zasięg w górach Juszczyn k/Maków Podhalański

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dmn1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2010-08-19, 19:03
Lokalizacja: Ruda Śląska

zasięg w górach Juszczyn k/Maków Podhalański

Post autor: dmn1 »

Witam
Na codzień używam sieci osiedlowej, ewentualnie do laptopa mam HTC Magic (3G) i poprzez wirelles tethering (AP) łączę się ze światem.
Zwykle pod koniec miesiąca na tydzień wyjeżdżam w góry do miejscowości Juszczyn (49*39'50,66"N 19*42'29,78"E), gdzie na zewnątrz (kładąc komórkę wysoko na dachu) czasami łapię do dwóch kresek GPRS z Ery lub logowanie do Orange ale bez zasięgu internetowego.
Kupiłem teraz Huawey E122 ze względu na wyjście antenowe i stąd moje pytania.
Zainwestować w antenę:
1) na pasmo 850-960 i wzmocnić tylko gprs (pewne ale mało zadowalające)
2) wielozakresową (mniejsze wzmocnienie gprs ale może uda się chwycić umts)
3) panelową z dużym wzmocnieniem dB (ale czy w ogóle mam tam jakieś szanse na umts ery lub orange)

Jeśli macie jakieś sugestie to bardzo proszę (również konkretne przykłady anten)
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: zasięg w górach Juszczyn k/Maków Podhalański

Post autor: Sundance_kid »

dmn1 pisze:) panelową z dużym wzmocnieniem dB (ale czy w ogóle mam tam jakieś szanse na umts ery lub orange)
Bliżej masz przekaźnik z UMTSem od Plusa. Od Ery znajduje się w Makowie na ulicy 3 maja. Na tej samej trochę dalej masz od Orange. Zobacz na mapie: mapa.btsearch.pl. Jakie ukształtowanie terenu?
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: zasięg w górach Juszczyn k/Maków Podhalański

Post autor: sp6huk »

Możesz spróbować, ale z lokalizacji którą podałeś nie ma czystej strefy fresnela - po drodze jest kilka wzniesień - mowa o najbliższej stacji bazowej UMTS Orange, w Osielcu. Jeżeli zaś chodzi o sieć Era, to najbliższy node B znajduje się w Makowie Podhalańskim, i tu sytuacja ma się już dużo lepiej. Wybierz się z telefonem w miejsce docelowe, wybierz ręczne wybieranie sieci, i zobacz czy łapie Ci sieć 3G, któregoś z operatorów. Jak będzie łapało Ci UMTS, któregoś z interesujących Ciebie operatorów, to wsadzasz do telefonu kartę tego operatora (jak będzie inna) i próbujesz zalogować się do tej sieci, właśnie poprzez wybranie ręczne.
dmn1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2010-08-19, 19:03
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: zasięg w górach Juszczyn k/Maków Podhalański

Post autor: dmn1 »

Plusa w ogóle mi nie widzi (ani 2g ani 3g)
era tak jak pisałem 2g gprs
przy logowaniu do orange pokazuje mi jako operatora orange.pl (czyli 2g) ale w ogóle nie pokazuje żadnej kreski zasięgu, nie łapie nawet gprs, nie da się też dzwonić

ukształtowanie terenu - z każdej strony góra (na pewno nie ma żadnej anteny widocznej w linii prostej)
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: zasięg w górach Juszczyn k/Maków Podhalański

Post autor: sp6huk »

A zobacz w ustawieniach, czy masz ustawione wyszukiwanie sieci 2G (GPRS/EDGE) i 3G (UMTS/HSxPA), a nie samo 2G. Jeżeli tak, to rzeczywiście klapa. Oczywiście test robiłeś na zewnątrz budynku, tak ? Jak chcesz poprawić sobie parametry połączenia, to kup TAKĄ antenę zewnętrzną + TAKI konektor. Może wtedy będziesz miał zasięg 2G wszystkich operatorów.
ODPOWIEDZ