konektor antenowy- budowa

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wawjack
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2006-03-28, 00:43
Lokalizacja: Wroclaw/Leszno

konektor antenowy- budowa

Post autor: wawjack »

Tak jak w temacie, jak wygląda budowa konektora antenowego. Na co należy uważać.

Niestety nie mogę nabyć gotowego konektora na allegro bo nie ma tam nic do mojego telefonu (nokia 6650).
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: konektor antenowy- budowa

Post autor: raptou »

Dokładne wymiary i odstępy.
Złącze musi mieć impedancję (rezystancję falową) 50 omów.
Wątpię, abyś w domowych warunkach był w stanie wykonać takie złącze zachowując wymaganą impedancję. Inna niż 50 omów impedancja powoduje wzrost współczynnika fali stojącej.

Mniejsza impedancja moze spowodować uszkodzenie stopnia końcowego mocy, choć obecnie niemal każdy terminal jest już zabezpieczony przed jej spaleniem nawet przy zwarciu. Przy niedopasowaniu falowym, żeby końcówka nie została uszkodzona nadajnik telefonu/modemu po prostu ogranicza moc wyjściową do bezpiecznego poziomu, co stawia pod znakiem zapytania sens podłączania anteny zewnętrznej.

Nie wiem, czy takie złącza są w powszechnej sprzedaży. Kiedyś, gdy nie było na naszym rynku złączy do SE GC 75 to wykonała mi taką prejściówkę pewna zaprzyjaźniona firma radiokomunikacyjna. Chłopak się męczył kilka godzin, żeby było jak trzeba.

Znam też firmę, która sprowadzi każde złącze lub przejściówkę (zajmuje się profesjonalnie techniką mikrofalową oraz zaopatruje sieci GSM), gdyby nie można było dostać gdzie indziej ale cena może wynieść nawet kilkadziesiąt zł za jedną wtyczkę.
Niestety linka podać nie mogę. Regulamin nie pozwala.
ODPOWIEDZ