Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: raptou »

Antena zewnętrzna - zawsze. Jaka ? To już nie jest takie oczywiste. Jeżeli jesteś w dobrym zasięgu to dookólna, możliwie wysoko i na zewnatrz.
Eryc
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2006-06-22, 13:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: Eryc »

Czy antena kierunkowa jest w jakiś sposób lepsza czy silniejsza od dookólnej? Jeśli już zdecyduje się na zakup anteny to chcę by była najlepsza z możliwych, bezkompromisowa. Do btsa mam w lini prostej ok 1 km, widze go fizycznie z okna natomiast nie wiem czy on sieje umts'em.
Wegłu pani z Boa jestem jeszcze w zasięgu umts'u a wg. mapki zasięgu jestem na granicy. Bts jest umieszczony w dolinie a ja mieszkam na górce.
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: raptou »

Problem w tym, że o jakości sygnału GSM nie decyduje sama antena. Anteny kierunkowe w ogóle nie są tu wskazane. Stosuje się je, gdyż czasem nie ma innej możliwości odebrania sygnału z dalekiego BTS lub z bliskiego jest tylko GPRS a z dalszego EDGE. Zbyt czuła antena, w dodatku kierunkowa zamiast poprawić może, wręcz pogorszyć parametry. GPRS/EDGE jest tak skonstruowany, ze terminal może (a nawet powinien) współpracować z kilkoma BTSami na obu pasmach ale w obrębie jednej komórki. Najgorsze jest to, że skuteczność anteny powinna być dobierana indywidualnie do miejsca, w którym ma być zainstalowana.
Przy transmisji analogowej decydującym czynnikiem jest siła sygnału. Przy cyfrowej to parametr wtórny.

Ja bym był za dobrą anteną dookólną, lecz też nie z maks. zyskiem tylko z zerowym. Dopiero, gdy masz pewność, ze to za mało w kolejnosci powinna być dookólna z zyskiem np. 3 dB a do piero potem w kolejności rozpatruj "kierunek".

Stosując antenę kierunkową niemal pozbawiasz się możliwości dologowania do sąsiedniego BTSa. W dodatku powinny być dwie anteny. Jedna na 1800 a druga na 900.
Sieć GSM "żyje" i wciąż są zmany w konfiguracjach. Dziś jesteś skazany na jeden nadajnik w paśmie 900 a jutro mogą dostawić obok drugi. Mając antenę kierunkową, jednopasmową pozbawiasz się możliwości skorzystania z rozwoju infrastruktury.
Eryc
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2006-06-22, 13:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Wpływ "okablowania" na siłę sygnału

Post autor: Eryc »

Muszę lepiej scharakteryzować miejsce mojego odbioru.
Więc mieszkam poza miastem, na obrzeżach Łodzi jej wschodnia część, do najbliższego nadajnika jak już wspominałem mam ok 1 km a do następnego ok 6 km. Obydwa są po drodze antenie. Myśle więc, że póki co odpada współpraca z kilkoma nadajnikami nadających z różnych kierónków. Ten dalszy bts mniej więcej pokrywa się w lini prostej z rzekomym btsem umts'u w samym centrum. Nie jestem z tej branży ale wydawało mi się jak taką kierunkową się da w kierunku miasta to sobie złapie co najlepsze.Właśnie się zorientowałem, jeśli wierzyć mapą zamieszczonym na forum, że w Łodzi na umts'ie nadają tylko dwie anteny.
A to oznacza, że nie mogę brać pod uwagę tej pod oknem. Proszę o jakieś bliższe sugestie dotyczące anten. Myślałem o dipoloskiej:http://www.dipol.com.pl/sklep/a7035.php ... 924f20d658, ale w obecnej sytuacji nie wiem co by mogło pomóc.

EDIT: Dodam jeszcze, że do tych 2 najbliższych nadajników mam otwartą przestrzeń bez wysokich zabudowań i innych konstrukcji.


Nie piszemy dwóch postów jeden pod drugim, tylko używamy opcji "zmień". Szadzik
ODPOWIEDZ