iPlus - wpływ zasięgu na transfer ?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
matroks
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2006-07-02, 18:25
Lokalizacja: Bielsko-Bia?a

iPlus - wpływ zasięgu na transfer ?

Post autor: matroks »

Witam.

Zadaję to pytanie, ponieważ nie mogę z transferem wyjść powyżej 50kbps, połączenie mam nawiązane przy 214,4kbps.

Zasięg mam dwie kreski w Wireless Manager od Sony-Ericsson GC89. Połączony jestem w EDGE. Próbowałem też przez iManagera, ale to samo - za wolno.

Dzwoniłem pod 601101101 i jestem pewien, że nie nałożyli mi ograniczenia.

Chciałbym spytać czy to normalne. Widzę że ludzie na forum piszą o transferach na poziomie >100kbps. Na tym co ja mam jest bardzo niemiło.

Proszę o wypowiedzi, pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2006-07-02, 21:49 przez matroks, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: iPlus - wpływ zasięgu na transfer ?

Post autor: Tomekłódź »

Wiesz z tego co piszesz to na 90% masz tylko GPRS. A skąd ta pewność że masz EDGE. :?:

A twój zasięg dwie kreski nie powala, może jakaś antena by się przydała. No i napisz czym się łączysz :modem jaki GC85 czy 89 :?:
Motorola V980 iPlus ~ 45kB/s :)
matroks
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2006-07-02, 18:25
Lokalizacja: Bielsko-Bia?a

Re: iPlus - wpływ zasięgu na transfer ?

Post autor: matroks »

Pewność że EGDE stąd : Wireless Manager jawnie wypisuje jaki tryb aktualnie jest używany.

iManager od Plusa ma ikonkę koło paska zasięgu i znalazłem w helpie, że to EDGE.
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: iPlus - wpływ zasięgu na transfer ?

Post autor: Tomekłódź »

A zmiana miejsca modemu nie wpływa na poprawe transferu :?:

Antena powinna pomóc w takim przypadku.
Motorola V980 iPlus ~ 45kB/s :)
matroks
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2006-07-02, 18:25
Lokalizacja: Bielsko-Bia?a

Re: iPlus - wpływ zasięgu na transfer ?

Post autor: matroks »

Zgadzam się, że anteny mi brakuje i będę musiał zrobić cos w tej kwestii. Ale właśnie chciałem w tym temacie roztrząsnąć tę sprawę : na ile słaby zasięg może obniżać transfery.
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: iPlus - wpływ zasięgu na transfer ?

Post autor: Tomekłódź »

Z moich doświadczeń jest to bardzo różnie czasami mam na telefonie 3 kreski i EDGE śmiga spoko a czasami mam 4 i źle chodzi.

Ale wpływ sygnału na EDGE jest dość duży bo na GPRS już jest mniejszy takie są moje obserwacje.

Więc antena powinna załatwić sprawę i poprawić transfer. Więc udanego zakupu życzę :D
Motorola V980 iPlus ~ 45kB/s :)
matroks
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2006-07-02, 18:25
Lokalizacja: Bielsko-Bia?a

Re: iPlus - wpływ zasięgu na transfer ?

Post autor: matroks »

Dzięki :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: iPlus - wpływ zasięgu na transfer ?

Post autor: raptou »

Siła sygnału w GSM jest parametrem wtórnym. Zwykle słabszy sygnał idzie w parze z silniejszą korekcją błędów (zakłócenia, odbicia) i to korekcja właśnie odpowiada w głównej mierze za realną szybkość łącza. Moze się okazać, że przy 1 kresce internet będzie działał wyśmienicie a przy sygnale "full" jego jakość będzie fatalna, gdyż anteny się np. "nie widzą" lub występuje efekt częstego przelogowywania do innego BTSa.

Antena na zewnątrz, możliwie najwyżej jest wskazana. Nawet jak siła sygnału nie poprawi się np. ze względu na straty kabla to zdecydowanie poprawi się jego jakość.
Smartek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2006-05-13, 19:09
Lokalizacja: Pabianice

Re: iPlus - wpływ zasięgu na transfer ?

Post autor: Smartek »

Nie jestem pewien co do tego, ze predkosc jest lepsza przy wiekszym zasiegu.

Za to jestem przekonany, ze im zasieg jest wiekszy - tym strony laduja sie _szybciej_, z cala pewnoscia.
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: iPlus - wpływ zasięgu na transfer ?

Post autor: canidy »

Smartek pisze:Nie jestem pewien co do tego, ze predkosc jest lepsza przy wiekszym zasiegu.

Za to jestem przekonany, ze im zasieg jest wiekszy - tym strony laduja sie _szybciej_, z cala pewnoscia.
Kolego, co Ty piszesz? Sam sobie zaprzeczasz...
Smartek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2006-05-13, 19:09
Lokalizacja: Pabianice

Re: iPlus - wpływ zasięgu na transfer ?

Post autor: Smartek »

canidy pisze:
Smartek pisze:Nie jestem pewien co do tego, ze predkosc jest lepsza przy wiekszym zasiegu.

Za to jestem przekonany, ze im zasieg jest wiekszy - tym strony laduja sie _szybciej_, z cala pewnoscia.
Kolego, co Ty piszesz? Sam sobie zaprzeczasz...
Wiem, ze to glupio wyszlo (widze to wyrazniej teraz, po dniu od napisania tamtego posta).

Z predkoscia chodzilo od strony technicznej - nie wiem czy ilosc kbit/kB sie zwieksza, ale "optycznie" strony laduja sie po prostu lepiej/szybciej.

Sam tego dokladnie opisac nie umiem xD.
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: iPlus - wpływ zasięgu na transfer ?

Post autor: raptou »

Domyślam się o co ci chodziło, tylko nie wiedziałeś jak to nazwać.

Chodzi o "przestoje" w trakcie wczytywania strony zwłaszcza, gdy ma dużo grafiki, reklam itp.

Zgadłem ??

To jest własnie wpływ jakości sygnału na komfort pracy. Gdy sygnał nawet jest dość słaby ale między tobą a BTSem nie ma przeszkód i jakichś lokalnych zakłóceń możesz mieć lepsze osiągi niż osoba, która sygnał ma bardzo silny ale nie jest on "czysty". Skraca się czas odpowiedzi serwera na twoje zapytanie, co objawia się właśnie szybszym otwieraniem stron przy tej samej, mierzonej domowymi sposobami prędkości.

Odpowiedzialna jest za to korekcja błędów, która w pewnym zakresie pozwala na przeprowadzenie prawidłowej transmisji w gorszych warunkach. Gdy brak jest odpowiedzi z komputera docelowego lub nie zgadza się suma kontrolna pakietu jest on wysyłany ponownie. Procedura powtarza się kilkakrotnie i ilość powtórzeń, wielkość pakietu jest określona, zanim nastąpi timeout.

I właśnie efekt słabszej lub silniejszej korekcji błędów tak się objawia "optycznie"
Im mniejsza korekcja błędów, tym szybciej dojdzie do ciebie informacja zwrotna.

Tak naprawdę tylko po to się stawia anteny zewnętrzne, sama siła sygnału - choć ważna - najważniejsza nie jest.
ODPOWIEDZ