Warunki atmosferyczne a zasieg

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
hubert
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 220
Rejestracja: 2006-05-20, 18:59
Lokalizacja: Okolice żyrardowa

Warunki atmosferyczne a zasieg

Post autor: hubert »

Witam
Jak to jest wlasciwie z tym zasiegiem:
czy na przyklad , w zaleznosci od pory roku, zmienia sie na lepszy lub na gorszy , jak mrozna pogoda to polepsza sie , bo spotkalem sie z taka opinia , i czy wilgotnosc powietrza gra tu jakas role , albo zapylenie atmosfery latem i wiosna przez kwitnaca roslinnosc.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Curunir
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2006-06-20, 17:56
Lokalizacja: Przytoczna

Re: Warunki atmosferyczne a zasieg

Post autor: Curunir »

Z pewnością ma to coś do rzeczy... powietrze to w końcu też materia która ulega zagęszczeniu i rozrzedzeniu przez co zmienia warunki nośne fali.

Zaobserwowałem np. lepszy zasięg w warunkach deszczowych o chłodnym powietrzu niż w takich jakie panują obecnie.
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: Warunki atmosferyczne a zasieg

Post autor: Tomekłódź »

No u mnie zmienił się zasięg gdy nastało lato. Teraz mam gorszy zasięg z nadajnika który jest oddzielony lasem. Może przez to że się liście pojawiły :D
Motorola V980 iPlus ~ 45kB/s :)
Awatar użytkownika
Curunir
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2006-06-20, 17:56
Lokalizacja: Przytoczna

Re: Warunki atmosferyczne a zasieg

Post autor: Curunir »

Z zasięgiem to w ogóle mam cyrki. Od zachodu i wschodu domu mam BTS'y, a mimo to jak telefon leży na oknach odpowiadających tym kierunkom są 3-4 na 5 kresek zasięgu. Co najlepsze 5/5 mam jak komórkę położę na abażurze wysokiej lampy która stoi obok PC, raczej daleko od okien:D
Awatar użytkownika
sightt
Stały użytkownik forum
Posty: 87
Rejestracja: 2006-05-16, 16:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Warunki atmosferyczne a zasieg

Post autor: sightt »

Tak na pewno to ma jakieś znaczenie.U mnie w lutym było lepiej bo nie było liści na drzewach i był lepszy zasięg a teraz jest już trochę gorszy :)
Suzan
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2006-02-01, 11:00
Lokalizacja: W-wa

Re: Warunki atmosferyczne a zasieg

Post autor: Suzan »

A u mnie nie ma znaczenia. Zima, wiosna, lato czy coś innego....
blue connect/Huawei E160
Awatar użytkownika
Curunir
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2006-06-20, 17:56
Lokalizacja: Przytoczna

Re: Warunki atmosferyczne a zasieg

Post autor: Curunir »

Co tak tych liści się uczepiliście? :D ;)
Nie mam żadnych drzew między domem a BTS'em, same pola, a zasięg i tak jest zmienny gdy zmienia się temp. powietrza.
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Warunki atmosferyczne a zasieg

Post autor: kemott1 »

Może to dziwne ,ale w pochmurne dni mam lepszy zasięg :?
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Warunki atmosferyczne a zasieg

Post autor: Jaco »

Co nam po lepszym czy gorszym zasięgu skoro tną transfery.Im nie przeszkadza czy masz liście na drzewach, czy jest pochmurno a nawet kiedy jest słońce,lub pada deszcz a dzieci lepią bałwany.Oni są ponad nami.
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Warunki atmosferyczne a zasieg

Post autor: kemott1 »

Jaco pisze: skoro tną transfery
Nie każdemu tną transfery, jeśli trochę siedzisz na forum to wiesz ,że stara licencja gprs (kiedyś w IDEI) jest bez limitu. Zobacz w ogłoszeniach, ktoś się ogłasza z taką licencją :wink:
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Warunki atmosferyczne a zasieg

Post autor: Jaco »

Niestety jestem poza zasiegiem Idei/Orange.O Plusie mogę zapomnieć.Zostaje mi... podpis. Ehhhhhhhhh
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Warunki atmosferyczne a zasieg

Post autor: raptou »

Na zasięg mają wpływ:
Pogoda, przeszkody, ukształtowanie terenu, wilgotność powietrza i gruntu, jeziora, wysokość, a nawet wiatr, gdy na linii z nadajnikiem są drzewa. Wpływ na zasięg też mają anomalia słoneczne, choć znikomy.

Do pewnej odległości zasięg przy danych parametrach jest stały. Po jej przekroczeniu już zależy od propagacji. To dlatego stosuje się strefy ochronne między nadajnikami nadającymi na tej samej częstotliwości, żeby się przy podwyższonej propagacji wzajemnie nie zakłócały.

Dobrym przykładem jest TV. Dlastego jest trak mało programów z nadajników naziemnych, żeby właśnie się nadajniki nie zakłócały. Przy transmisji cyfrowej już nie trzeba tak drakońskich odstępów stosować, ponieważ cyfrowa obrobka eliminuje "śmieci" ale też do pewnego momentu.
ODPOWIEDZ