2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Q_bA1
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2006-05-16, 00:45

2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: Q_bA1 »

Witama na forum, mój pierwszy post;) Jeśli to już było to z góry przpraszam.

Wiec sytuacja jest taka: mam nokie 6020 i kabelek dku-5 (30pln w hurtowni, niezła podróba jakaś:D) w mojej okolicy nie ma edge, teoretycznie, na mapce jestem poza zasięgiem, jakiś kilometr od pola zasięgu... 1 nadajnik bez edge mam jakieś 1000metrów w linii prostej od domu. 2 nadajnik, z edge mam jakieś, hmm, 4-5 kilometrów w linii prostej od domu... i tak: mieszkam sobie na piętrze, jakieś 5 metrów nad ziemią albo i lepiej:) z okna widze przez lornetkę nadajnik edge, najpierw zrobiłem double biquada na 900MHz i łapałem sobie 11KB/s:) teraz jest poważniej, zrobiłem yagi 16dBi, tu już trafiałem na 22KB/s, ale właśnie obecność btsa bez edge bliżej domu powoduje, że edge łapię, hmm, czasem, powiedzmy raz na dwa dni.... i tu moje zapytanie, jak ustawić ręcznie BTS'a? może to już było, może jest a ja niedokładnie poszukałem, nie wiem, troche o tym poczytałem ale dokładnie o btsach nic nie ma (nic nie znalazłem)... :|
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: Tomekłódź »

Mam takie pytanie jak podłączyłeś tą Yagi do telefonu :?:
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem ni

Post autor: evad »

Q_bA1 pisze:i tu moje zapytanie, jak ustawić ręcznie BTS'a? może to już było, może jest a ja niedokładnie poszukałem, nie wiem, troche o tym poczytałem ale dokładnie o btsach nic nie ma (nic nie znalazłem)... :|
NetMonitor i BTS TEST Cię ratuje :) niestety, w Nokiach z serii DCT-4, wgranie netmonitora jest dość problematyczne, bo wymaga odpowiedniego firmware wyposażonego w NM (oficjalnie dostępny tylko dla operatorów), a następnie przeflashowania nim telefonu. popytaj w różnych punktach typu komis/unlock/naprawa, choć prawdę mówiąc mało kto w takich miejscach w ogóle wie co to jest NetMonitor. :( niemniej jeżeli jednak Ci się uda, to potem wymuszenie konkretnego BTS to już bułka z masłem. sam zresztą często z tego korzystam w mojej N6230.
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
dormario
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2005-12-15, 21:59

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: dormario »

Nie bardzo rozumiem jak antena YAGI może pomagać skoro częstotliwość jej pracy to 2400 - 2500 Mhz. No ale w dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe :wink:
Q_bA1
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2006-05-16, 00:45

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: Q_bA1 »

3metry H155 do anteny, a do telefonu dwa cienkie kabeli (bez koszulek) przylutowane do płytki, od której oddzielone są taśmą izolacyjną, od siebie z resztą też, długość jakieś 3 cm, wywleczone za obudowe:D

Nawet w podpisie mam napisane, że antena 900MHz HOMEMADE :D Wyliczona kalkulatorem yagi i zrobiona przeze mnie w domu mym, a raczej warsztacie.

Właśnie co do netmoniotra, o dct3 jest pełno info ale o dct4 już nie... chyba wątpię żeby ktoś w mojej okolicy mógł to zrobić... :(
Q_bA1
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2006-05-16, 00:45

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: Q_bA1 »

Rozwiązania mego problemu:
-zmiana fona
-odblokowanie netmonitora
-telefon do pomocy technicznej, może ustawią mi stały bts:D
-unicestwienie btsa bez edge :D

Zacznę od najszybszych i najtańszych metod:)
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: evad »

Q_bA1 pisze:Rozwiązania mego problemu:
-zmiana fona
-odblokowanie netmonitora
Przypuszczam, że trudno będzie Ci znaleźć inny telefon, który jednocześnie wspierałby EDGE i umożliwiał wymuszanie kanałów. W zasadzie jedyne zadowalające wyjście dla Ciebie, to uruchomienie netmonitora...
Dawid 'evad' Lorenz
krecikson
Stały użytkownik forum
Posty: 61
Rejestracja: 2005-10-13, 06:29

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: krecikson »

tutaj jest temat o antenie ;) http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=12030#12030
czy antena double biquada na 900MHz to coś takiego? http://martybugs.net/wireless/biquad/double.cgi, a netmonitor, przeszukałem już dziesiątki stron i na prawde ciężko coś ciekawego naleźć na ten temat może na forum gsmhosting? skąd sciągnać soft do takich telefonów jak nokie 6020 albo 3220? jakim kabelkiem da rade to wgrać? równiez mam w okolicy co najmniej dwa bts i raz transfer idzie dobrze a raz spada do prędkości gprs, gdyby dało rade ustawić jeden najbliższy bts z edge byłoby super, telefon potrafi też się zwiesić, soft jest nowy telefon też moze za to są odpowiedzine równie żę btsy i to że telefon ciągle je monitoruje i zmienia?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez krecikson, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lkmc
Stały użytkownik forum
Posty: 145
Rejestracja: 2005-11-27, 21:33
Lokalizacja: Łódź

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: lkmc »

krecikson pisze: czy antena double biquada na 900MHz to coś takiego? http://martybugs.net/wireless/biquad/double.cgi
Co prawda nie widze zeby bylo tam gdzies napisane na jakiej czestotliwosci dziala ta antena ale stawiam ze to jest 2.4 GHz. Dla 900MHz antena wyglada tak samo, rozni sie wymiarami tych 'kwadratow'. Dlugosc boku jednego 'kwadratu' ma byc rowna 1/4 dlugosci fali.
dla 900MHz:
300/900 = 0.333
0.333/4 = 0.083 m
Dlugosc boku dla 900MHz to 83mm :)
N6220 & moto c975
Q_bA1
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2006-05-16, 00:45

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: Q_bA1 »

W mojej okolicy nikt się nie zajmuje uaktywnianiem netmonitora... :(
Więc prośba do Was:) Podajcie mi adresy serwisów w Łodzi ewentualnie w Warszawie gdzie na 100% zrobią coś takiego i +/- za ile?
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: Tomekłódź »

A próbowałeś ten telefon włożyć w coś żeby nie ściągał sygnału z BTS-a z GPRS, tylko sciągał z anteny kierunkowej :?:
Q_bA1
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2006-05-16, 00:45

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: Q_bA1 »

Ale antena kierunkowa też ściąga fale ze wszystkich stron, a z jednego kierunku ma po prostu lepszy zysk... Żadne oddzielanie ani nic mi nie pomoże bo bts bez edge jest na tyle blisko, że 'zagłuszy' wszystko... Poza tym i tak zawszę będzie istniało ryzyko przelogowywania się telefonu między jednym a drugim bts, co będzie powodowało zrywanie połączenia... Tak więc tylko ustawienie stałego bts mnie ratuje...
Q_bA1
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2006-05-16, 00:45

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: Q_bA1 »

W pomocy technicznej (601101101) powiedzieli mi, że oczywiście nie mogą ustawić mi stałego bts... W przypadku SE wystarczy przestawić w WirelessManager częstotliwość przeszukiwania sieci na 900MHz... Jeśli chodzi o N6020 tylko netmonitor, bo częstotliwość się tak łatwo nie zmieni... :P Ehhh...
Q_bA1
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2006-05-16, 00:45

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: Q_bA1 »

Dobra, mam netmonitora... tylko żaden test nie działa.... Podaje nr testu i albo powracam do punktu wyjścia (0000) albo NO TEST..... Co teraz? :(
Gdzieś wyczytałem że dct4 mają bardzo okrojonego net monitora i właściwie nic sie nie da nim zrobić....
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: evad »

Q_bA1 pisze:Dobra, mam netmonitora... tylko żaden test nie działa.... Podaje nr testu i albo powracam do punktu wyjścia (0000) albo NO TEST..... Co teraz? :(
Gdzieś wyczytałem że dct4 mają bardzo okrojonego net monitora i właściwie nic sie nie da nim zrobić....
a jak podajesz numer testu?
Dawid 'evad' Lorenz
Q_bA1
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2006-05-16, 00:45

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: Q_bA1 »

A jak powinno się to robić???

Uruchamiam netmonitora, pokazuje się 0000 i tam zamiast zer wpisuje nr testu czyli np 0017, czyli źle?
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: evad »

Q_bA1 pisze:Uruchamiam netmonitora, pokazuje się 0000 i tam zamiast zer wpisuje nr testu czyli np 0017, czyli źle?
źle. netmonitor w dct4 jest trochę inny niż w dct3. jak chcesz wykonać bts test, wpisz 0112, potem numer kanału, który chcesz zablokować. żeby odblokować kanał, ponownie wejdź do testu 0112 i jako numer kanału wpisz 3333. żeby sprawdzić, czy dana komórka ma EDGE, sprawdź test 0612. good luck.
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: Tomekłódź »

Mam pytanie gdzie i za ile wgrali Ci netmonitora do tej noki.
Q_bA1
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2006-05-16, 00:45

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: Q_bA1 »

Piotrkowska 111 w podwórku na końcu po prawej stronie;) 40pln:/ "czyli tyle co wgranie nowego softa" co jest zrozumiałe w przypadku dct4:D

EVAD mistrzu:) krok po kroku: jakim kodem sprawdzić nr bts itp itd bo jestem zielony jeśli chodzi o netmonitora... z góry dzięki!
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: evad »

Q_bA1 pisze:EVAD mistrzu:) krok po kroku: jakim kodem sprawdzić nr bts itp itd bo jestem zielony jeśli chodzi o netmonitora... z góry dzięki!
jak rozumiem chodzi o CID (identyfikator komórki)? no to test 0109.

btw, polecam instrukcje do netmonitora w dct4, które leżą gdzieś tutaj:
http://www.bakx.pl/index.php?id=netmonitor/netmonitor
Dawid 'evad' Lorenz
Q_bA1
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2006-05-16, 00:45

Re: 2BTSy=zrywanie połączenia i edge czasem jest a czasem nie ma

Post autor: Q_bA1 »

Dobra, działa, okazało sie że mam w domu zasięg minimum trzech nadajników, jeden ten bez edge, drugi właśnie z edge i trzeci (nie wiem skąd) też nie ma edge i to własnie jego telefon zawsze wybiera... Ale ok, ustawiłem na nadajnik obsługujący edge ale mam raptem 13kB max, a wcześniej na tej antenie osiągałem 20-22Kb... Musze coś pokminić z anteną i kablami bo to raczej nie jest wina ustawień, chyba że macie jakies pomysły;)
ODPOWIEDZ