Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

Koledzy chodzi mi o sam fakt czym wzmocnić łapany sygnał LTE , wewnątrz budynku maksymalnie łapie mi go na poziomie 48% ( 71dB ) ale chyba jest to troszkę za mało bo często zrywa mi połączenie .
Chodzi mi o samą poradę czy jest sens pchać się w kierunkową anteną skoro same pasmo mi łapie , czy jednak wystarczy zwykły bat wystawiony na balkonie .
Druga temat czy me sens stawianie dwóch batów skoro modem Huawei e398 ma dwa wejścia na antenę ?
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

Więc kupiłem dwa baty 41 centymetrowe i sytuacja wygląda tak , że siła sygnału z 89 dB nie drgnęła w ogóle , natomiast stabilność sygnału jest jak najbardziej na plus , transfer z serwera GG skoczył z średniego 1,3 MB/s na około 2,5 MB/s a w porywach nawet do 3,0 MB/s
Mam teraz dylemat czy odsyłać anteny z powrotem i pójść może w panelową , czy jednak to już też zbyt dużo nie poprawi skoro bat samej siły sygnału nie poprawił w ogóle ?
Dodam że według mapy na stronie CP zasięgu nie powinienem mieć wcale , przebija się tylko kilkanaście metrów obok mojego balkonu
:)
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: kmy »

myślę, że jesteś kolejna osobą, która udowodniła, że takie antenki nadaja się do drapania po plecach, o czym wiele osób juz pisało.

do LTE wg dostępnej wiedzy najkorzystniej jest zamontować podwójny układ anten panelowych jedną poziomo, drugą pionowo.

Weź na próbę na 10 dni a na pewno nie odeślesz.
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

No tak , tylko nie wiem czego mogę się tak naprawdę spodziewać po panelowej , jeśli ona ma poprawić transfer jeszcze nieco lepie , to chyba niema sensu wydawanie tylu pieniędzy , obawiam się że w linii prostej nie widzę się z nadajnikiem i nie wiem czy tu nie tkwi problem
:(
Swoją drogą to CP nieźle ogranicz transfer w nocy , z 2,5 MB/s spada do 300KB/s
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: wojteks »

marceliii pisze:Swoją drogą to CP nieźle ogranicz transfer w nocy
To nie CP a obciążenie Twojej stacji bazowaej, pewnie nocami ktoś backupuje internet (taryfa bez limitu Plusa) a ma dobry zasięg.
Nie pomagam na PW!
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

Ok , kupiłem taką panelówkę :
http://allegro.pl/antena-huawei-e398-lt ... 18189.html
Wiem mniej więcej w którą stronę mam ją ustawić , niestety mimo faktu że do nadajnika mam 2,6km zysk na tej antenie nie przekracza 10dBi
Ogólnie jeśli się ma tylko jedną panelówkę podłączoną lepiej ją ustawić w pionowej czy w poziomej polaryzacji ?
Na drodze do nadajnika mam przynajmniej jeden budynek , zmieniło by to dużo gdybym zamontował antenę jakieś 3m wyżej na dachu ?
Romek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 624
Rejestracja: 2012-01-07, 18:32
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: Romek »

marceliii pisze:Ok , kupiłem taką panelówkę :
http://allegro.pl/antena-...2045718189.html
Wreszcie coś sensownego na rynku. :ok:
marceliii pisze:niestety mimo fakt że do nadajnika mam 2,6km zysk na tej antenie nie przekracza 10dBi
Jak to obliczyłeś ? :)
marceliii pisze:Ogólnie jeśli się ma tylko jedną panelówkę podłączoną lepiej ją ustawić w pionowej czy w poziomej polaryzacji ?
Musisz przeprowadzić serię prób.
marceliii pisze:Na drodze do nadajnika mam przynajmniej jeden budynek
Mało.
marceliii pisze:zmieniło by to dużo gdybym zamontował antenę jakieś 3m wyżej na dachu ?
Możliwe, szczególnie jak byś ominął potencjalne przeszkody, które zasłaniają BTS-a.
Ale razie nie buduj żadnych masztów, na to zawsze będzie czas.
Na razie próby, jest blisko nie powinno być źle.
Powodzenia i daj znać jak to działa. :)
Romek
Edimax 6200n TP-LINK TL-MR3420 TP-LINK TL-WR1043ND +OPEN WRT Gargoyle by obsy PL
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

Romek pisze:marceliii napisał/a:
niestety mimo fakt że do nadajnika mam 2,6km zysk na tej antenie nie przekracza 10dBi

Jak to obliczyłeś ? :)
Odległość oblicza się sama na stronce z nadajnikami , trzeba tylko zastosować pewną kombinację z klawiszami ,co do zysku to użyłem tu wskazań programu i zakładam że są one wiarygodne
:)
Romek pisze:marceliii napisał/a:
Na drodze do nadajnika mam przynajmniej jeden budynek

Mało.
Sprecyzuje , mam w pobliżu jeden wysoki budynek który na pewno blokuje bezpośrednie połączenie w lini prostej z nadajnikiem
:(
Romek pisze:Ale razie nie buduj żadnych masztów, na to zawsze będzie czas.
Nie planuje żadnych masztów , mieszkam w bloku i antenę mam umocowaną na balkonie na drugim piętrze , zastanawiam się czy jest sens kombinować z wbijaniem się na dach , czyli ponad 3 piętro
:D

Ogólnie to powinienem ustawić antenę w kierunku budynku który mi przysłania nadajnik , czy w pole nad jego dachem ?
Zastanawiam się jak fale docierają do mnie , przez budynek czy nad nim ?

[ Komentarz dodany przez: Sundance_kid: 2012-01-21, 23:19 ]
Wycięłam pusty znacznik.
Ostatnio zmieniony 2012-01-21, 23:19 przez marceliii, łącznie zmieniany 1 raz.
Romek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 624
Rejestracja: 2012-01-07, 18:32
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: Romek »

marceliii pisze:Sprecyzuje , mam w pobliżu jeden wysoki budynek który na pewno blokuje bezpośrednie połączenie w lini prostej z nadajnikiem
No tak, jeden ale za to duży. :klnie:
Życie byłoby za proste.
marceliii pisze:mieszkam w bloku i antenę mam umocowaną na balkonie na drugim piętrze
I jaka jest siła sygnału ,osiągi czy stabilność połączenia ?
Jeśli jest ok to na razie bym to zostawił i obserwował.
marceliii pisze:Ogólnie to powinienem ustawić antenę w kierunku budynku który mi przysłania nadajnik , czy w pole nad jego dachem ?
Na to, to Ci chyba nikt na świecie nie odpowie na 100 % kto zawodowo się tym zajmuje i zna się na tym. :D
Jak ma się czystą strefę bez przeszkód to można sobie wszystko wyliczyć i to dość dokładnie.
Tak to tylko metodą prób i błędów.
marceliii pisze:Zastanawiam się jak fale docierają do mnie , przez budynek czy nad nim ?
Część przez budynek stłumiona na pewno do ciebie dociera również, maszty mają przynajmniej kilkanaście metrów wysokości więc górują nad większością przeszkód.
Romek
Edimax 6200n TP-LINK TL-MR3420 TP-LINK TL-WR1043ND +OPEN WRT Gargoyle by obsy PL
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

Oki , napisze więcej jak przetestuję bo w sumie mam 2 opcje dwóch nadajników , jeden bliżej ale przysłania go ten nieszczęsny budynek , drugi dalej o niecały kilometr , ale za to chyba mniej przeszkód ma na drodze
:)
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: Maciek764 »

Lepsza moim zdaniem jest widoczność optyczna niż odległość (szczególnie przy korzystaniu z anteny kierunkowej). Ale to jest subiektywne, dochodzi jeszcze kwestia obciążenia i innych pierdół.
Ostatnio zmieniony 2012-01-22, 00:52 przez Maciek764, łącznie zmieniany 1 raz.
Romek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 624
Rejestracja: 2012-01-07, 18:32
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: Romek »

Do wyboru 2 BTS-y LTE nieźle. :D
Romek
Edimax 6200n TP-LINK TL-MR3420 TP-LINK TL-WR1043ND +OPEN WRT Gargoyle by obsy PL
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

hehe , tak na prawdę mam do wyboru 5 BTS-ów w okolicy , ale te dwa są że tak to ujmę zalecane .
:D
Romek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 624
Rejestracja: 2012-01-07, 18:32
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: Romek »

No to mnie kompletnie załamałeś. :cry:

A u mnie 1 mały BTS-sik w odległości 3.5 km i do tego obok niego 5 000 miasteczko.
Niektórzy to mają szczęście. :shock:
Romek
Edimax 6200n TP-LINK TL-MR3420 TP-LINK TL-WR1043ND +OPEN WRT Gargoyle by obsy PL
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

No to mam problem z ustaleniem który nadajnik wybrać , jest opcja odległości 2,6km i faktu przysłonięcia przez duży budynek , albo opcja 3,5km i założenia że najprawdopodobniej anteny się będą widzieć , wzmocnienie na tym samym poziomie , transfery też i nie wiem który wybrać a od tego wyboru zależne jest miejsce montażu anteny .
:(
Przy dalszej odległości złe warunki pogodowe będą chyba miały gorszy wpływ na stabilność ?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: YaHooo »

Przy dalszej odległości złe warunki pogodowe będą chyba miały gorszy wpływ na stabilność ?
Nie zakładałbym takiego stanu rzeczy. Budynek moim zdaniem jest większą przeszkodą. Zawsze może być tam jakieś źródło zakłóceń elektromagnetycznych i transmisja padnie całkowicie. Ja osobiście bym wybrał ten dalszy BTS z wolną przestrzenią.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: Maciek764 »

marceliii, takie wynalazki jak radiolinie działają po kilkadziesiąt kilometrów i warunki pogodowe im w większości przypadków niestraszne, muszą się tylko dokładnie widzieć. To samo jest w mniejszej skali. Jestem teraz w miejscu gdzie wg TopNetInfo mam 45% zasięgu - mam ponad 1km do BTSa i widoczność optyczną, nie używam anteny. Tą samą siłę sygnału mam u siebie - tam mam jedynie 80 metrów do BTSa jednak jest po drugiej stronie bloku.
Romek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 624
Rejestracja: 2012-01-07, 18:32
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: Romek »

marceliii pisze:faktu przysłonięcia przez duży budynek ,
Zależy z czego ten budynek jest zrobiony, z drewna czy żelbetonu, jak bardzo jest przeszklony, z czego ma dach itp.
LTE to 1.8 GHZ to zakres mikrofalowy, fale elektromagnetyczne o tej częstotliwości są bardzo silnie pochłaniane i tłumione przez takie przeszkody.
Pogoda ma wpływ oczywiście ale nie tak wielki na propagacje w tym paśmie.

Ale wszystko zależy i tak od obciążenia BTS-a i tak
zadecydują próby. :D
Romek
Edimax 6200n TP-LINK TL-MR3420 TP-LINK TL-WR1043ND +OPEN WRT Gargoyle by obsy PL
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

Mimo wszystko jednak lepsze transfery na testowanym serwerze gg mam przy opcji ustawienia anteny na ten bliższy nadajnik , więc na razie skieruję na niego antenę i będę systematycznie testował , po miesiącu zamontuję ją w innym miejscu i ustawię na tą dalszą i porównam efekty .
:)
Wie ktoś może co to za nadajnik o oznaczeniu 57AF03 , takie info podaje mi w programie od CP i nie umiem tego rozszyfrować
:(
Romek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 624
Rejestracja: 2012-01-07, 18:32
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: Romek »

marceliii pisze:więc na razie skieruję na niego antenę i będę systematycznie testował , po miesiącu zamontuję ją w innym miejscu i ustawię na tą dalszą i porównam efekty .
Bardzo rozsądne zachowanie. :)
A nie mówiłem że tak może być. :D
Romek
Edimax 6200n TP-LINK TL-MR3420 TP-LINK TL-WR1043ND +OPEN WRT Gargoyle by obsy PL
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

Koledzy możecie mi jeszcze doradzić jakim programem kontrolować siłę sygnału na tym modemie huawei e398 podczas ustawiania anteny kierunkowej , bo nie umiem znaleźć takowego który obsługuje LTE .
:(
Romek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 624
Rejestracja: 2012-01-07, 18:32
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: Romek »

marceliii pisze: jakim programem kontrolować siłę sygnału na tym modemie huawei e398 podczas ustawiania anteny kierunkowej
A TopNetInfo próbowałeś ?
A aplikacja do obsługi modemu Huawei ?
Romek
Edimax 6200n TP-LINK TL-MR3420 TP-LINK TL-WR1043ND +OPEN WRT Gargoyle by obsy PL
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

Ogólnie jeśli chodzi o TopNetInfo to ciężko było go ustawić tak żeby zatrybił , ale on i tak obsługuje tylko max UMTS
:(
Co do aplikacji z modemu , to takowej oryginalnej niema , jest tylko programik od CP , ale on jakoś dziwnie wskazuje , wskaźnik siły sygnału skacze , a wartość w dBi się w ogóle nie zmienia więc nie wiem za bardzo którym wskazaniem mam się sugerować .
:(
Dlatego szukam jakieś alternatywy .
Awatar użytkownika
pogodabartek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 816
Rejestracja: 2010-10-02, 22:30
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: pogodabartek »

Jest tam taka opcja odśwież, jeśli ją zauważysz w tym programiku od CP,a co do LTE nie próbowałem TNI z E398 i LTE,bo nie mam po prostu zasięgu LTE,ale z HSPA+ działa ok.
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

TNI chyba nie potrafi nawiązać połączenia LTE , przynajmniej tak mi się wydaje , jeśli jednak jest taka możliwość proszę o podesłanie gotowych ustawień pod ten CP .
:)
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: kmy »

TNI łączy także w LTE
ja robie to tak:
programem Plus Internet właczam w ustawieniach łącz APN internet LTE
łaczę sie poprzez Plus Internet z internetem LTE, modem w tym czasie przestawia się na LTE
rozłączam połaczenie z internetem, dalej mam informacje że jestem w zasięgu LTE
zamykam program Plus Internet i uruchamiam TnI, po chwili jest informacja o sieci 26017 i BTS. Klikam połacz i łaczy, pokazuje połaczenie 100MB/s.
Speed test pokazał ponad 30mB/s, zatem było to LTE.

ale kiedy traci zasięg LTE, to sam się nie przełaczy na 3G.
trzeba zmian dokonać w plus Internet łącz przez APN Internet 3G, i wwczas łaczy 3G w TNI

pewnie to samo trzeba zrobić w programie CP, przestawić na LTE, połaczyć, rozłączyć , zamknąć program od CP, włączyć TnI i połączyć z internetem.

Faktycznie, że TnI mógłby wzbogadzić się o funkcję wymuszania LTE w modemi E398 i wymuszania 3G, bo modem sam się nie chce przełączyć.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: YaHooo »

marceliii pisze:TNI chyba nie potrafi nawiązać połączenia LTE
TNI nie działa w żadnym trybie. On po prostu łączy dial-up'a. A wszelka komunikacja z modemem odbywa się za pomocą standardowych komend AT. Tak więc nie widzę powodu dlaczego modem miałby się nie połączyć. Co najwyżej nie będzie można wymusić połączenia po LTE (jeśli to jest w ogóle możliwe).
kmy pisze: Faktycznie, że TnI mógłby wzbogadzić się o funkcję wymuszania LTE w modemi E398 i wymuszania 3G, bo modem sam się nie chce przełączyć.
A oryginalny menadżer Huawei posiada taką opcję?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: Maciek764 »

No właśnie, a inicjacja połączenia LTE odbywa się za pomocą tej samej formułki co GSM/3G?
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

kmy pisze:programem Plus Internet właczam w ustawieniach łącz APN internet LTE
Rozumiem że to progrma od iPlusa ?
YaHooo pisze:A oryginalny menadżer Huawei posiada taką opcję?
Szczerze mówiąc to ja oryginalnego menadżera od Huawei w ogóle na oczy jeszcze nie widziałem, więc nie wiem , ale programik od CP ma taką opcję , z tym że w mojej wersji jest ona zablokowana .
:(

Ma ktoś może gotowca jak poustawiać dane opcję TNI żeby on hulał pod CP , bo przyznam szczerze że ostatnim razem troszkę się natrudziłem żeby to ruszyło i nawet nie wiem która zmiana spowodowała ten fakt .
;)
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: kmy »

marceliii pisze:Rozumiem że to progrma od iPlusa ?
tak
marceliii pisze:ale programik od CP ma taką opcję , z tym że w mojej wersji jest ona zablokowana
to by znaczyło, że nie masz abonamentu na LTE
YaHooo pisze:A oryginalny menadżer Huawei posiada taką opcję?
jak uruchomiłem MP to nie znalazłem, jest tylko wymuszanie WCDMA
ODPOWIEDZ