Konkretna antena

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Michalifax
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-05-14, 16:52

Konkretna antena

Post autor: Michalifax »

Witam.Wiem temat anten byl juz wielokrotnie poruszany, przeglądałem i szukałem tematu mnie interesującego jednak nie znalazłem.Chcialbym aby ktos konkretnie mi poradził antene do modemu Siemens ES75 i zeby ona byla "skuteczna".
Podajcie linki z ofertami anten (900 mhz)
Jeżeli jeszcze możecie to napiszcie czy sie oplaca i czy widać pozytywne różnice.

Bardzo wszystkim z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konkretna antena

Post autor: raptou »

Nie ma ObrazekregółyObrazek (->reguły Obrazek). Antenę trzeba dobrać indywidualnie. Niestety nie jest możliwe, aby na 100% ocenić, która będzie prawidłowo działała u ciebie. Jest to tak naprawdę możliwe po otrzymaniu informacji od operatora gdzie stoi nadajnik oraz jakie są jego i sąsiednich parametry. Niestety operator zasłoni się tajemnicą a tobie zostanie kupienie anteny "w ciemno"

Antena kierunkowa w ogóle nie jest wskazana do GSM ! W pewnych sytacjach jednak nie ma innego wyjścia i tylko na "kierunku" w ogóle będziesz miał internet o przyzwoitej jakości. Wręcz czasem zamiast poleprzyć jeszcze pogorszy osiągi !

Jednak z jakimś tam prawdopodobieństwem możesz sam dobrać antenę.
Nie może być zbyt czuła, gdyż sieć zgłupieje i co chwila będzie ci się przelogowywał telefon/modem. Najlepiej dobrać antenę o charakterystyce dookólnej (możliwość współpracy z kilkoma sąsiednimi komórkami - nie mylić z telefonami komórkowymi). Zdaję sobie jednak sprawę, że czasem trzeba "ominąć" bliższe nadajniki GPRS, aby połączyć się z nadajnikiem EDGE. Z braku informacji od operatora to jest po prostu ruletka.

<font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font>, gdy jesteś na skraju zasięgu 2-3 BTSów antena klierunkowa może sprawiać kłopoty. Gdy blisko masz BTS a chcesz się łączyć z dalszym na zbliżonym azymucie będzie efekt częstego przelogowywania, co objawia się pauzami w czasie ściągania a nawet częstymi zawieszeniami i zerwaniami połączenia.

Jeszcze tego chyba nikt nie próbował ale spróbuj skrobnąć maila do operatora przed zakupem anteny z pytaniem jaką antenę zalecaja zastosować w twojej lokalizacji (podaj dokładny adres i przybliżoną wysokość, na której planujesz umieścić antene). Zaznacz też w mailu, że prosisz o skierowanie swojego pytania do działu zajmującego się torem radiowym.
Operator posiada bardzo dokładną wiedzę nt. parametrów radiowych w dowolnej okolicy ale nie wiedzą tego pracownicy BOK. Nikt ci nie udzieli dokładnej informacji o parametrach (tajemnica) ale może chociaż powiedzą jaką antenę zastosować w twoim przypadku - a wiedzą to doskonale. Jak twój email trafi do kompetentnej osoby to na 100% udzielą ci pewnej informacji. O ile będą mieli taką chęć.
Powodzenia.
Michalifax
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-05-14, 16:52

Re: Konkretna antena

Post autor: Michalifax »

No ja mam jakies 3 km do bts na czestotliwosci 900 potrzebuje takiej anteny kotra by ustabilizowala sygnal, poniewaz u mnie chodzi ten internet z blueconnect "zrywami".
Moze cos doradz jaka antenke do Simensa ES75.
Ludzie przeciez nie tylko ja kupuje antenke kierunkowa do Siemensa ES75 pdzielcie sie doswiadczeniami i cos doradzcie!!

DZIEKUJe
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konkretna antena

Post autor: raptou »

Ja taki odważny nie będę. Jak sie komuś coś doradza to się potem bierze za to odpowiedzialność.

W ciemno mozesz brać dobrą, dookólną antene i od razu z nią na dach.
Do 10m - kabel H155. Powiedzmy do 20m maksymalnie. Co prawda na takiej odległości straty sygnału dla tego kabla są ogromne ale redukcja kontroli błędów z nawiązką ci poprawi osiągi. Główną przyczyną "szarpanych" transferów i zrywań jest właśnie silna korekcja (zakłócenia, słaby sygnał, itp) a nie sam poziom sygnału i walka idzie właśnie o poprawienie tych parametrów. Poziom sygnału jest kwestią drugoplanową. RG58 stanowczo odradzam. Co prawda istnieje wersja tego kabla na wysokie pasmo ale kupując go nie jesteś w stanie stwierdzić, czy to ten właściwy a już przy 10 m przewodu straty są znaczne. Jednak, gdy jesteś w zasięgo EDGE to nadal będziesz a internet się znacznie poprawi nawet przy tak kiepskim kablu.

Naprawdę sprubój "zaemailować" do BOA. To nic nie kosztuje a tylko operator posiada wiedzę, gdzie tak naprawdę jaką antenę stosować. Najwyżej ci nie odpowiedzą.

Z antenami jest jeszcze jeden problem bardzo istotny, lecz jak do tej pory poza mną nikt tego tematu nie porzuszał.
Niemal wszystkie anteny sprzedawane w Polsce są mierzone matematycznie i teoretycznie powinny pasować. ABSOLUTNIE NIKT ICH NIE MIERZY POTEM NA PRZYRZĄDACH. Matematyka, matematyką a jakoś nikt nie bierze pod uwagę np. rodzaju i gęstości metalu i wg wyliczeń antena jest cool a faktycznie może być bee z powodu nieskończenie wielkiego WFS. Najlepszy przykład, że szukałem rok temu dobrego producenta anten a tylko jedna firma była w stanie odpowiedzieć na pytanie "co to jest współczynnik fali stojącej i ile wynosi np. dla tego tej konkretnej anteny". Niestety firma jest z Londynu i nazywa się Pannorama Antennas. Jeśli jakakolwiek firma będzie w stanie <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> odpowiedzieć na to pytanie - bierz w ciemno. <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> znają sie na robocie i będziesz zadowolony :lol:
Rok temu doradziłbym ci ATK10 Dipolu. Wzbogacony jednak niekiedy fatalnymi doświadczeniami oraz informacjami zdobytymi niekoniecznie oficjalnie już tego błędu nie popełnie więcej. Nie, żeby antena była zła bo jest rewelacyjna tylko nie wszędzie można ją stosować a tylko operator posiada wiedzę, która pomogła by w wyborze. Nawet nie jest takie oczywiste przy antenach dookólnych gdzie stosować i z jakim zyskiem stacjonarnie, co także w sieciach GSM ma spore znaczenie (ale o tym wie tylko operator).

Antena zewnętrzna ?
- Zawsze.
Jaka ?
- Jakby powiedział Premier Marcinkiewicz "To Bardzo dobre pytanie panie redaktorze" :lol:
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Konkretna antena

Post autor: kemott1 »

No ja mam jakies 3 km do bts na czestotliwosci 900 potrzebuje takiej anteny kotra by ustabilizowala sygnal, poniewaz u mnie chodzi ten internet z blueconnect "zrywami".
DZIEKUJe
U mnie na tej antence es 75 dobrze się spisywał:

Obrazek
Michalifax
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-05-14, 16:52

Re: Konkretna antena

Post autor: Michalifax »

Kemott1 moglbys podac link gdzie moge sprawdzic jej parametry i ewentualnie zamowic??


Raptou a ty co sadzisz o tej antence ??
Michalifax
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-05-14, 16:52

Re: Konkretna antena

Post autor: Michalifax »

Wlasnie znalazlem antene ATK10 i mam zamiar ja kupic jak mozecie to powiedzcie co oznaczaja rodzaje tych anten bo jest normalna, FME i jeszcze jakas i nie wiem ktora wziasc do modemu Siemens ES75 :(
Czekam na odp.
Zaryzykuje i kupie w ciemno.
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konkretna antena

Post autor: raptou »

Michalifax pisze:
Raptou a ty co sadzisz o tej antence ??
To jest właśnie ATK 10 znana też pod nazwą AZT 10.
Bardzo dobra ale jak masz blisko nadajnik to nie radzę.

Te oznaczenia to rodzaje wtyku. FME to klasyczne podłączenie do komórek. Jak nie masz wprawy w "zarabianiu" wtyczek i zagniatarki to zamów od razu z taką, jaką potrzebujesz lub z odpowiednią przejściówką. W modemach najczęściej używa się wtyku SMA. "Zarobienie" SMA dla niewprawionych jest dość kłopotliwe a wtyczka droga. Poza tym wtyki są do odpowiednich kabli. Przejściówki FME>SMA są w sprzedaży.
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Konkretna antena

Post autor: kemott1 »

U mnie antenka dobrze się spisuje ,ale bts-y mam każdy w inną stronę. (każdy oddalony minimalnie 10 km). Antena o lepszym zysku powinna coś dać :?
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konkretna antena

Post autor: raptou »

Jasne, że da. Tylko pytanie, czy to co ci da jest ci <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> na rękę.
Gdy antena jest zbyt czuła to możesz się "przestrzelić" przez dwie strefy i sieć będzie "myślała", że jesteś tam, gdzie cię faktycznie nie ma i może "zgłupieć". Pozornie będzie wszystko normalnie. Rozmowy będą działać. Zauważysz, ze coś jest nie tak właśnie przy internecie.

Jest "czulsza" wersja ATK-10 i nazywa się ATK-20. Tyle, że ma ona zastosowanie praktycznie w ekstremalnych sytuacjach, gdzie naprawdę nie masz innego wyjścia oraz brak cienia sygnału bez niej. Obecnie w Polsce jest nie wiele miejsc, gdzie jest sens ją stosować. ATK-20 przydaje się, gdy jesteś w pobliżu granicy i nie chcesz płacić za roaming, żeby łączyć się z sąsiednim krajem. Moze jeszcze wkilku miejscach w Polsce się sprawdzi. W Bieszczadach i innej głuszy.

Antena kierunkowa naprawdę zamiast poprawić może znacznie pogorszyć parametry internetu. Pomijam już kwestię, że jest to antena jednopasmowa. Owszem czasem jest potrzebna, tam gdzie dookólna się nie sprawdza albo chcemy wymusić połączenie z dalekim EDGE a bliżej jest tylko GPRS. Wtedy nie ma innego wyjścia. Nie będzie to działać prawidłowo ale dobrze, że przynajmniej będzie "jakoś".
Tu nie jest ważna jak największa czułość tylko wyeliminowanie problemu powtarzanych ramek (kontrola błędów) oraz umożliwienie bezkolizyjnego przeniesienia ruchu na drugi BTS w razie problemów z tym pierwszym. Poza tym GPRS/EDGE może działać na różnych częstotliwościach (np. dologowanie na 1,8GHz a praca na 900 albo dologowanie do jednego BTSa a praca z innego). Przy antenie kierunkowej ograniczamy się tylko do jednego nadajnika i blokujemy możliwość skierowania ruchu na inny - choćby przy zajętości timeslotów - nie będzie możliwe przełączenie na sąsiedni nadajnik. Tu nie jest tak jak z telewizją, że mamy jeden nadajnik i musimy się jego trzymać. Praca z kilkoma jednocześnie jest jak najbardziej pożądana (o ile jest możliwa w danym terenie).
Żeby nie było potem, że nie uprzedzałem.
Awatar użytkownika
DADA
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2006-04-13, 11:38
Lokalizacja: JANÓW LUBELSKI

Re: Konkretna antena

Post autor: DADA »

Tu znajdziesz konkretna antene.

http://www.kathrein.de/de/mca/produkte/ ... 362339.pdf

Sprawdzona i pracuje swietnie.
Wystarczy zastosowac dobry przewod antenowy i umiescic antene w wolnej przestrzeni.

Powodzenia.
Michalifax
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-05-14, 16:52

Re: Konkretna antena

Post autor: Michalifax »

DADA ale czy ta antena bedzie pasowac do ES75 w porownaniu do ATK10 jest bardzo mala i malo o niej wiem, ludzie tez o takiej jeszcze sie niewypowiadali :? Co do ATK10 to przepuscmy ze jak bym kupil, to wystarczy podlaczyc do modemu i na dach z nia? Nadal nie rozumiem jaki rodzaj tej ATK10 bym mial kupic SMA,FME czy normalna.

Jeden Bts mam od siebie 3-4km a drugi okolo 10 km poza tym wszystkie te btsy sa na czestotliwosci 900 i sa na nich GPRS/EDGE.
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konkretna antena

Post autor: raptou »

Z tego, co pamietam do tego modemu wtyk jest SMA.
Kathreina mozesz brać bez sprawdzania.

W Polsce sprzedają się najczęściej anteny typu "made in garaż". Dobre anteny są drogie i nie kupisz ich na Allegro. Dlatego nie sądzę, żeby w Polsce ktoś używał markowych anten to i informacji na jej temat się nie spodziewaj. Ludzie mają węża w kieszeni a nie wiedzą, ze jak kupią tanio to płacą dwa razy. Prędzej Polak miskę albo koło od roweru podłączy do modemu, niż w dobrą antenę zainwestuje. Nie znam tej anteny ale znam tę firmę z innych produktów. Porządna, niemiecka marka.

Kathrein to Kathrein a nie jakaś firma PPHU "Ćwierć Ręcznika-handel uniwersalny środki piorące&anteny" Sp. z. o.o.

To jest firma niemiecka, która specjalizuje się głównie w sprzęcie profesjonalnym. Mają też przedstawicielstwo w Polsce.

Sam oceń.
http://kathrein.pl/
ODPOWIEDZ