Gdzie BTS ?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bartek97
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-06-04, 09:25

Gdzie BTS ?

Post autor: bartek97 »

Proszę o podpowiedź, jak zidentyfikować BTS-a.
Ostatnio zmieniony 2006-06-13, 08:59 przez bartek97, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
etranger
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 196
Rejestracja: 2006-03-22, 22:24
Lokalizacja: Kraina Smutku

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: etranger »

Drogi bartek97 tutaj wpisz szukanie np BTS, AT, ES75 etc a nie uwierzysz ile ciekawych wiadomosci Ci sie wyswietli.
Ja ciagne na ES75 i BC, jak to widac w podpisie, i jestem dzieki wlasnie uzyskanym tutaj informacja doskonale zorientowany z ktorego BTS korzystam 8)
Regards - etranger®
bartek97
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-06-04, 09:25

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: bartek97 »

Dziękuję za szybką odpowiedź.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: evad »

etranger pisze:Drogi bartek97 tutaj wpisz szukanie np BTS, AT, ES75 etc a nie uwierzysz ile ciekawych wiadomosci Ci sie wyswietli
ja tylko podpowiem tak:
AT+CREG=2
AT+CREG?

oraz dodatkowo polecam: http://gatling.ikk.sztaki.hu/~kissg/gsm/at+c.html
Dawid 'evad' Lorenz
bartek97
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-06-04, 09:25

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: bartek97 »

Trochę mi zejdzie zanim znajdę gdzie wpisać te komendy -jestem zielony, ale mimo wszystko dzięki za wskazówki.Puściłem maila do BOA (gdzie bts)- odpisali (po 2 h), że przesłali go do techników - czekam dalej.Edge zanikł - ciekawe co za przyczyna?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: evad »

bartek97 pisze:Trochę mi zejdzie zanim znajdę gdzie wpisać te komendy -jestem zielony, ale mimo wszystko dzięki za wskazówki.
no to mam następny hint: komendy AT zwykle przesyła się do modemu, a połączenie bezpośrednie z modemem możesz ustanowić np. za pomocą hyperterminala...
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: Jaco »

Kiedy ja pisałem do BOA o podanie lokalizacji BTS dostałem odpowiedż że to co wyświetla się jako komunikat informacji o sieci to tam należy skierować np.antenę kierunkową.Szkoda bardzo bo mieszkam na skraju zasięgu 3 nadajników i chyba bym musiał zamontować obrotnicę bo na wyświetlaczu dość często się zmienia się takie info.A tak jak <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> kupiona na Allegro antena dookólna załatwia sprawę połowicznie.Jak w podpisie Prawie Zadowolony
bartek97
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-06-04, 09:25

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: bartek97 »

Po wpisaniu komend sugerowanych przez Ciebie otrzymałem
+CREG:2,1,"7738","F553" - jak to rozszyfrować ?
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: evad »

bartek97 pisze:Po wpisaniu komend sugerowanych przez Ciebie otrzymałem
+CREG:2,1,"7738","F553" - jak to rozszyfrować ?
jak rozumiem nie zaglądałeś pod link, który podałem?
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: magmike »

bartek97 pisze:Po wpisaniu komend sugerowanych przez Ciebie otrzymałem
+CREG:2,1,"7738","F553" - jak to rozszyfrować ?
Zmiana liczby szesnastkowej na dziesiętną
F553 -> 62803 czyli komórka nr CID 6280, sektor 3.
Orange Zabowo k. Nowogardu, Zachodniopomorskie, maszt wlasny, pasmo 900 MHz.
BTSearch
pozdrawiam, magmike
bartek97
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-06-04, 09:25

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: bartek97 »

jak rozumiem nie zaglądałeś pod link, który podałem?
Oczywiście zaglądałem - początkującemu trudno, ale powoli łape o co chodzi. dzieki.

EDIT:
F553 -> 62803 czyli komórka nr CID 6280, sektor 3.
Orange Zabowo k. Nowogardu, Zachodniopomorskie, maszt wlasny, pasmo 900 MHz.
Wyszło mi to samo co Tobie, ale ja mieszkam w piotrkowskim, co by się zgadzało bo pierwsze dwie cyfry (62) to rzeczywiście piotrkowskie, a btsearch sugruje co innego.Więc gdzie błąd ? :?:


---
EDIT
Nie piszemy posta pod postem, tylko edytujemy ostatni.!
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: magmike »

Nie rozumiem, co ma 62xx do piotrkowskiego?
W moim mieście komórki Plusa mają początki 20xx (2x), 41xx (1x), 45xx (1x), co wg Ciebie z tego wynika? :|
Przecież operator przydziela kolejno numery, jak mu nadajniki dawno postawione sie nie wyrabiają z obsługą abonentów to stawia kolejne by zagęścić sieć BTS, co widać w moim przykładzie powyżej, więc chyba Twoja teoria jest nieprawdziwa, tzn. sprostuj ją albo powiedz coś więcej o tym, bo może nie rozumiem.
pozdrawiam, magmike
bartek97
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-06-04, 09:25

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: bartek97 »

Przepraszam za niejasną wypowiedź.Z Twojej odpowiedzi zrozumiałe ,że mój bts z którego korzystam jast położony w F553 -> 62803 czyli komórka nr CID 6280, sektor 3.Orange Zabowo k. Nowogardu, Zachodniopomorskie, maszt wlasny, pasmo 900 MHz.
To mnie zastanowiło bo jestem w piotrkowskim
Sprawdziłem w btsearch bo zrozumiałem że F553 czyli 6280 s 3 to numer bts-a z którego korzystam.I wyszło mi że podałeś prawidłowo.
Z Twojej ostatniej wypowiedzi wynika że 6280s3 to nie numer mojego bts-a i tu się pogubiłem.A myślałem że wreszcie mam numer mojego bts - chodzi mi o f bo chcę kupic ant kier.
Natomiast przeczytałem gdzieś że 62xx to początkowa część numeru bts-a o lokalizacji w byłych województwach m.in. piotrowskie.
Przepraszam za niejasności.
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: magmike »

Jeśli modem Ci pisze że 6280s3 to tak jest i z tego BTSa korzysta i ja teraz widzę to tak: CIDy BTSów mogą sie powtarzać i tego Twojego nie ma jeszcze w bazie BTSearch :] (np. operator serie CIDów 34xx przydziela na Mazurach i tą samą serię np. na Śląsku - na pewno telefon nie złapie jednocześnie zasięgu z BTSa mazurskiego i śląskiego więc op może sobie pozwolić na powtórkę CIDów).
Przecież te BTSy nie mają znaczenia, kup kierunkową i poszukuj nią kierunku EDGE, jak go znajdziesz i będzie cały czas trzymała EDGE to ją przmocuj i już.
pozdrawiam, magmike
bartek97
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-06-04, 09:25

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: bartek97 »

Wszysto jasne tylko chodzi o to na jaką częstotliwość kupić antenkę , bo czytałem , że musi być ta sama co nadajnik 800 ,900, 1800 ?(mam BC, ES75).Kierunkowa obejmująca wszystkie częst. podobno się nie sprawdza.
Myślałem , że jak sprawdzę tego mojego bts-a w btserch to będę wiedział jaka częst. bts i czy obsługuje na pewno edge.dzięki
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: magmike »

Aha, no tak. Jeśli już to 900 lub 1800. Kiedyś była mowa który operator ma na jakiej częstotliwości EDGE, ale nie wiem jak to z Erą.
Simdata, Górny Śląsk - 1800 MHz.
pozdrawiam, magmike
Jarek1233
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2006-03-20, 20:19

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: Jarek1233 »

A jak sprawdzić czy sygnał dociera z jednego czy z kilku bts'ów. Chodzi mi o to, żeby sprawdzić czy dociera chociaż jakiś słaby sygnał od bts'a z EDGE, bo teraz mam GPRS i nie wiem czy jak kupie antene to mi to coś da(mam bloki z dwóch stron).
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: magmike »

Sprawdź na mapie zasięgu czy jesteś w pobliżu EDGE, no i tymi komendami sprawdzaj czy jakiś i inny numer sie wyświetla, czy tylko jeden CID.
pozdrawiam, magmike
Jarek1233
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2006-03-20, 20:19

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: Jarek1233 »

+CREG: 2,1,"A415","A731"

Takie coś wychodzi.
bartek97
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-06-04, 09:25

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: bartek97 »

Ja zauważyłem okresowo transfer przy ściąganiu powyżej 54 czyli np 170-200 kbitów /sek, więc to musi być edge.Normalnie ciągnę 20-30-kb/s a tu nagle 10 razy szybciej - jest o co walczyć bo i tak za to płacę.Jak kupowałem modem w erze to mi powiedzieli ze umnie nie ma zasiegu edge a tu po kilku tygodniach miła niespodzianka.Teraz tylko kombinuje z ta antenka kierunkowa bo edga zrywa a transfer w obrebie edge uzalezniony od jakosci sygnalu- mniejsze zakłocenia większe upakowanie informacji czyli szybciej
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: magmike »

Jarek1233 pisze:+CREG: 2,1,"A415","A731"
Takie coś wychodzi.
A731 -> 42801
Orange Ostrowek, Lodzkie, 900, CID 4280
Plus Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie ul. Sloneczna 26 - SP nr 13 (dach), 900 MHz, CID 4280

***bartek97 Napisz do Ery e-mail na którym paśmie podają EDGE w Twoim miejscu zamieszkania, a potem to już z górki, bo chyba nikt Ci tu nie poradzi :/
pozdrawiam, magmike
bartek97
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-06-04, 09:25

Re: Gdzie BTS ?

Post autor: bartek97 »

Napisałem jakiś tydzień temu do ery, ale im się nie spieszy z odpowiedzią, myslałem, że na forum dowiem się szybciej.Trudno, muszę czekać.Dziękuję , pozdrawiam.
ODPOWIEDZ