Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ

Która antena praktycznie będzie miała większy zysk i trwałość?

Bestpartner 15dbi
2
22%
Cybertech 17dbi
7
78%
 
Liczba głosów: 9

rafiii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2011-08-04, 14:41
Lokalizacja: Tarnów

Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: rafiii »

Witam!
Zastanawiam się jaka antena byłaby najlepsza do połączenia przy takich warunkach:

Krótko i zwięźle o sytuacji:
- Sieć PLAY
- modem Sierra Wireless 307, złącze TS9
- BTS UMTS2100 w odległości ~1.5km w linii prostej
- BTS UMTS900 w odległości ~13km w linii prostej
- Przy przystawieniu samego modemu do okna przy którym będzie antena, poziom sygnału wynosi ok. 3 kreski / z 5 możliwych, ok -95dbm do -85dbm, w zależności od położenia (prawdopodobnie łączy do bts 2100mhz, nie wiem jak sprawdzić na jakiej czestotliwosci pracuje modem...).
- predkosci osiagniete w ten sposób:

Obrazek
Obrazek

Jaki cel?
- poprawić zasięg
- ustabilizować połączenie

Co wybrać?
Która antena panelowa będzie lepsza (większy zysk) i trwalsza?:
- Bestpartner 15dbi
- Cybertech 17dbi
(wymiarami są bardzo podobne, więc różnica 2dBi może być chwytem marketingowym)

Jaki kabel?
(ok 10 metrów potrzebne, pewnie im mniejsze tłumienie tym lepszy)
- H155
- H1000
- inny?

Więc którą antenę wybrać i z jakim kablem?
Czy zna ktoś jakiś polecany sklep, moge kupić antenę i kabel z zarobionymi konektorami?
Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.. :hurra:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: YaHooo »

rafiii pisze:prawdopodobnie łączy do bts 2100mhz, nie wiem jak sprawdzić na jakiej czestotliwosci pracuje modem...).
Proponuję w <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=9557" target="_blank">»Top NetInfo«</a> wpisać komendę jak u mnie:

Kod: Zaznacz cały

at!getband?
!GETBAND: IMT2000

OK
I wszystko się stanie jasne ;) Jak widzisz łączę się po UMTS 2100MHz (nie pytaj mnie dlaczego tak oznacza się go).
rafiii pisze:Która antena panelowa będzie lepsza (większy zysk) i trwalsza?:
Osobiście bym brał Bestpartnera.
rafiii pisze:Jaki kabel?
(ok 10 metrów potrzebne, pewnie im mniejsze tłumienie tym lepszy)
- H155
- H1000
Jeśli nie żal Ci kasy to weź H1000, tylko jest on grubszy i sztywniejszy.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
rafiii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2011-08-04, 14:41
Lokalizacja: Tarnów

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: rafiii »

YaHooo pisze:Proponuję w »Top NetInfo« wpisać komendę jak u mnie:

Kod: Zaznacz cały

at!getband?
!GETBAND: IMT2000

OK
I wszystko się stanie jasne ;) Jak widzisz łączę się po UMTS 2100MHz (nie pytaj mnie dlaczego tak oznacza się go).
Zaraz sprawdzę, ale jestem prawie pewien, że 2100, ze względu na uzyskiwane prędkości. Jesli by bylo 900 to nie mialbym problemu z wyborem, i wzial ktoras z ATK dipola :)

O antenie Cybertecha przestraszyły mnie opinie o znacznym pogarszaniu się parametrów anteny. Fajne zestawy w sumie mają, i na allegro, poczekam na dalsze opinie, może to był jednostkowy przypadek.

Tylko pytanie, gdzie mogę kupić gotowy kabel H1000 z konektorem N(m) <===>TS9 ?
Wg. parametrów technicznych H1000 przy 2.4 ma 2,3db/10m => przy 2.1 ~ 2dB/10m.
Dla porównania RF240 oferowany na stronie bestpartner'a ma 3dB/10m, a RF5(odpowiednik H155) ma 4.6dB/10m.

Czekam również na opinie innych :)
Miałeś/-aś do czynienia z antenami z tematu, napisz swoją opinię :)
Brakuje na forum solidnego tematu traktującego o tych dwóch antenach :D
Na pewno nie tylko ja mam takie dylematy, bo anteny w podobnych cenach, niech się temat przysłuży :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: YaHooo »

rafiii pisze:Tylko pytanie, gdzie mogę kupić gotowy kabel H1000 z konektorem N(m) <===>TS9 ?
Raczej nie znajdziesz takiego złącza TS9 na kabel h-1000, po prostu jest on za gruby. Moje pobieżne przeszukanie internetu nie znalazło takich złącz. Będziesz musiał założyć złącze FME i potem konektor FME<->TS9.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
rafiii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2011-08-04, 14:41
Lokalizacja: Tarnów

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: rafiii »

Kod: Zaznacz cały


Polecenie:
AT!getband?
Odpowiedź: 
AT!getband?

!GETBAND: IMT2000    

OK
Potwierdziło się - UMTS2100.

YaHooo pisze:Raczej nie znajdziesz takiego złącza TS9 na kabel h-1000, po prostu jest on za gruby. Moje pobieżne przeszukanie internetu nie znalazło takich złącz. Będziesz musiał założyć złącze FME i potem konektor FME<->TS9.
Konieczność stosowania przejściówki w zasadzie dyskwalifikuje H1000, gdyż to co zyskam na lepszym kablu stracę na przejściówce.
To w takim razie czy można gdzieś dostać 10 metrów RF240 na N(m)-TS9 oprócz bestpartnera?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: YaHooo »

rafiii pisze:Konieczność stosowania przejściówki w zasadzie dyskwalifikuje H1000, gdyż to co zyskam na lepszym kablu stracę na przejściówce.
Aż tak liczysz każde decybele? Ja naprawdę bym brał h155 z FME na końcu. Bo naprawdę z tego co piszesz w pierwszym poście nie masz jakiegoś szczątkowego zasięgu.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
rafiii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2011-08-04, 14:41
Lokalizacja: Tarnów

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: rafiii »

YaHooo pisze:Aż tak liczysz każde decybele? Ja naprawdę bym brał h155 z FME na końcu. Bo naprawdę z tego co piszesz w pierwszym poście nie masz jakiegoś szczątkowego zasięgu.
Hm top net info pokazuje najczęściej -97dBm, 25%, CSQ 8, czasem lepiej.
Prędkości są w sumie spoko, przed chwilą testowo włączyłem torrenta z obrazem openSUSE i klient pokazał średnią prędkość 757 kb/s, a Top Net Info zanotował najwyższą chwilową 865 kb/s.

Chciałbym uzyskać na tyle stabilne łącze żeby nie było niespodzianek np. w zimie, przy opadach śniegu, wtedy kreska zasięgu może robić różnicę :)
Internet Playa będzie zamiennikiem internetu stacjonarnego od TP, gdyż ADSL aktualnie oferuje max 1mbit i częste disconnecty, a play w abo 4mbit/s :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: YaHooo »

rafiii pisze:Hm top net info pokazuje najczęściej -97dBm, 25%, CSQ 8, czasem lepiej.
To powiem Ci, że jeszcze nie jest tak najgorzej :)
Prędkości są w sumie spoko, przed chwilą testowo włączyłem torrenta z obrazem openSUSE i klient pokazał średnią prędkość 757 kb/s, a Top Net Info zanotował najwyższą chwilową 865 kb/s.
Prędkości jeszcze nie są jakieś powalające, ale nie wiemy czy to czasem nie jest wina obciążenia sieci. Próbowałeś późno w nocy? Tak 2-3 by starczyło.
rafiii pisze:Chciałbym uzyskać na tyle stabilne łącze żeby nie było niespodzianek np. w zimie, przy opadach śniegu, wtedy kreska zasięgu może robić różnicę :)
To ja Ci powiem, że właśnie zimą powinieneś mniej się obawiać utraty zasięgu. Najcięższe warunki panują właśnie wiosną, latem oraz wczesną jesienią. Kiedy to drzewa mają liście. Jeśli teraz masz stabilne łącze zimą powinno być tylko lepiej.
rafiii pisze:Internet Playa będzie zamiennikiem internetu stacjonarnego od TP, gdyż ADSL aktualnie oferuje max 1mbit i częste disconnecty, a play w abo 4mbit/s :)
Rozumiem, ale nie spodziewałbym się, że osiągniesz max 4mbit/s.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
rafiii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2011-08-04, 14:41
Lokalizacja: Tarnów

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: rafiii »

Nie próbowałem, dziś dostałem modem dopiero :)
Ale jeśli koło 18-19 leci (865kb/s) ~7mbit, to myśle, że w nocy będzie tylko lepiej :) Chyba że Fresh ma lejek na 7mbit.

SpeedTest pokazuje zwykle powyzej 3mbit, czasem 4.5, zalezy na jaki serwer trafi, raczej na pewno będzie lepiej niż na TP'sowych kablach.

Oczywiście zależy to głównie od obciążenia BTS'a, ale on raczej z gatunku mało obciążonych, gdyż większość miasta obok ma porządne sieci osiedlowe.

Zwróciłem się z zapytaniem do Cybertecha i Bestpartnera o koszt zestawu z H1000.
Oczywiście najlepsza opcja byłaby antena->1m kabla->modem/router, ale niestety układ domu nie pozwala.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: YaHooo »

rafiii pisze:le jeśli koło 18-19 leci (865kb/s) ~7mbit,
A to w takim razie leci 865kB/s ;)
rafiii pisze:SpeedTest pokazuje zwykle powyzej 3mbit, czasem 4.5, zalezy na jaki serwer trafi
Tym bym się nie sugerował. Ja testuję pobierając pliki z tej strony http://noc.gts.pl/
rafiii pisze:aczej na pewno będzie lepiej niż na TP'sowych kablach.
No to fakt.
rafiii pisze:Oczywiście najlepsza opcja byłaby antena->1m kabla->modem/router, ale niestety układ domu nie pozwala.
Czemu, przecież możesz internet z routera poprowadzić kablem LAN (max 100m), a już u siebie w pokoju, czy tam gdzie Ci potrzeba postawić drugi router wi-fi.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
rafiii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2011-08-04, 14:41
Lokalizacja: Tarnów

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: rafiii »

YaHooo pisze:A to w takim razie leci 865kB/s ;)
Tak tak, literówka, oczywiscie kilobajty/s :D
YaHooo pisze:Czemu, przecież możesz internet z routera poprowadzić kablem LAN (max 100m), a już u siebie w pokoju, czy tam gdzie Ci potrzeba postawić drugi router wi-fi.
Poddasze mam niezamieszkane && nieogrzewane w zimie i co za tym idzie router z modemem musi byc piętro niżej, a z kolei tylko wysoko jest zadowalający zasięg umts :)

Może tragedii nie będzie, poczekam co odpiszą CT i BP.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: YaHooo »

rafiii pisze:Tak tak, literówka, oczywiscie kilobajty/s :D
No to ja na Twoim miejscu na razie bym nic nie robił za bardzo ;) Puki Ci nie siada internet przy gorzej pogodzie, to możesz sobie anteny.
rafiii pisze:Poddasze mam niezamieszkane && nieogrzewane w zimie i co za tym idzie router z modemem musi byc piętro niżej,
Oj tam, na pewno tam nie ma -15*C ;) Więc spokojnie można by wszystko tam postawić.
a z kolei tylko wysoko jest zadowalający zasięg umts
Tak to prawda. Ja tam jednak bym postawił sobie na strychu router (o ile chcesz wydać taką sumę pieniędzy).
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
rafiii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2011-08-04, 14:41
Lokalizacja: Tarnów

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: rafiii »

Więc tak, kupiłem Cybertecha 17dBi + 10m RF240 + pigtail na TS9.
Antena fajna, szybka dostawa, wyszystko ok, dobra cena, polecam firmę Cybertech :)

Aktualnie -83dbm, 48%, CSQ 15 tak więc spora poprawa.
Antena jeszcze nie jest ustawiona idealnie, tylko założyłem na maszt na oko, może będzie lepiej :)

Aktualny zysk (goły modem 97dBi - teraz z anteną 83dBi) = +14 dBi
Przedtem CSQ 2, teraz CSQ 15.

Po dokładnym ustawieniu anteny napisze na jakich parametrach połączenia stanęło :D

edit:
po skorygowaniu położenia anteny:
-69dBm, 70%, CSQ 22
na Watcher Sierry 5/5 kresek -70dbm

7 megabitów na Play Fresh bez problemu. Pakiet się za szybko kończy :)


Dziękuję za pomoc YaHooo :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: YaHooo »

rafiii pisze:po skorygowaniu położenia anteny:
-69dBm, 70%, CSQ 22
na Watcher Sierry 5/5 kresek -70dbm

7 megabitów na Play Fresh bez problemu. Pakiet się za szybko kończy :)
No to bardzo ładnie :ok:
rafiii pisze: Dziękuję za pomoc YaHooo :)
Nie ma za co :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ursus
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2010-06-10, 23:14
Lokalizacja: trojmiasto

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: ursus »

rafiii ile cię kosztował ten zestaw??
też jestem zmuszony kupić do modemu Sierra Wireless 309 wczoraj oddałem zestaw testowy LTE od polsatu i jak załączyłem ruter z play to się załamałem przez 6 miesięcy było tak pięknie http://speedtest.net/result/1374131062.png a teraz jest tak istna trauma :p ledwo mi łapie zasięg ruter musi być na oknie http://speedtest.net/result/1437595378.png
rafiii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2011-08-04, 14:41
Lokalizacja: Tarnów

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: rafiii »

zapłaciłem 155 zł + wysyłka :)
ursus
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2010-06-10, 23:14
Lokalizacja: trojmiasto

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: ursus »

zamówiłem to samo tyle ze z kablem h155 + uchwyt na mur przez allegro aby payback kupon wykorzystać 162pln przesyłka kurierem podzielę się informacjami czy antena coś pomogła jak paczka dojedzie :p
ursus
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2010-06-10, 23:14
Lokalizacja: trojmiasto

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: ursus »

odebrałem antenę jakość połączenia znacząco się poprawiła ale jeszcze nie mogę się wstrzelić w bts który bym chciał

http://imageshack.us/photo/my-images/231/playox.jpg/

bez anteny łączy mi się z najbliższym zaznaczonym na zielono bts z numerem 1 poniżej pomiar

http://imageshack.us/photo/my-images/856/bezq.jpg/
-103dBm 16% CSQ5
pobieranie plików z servera nvidi skakało pomiędzy 150 a 90 KB/s

a anteną udało mi się złapać tylko bts z numerem 3 i 4 oto pomiar z 3 na którym lepsze osiąg

http://imageshack.us/photo/my-images/12/antenap.jpg/
-81dBm 51% CSQ16
tutaj pliki pobieranie od nvidi leciały 471KB/s i i wahania prędkości były rzędu 10-15 KB/s

I tu teraz moja prośba czy ktoś by był wstanie jakoś podpowiedzieć jak co by robić aby udało mi się wstrzelić w bts z numerem 1 lub 2
rafiii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2011-08-04, 14:41
Lokalizacja: Tarnów

Re: Która antena do Play UMTS2100 - BTS 1.5km ?

Post autor: rafiii »

Antena cybertecha ma dość wąskie okno, w którym wzmacnia sygnał, dlatego trzeba ją dobrze 'wycelować' w odpowiedni bts. Ja mimo ze mam bts. 1.5km od domu, bardzo małe odchylenie od azymutu bts'a skutkowało znacznym pogorszeniem sygnału. Świadczy to o dobrej kierunkowości anteny.

Wnioskując z mapki, bts nr.2 powineneś łapać po dokładnym ustawieniu anteny, czwórke również, 1. i 3. może być problem bo są w jednej linii, i tu wymagało by to wymuszenie bts'a na poziomie modemu, ale w oprogramowaniu sierry nie ma takiej możliwości z tego co mi wiadomo.

Na bts nr 3. masz predkosc ~4 megabity, co jest maksymalną wartością dla najwyższego abonamentu Playa, więcej i tak nie puści lejek nałożony na karte sim.

Ale warto pokombinować ustawieniem anteny, może akurat trafisz na pożądany BTS. Trzeba pobawić się w snajpera :D Oczywiście właściwa polaryzacja (naklejka powinna wskazywać niebo i ziemię - pionowo) i BTS'y na czestotliwości wyłącznie 2100 :)
ODPOWIEDZ