Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michał
Stały użytkownik forum
Posty: 94
Rejestracja: 2006-03-01, 11:12
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: michał »

Czesc.
Czy wiadomo kiedy(za ile lat, bądź dziesięcioleci) w Polsce będzie zasięg UMTS w całym kraju? Konkretnie chodzi mi o Plusa ale pytam o wszystkich operatorów bo w końcu nie smym Plusem Polska żyje. Jeśli ktoś ma jakieś przecieki, informacje będę wdzięczny. Zresztą chyba nie tylko mnie nurtuje to pytanie.



Pozdrawiam

_______________________
iPlus+6310i+Irda=czas na refleksje w czasie ładowania(4kB/s)

EDIT:
Edycja tytułu (BliSki)
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: szalony »

Mnie tez takie pytania nurtuja :D i sam sobie odpowiadm ze u nas zasieg umts nigdy nie bedzie na pozimie dzisiejszego gsm :shock: Mysle sobie ze u nas w kazdym miescie(cale miasta a nie tylko czesc) np powyzej 100tys umts bedzie w 2008roku :D analogicznie w miastach powyzej 50tys mieszkancow to bedzie rok 2010 :? i to koniec w mniejszych miastach umts bedzie tylko wtedy jak to beda miasta w aglomeracjach lub czysto turystyczno-wypoczynkowe :D
Awatar użytkownika
michał
Stały użytkownik forum
Posty: 94
Rejestracja: 2006-03-01, 11:12
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: michał »

hehe, turystyczno-wypoczynkowe np. Zakopane. Obcokrajowcy przyjeżdżają to i UMTS uruchomiono.
Awatar użytkownika
Enzo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 341
Rejestracja: 2006-02-06, 18:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: Enzo »

Też się nad tym zastanawiałem, i doszedłem do wniosku że nigdy się to nie stanie. Dlaczego? A dlatego, że się to nie będzie opłacać, albo zostanie opracowana jakaś inna, bardziej wydajna technologia, która pokona UMTS.
iPlus+E61i=FUN
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: szalony »

Hehe w Kobylkach to pewnie nigdy umts nie zobaczysz :D w Piotrkowie Trybunalskim poczekasz na oko do 2010 roku :wink:
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: szalony »

Obawiam sie ze w skali calego kraju pozostanie nam w perspektywie do 2015 roku tylko gsm-edge i nic szybszego :?
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Bardzo dobre pytanie.

Post autor: evad »

michał pisze:Czy wiadomo kiedy(za ile lat, bądź dziesięcioleci) w Polsce będzie zasięg UMTS w całym kraju?
w *całym* kraju? podejrzewam, że nigdy. to po prostu się nie opłaca operatorom, którzy przecież i tak już mają pasma 900/1800. niemniej ekspansja jest możliwa w miastach, ale to i tak przypuszczam, że ładnych parę lat trzeba będzie poczekać, zanim UMTS dotrze do mniejszych miejscowości...
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: kemott1 »

Jak będę miał EDGE na mojej "Licencji GPRS" to będzie dobrze" :D
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: Tomekłódź »

O cym Ty marzysz. Nawet nie modernizują za szybko BTS-ów żeby EDGE miały wszędzie a co dopiero mówić o UMTS.
michal_99
Stały użytkownik forum
Posty: 102
Rejestracja: 2006-05-17, 11:06

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: michal_99 »

Nie jestem jakims expertem ale zgadzam sie z opiniami ze nigdy nie bedzie umts-a bo wejdzie jakas lepsza technologia. Od jakiegos czasu slyszy sie ze cos kombinuja nad WIMAX-em... Powstal nawet jakis projekt "e-swietokrzyskie" ze mieli budowac w swietokrzyskim wlasnie wimaxa ale cos ostatnio przycichla sprawa. Slyszeliscie cos o tym ?
Awatar użytkownika
Jojo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 500
Rejestracja: 2006-03-31, 16:31
Lokalizacja: Płońsk

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: Jojo »

Już nie pamiętam dobrze i mogę się mylić, ale jak czytałem o czwartym operatorze Netia mobile to chyba oni mają zamiar uruchomić UMTS w całym kraju jako pierwsi. :?
marecki6
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2006-05-10, 20:43

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: marecki6 »

pomijajac cala Polske... to jak myslicie kiedy umts bedzie dostepny w kazdym miejscu w tych miastach gdzie juz jest dostep do UMTSa ?? chodzi mi o wrocław itd. bo jaka <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> w gre wchodzi tylko centrum miast
wagusiek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2006-02-27, 19:32
Lokalizacja: Wielu?

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: wagusiek »

Moim zdaniem UMTS w całym kraju nigdy nie będzie, wiąże się to z coraz bardziej rozwijającą się technologia. Na pewno GPRS/EDGE/UMTS zostanie zastąpiony jakimiś lepszymi w jakości i szybkości technologiami bezprzewodowymi! To tylko kwestia czasu...
_Iplus + NetBox + ATK-20 + EDGE = 177,6 Kb/s_
mario006
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2006-04-28, 14:31
Lokalizacja: Koszalin

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: mario006 »

Jojo pisze:Już nie pamiętam dobrze i mogę się mylić, ale jak czytałem o czwartym operatorze Netia mobile to chyba oni mają zamiar uruchomić UMTS w całym kraju jako pierwsi. Confused
No i dobrze by się stało. A swoją drogą to zbytnio im by się chyba nie opłacało budować sieci gsm(GPRS,EDGE), a potem przekształcać w UMTS. Na pewno UMTS postawią w większych miastach, mam nadzieje , że te większe miasta to będą tak od 100 tys. mieszkańców :D . I najważniejsze takie - postępowanie powinno zmobilizować pozostałych operatorów.
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: evad »

mario006 pisze:No i dobrze by się stało. A swoją drogą to zbytnio im by się chyba nie opłacało budować sieci gsm(GPRS,EDGE), a potem przekształcać w UMTS. Na pewno UMTS postawią w większych miastach, mam nadzieje , że te większe miasta to będą tak od 100 tys. mieszkańców :D . I najważniejsze takie - postępowanie powinno zmobilizować pozostałych operatorów.
w przypadku P4, niestety nie liczyłbym na rychłą ekspansję ich własnej sieci. póki co, złożyli bardzo niewiele wniosków o pozwolenie na budowę stacji bazowych (wg informacji w Rzeczpospolitej, w samej tylko wawie złożyli dotąd ledwie ok. 60 wniosków, a tymczasem Era ma ponad 300 stacji UMTS!), a zważywszy, że procedury formalne związane z budową BTS'a mogą trwać nawet kilkanaście miesięcy, to wniosek nasuwa się sam... tak więc myślę, że zanim P4 stworzy własną sieć UMTS z prawdziwego zdarzenia, minie sporo czasu i 'starzy' operatorzy szybciej wejdą z 3G do mniejszych miast.
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
Enzo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 341
Rejestracja: 2006-02-06, 18:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: Enzo »

mario006 pisze:A swoją drogą to zbytnio im by się chyba nie opłacało budować sieci gsm(GPRS,EDGE), a potem przekształcać w UMTS.
I nie będą budować sieci 2G, bo mają koncesję tylko na 3G.
Wygląda na to że ten nowy operator chce dogadać się z Polkomtelem, tylko czy to się uda?
iPlus+E61i=FUN
Awatar użytkownika
Jojo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 500
Rejestracja: 2006-03-31, 16:31
Lokalizacja: Płońsk

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: Jojo »

Jakby się dogadali to by jeszcze nie postawili żadnych stacji bazowych a mieliby zasięg już w całym kraju i pewnie całą paletę usług łącznie z bezprzewodowym Internetem (tak mi się wydaje).
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: Szadzik »

Enzo pisze: I nie będą budować sieci 2G, bo mają koncesję tylko na 3G.
Wygląda na to że ten nowy operator chce dogadać się z Polkomtelem, tylko czy to się uda?
Chcą po prostu stać się wirtualnym opratorem (MVNO) i kupować od plusa minuty hurtowo i sprzedawać swoim klientom. Na UMTS w P4 bedzie trzeba trochę poczekać, mają dopiero startować, więc trochę potrwa zanim większe aglomeracje oplotą siecią.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
michał
Stały użytkownik forum
Posty: 94
Rejestracja: 2006-03-01, 11:12
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: michał »

pewne rzeczy mnie trochę dziwią. Czy opłaca się rozszerzać edga a póżniej przechodzić na umts operatorom? Taniej chyba by było od razu umts. A odnośnie ewentualnej nowej technologii no to niech będzie-jeszcze lepiej. Dziwi mnie też troche stwierdzenie, że nie opłaca się rozszerzać umts-a na cały kraj. Ilu teraz już korzysta z samej telefoni komórkowej i internetu komórkowego. Jeśli coś jest fajne i ogólnie dostępne to na pewno klienci się znajdą. A z pewnością szybki bezprzewodowy net fajny jest, żeby tylko jeszcze był ogólnie dostępny.
mario006
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2006-04-28, 14:31
Lokalizacja: Koszalin

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: mario006 »

Enzo pisze:Wygląda na to że ten nowy operator chce dogadać się z Polkomtelem, tylko czy to się uda?
Coś im te dogadywanie nie wychodzi, jeden mniejszościowych udziałowców Polkomtela – Vodafone doprowadził to tymczasowego wstrzymania negocjacji(domagając się weryfikacji zapisów).

Fajnie następny wirtualny operator będzie, mam nadzieje, że będzie to tylko tymczasowe.
michał pisze:Czy opłaca się rozszerzać edga a póżniej przechodzić na umts operatorom?
No chyba łatwiej przekształcić nadajniki GSM z GPRS-em na EDGA, aniżeli stawiać nowy nadajnik UMTS.
michał pisze:Dziwi mnie też troche stwierdzenie, że nie opłaca się rozszerzać umts-a na cały kraj.
Jeżeli mamy na myśli zasięg taki jak ma GPRS, to na pewno się nie opłaca. Niech postawią w większości większych miejscowości to będzie dobrze, nie musi być on dostępny przecież w każdym zakamarku Polski.
Awatar użytkownika
seboo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 247
Rejestracja: 2006-03-19, 14:41
Lokalizacja: prawie Wawa

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: seboo »

infrastruktura EDGE jest niewspolmiernie tansza - bo to z reguly jest tylko wymiana oprogramowania w nowej generacji BTSie a nie bardzo drogi osprzet 3G - wymagajacy nie tylko nowych anten ale rowniez centrow BSC - RNC - centrow zarzadzania i sterowania moca itd itd itd
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: Szadzik »

mario006 pisze:Niech postawią w większości większych miejscowości to będzie dobrze, nie musi być on dostępny przecież w każdym zakamarku Polski.
I nie będzie. UMTS w planach opów ma być tylko tam, gdzie postawienie nadajnika się zwróci, użytkownicy będą wykorzystywać jego możliwości - wideorozmowy itd. Na wsiach na pewno nie bedzie.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: evad »

mario006 pisze:
michał pisze:Czy opłaca się rozszerzać edga a póżniej przechodzić na umts operatorom?
No chyba łatwiej przekształcić nadajniki GSM z GPRS-em na EDGA, aniżeli stawiać nowy nadajnik UMTS.
dokładnie. rozszerzenie GPRS->EDGE wymaga w zasadzie wymiany TRX'ów w BTS'ie na nowsze, a gdy TRX'y wspierają już EDGE, to jego uruchomienie to - afaik - kwestia ustawienia tego w centrali, bez bezpośredniej fizycznej ingerencji w BTS. z kolei NodeB (czyli BTS UMTS, czasem można spokać także określenie RBS - Radio Base Station) wymaga inwestycji praktycznie od zera, dodatkowo uwzględniając, że sprzęt UMTS jest na pewno sporo droższy niż GSM/GPRS/EDGE, to staje się jasne, że jest to zwyczajnie nieopłacalne w miejscach, gdzie wystarczy GPRS/EDGE.
mario006 pisze:
michał pisze:Dziwi mnie też troche stwierdzenie, że nie opłaca się rozszerzać umts-a na cały kraj.
Jeżeli mamy na myśli zasięg taki jak ma GPRS, to na pewno się nie opłaca. Niech postawią w większości większych miejscowości to będzie dobrze, nie musi być on dostępny przecież w każdym zakamarku Polski.
dodatkowy czynnik, który oddala wizję 'całej Polski w UMTS' - poza oczywistym finansowym - to fakt, że aby sieć UMTS była wydajna i działała poprawnie, nadajniki powinny być ustawione bardzo gęsto, dużo gęściej niż GSM. niestety patent jednego BTS'a, który obsługuje obszar w promieniu 15-20 km lub więcej dokoła, w przypadku UMTS się nie sprawdzi.
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: raptou »

Z UMTS sa jakies problemy, bynajmniej nie u nas tylko ogolnie z cala technologia. Nie znam szczegolow. To samo jest z Wimax. Najpierw duzo szumu a potem sprawa przycichla, gdyz opracowanie i sprawdzenie w warunkach labolatoryjnych a komercyjne wdrozenie to dwie rozne sprawy. Z tego, co czytalem jest jakis problem w standaryzacji Wimax.

EDGE zostal wdrozony z powodu opoznien we wdrozeniu UMTS na swiecie jako system przejsciowy. Do konca tego roku ma zostac pokryte zasiegiem UMTS 20% kraju. I tu nasuwa sie pytanie: Zasiegu geograficznego, czy populacji. Watpie, zeby jedno i drugie bylo realne przy obecnych opoznieniach.

Bylo jeszcze PLC (Power Line Communications - internet po kablach energetycznych). Nie zdalo egzaminu.

Dziala tez na terenie Polski dwoch operatorow CDMA. Ta technologia pozwala na przeplywnosci do 144kbps i jest o wiele lepsza niz GSM. Niestety TPSA wybrala najgorszy wariant a Sferia nie moze sobie poradzic z obciazeniem na terenie Warszawy i okolic.

Jest jeszcze jedna technologia, ktora umozliwia szbkie pokrycie duzych obszarow zasiegiem. Przy okazji wdrazania DVB-T jest mozliwe dolaczenie "obok" TV cyfrowej takze szybkiego przesylania danych podobnie, jak to ma miejsce obecnie w jednokierunkowym internecie satelitarnym DVB-S.
Dane moga byc przesylane bez kanalu zwrotnego (vide Sat Kiosk, Sat Torrent, Sat@Once), jak i online (SkyDSL, iPlus Booster, Onet Konekt
Problem w tym, ze tez nie wiadomo kiedy to ruszy wreszcie na wieksza skale. Ciagle nie moga sie zdecydowac, czy DVB-T, czy tez MPEG-4.
Niestety nie jest to internet w pelnym tego slowa znaczeniu. Musi byc jakis kanal zwrotny (np. GPRS).
Najprawdopodobniej, gdy w koncu ruszy naziemna TV cyfrowa u kazdego z operatorow bedzie wydzielony jeden transponder wylacznie na dane - w tym internet i uslugi offline.

Jakby nie patrzec wszedzie jakies kompromisy. Nie ma na dzien dzisiejszy w miare taniej technologii o duzej pojemnosci i szybkosci, ktora zarazem pokrylaby zasiegiem duze obszary.

_______
Brak polskich znakow. Sorry.
Grafpup Linux www.aca.pl/raptou/grafpup.html
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: evad »

raptou pisze:Z UMTS sa jakies problemy, bynajmniej nie u nas tylko ogolnie z cala technologia. Nie znam szczegolow.
zapewne tym problemem jest właściwość wynikająca z technologii WCDMA, w której efektywny zasięg komórki jest odwrotnie proporcjonalny do ilości użytkowników przez nią jednocześnie obsługiwanych. innymi słowy - im więcej osób jednocześnie korzysta z tego samego NodeB, tym jego zasięg jest mniejszy. to oczywiście wymusza stosowanie bardzo gęstej sieci stacji bazowych, co w polskich realiach jest dość trudne do osiągnięcia.
raptou pisze:To samo jest z Wimax. Najpierw duzo szumu a potem sprawa przycichla, gdyz opracowanie i sprawdzenie w warunkach labolatoryjnych a komercyjne wdrozenie to dwie rozne sprawy. Z tego, co czytalem jest jakis problem w standaryzacji Wimax.
hm, nie wiem gdzie to czytałeś, ale ja z kolei czytałem (np. www.wimax.biz.pl), że WiMAX jest całkiem nieźle zestandaryzowany przez IEEE i kolejne wersje standardu 802.16 są już w przygotowaniu. nie należy zapominać, że WiMAX jest stosunkowo młodą technologią, sprzęt jest drogi, duże znaczenie ma także wykorzystanie licencjonowanego pasma. uważam, że w przeciągu najbliższych 2-3 lat sieci dostępowe oparte o WiMAX będą już nieźle rozwinięte. zresztą, cofnij się parę lat wstecz i weź za przykład WiFi - kto by wówczas pomyślał, że bezprzewodowy dostęp do sieci zawędruje pod strzechy tak szybko...
raptou pisze:Do konca tego roku ma zostac pokryte zasiegiem UMTS 20% kraju. I tu nasuwa sie pytanie: Zasiegu geograficznego, czy populacji. Watpie, zeby jedno i drugie bylo realne przy obecnych opoznieniach.
populacji. i jest to zupełnie realne. należy pokryć wszystkie największe polskie aglomeracje plus parę mniejszych miast (tzn. tych z ok. 100-200 tys. mieszkańców) i już mamy 20% populacji.
raptou pisze:Jakby nie patrzec wszedzie jakies kompromisy. Nie ma na dzien dzisiejszy w miare taniej technologii o duzej pojemnosci i szybkosci, ktora zarazem pokrylaby zasiegiem duze obszary.
uważam, że spore pole do popisu ma tutaj WiMAX i osobiście daję mu duże szanse - no ale czas pokaże...
Dawid 'evad' Lorenz
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: Szadzik »

raptou pisze:Do konca tego roku ma zostac pokryte zasiegiem UMTS 20% kraju. I tu nasuwa sie pytanie: Zasiegu geograficznego, czy populacji. Watpie, zeby jedno i drugie bylo realne przy obecnych opoznieniach.
Na 90% jestem pewwien, że chodzi tu o populację. Zawsze do tej pory pokrycie zasięgiem określano według populacji.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
michał
Stały użytkownik forum
Posty: 94
Rejestracja: 2006-03-01, 11:12
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: michał »

no cóż, wiedzy na temat nadajników gprs, edge i umts nie mam, ale z niektórych komentarzy wywnioskowałem, że łatwo przestawić bts(czy coś takiego) z gprs-a na edge, więc chyba można mieć nadzieję, że przynajmniej
edge zagości na wsi? W końcy prawie 240kbps w edge-u to naprawde demon w porównaniu z gprs-em. Według mapek Plusa edge jest już ok 5-6 km od mojej miejscowości a tam tez żadne miasto tylko 100% wies, więc pewnie tylko podkręcili antenki na edga bez dużych kosztów. Tylko jeśli na edga tak łatwo przestawić to czemu w Polsce tak trudno to wprowadzić :?: :| :cry:

Apropo gdzieś tu na forum był pościk, że przy użyciu anteny kierunkowej ktoś chciał ściągnąć sygnał edga z odległości 15 km od nadajnika. Możliwe to jest???? Zeby mi się udało wyciągnąć chociaż 80-100kbps to już byłbym bardzo happy.[/img]
Awatar użytkownika
vegas
Stały użytkownik forum
Posty: 148
Rejestracja: 2006-06-05, 22:22

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: vegas »

Apropo gdzieś tu na forum był pościk, że przy użyciu anteny kierunkowej ktoś chciał ściągnąć sygnał edga z odległości 15 km od nadajnika. Możliwe to jest???? Zeby mi się udało wyciągnąć chociaż 80-100kbps to już byłbym bardzo happy.
Sprawdź gdzie jest najbliższy BTS z EDGE i wtedy będzie można pokombinować.
stasiekjasinski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2006-05-28, 20:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: stasiekjasinski »

Egde na wsi - jest wcale nie dlatego, ze jakiś operator postanowił żeby specjalnie na wiosce było EDGE, ale po prostu nowe stacje bazowe są wyposażone w EDGE i czasami zdaża się tak, ze w jakimś miasteczku nie ma EDGE a deko dalej na totalnej wiosce jest.
jeżeli chodzi o UMTS, to nie ma większych problemów z technologią, tylko jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Po prostu ludzie nie mają kasy płacić za UMTS. Bo UMTS to nie tylko szybszy internet. UMTS to rpzede wszystkim usługi multimedialne taki jak telekonferencje (wideokonferencje) transmisja strumieniowa dźwięku i obrazu (radio i telewizja online). Wysyłanie wiadomości nie tylko tekstowych ale i multimedialnych ( coś w stylu rozbudowanych MMSów - z możliwością wysłania muzyki, czy wideo).
Aby założyć UMTS-a w całym kraju trzeba kupić dużo drogiego sprzętu - zarówno po stronie operatora (BTSy) jak i uzytkowników (KOmórki, modemy) Dlatego po prostu się nie opłaca to za bardzo żadnej ze stron. UMTS nawet w Japonii sie nie bardzo udał (teraz już tam działa dosyć dobrze, ale początki były trudne - ludzie nie chcieli płacić za usługi dodatkowe [nie wykupowali ich]).
POdsumowująć:
Dla większości użytkowników GSM wystarczy GPRS, tylko niewielka część wykorzystuje EDGE (głównie ludzie z większych miast). Na dodatkowe, płatne usługi UMTS w polsce było by za mało chętnych, zeby to założyć na dużą skalę.
mario006
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2006-04-28, 14:31
Lokalizacja: Koszalin

Re: Bardzo dobre pytanie -> UMTS w całym kraju, kiedy?

Post autor: mario006 »

raptou pisze:Bylo jeszcze PLC (Power Line Communications - internet po kablach energetycznych). Nie zdalo egzaminu.
Widziałem ten system, a nawet z niego korzystałem :D (raz w Koszalinie na targach prezentowali, mam nawet gdzieś ulotkę). Ładnie się sprawdza. Testowali, mieli wprowadzać i od dobrych paru lat(podajże 4), gdy korzystałem nic się nie dzieje, po prostu ucichło.
stasiekjasinski pisze:Dla większości użytkowników GSM wystarczy GPRS, tylko niewielka część wykorzystuje EDGE (głównie ludzie z większych miast).
Słabsza usługa zawsze starcza jak nie ma się dostępu do lepszej. Na komórkę(do WAP-u) GPRS starczy, ale do komputera/notebooka GPRS to trochę za mało. Należy pamiętać, że GPRS posiada taką samą wydajność jak zwykły modem na kablu.
stasiekjasinski pisze:Na dodatkowe, płatne usługi UMTS w polsce było by za mało chętnych, zeby to założyć na dużą skalę.
Raczej w to wątpię. Ludzi na te usługi będzie dużo, jak nie będą mieli problemu typu, że jak pojadą do innej miejscowości to się okaże, że nie mają możliwości korzystania z danej usługi, bo usługa działa tylko w odległości paru km od iluś tam nadajników na terenie całej Polski.
ODPOWIEDZ