokalizacja: ok Tomaszowa Lub

Re: Podłaczenie antenki: jaki efekt?

Post autor: pimosz »

Pozdrawiam i dziękuje.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podłaczenie antenki: jaki efekt?

Post autor: zDaleKi »

piotr2802 pisze:Telefony przeważnie mają lepszy zasięg niż odpoiwednie karty (np. GC 85)
A ja uważam, że czasami nawet dla telefonu przydaje się zewnętrzna antena.
Nie mówię, że w tym wypadku tak będzie, ale...
Przykład: masz w okolicy kilka BTSów, z których tylko jeden ma EDGE i co chwile telefon skacze z EDGE na GPRS. Po zastosowaniu anteny kierunkowej problem znika.
Przykład 2: jak wyżej ale tylko GPRS i utrata połączenia po zmianie BTSa. W takim przypadku też pomaga antena.

Jak piszę, nie wnikam w to, czy ten telefon ma EDGE czy nie :)
Piszę ogólnie w sprawie anten i telefonów.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Podłaczenie antenki: jaki efekt?

Post autor: kemott1 »

Moim zdaniem zawsze się opłaca stosowanie antenki zewnętrznej. :!:

p.s:chyba ,że się mieszka obok nadajnika :wink:
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Podłaczenie antenki: jaki efekt?

Post autor: Szadzik »

Powtarzam się, ale powiem, nawet jeśli antenka nie poprawia znacząco zasięgu, to na pewno stabilizuje transfer.
Back to the Future ;)
Nosfi
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2006-04-26, 17:26
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podłaczenie antenki: jaki efekt?

Post autor: Nosfi »

Zgadza się ...

(Nie będę się dublował :D) http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=2143 - 4 post od góry ;)

--
Moderator EDIT:
Czyli tu: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=12213#12213
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Nosfi, łącznie zmieniany 1 raz.
BlueConnect, GlobeTrotter Fusion+
----------------------------------------
Pozdrawiam, Nosfi ...
ODPOWIEDZ