Antena do komórki - nie taka oczywista sprawa

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dawid
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2006-04-23, 09:36

Antena do komórki - nie taka oczywista sprawa

Post autor: dawid »

Witam, właśnie wczoraj dowiedziałem się że nie jest tak łatwo podłączyć antenę - jakąkolwiek - do nowoczesnego telefonu komórkoego. Ja mam N 6630 i okazuje się że nie da rady - konektory antenowe które przylepia sie do obudowy ponoć nie zdają rezultatu i nic mi to nie da. Natomiast w starszych modelach komórek producenci chętniej przewidywali jakiś wtyk antenowy.

Wie ktoś może coś na ten temat więcej? Czy rzeczywiście do nokii 6630 nie podłączę skutecznie anteny kierunkowej (i wiele innych osób do innych swoich nowoczesnych modeli)?

Jak dla mnie to porażka, bo EDGE około 7 km ode mnie a komórka łapie tylko sygnał z silnego nadajnika z GPRS który jest tuż obok jak na wyciągnięcie ręki ze 2 km.

Ma ktoś jakiś pomysł na podłączenie anteny? Są może jakieś przejsciówki w miejsce kabla DKU-2 od spodu?
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Antena do komórki - nie taka oczywista sprawa

Post autor: kemott1 »

Są może jakieś przejsciówki w miejsce kabla DKU-2 od spodu?
Widziałem takie coś do noki 6230.
dawid
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2006-04-23, 09:36

Re: Antena do komórki - nie taka oczywista sprawa

Post autor: dawid »

kemott1 pisze:Widziałem takie coś do noki 6230.
No ja też wiele rzeczy już widziałem :-) A coś konkretniej wiesz?
goldbayer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2006-03-19, 11:52

Re: Antena do komórki - nie taka oczywista sprawa

Post autor: goldbayer »

mam tez 6630, zamówilem przyklejany konektor wiec za 2 -3 dni bede wiedzial czy cos to daje bo mam antene zewnetrzna pozostalosc po gc85- wiec bede mial porównanie. dam znac jak cos sie dowiem
wms32
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2005-11-10, 10:24
Lokalizacja: Zwierzynek

Re: Antena do komórki - nie taka oczywista sprawa

Post autor: wms32 »

Przyklejane konektory wcale nie są takie złe.A w 6630 możesz ustawić w netmonitorze z którego nadajnika chcesz korzystać jeżeli łapiesz jego zasięg bez anteny a przy odległości 7 km to <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> jest to możliwe.
dawid
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2006-04-23, 09:36

Re: Antena do komórki - nie taka oczywista sprawa

Post autor: dawid »

wms32 pisze:Przyklejane konektory wcale nie są takie złe.A w 6630 możesz ustawić w netmonitorze z którego nadajnika chcesz korzystać jeżeli łapiesz jego zasięg bez anteny a przy odległości 7 km to <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> jest to możliwe.
No właśnie bardzo bym chciał ustawić konkretny nadajnik, wczoraj pojechałem autem w tym kierunku jest to jednka jakieś 5km a więc nie daleko po prostej linii - wziąłem notebooka i mierzyłem netmeterm transfer żeby się rzeczywiście przekonać czy jest to EDGE z Plusa, teraz już jestem pewien. W nokii mam zainst. Field test i z tego co się zdążyłem zorientować to jest właśnie ten net monitor czy tak? Spisałem sobie numer tego nadajnika pytanie jak to teraz wpisać na stałe? Kto mi w tym pomoże? Z góry dziękuję! Dodam jeszcze że już pobrałem poradnik do field test po angielsku i próbuję się przez to przebić ale nie ma np w nim opisu zakładki gdzie w nokii 6630 pokazuje: Support EGPRS: 0 lub 1.
Rogall
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2006-04-08, 17:17
Lokalizacja: Polska

Re: Antena do komórki - nie taka oczywista sprawa

Post autor: Rogall »

gdzie można znaleźć netmoniotor do nokii 3220 ?
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do komórki - nie taka oczywista sprawa

Post autor: Tomekłódź »

Właśnie ma ktoś jakieś doświadczenia z przyklejanymi konektorami bo do noki 3220 to innej możliwości nie ma. Działa takie rozwiązanie :?:
Ostatnio zmieniony 2006-05-15, 07:39 przez Tomekłódź, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Antena do komórki - nie taka oczywista sprawa

Post autor: kemott1 »

A coś konkretniej wiesz?
Konkretnie to tutaj podawałem linka do tego konektora. :P
Awatar użytkownika
Enzo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 341
Rejestracja: 2006-02-06, 18:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Antena do komórki - nie taka oczywista sprawa

Post autor: Enzo »

EDGE Supported: 0 - oznacza że nadajnik nie obsługuje EDGE.
EDGE Supported: 1 - oznacza że nadajnik obsługuje EDGE.
iPlus+E61i=FUN
dawid
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2006-04-23, 09:36

Re: Antena do komórki - nie taka oczywista sprawa

Post autor: dawid »

Enzo pisze:EDGE Supported: 0 - oznacza że nadajnik nie obsługuje EDGE.
EDGE Supported: 1 - oznacza że nadajnik obsługuje EDGE.
No tyle to ja wiem, ale nadal nie wiem jak w fields test (net monitor?) wymusić łączenie się z KONKRETNYM BTS-em (ok 5km obsługującym EDGE) którego numer już MAM?
Awatar użytkownika
Enzo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 341
Rejestracja: 2006-02-06, 18:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Antena do komórki - nie taka oczywista sprawa

Post autor: Enzo »

Być może mam rozwiązanie dla Ciebie. Musisz ustawić, na jakim kanale ma łączyć się telefon z nadajnikiem. W tym celu musisz sprawdzić, na jakim kanale pracuje ten nadajnik z EDGE.
Możesz to zrobić tak:
1) podjechać w okolicę interesującego Cię nadajnika,
2) włączyć w telefonie Field Test,
3) przejść do testu 1.9, na samym dole masz "Cell Indentifier", czyli numer nadajnika, do którego jesteś zalogowany, wyżej jest "Serving cell Channel num”, czyli właśnie kanał (wartość podana w systemie dziesiętnym), na jakim nadaje ten BTS,
4) upewnij się, że w teście 6.12 masz "EDGE Supported 1”,
5) przejdź do testu 1.12, wciśnij klawisz "Opcje", z menu wybierz "Execute", wprowadź numer kanału (w systemie szesnastkowym), naciśnij "OK".

Aby wyłączyć tą funkcję należy podać zamiast numeru kanału wartość: 3333.

Do zmiany wartości DEC>HEX proponuje użyć kalkulatora Windows, musisz go przełączyć na widok naukowy, wpisujesz wartość przy zaznaczonej opcji "Dec" a następnie przełączasz na "Hex".

Kanały, na których odbierasz nadawany sygnał możesz też sprawdzić w 1.3, 1.4, 1.5. Masz tam podane wszystkie kanały, na których możesz łączyć się z nadajnikami w okolicy. Numery kanałów to zawsze pierwsza liczba (oznaczona na samej górze symbolem "CH"). Musisz wtedy sprawdzać po kolei kanały aż trafisz na ten, którego szukasz.
iPlus+E61i=FUN
dawid
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2006-04-23, 09:36

Re: Antena do komórki - nie taka oczywista sprawa

Post autor: dawid »

Enzo pisze:Być może mam rozwiązanie dla Ciebie....
Cytat przyciety przez Moderatora ->BliSki - Panie i Panowie tniemy zbedne cytaty!
Enzo - perfekcyjne wskazówki!!! Pomogło. O to właśnie chodziło!!! Wielkie dzięki, teraz mam dwa nadajniki z EDGE na które sie loguje - muszę jednak kupić antenę dookulną do wzmocnienia sygnału bo net tak nie idzie za bardzo mimo zalogowania mam w teście 6.12 BEP period 6 a nie 255 i to jest chyba przyczyna niskiego sygnału do pakietowej transmisi.
komputer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2006-03-28, 21:31
Lokalizacja: okolice Konina

Re: Antena do komórki - nie taka oczywista sprawa

Post autor: komputer »

Witam!
Czy do Nokii 6021 da sie wgrać ten Field Test,a jeżeli tak to w jaki sposób i gdzie go pobrać?
Pozdrowienia!
Awatar użytkownika
Enzo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 341
Rejestracja: 2006-02-06, 18:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Antena do komórki - nie taka oczywista sprawa

Post autor: Enzo »

komputer pisze:Czy do Nokii 6021 da sie wgrać ten Field Test,a jeżeli tak to w jaki sposób
Sam raczej tego nie zrobisz, popytaj w komisach GSM, punktach gdzie zdejmują sim locki itp. I pytaj sie o netmonitor, a nie Field Test.
iPlus+E61i=FUN
ODPOWIEDZ