zysk dB - jaka antena najlepsza

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
kszysek
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2006-07-19, 08:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: kszysek »

Witam,
zamierzam dokupic antene do modelu Globetrotter z iPlusa, gdyż połącznenie mam na pograniczu GPRS i EDGE (a powinienie byc EDGE) do nadajnika 5km nic nie przesłania ale przez wode.

Mam pytanie jaką antenę kupić gdyż na allegro są rożne dające zysk od 0dB do nawet 7dB (antent magnetyczne) kierunkowa mnie nie interesuje.

Czy wzrost dB decyduje o poprawie mocy sygnału ?? Jesli tak to po co są anteny 0dB?/

Mam takie moze ktoś coś doradzić, będę wdzięczny za każdą uwagę :

http://allegro.pl/item116190873_globetr ... ratis.html
http://allegro.pl/item114783753_antena_ ... combo.html
http://allegro.pl/item114678278_antena_ ... usion.html
http://allegro.pl/item115664053_antena_ ... e_fus.html

Do mnie jakoś przemawia ta pierwsza z dwoma batami, ale i tak proszę i radę.
<| Blackberry Bold 9700 - Orange |Ipad2-3G Orange | Dell N4020 + Huawei e3131 - Orange | Hp Mini 311 | Hp t5630w Thin Client + Wimax |> To tyle :)
http://speedtest.net/result/1917097660.png
zibi-9
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2006-07-20, 14:01

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: zibi-9 »

WITAM.
właśnie zakupilem ta antene z 2 batam na allegro do modemu merliu u630.
powinienem ją miec we wtorek wiec dam Ci dokladna odpowiedz, czy ma to jakikolwiek sens.
pozdrawiam
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: Szadzik »

Jak najbardziej antena z 2 batami się sprawdza. Ja mam niby tylko 2-3 kreski zasięgu a transfer 26KBps z tą anteną. Przy zwykłej antence danej przez SE połączenia mi ciągle rwało. Teraz zero rwania.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
skalar13
Stały użytkownik forum
Posty: 72
Rejestracja: 2006-02-11, 22:36
Lokalizacja: Adamowice

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: skalar13 »

Witam
Zakupiłem niedawno tą antene:

http://www.dipol.com.pl/sklep/a7026.php ... 1d759e5c19

I jestem z niej bardzo zadowolony moge ustawić dowolny nadajnik w pobliżu.
Moim zdaniem jest to najlepsza antena na rynku do łapania sygnału EDGE.
Aktualnie mam ustawiony na nadajnik który jest oddalony odemnie w lini prostej 15km! i zasieg jest full na noki 6020 i pobiera z maksymalną prędkością. Niestety na nadajniku który jest zaledwie 2 km od mojego domu jest EDGE ale jest jakieś ograniczenie sprzętowe na TBS bo maksymalnie moge ściągać z prędkością 11kB/s więc ustawiłem na ten drógi. A ten BTS na który mam teraz ustawioną antene jest niedawno postawiony i ma 3 panele każdy ma osobny CID.

Podsumowując antena jest naprawde świetna i jeszcze nie miałem z nią niespodzianek.
Blue Connect + Nokia 6020 + oryginal CA-42 + antena kierunkowa Dipol = MAX 23kB/s
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: Jaco »

kszysek pisze:Do mnie jakoś przemawia ta pierwsza z dwoma batami, ale i tak proszę i radę.
Zdecydowanie śmiało możesz ją kupić.Ja mam taką samą.Przy samej antence z modemu tak jak pisał Szadzik połączenie się zrywało bo tylko 1 kreska czasami 2.Po zakupie anteny mam zasięg 4 kreski niekiedy 3.Jak ktoś czytał moje wczesniejsze posty o zasięgu będzie wiedział że mieszkam na skraju zasięgu 3 nadajników.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: Ufo atakuje »

skalar13 pisze:Witam
Zakupiłem niedawno tą antene:

http://www.dipol.com.pl/sklep/a7026.php ... 1d759e5c19

I jestem z niej bardzo zadowolony moge ustawić dowolny nadajnik w pobliżu.
Moim zdaniem jest to najlepsza antena na rynku do łapania sygnału EDGE.
Aktualnie mam ustawiony na nadajnik który jest oddalony odemnie w lini prostej 15km! i zasieg jest full na noki 6020 i pobiera z maksymalną prędkością. Niestety na nadajniku który jest zaledwie 2 km od mojego domu jest EDGE ale jest jakieś ograniczenie sprzętowe na TBS bo maksymalnie moge ściągać z prędkością 11kB/s więc ustawiłem na ten drógi. A ten BTS na który mam teraz ustawioną antene jest niedawno postawiony i ma 3 panele każdy ma osobny CID.

Podsumowując antena jest naprawde świetna i jeszcze nie miałem z nią niespodzianek.
Chciałem kupić taką samą do Netboxa EDGE w iPlusie, ze złączem SMA ale mam wątpliwości. Na stronie firmy obok twojej A726 (FME) jest opisA727- takiej
samej tylko że ze stykiem SMA.

"Antena przeznaczona jest do modemów GPRS ze złączem SMA. Istnieje na rynku grupa modemów GSM/GPRS posiadających złącze antenowe SMA. Przykładem mogą być:

*

Siemens MC75
*

Mobilebox MC35
*

CELL 525
*

M-100, M-101 (oparte na module G18 firmy Motorola)
*

urządzenie MEGABOX.

Dodatkowo dzięki zastosowaniu przejście gniazdo SMA kompatybilne z SE237 E842815 można antenę dołączyć do modemów GPRS firmy Sony-Ericsson GC-75, GC-82 oraz GC-85.

To wszystko są jakieś stare modemy z GPRS. Może ta antena jest tylko do GPRS??? Tym bardziej, że max transfer, przy pełnym zasięgu powinieneś mieć znacznie większy niż 11kB/s=88kb/s ? Ja bez anteny, mam 3-4 kresek zasięgu , a raz było nawet ponad 100kb/s. Coś musi być nie tak. Może to jakiś szybszy GPRS na tej Nokii6020?
Awatar użytkownika
skalar13
Stały użytkownik forum
Posty: 72
Rejestracja: 2006-02-11, 22:36
Lokalizacja: Adamowice

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: skalar13 »

Ta antena na 100% obsługuje EDGE i jest ze złączem FMA. Na mojej Noki 6020 wyciągam 23kB/s więc to na pewno jest EDGE i ta antena wspiera tą technologie. A 11kB/s miałem na inny TBSie chyba jakieś ograniczenie programowe.
Blue Connect + Nokia 6020 + oryginal CA-42 + antena kierunkowa Dipol = MAX 23kB/s
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: Ufo atakuje »

skalar13 pisze:Ta antena na 100% obsługuje EDGE i jest ze złączem FMA. Na mojej Noki 6020 wyciągam 23kB/s więc to na pewno jest EDGE i ta antena wspiera tą technologie. A 11kB/s miałem na inny TBSie chyba jakieś ograniczenie programowe.
Ok.Zle zrozumiałem poprzedni wątek.sorry Ale powiedz ile wcześniej miałeś transferu bez anteny? .Czy w iplus też to będzie taka sama częstotliwość EDGE? No i jak namierzyć właściwego BTS-a?
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: kemott1 »

Ufo atakuje pisze:




*

Siemens MC75
*

Mobilebox MC35
*

CELL 525
*

M-100, M-101 (oparte na module G18 firmy Motorola)
*

urządzenie MEGABOX.


To wszystko są jakieś stare modemy z GPRS. Może ta antena jest tylko do GPRS???
GŁUPOTY piszesz. Np. modem Siemens MC75 (ES75) nie jest <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> stary i <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> nie jest tylko modemem gprs (ma też EDGE class-y 10), a antena nie ma nic do tego ,że ma łapać tylko gprs (chyba ,że EDGE jest na pasmie 1800 ,a antena nie może pracować na takim pasmie) :!:
Awatar użytkownika
skalar13
Stały użytkownik forum
Posty: 72
Rejestracja: 2006-02-11, 22:36
Lokalizacja: Adamowice

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: skalar13 »

Przedtem bez anteny miałem około 9-11kB/s. A BTSa namierzyłem bardzo prosto. Poszukałem na stronach o likalizacjach BTSach naniosłem te TBSy na mape i ustawiałem po kolei na konktetne TBSy i tam gdzie był nalepszy transfer to na ten ostatecznie ustawiłem antene. 8)
Blue Connect + Nokia 6020 + oryginal CA-42 + antena kierunkowa Dipol = MAX 23kB/s
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: Ufo atakuje »

kemott1 pisze:GŁUPOTY piszesz. Np. modem Siemens MC75 (ES75) nie jest <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> stary i <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> nie jest tylko modemem gprs (ma też EDGE class-y 10)(...) Cytat przycięty przez Moderatora ->Szadzik - Panie i Panowie tniemy zbędne cytaty!
Piszesz, że gadam głupoty, ale jak widać nie masz pewności, czy będzie odbierać EDGE zawsze i wszędzie, przy każdym nadajniku.Ja jestem nowy, mam internet od 5 dni imam prawo mieć wątpliwości. Tym bardziej, że producent słowem się nie zająknął , że ta antena może być do EDGE. A o tych modemach, co tam podał pierwsze słysze. Jak jesteś taki mądry to podaj specyfikację pozostałych np.CELL525
Rogall
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2006-04-08, 17:17
Lokalizacja: Polska

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: Rogall »

skalar13 pisze:Przedtem bez anteny miałem około 9-11kB/s. A BTSa namierzyłem bardzo prosto. Poszukałem na stronach o likalizacjach BTSach naniosłem te TBSy na mape i ustawiałem po kolei na konktetne TBSy i tam gdzie był nalepszy transfer to na ten ostatecznie ustawiłem antene. 8)
mam nokie 3220 i transfery jak jest dobrze 9-11 kB/s czasem telefon łapie zasięg z dalszego BTS'a który ma tylko gprs i wtedy ok 5, zdarza się ze w ogóle ciężko cokolwiek ściągnąć, więc może przyda się tu antena, jak takie coś podłączyć do telefonu, kupiłeś specjalny konektor antenowy do swojej nokii? wcześniej interesowałem się tematami anten do telefonu ale czytałem że one dają poprawę sygnału tylko w samych modemach a telefony i tak mają dość silne anteny i nie potrzebują zewnętrznych więc jak to jest?
Awatar użytkownika
skalar13
Stały użytkownik forum
Posty: 72
Rejestracja: 2006-02-11, 22:36
Lokalizacja: Adamowice

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: skalar13 »

Tak zakupiłem odpowiedni konektor i bardzo poprwawił zasięg. Więc ten kto sie wypowiadał na ten temat chyba nie stosował konektora.
Blue Connect + Nokia 6020 + oryginal CA-42 + antena kierunkowa Dipol = MAX 23kB/s
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: canidy »

Ufo atakuje pisze: "Antena przeznaczona jest do modemów GPRS ze złączem SMA.
...Dodatkowo dzięki zastosowaniu przejście gniazdo SMA kompatybilne z SE237 E842815 można antenę dołączyć do modemów GPRS firmy Sony-Ericsson GC-75, GC-82 oraz GC-85.

To wszystko są jakieś stare modemy z GPRS. Może ta antena jest tylko do GPRS??? Tym bardziej, że max transfer, przy pełnym zasięgu powinieneś mieć znacznie większy niż 11kB/s=88kb/s ? Ja bez anteny, mam 3-4 kresek zasięgu , a raz było nawet ponad 100kb/s. Coś musi być nie tak. Może to jakiś szybszy GPRS na tej Nokii6020?
Piszesz do kemotta1, że
Ufo atakuje pisze:...ale jak widać nie masz pewności, czy będzie odbierać EDGE zawsze i wszędzie, przy każdym nadajniku.Ja jestem nowy, mam internet od 5 dni imam prawo mieć wątpliwości. Tym bardziej, że producent słowem się nie zająknął , że ta antena może być do EDGE. A o tych modemach, co tam podał pierwsze słysze.
Otóż nikt nie zagwarantuje Ci, że EDGE będzie działać zawsze i wszędzie...
Jak już napisałem, to jeden z wymienionych modemów obsługuje EDGE...
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: Ufo atakuje »

Ale żeście się uwzieli...javascript:emoticon(':evil:')
Evil or Very Mad . W pierszym poście napisałem wyraźnie, że "mam wątpliwości" Dlaczego? Bo producent napisał:"Antena przeznaczona jest do modemów GPRS ze złączem SMA. " i podał kilka mało znanych modeli. I dlatego zostałem napadnięty, że pisze głupoty, nie znam się itd. Dobra- ja się nie znam, ale wy też nie. Bo w końcu nie dowiedziałem się od was nawet na jakiej częstotliwości chodzi EDGE (900?1800? obu?) i jak to sprawdzić. A takie rady jak "Otóż nikt nie zagwarantuje Ci, że EDGE będzie działać zawsze i wszędzie..." może dawać laik... to jest w stylu "W życiu nigdy nic nie wiadomo..."albo "Wszystko się może zdarzyć". To ma być fachowa informacja? Po to napisałeś ten post ??? To, że w tym kraju nikt niczego Ci nie zagwarantuje to ja wiem już dawno. Dlatego zanim coś kupię zwykle zbieram jak najwięcej informacji. I tu chciałbym podziękować skalarowi 13, bo on jedyny był przydatny w temacie.
PS. A jak nie macie fachowej wiedzy to się nie wymądrzajcie VIP-y.
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: canidy »

Ufo atakuje pisze:Ale żeście się uwzieli...w końcu nie dowiedziałem się od was nawet na jakiej częstotliwości chodzi EDGE (900?1800? obu?) i jak to sprawdzić.
Jakbyś pytał się spokojnie a nie podnosił ciśnienie to byś otrzymał rzetelną odpowiedź i nikt by się nie uwziął...
Ufo atakuje pisze:, ale jak widać nie masz pewności, czy będzie odbierać EDGE zawsze i wszędzie, przy każdym nadajniku.
Skoro zarzucasz innym, że nie wiedzą czy EDGE będzie działać zawsze i wszędzie to wskaż kogoś kto będzie wiedział... ;)
Więc nie zarzucaj mi, że mówię Ci truizmy skoro o nie się pytasz...

EDGE działa na obydwu częstotliwościach, a gdzie i na jakich, to proponuję zobaczyć TU i TU
Awatar użytkownika
ksen
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2006-04-24, 16:02
Lokalizacja: Nowodwory

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: ksen »

a ja se taką kupiłem
Link usuniete przez Moderatora ->BliSki - niezgodne z Regulaminem Forum.
i umts mi śmiga na fonie bez zarzutu,polecam+odpowiedni konektor
Awatar użytkownika
kszysek
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2006-07-19, 08:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: kszysek »

Otrzymałem przesyłkę, wyrażnie poprawiła się jakość połączenia, prędkość znacząco zwrosła, łatwiej sie połączyć, generalnie watro zainwestować. Polecam wszystkim, dziekuję za informację i pomoc w wyborze, TEMAT UWAŻAM ZA ZAMKNIĘTY.
<| Blackberry Bold 9700 - Orange |Ipad2-3G Orange | Dell N4020 + Huawei e3131 - Orange | Hp Mini 311 | Hp t5630w Thin Client + Wimax |> To tyle :)
http://speedtest.net/result/1917097660.png
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: zysk dB - jaka antena najlepsza

Post autor: Szadzik »

Zamykamy.

Obrazek
Back to the Future ;)
Zablokowany