Iplus i zasięg EDGE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gorus1
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 181
Rejestracja: 2006-02-02, 02:50
Lokalizacja: ww

Iplus i zasięg EDGE

Post autor: gorus1 »

Witam!
Mój kolega mieszka w Warszawie (blisko ronda wiatraczna).
Korzysta z iplusa poprzez palmptopa, który loguje się do najbliższego nadajnika gprs.
Niedaleko jest nadajnik plusa z EDGE, ale palmptop i tak loguje się do tego bliższego nadajnika gprs. I tak ten tablet połączony jest z laptopem ObrazekporzezObrazek (->poprzez) bluetooth, więc pytanie brzmi: czy można kupić modem, który nie ma gprs-u, a ma sam EDGE, tak by logował się do tego drugiego nadajnika z EDGE?
Koledze w salonie powiedzieli, że nie ma modemów, które mają samego EDGE, ale coś nie bardzo mi się w to chce wierzyć, więc wolę zapytać.
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: Iplus i zasięg EDGE

Post autor: Tomekłódź »

Ja nie słyszałem o modemie, który by miał sam EDGE, ale może i taki jest.
Zobacz na jakich częstotliwościach są te dwa nadajniki, jak są na różnych to możesz wybrać zmieniając częstotliwość.
gorus1
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 181
Rejestracja: 2006-02-02, 02:50
Lokalizacja: ww

Re: Iplus i zasięg EDGE

Post autor: gorus1 »

To może są jakieś sprawdzone modemy, w których można wymusić EDGE i pominąć gprs?
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: Iplus i zasięg EDGE

Post autor: Tomekłódź »

Coś takiego było chyba w SE GC89 po wymianie firmware na najnowszy. Można wtedy było wymusić EDGE, ale pewien nie jestem.
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Iplus i zasięg EDGE

Post autor: Szadzik »

W Wireless Manager jest opcja wyboru częstotliwości na jakiej ma działać modem. Wystarczy wyczaić, na jakiej częstotliwości działa nadajnik, z którego odbieramy EDGE. Ustawiamy modem na tę częstotliwość i mamy EDGE. Ja tak właśnie robię.
Dla ułatwienia, żeby za każdym razem nie zmieniać w Wireless Manager (karta nie zapamiętuje ustawień) wystarczy w folderze, gdzie zainstalowano WM zmodyfikować plik "modems.ini". Są tam m.in. wyszczególnione częstotliwości obsługiwane przez modem, wyrzucamy te niepotrzebne i mamy cały czas EDGE.
Back to the Future ;)
lidmar
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2005-11-23, 21:01
Lokalizacja: Siedlce

Re: Iplus i zasięg EDGE

Post autor: lidmar »

Ale mozna chyba wybierac tylko pomiedzy 900 a 1800, a przeciez obydwa btsy moga byc na np na 1800.
Mejol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2006-04-10, 10:57

Re: Iplus i zasięg EDGE

Post autor: Mejol »

A czy WIRELESS Manager dziala tylko z SE? Czy mozna go uzywanc np. z comanderem ?
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Iplus i zasięg EDGE

Post autor: kemott1 »

lidmar pisze:Ale mozna chyba wybierac tylko pomiedzy 900 a 1800, a przeciez obydwa btsy moga byc na np na 1800.
Dobre spostrzeżenie. :wink:
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Iplus i zasięg EDGE

Post autor: Szadzik »

Jak są dwa BTSy, to już tylko antenka kierunkowa pozostaje.
Back to the Future ;)
ODPOWIEDZ