Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: szalony »

michał pisze:no cóż, wiedzy na temat nadajników gprs, edge i umts nie mam, ale z niektórych komentarzy wywnioskowałem, że łatwo przestawić bts(czy coś takiego) z gprs-a na edge, więc chyba można mieć nadzieję, że przynajmniej
edge zagości na wsi? W końcy prawie 240kbps w edge-u to naprawde demon w porównaniu z gprs-em. Według mapek Plusa edge jest już ok 5-6 km od mojej miejscowości a tam tez żadne miasto tylko 100% wies, więc pewnie tylko podkręcili antenki na edga bez dużych kosztów. Tylko jeśli na edga tak łatwo przestawić to czemu w Polsce tak trudno to wprowadzić :?: :| :cry:

Apropo gdzieś tu na forum był pościk, że przy użyciu anteny kierunkowej ktoś chciał ściągnąć sygnał edga z odległości 15 km od nadajnika. Możliwe to jest???? Zeby mi się udało wyciągnąć chociaż 80-100kbps to już byłbym bardzo happy.[/img]
Czesto tak jest ze bts jest stary i jesli w Kobylce masz starego Bts to nie licz na edge :| tylko nadzieje masz w tym ze wymienia go na nowego :shock: Ja tak mam w Aleksandrowie Lodzkim- w centrum stary bts i pol miasta nie ma edge i nie bedzie mialo bo Plus planuje tu ze wzgledu na bliskosc Lodzi w ciagu roku dac anteny umts :D
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: evad »

michał pisze:edge zagości na wsi? W końcy prawie 240kbps w edge-u to naprawde demon w porównaniu z gprs-em. Według mapek Plusa edge jest już ok 5-6 km od mojej miejscowości a tam tez żadne miasto tylko 100% wies, więc pewnie tylko podkręcili antenki na edga bez dużych kosztów.
Era niedawno zapowiedziała, że do końca 2007 roku zamierza mieć EDGE na terenie całego kraju. powoli, ale konsekwentnie go rozwijają, aczkolwiek osobiście wątpię, żeby faktycznie na koniec 2007 roku cała ich sieć wspierała EDGE...

apropos, niedawno zaktualizowali swoją mapkę EDGE/UMTS, wg stanu na czerwiec: http://www.blueconnect.pl/images/blue_c ... _jun06.gif

co by nie mówić, to trochę go przybyło...
michał pisze:Tylko jeśli na edga tak łatwo przestawić to czemu w Polsce tak trudno to wprowadzić
kasa, kasa i jeszcze raz kasa...
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
michał
Stały użytkownik forum
Posty: 94
Rejestracja: 2006-03-01, 11:12
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: michał »

mario006 pisze:
stasiekjasinski pisze:Dla większości użytkowników GSM wystarczy GPRS, tylko niewielka część wykorzystuje EDGE (głównie ludzie z większych miast).
Słabsza usługa zawsze starcza jak nie ma się dostępu do lepszej. Na komórkę(do WAP-u) GPRS starczy, ale do komputera/notebooka GPRS to trochę za mało. Należy pamiętać, że GPRS posiada taką samą wydajność jak zwykły modem na kablu.
zgadzam się mario, bo przecież nie tworzy się internetu komórkowego tylko po to żeby sobie tapetki do telefonu ściągać. A jesli chodzi o te koszty to wyszło na to że nie jest aż takie drogie przystosowanie anten gprs do edga. A jeśli chodzi o zapotrzebowanie klientów na mobilny net to chyba najmniejszy problem bo będzie ich przybywać coraz więcej. Ceny abonamentów też już nie są strasznie wysokie, często ludzie wiecej płacą za zwykłe gadanie przez komórkę. Aparaty z edgem i umts tez mocno staniały, nie jest od razu potrzebny jakiś nowy kombajn multimedialny. Nie jestem pewien ale chyba jak w każdej dziedzinie w Polsce polityka i lobbing chamują ten rozwój :|
Awatar użytkownika
michał
Stały użytkownik forum
Posty: 94
Rejestracja: 2006-03-01, 11:12
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: michał »

do urqel1.
A napisz jeśli możesz czego szukać w opisie bts-a, oznaczającego że ma edga? Weszłem na stronkę btsearch.org, ale tam są same częstotliwości i jakieś inne cyferki, dla mnie niezrozumiałe:?: :|
Będę wdzięczny za pomoc a jeśli coś by się udało poprawić no to byłoby super.
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: szalony »

Hmm z tej mapy wynika ze juz Edge Era ma wiecej niz Plus :shock: Plus z rozwojem edge strasznie zwolnil :shock: ciekawe dlaczego :?:
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: evad »

michał pisze:A napisz jeśli możesz czego szukać w opisie bts-a, oznaczającego że ma edga? Weszłem na stronkę btsearch.org, ale tam są same częstotliwości i jakieś inne cyferki, dla mnie niezrozumiałe:?: :|
był pomysł wprowadzenia do BTSearch pola opisującego czy dana stacja ma EDGE, ale został zarzucony - stosunkowo niewiele osób ma możliwość to sprawdzić i zweryfikować, a poza tym EDGE i tak systematycznie będzie przybywać w skali kraju, tak jak kiedys GPRS, więc z punktu widzenia danych BTSearch nie ma to większego znaczenia.

proponowałbym za to odnalezienie w BTSearch najbliższych Tobie stacji bazowych, spisanie identyfikatora stacji (pole CID) i zadzwonienie/napisanie maila z pytaniem do BOK, czy stacje bazowe oznaczone identyfikatorem np. 1234x (x - numer sektora) posiadają EDGE. zwykła konsultant/-ka tego pewnie Tobie nie powie, ale powinien/-na przyjąć zgłoszenie do działu technicznego i ktoś powinen odpowiedzieć.
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: evad »

szalony pisze:Hmm z tej mapy wynika ze juz Edge Era ma wiecej niz Plus :shock: Plus z rozwojem edge strasznie zwolnil :shock: ciekawe dlaczego :?:
z tego co pamiętam, Plus od zawsze miał spore tyły jeśli chodzi o EDGE. generalnie z pokrycie EDGE najlepiej radzi sobie Orange, potem jest Era, która głównie skupia się na miastach, ale też ma trochę edzia w terenie, a na końcu jest Plus, którego specyfikę rozwijania zasięgu EDGE można określić 'chybił trafił'. :(
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
klisza
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 199
Rejestracja: 2005-12-18, 21:28
Lokalizacja: Legnica

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: klisza »

Podobno dzięki staraniom europejskiego komisarza ds. społeczeństwa informatycznego (czy coś w tym stylu) do 2010 roku każdy Europejczyk powinien mieć dostęp do szerokopasmowego internetu. W ramach tego projektu mają być przeprowadzone w każdej gminie przetargi na dostarczenie takiego internetu, w których będą mogli brać udział dostawcy, w tym równierz sieci komórkowe. Tylko nie wiem, czy chodzi o wi-max czy HSDPA.

A o UMTSie plusa czytałem, że chcą do końca 2008r. objąć 50 % populacji (wypowiedź prezesa Polkomtelu).
- iPlus - Motorola v235 Rz?dzi - Firefox -
Awatar użytkownika
michał
Stały użytkownik forum
Posty: 94
Rejestracja: 2006-03-01, 11:12
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: michał »

jest stacja plusa we Mzurkach przy trasie krajowej nr 8. Ode mnie to po prostej linii to będzie maksymalnie 3-4 km. CID=1168, sektory: 1,2,3 ale co to są te sektory. Pasmo 900.

Muszę zadzwonić, trzeba spróbować.
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: magmike »

Sektory - ile nadajników/kierunków na maszcie. W górach często dają dwa sektory, żeby pokryć zasięgiem teren wzdłuż doliny, przełęczy, a nie ładować go w ziemię (górę) nie zamieszkaną, pokrytą drzewami, to tak mniej więcej.
pozdrawiam, magmike
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: evad »

michał pisze:jest stacja plusa we Mzurkach przy trasie krajowej nr 8. Ode mnie to po prostej linii to będzie maksymalnie 3-4 km. CID=1168, sektory: 1,2,3 ale co to są te sektory. Pasmo 900.

Muszę zadzwonić, trzeba spróbować.
hm, skoro to dotyczy Plusa, to zanim zadzwonisz, lepiej sprawdź interaktywną mapę zasięgu...

zapewne chodzi o te Mzurki:
KLIK 1

no to raczej EDGE na nim nie ma:
KLIK 2

sorry :(

EDIT:
Edycja Linków (BliSki)
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
michał
Stały użytkownik forum
Posty: 94
Rejestracja: 2006-03-01, 11:12
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: michał »

w sumie to nie mam po co dzwonić bo gdyby obsługiwał edga to na tej mapce
zasięg edga sięgał by do mnie. Jestem w takiej radiowej dolinie otoczony edgem ale z mapy wynika, że edge jest w niektórych kierunkach tylko 1-1,5km ode mnie. No i ty nasuwa się moje pytanie, czy antena kierunkowa by pomogła. Oczywiście nie liczę na full speed edge, ale o taki edge na poziomie 80-100kbps. Czy mam jakiś szanse??
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: evad »

michał pisze:No i ty nasuwa się moje pytanie, czy antena kierunkowa by pomogła. Oczywiście nie liczę na full speed edge, ale o taki edge na poziomie 80-100kbps. Czy mam jakiś szanse??
antena kierunkowa raczej nie zaszkodzi, więc szanse zawsze jakieś są. ;)
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
DADA
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2006-04-13, 11:38
Lokalizacja: JANÓW LUBELSKI

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: DADA »

michał pisze:Jestem w takiej radiowej dolinie otoczony edgem ale z mapy wynika, że edge jest w niektórych kierunkach tylko 1-1,5km ode mnie.Czy mam jakiś szanse??


Jesli jest to kwestia 1-3 km to masz bardzo realne szanse aby cieszyc sie technologia EDGE u siebie.
Jesli do najblizszego BTS-a masz mniej jak 30 km :wink:
Najprosciej domowym spodobem wez jakis przenosny terminal ze soba i realnie dokonaj pomiaru w terenie EDGE.
Bedziesz mial wtedy obraz sytuacji gdzie jest EDGE i co jest u Ciebie powodem braku sygnalu.
Czy jest to cien radiowy spowodowany np uformowaniem terenu czy poprostu jestes na granicy zasiegu najblizszej siebie stacji bazowej BTS i poziom sygnalu jest w Twojej lokalizacji zbyt maly aby uzyskac stabilna transmisje.

Powodzenia.
Awatar użytkownika
michał
Stały użytkownik forum
Posty: 94
Rejestracja: 2006-03-01, 11:12
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: michał »

DADA, muszę przyznać, że obudziłeś we mnie nadzieję.O 30 km to dwa miasta między którymi mieszkam nie są od siebie oddalone, a w obu jest edge Plusa. Teraz muszę tylko kupić telefon z edgem (raczej nokię 6021-chyba najtańszy telefonik z edgem i ma bluetootha, a edge klasy 6- to byłby raj gdybym osiągnął 177 kbps), antenę i będę kombinował. Tylko jakby ktoś mi mógł podpowiedzieć jak skutecznie podłączyć antenę zewnętrzną do tego telefonu, bo ona nie ma zewnętrznego gniazda.

Miałem wcześniej nokię 6230, ale nie miałem tej wiedzy co zdobyłem na tym forum, więc nie kombinowałem. Teraz spróbuję, może coś z tego będzie. Oczywiście efekty opiszę na forum, może komuś innemu się też się uda.



______________________
Ludzie jest nadzieja!!!
Awatar użytkownika
DADA
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2006-04-13, 11:38
Lokalizacja: JANÓW LUBELSKI

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: DADA »

W Twoim przypadku tak Belchatow jak Piotrkow powinien byc osiagalny radiowo.Na trasie do Zdunskiej Woli tez jest kilka BTS-ow tylko nie wiem z ktorej sieci korzystasz
Zatem naprawde masz spore szanse :D

Jesli telefon nie posiada gniazda antenowego to poprostu go nie polecam.
Wszystkie sprzegacze i pochodne wynalazki nie we wszystkich przypadkach dzialaja w 100% poprawnie i stabilnie.
Zatem zastanow sie nad tym zanim dokonasz zakupu.

Powodzenia.
ODPOWIEDZ