Netus WiFi 2,4GHz a UMTS 2,1GHz

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
czyzyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2007-12-05, 15:20
Lokalizacja: Nisko

Netus WiFi 2,4GHz a UMTS 2,1GHz

Post autor: czyzyk »

Posiadam stary solidny panel netusa 10 dBi na 2,4 GHz i ciekawi mnie czy gdybym zakończył go właściwym wtykiem i podpiął do Aircarda to czy polepszyłbym jakość połączenia względem niewielkiej dookólnej 7 dBi. Do nadajnika mam 3-4 km, na dookólnej umieszczonej w pokoju 0/1 kreski zasięgu HSDPA i zdarza się że rozłącza, a panel ma 15 m kabla, no i byłby na maszcie na dachu.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Netus WiFi 2,4GHz a UMTS 2,1GHz

Post autor: ja.michal »

Nie ta częstotliwość. Panel jest bardzo dokładnie wykonywany na daną częstotliwość i w innych praktycznie nie ma zysku bądź jest na prawdę minimalny, że na kablu i złączach wszystko się traci.
czyzyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2007-12-05, 15:20
Lokalizacja: Nisko

Re: Netus WiFi 2,4GHz a UMTS 2,1GHz

Post autor: czyzyk »

Rozumiem, tylko że jest na prawdę blisko właściwej częstotliwości, dlatego się zastanawiam, gdyż potrzebuję jedynie delikatnego polepszenia aby nie rozłączało. Czy mam rozumieć Michale, że dookólna mimo wszystko wypadnie lepiej biorąc pod uwagę opisywane warunki, jak myślisz?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Netus WiFi 2,4GHz a UMTS 2,1GHz

Post autor: Jo_gurt »

300MHz to nie tak blisko ;)
Lepiej sprawić sobie jednak dedykowaną antenkę. Szczególnie przy tak długim kablu.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Netus WiFi 2,4GHz a UMTS 2,1GHz

Post autor: Patryk »

Rozumiem, tylko że jest na prawdę blisko właściwej częstotliwości
Jasne, a o odstępie dupleksowym pamiętasz ? :]
Antena strojona dla TDD nie będzie dobrze pracować w FDD, szczególnie przy tak dużym odstępie.
Są wyjątki, ale to rzadkość (parabole, gridy, itp. z szerokopasmowymi promiennikami, które na dodatek można dostroić).

[ Dodano: 2010-08-04, 09:46 ]
czyzyk pisze:gdyż potrzebuję jedynie delikatnego polepszenia aby nie rozłączało.
A otrzymasz niedelikatne pogorszenie.
ODPOWIEDZ