Jaką antene wybrać??

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pluszowy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2011-09-16, 19:01
Lokalizacja: lodz

Jaką antene wybrać??

Post autor: pluszowy »

Jestem laikiem w sprawie bezprzewodowego internetu więc proszę o wyrozumiałość. zakupiłem właśnie modem Huawei w372 w Orange i mam kilka pytań. Zasięg lawiruje mi pomiędzy WCDMA a HSUP+. Ze strony http://mapa.btsearch.pl/ wynika że jestem w pobliżu dwóch nadajników jeden to

GSM 900 dystans ok 2,5km,
i drugi GSM 900, GSM 1800, UMTS 2100 odległość ok 4km

Wiem że anteny dzielimy na kierunkowe i dookólne, w moim przypadku zakup jakiej anteny będzie najbardziej odpowiedni, z jakim zyskiem i ewentualnie na który nadajnik skierować antene??
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Re: Jaką antene wybrać??

Post autor: Yanusz »

Mieszkasz w Łodzi, czy to jakaś inna miejscowość?
Pomoc w doborze anten EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA/HSPA+/LTE/CDMA
pluszowy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2011-09-16, 19:01
Lokalizacja: lodz

Re: Jaką antene wybrać??

Post autor: pluszowy »

teraz mieszkam ok 15k od centrum lodzi
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Re: Jaką antene wybrać??

Post autor: Yanusz »

A dokładniej?
Pomoc w doborze anten EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA/HSPA+/LTE/CDMA
pluszowy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2011-09-16, 19:01
Lokalizacja: lodz

Re: Jaką antene wybrać??

Post autor: pluszowy »

miejscowość Dobra koło Strykowa, raz net działa płynnie na poziomie 2,5mbs a raz tak jak teraz nie może strony załadować
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Re: Jaką antene wybrać??

Post autor: Yanusz »

Więc tak. Antena dookólna Ci raczej niewiele da, bo i tak nodeB Orange masz na południe od Ciebie, czyli w Łodzi.

Żadnych gór, ani lasów między miejscowością Dobra, a nodeB Łódź-Strykowska nie widzę, także myślę dobre dla Ciebie rozwiązanie to Antena z kablem + konektor. Dobrze by było dokładnie wymierzyć ile potrzeba kabla do miejsca w którym zostanie zamocowana antena. Bo może wcale nie będzie potrzeba aż 10 metrów, a każdy metr ma znaczenie przy tej częstotliwości.
pluszowy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2011-09-16, 19:01
Lokalizacja: lodz

Re: Jaką antene wybrać??

Post autor: pluszowy »

wielkie dzięki za pomoc :ok:
pluszowy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2011-09-16, 19:01
Lokalizacja: lodz

Re: Jaką antene wybrać??

Post autor: pluszowy »

Yanusz jeszcze trochę Cię pomęcze :] Zdecydowałem się na antenę cybertecha ale tą z zyskiem 17dBi, muszę wziąść 10 m kabla, strata na każdym metrze kabla H155 to ok 0,45dBi, są inne kable antenowe mniej stratne ?? I skąd będę wiedział, że anete ustawiłem w optymalnej pozycji?
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Re: Jaką antene wybrać??

Post autor: Yanusz »

pluszowy pisze: są inne kable antenowe mniej stratne ??
Są, chociażby LMR40, czy Tri-Lan 240 (mają tłumienie ok 20% mniejsze od H155, ale są nieco droższe, no i posiadają miedzianą żyłę a H155 linkę, dzięki czemu jest on bardziej giętki i lepiej się układa). Mówię tu o kablach o średnicy równej H155. Są inne o wiele mniej stratne, np H1000 czy H1500, ale to zupełnie inna grubość i zupełnie inny przedział cenowy.. Zapłacić 10zł za metr takiego kabla, to już lepiej kupić router. Najlepszym rozwiązaniem byłoby podłączenie anteny jak najkrótszym kablem do routera, ale - jeśli nie chcesz wydawać 100zł na router to te 10m kabla wiele nie zaszkodzi.
pluszowy pisze:I skąd będę wiedział, że anete ustawiłem w optymalnej pozycji
Instalujesz Top_NetInfo i program pokazuje Ci aktualną wartość CSQ. W nowej wersji programu jest opcja włączenia powiadamiania dźwiękiem podczas ustawiania anteny.. Dźwięk zmienia się wraz ze zmianą poziomu sygnału.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Jaką antene wybrać??

Post autor: Patryk »

Yanusz pisze: Zapłacić 10zł za metr takiego kabla, to już lepiej kupić router.
Czasami trzeba i 10 m grubego kabla, i router ;)
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką antene wybrać??

Post autor: jarek999 »

Najlepszym rozwiązaniem byłoby podłączenie anteny jak najkrótszym kablem do routera
Będzie to możliwe przy następnej generacji modemów GSM-jak w znacznym stopniu ograniczą swój apetyt na energię, w chwili obecnej można takie rozwiązanie stosować jeżeli po podłączeniu anteny mamy bdb parametry sygnału, nie w przypadkach extremalnych gdy użytkownik jest oddalony o kilkanaście km od stacji a sygnał z dobrej anteny ma max. średni, łącze jest używane jako podstawowe to wówczas wskazane użycie dobrego kabla np. odpowiednika H-1000, antena jak najwyżej i wydajne zasilanie USB (w przypadku routera odpowiedni aktywny HUB) :)
jareq
pluszowy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2011-09-16, 19:01
Lokalizacja: lodz

Re: Jaką antene wybrać??

Post autor: pluszowy »

Antena zamontowana, ale.... Wyniki nie są zbyt zadowalające :( Najczęściej łapie sygnał z CID 5517, ale również z CID 17767 oraz CID 494 tych dwóch ostatnich nie ma w bazie danych BTSearch.

A oto jeden z lepszych wyników

http://img545.imageshack.us/img545/4609/pomiar.png

w Mobile Partner wskazuje zasięg DC HSPA+ na poziomie 3-4 kresek. Jest szansa na wyciśnięciu czegoś więcej ? I co to jest CSQ ?

[ Komentarz dodany przez: wojteks: 2011-10-12, 19:45 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=262799#262799">Zamiana obrazka na link.</a>
Ostatnio zmieniony 2011-10-12, 18:44 przez pluszowy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Re: Jaką antene wybrać??

Post autor: Yanusz »

Sygnał moim zdaniem w porządku, CSQ informuje właśnie o mocy odbieranego sygnału.
Co do osiąganych prędkości, ze screena widać, że upload jest równy downloadowi, a nawet go lekko przewyższa, co prawdopodobnie świadczy o zbyt mocnym obciążeniu nadajnika.
Z CID wynika, że logujesz się do różnych nodeB w Łodzi.
Pomoc w doborze anten EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA/HSPA+/LTE/CDMA
pluszowy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2011-09-16, 19:01
Lokalizacja: lodz

Re: Jaką antene wybrać??

Post autor: pluszowy »

CID 17767, CID 494 gdzie one są, ja ich nie mogłem znaleźć, czyli im wyższy CSQ tym większa moc odbierania sygnalu. Można jakoś wymusić żeby łączyło mnie z konkretnym nodeB ?
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Re: Jaką antene wybrać??

Post autor: Yanusz »

W mieście tak gęsto zaludnionym jak Łódź, nodeB UMTS Orange stoją co kilometr, a w centrum to nawet co 300-500 metrów, także kierując antenę z odległości 10km od miasta, wiadomą sprawą jest, że modem będzie się często przełączał i nie zawsze wybierał nadajnik stojący najbliżej, tylko ten o najlepszych parametrach (również pod kątem aktualnego obciążenia).
Nie można wymusić logowania z konkretnym nodeB, ale mam pomysł, żebyś spróbował skierować antenę na zachód, a dokładniej na Zgierz. Antena powinna złapać stamtąd sygnał i sprawdź, czy prędkości ulegną zmianie.
Pomoc w doborze anten EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA/HSPA+/LTE/CDMA
Awatar użytkownika
bobiko
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2008-07-08, 18:27
Lokalizacja: Września

Re: Jaką antene wybrać??

Post autor: bobiko »

Warto podkreślić, że przy takich zmianach BTS'ów, na które pozwala mode, może spowodować niezłą zawiechę.
pluszowy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2011-09-16, 19:01
Lokalizacja: lodz

Re: Jaką antene wybrać??

Post autor: pluszowy »

Ja już przestałem cokolwiek rozumieć :zly:
raz widnieje -113dBm, wtedy pobiera mi pliki z prędkością ok 300KB/s, a gdy jest -68dBm to często bywa tak że nawet strona nie chce sie otworzyć :cry: albo TNI przekłamuje albo ja już nic nie łapie.
Skierowanie anteny na Zgierz nie pomogło :/

EDIT
sasiad korzysta z iplusa nadajnik ma w strykowie ( w podobnej odległosci ja mam nadajnik orange) i nie ma on takich problemow jak ja. dzwonilem do boku ale nic konkretnego mi nie powiedzieli
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Re: Jaką antene wybrać??

Post autor: Yanusz »

pluszowy pisze: raz widnieje -113dBm, wtedy pobiera mi pliki z prędkością ok 300KB/s, a gdy jest -68dBm to często bywa tak że nawet strona nie chce sie otworzyć
Najwidoczniej łapiesz sygnał z bardzo oddalonego nodeB, za to mało obciążonego, a nodeB stojące bliżej są niestety mocno obciążone.
Ostatnio zmieniony 2011-10-23, 16:07 przez Yanusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Pomoc w doborze anten EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA/HSPA+/LTE/CDMA
ODPOWIEDZ