EDGE/GPRS - podczas jazdy

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Quba
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2006-03-15, 00:01
Lokalizacja: Lublin

EDGE/GPRS - podczas jazdy

Post autor: Quba »

Witam

Moze ktos ma doswiadczenia jak dziala GPRS/EGDE podczas jazdy samochodem,dokladnie chodzi mi o przemieszczanie sie.

Jak jest z utrata zasiegu,naliczaniem z nowe paczki itp ?
Pozdrawiam
Quba
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: EDGE/GPRS - podczas jazdy

Post autor: Jaco »

Moim zdaniem jak z korzystaniem z telefonu.Masz zasięg korzystasz nie masz nie korzystasz.Na EDGE raczej nie licz.
Quba
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2006-03-15, 00:01
Lokalizacja: Lublin

Re: EDGE/GPRS - podczas jazdy

Post autor: Quba »

Glownie chodzi mi o to czy jak telefon bedzie sie podlaczal do nowych stacji bazowych to czy wtedy bedzie mi zrywal polaczenie z internetem ?

Pozdrawiam
Kuba
Pozdrawiam
Quba
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: EDGE/GPRS - podczas jazdy

Post autor: Jaco »

W zasadzie to nie powinien.Ale kto to wie.Wszystko zależy od sprzętu jakiego się używa i dobremu oprogramowaniu.A tak pozatym to jak chcesz jechać i korzystać z neta?Chyba ze masz kierowcę.Temat był już tu poruszany.Wystarczy poszukać.
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: EDGE/GPRS - podczas jazdy

Post autor: szalony »

Nie powinno rwac sesji w czasie zmian bts :) ja w lodzi mam momenty ze sesje mam 20h i w tym czsie zmieniam bts z 50 razy :D na rachunku tez jest wporzadku 1 sesja :)
Awatar użytkownika
keiw
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2005-11-08, 10:03

Re: EDGE/GPRS - podczas jazdy

Post autor: keiw »

Ja dużo korzystam z netu podczas podróży pociągiem (laptop + SE GC89).
Jeśli pociąg ma wzmocnienie sygnału GSM (niektóre IC), to zasięg jest cały czas w miarę dobry.
Jeśli nie ma wzmocnienia, to jest dokładnie jak z komórką.
Poziom sygnału skacze. Nadajniki zmieniają się automatycznie i w zależności od nadajnika mamy raz GPRS a raz EDGE (karty UMTS nie posiadam).
Czasami jak wypadniemy z zasięgu to oczywiście połączenie się zerwie, ale Sony Ericsson Wireless Manager wznawia je jeśli tylko złapie ponownie sygnał.
Ogólnie nie jest tak źle, chyba że ktoś porusza się w zupełnie dzikich rejonach :)
Blueconnect
qomo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2006-06-08, 18:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: EDGE/GPRS - podczas jazdy

Post autor: qomo »

trasa warszawa - gdansk - wszystko ok i nawet lapie EDGE

trasa warszawa - bydgoszcz - tez ok ale raz jak uzywalem PLUS menagera to zerwalo polaczenie.
Awatar użytkownika
DADA
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2006-04-13, 11:38
Lokalizacja: JANÓW LUBELSKI

Re: EDGE/GPRS - podczas jazdy

Post autor: DADA »

Trasa Poznań -Warszawa-Lublin-Janów lubelski

Bez problemu sygnał stabilny prawie wszedzie EDGE .
Komunikatory GG i MSN bez wylogowania podczas tej 7 godzinnej trasy.
Możliwe też było słuchanie internetowego radia podczas jazdy np. www.djfm.ca ale z czasowymi przerwami na trasie.
Video na MSN prawie caly czas ale miejscami bardzo opóżnione.
Ogólnie szybkość w małych miejscowosciach i wsiach jest lepsza.
Wszystkie większe zwisy Viodeo lub radia następowały przy wjeżdzie lub w wiekszych miejscowościach.
Testy przeprowadzono bez anteny zewnetrznej samochodowej usługa ORANGE BE laptop HP ZV 6100 modem GT z antena oryginalną przymocowana na komputerze (wewnątrz samochodu).
Przy zastosowaniu anteny zewnatrznej wszystko zachowywało się jeszcze bardziej stabilniej.
Podobna sytuacja na trasie Janów Lubelski->Kielce->Sieradz-->Kalisz-->Poznań.
Zatem z usluga ORANGE daje sie żyć i cieszyć sie mobilnym internetem.
Nie jest tak żle. :wink:

Pozdrawiam.
Bananetti
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2006-06-06, 13:33
Lokalizacja: Daleka pó?noc

Re: EDGE/GPRS - podczas jazdy

Post autor: Bananetti »

Z EDGEm jeszcze nie podróżowałem ale używałem GPRSa na E7 i na odcinku Warszawa-Olsztynek z kartą SE Gc75 połączenie ciągłe pozwalające na otwieranie stron i ciągnięcie poczty. Ale to było 8 miesięcy temu a ostatnio z GPRS-em była masakra.
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: EDGE/GPRS - podczas jazdy

Post autor: canidy »

Ja korzystam z Orange i modemu SE GC85, laptop Dell C640.
Trasa Warszawa -> Katowice pociągiem IC, praktycznie cały czas zasięg EDGE.
Trasa Warszawa -> Lublin autem, praktycznie cały czas EDGE, w samym Lublinie łapało mi GPRS, ale jak zmieniłem częstotliwość komunikacji na 1800 to złapał mi od razu EDGE, pewnie bts z GPRS miał sporo mocniejszy sygnał.
Nawet w Białce miałem piękny zasięg EDGE, jedynie w Pile coś były problemy i musiałem lecieć po GPRS.
Ogólnie działa świetnie.
Awatar użytkownika
DADA
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2006-04-13, 11:38
Lokalizacja: JANÓW LUBELSKI

Re: EDGE/GPRS - podczas jazdy

Post autor: DADA »

canidy pisze: w samym Lublinie łapało mi GPRS, ale jak zmieniłem częstotliwość komunikacji na 1800 to złapał mi od razu EDGE, pewnie bts z GPRS miał sporo mocniejszy sygnał.
Zagęszczenie BTS-ów w terenach o zwartej zabudowie bardzo często powoduje takie sytuacje.
Dlatego najcześciej właśnie wtedy dochodzi do martwych stref i chwilowych problemów z transmisją.
W Lublinie niebawem będzie już UMTS Orange zatem problem zostanie częściowo poprawiony. :wink:
ODPOWIEDZ