Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: YaHooo »

Maciek764 pisze:No właśnie, a inicjacja połączenia LTE odbywa się za pomocą tej samej formułki co GSM/3G?
Raczej tak. Jeśli modem jest w trybie RAS to moim zdaniem na pewno tak. Nie wiem jak nawiązać połączenie w trybie NDIS to tu się nie wypowiem.
marceliii pisze:ale programik od CP ma taką opcję , z tym że w mojej wersji jest ona zablokowana .
Czyli można podejrzewać, że coś takiego jest możliwe w ogólności. Teraz pytanie jak tego dokonać.
marceliii pisze:Ma ktoś może gotowca jak poustawiać dane opcję TNI żeby on hulał pod CP , bo przyznam szczerze że ostatnim razem troszkę się natrudziłem żeby to ruszyło i nawet nie wiem która zmiana spowodowała ten fakt .
Raczej standardowa konfiguracja.
kmy pisze:jak uruchomiłem MP to nie znalazłem, jest tylko wymuszanie WCDMA
To ja już nie wiem. Ale masz najnowszą wersję oprogramowania?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: wojteks »

YaHooo pisze: Teraz pytanie jak tego dokonać.
Podsłuchać komunikację na porcie Huawei 3G PC UI interface w czasie przełączania technologii.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: YaHooo »

wojteks pisze: Podsłuchać komunikację na porcie Huawei 3G PC UI interface w czasie przełączania technologii.
To na pewno ;) Moim zdaniem robi to się tak samo jak wymuszanie 2G/3G tylko, że trzeba podać inny parametr.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: wojteks »

YaHooo pisze:tylko, że trzeba podać inny parametr.
Skoro w dokumentacji nie pisze to trzeba podsłuchać.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: YaHooo »

wojteks pisze: Skoro w dokumentacji nie pisze to trzeba podsłuchać.
Przyznam się, że widziałem gdzieś dokumentację w internecie i pisało jaki to parametr. Ale niestety nie pamiętam gdzie to było...
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: kmy »

wojteks pisze:Podsłuchać komunikację na porcie Huawei 3G PC UI interface w czasie przełączania technologii
jak ktoś napisze jak podsłuchać, to mogę jutro to zrobić
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: wojteks »

kmy pisze:jak ktoś napisze jak podsłuchać, to mogę jutro to zrobić
Użyj http://www.eprogramy.net/eprogramy/program/17433
uruchom go przed programem plusa, ustaw port PC UI interface i zloguj transmisję na nim.
Nie pomagam na PW!
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: kmy »

ok, pobrałem, jutro sprawdzę, ale dla pewnosci

uruchamiam ten program, podłączam modem, automatycznie uruchamia się Plus Internet, Ustawiam w tym programie port PC UI, zmieniam ustawienia w programie Plus Internet z 3G na LTE i odwrotnie, gdzies się zapiszą informacje o komunikacji z modemem
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: wojteks »

kmy pisze:gdzies się zapiszą informacje o komunikacji z modemem
\
Same się nie zapiszą, Plik, start nowej sesji i trzeba tam coś zaznaczyć, co to zobaczysz.
Nie pomagam na PW!
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: kmy »

OK
jutro sprawdzę
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

Ok , z TNI sobie poradziłem , trzeba dla E398 zaznaczyć tryb NDIS i wybrać odpowiedni port , ja dodatkowo musiałem jeszcze odznaczyć opcję na dole stronki z konfiguracją " zmień APN na.... " , ale nie wiem czy standardowo jest ona zaznaczona .
Komunikację uzyskałem w ten sam sposób co pisał wcześniej kolega , czyli pierw uruchomiłem modem menadżerem od CP , a potem przełączyłem na TPI , co prawda nie chce się połączyć z internetem , ale widzę moc sygnału i LAC nadajnika .
Niestety nic mi to nie daje bo w bazie BTS tych nadajników z LTE jeszcze niema , poza spisem bieżących pozwoleń , ale w nich z kolei niema przypisanych adresów LAC , jeśli to tak mogę określić .
Cały problem polega na tym że w promieniu 5km mam około 5 nadajników , znam ich oznaczenia bo pod każdym z nich byłem i je spisałem , połączenie z każdym z nich mogę wymusić anteną panelową , niestety nie potrafię zlokalizować nadajnika którego sygnał w domu łapię bez anteny , niema go w żadnym spisie a CP już ponad dwa tygodnie udziela mi informacji co to za nadajnik .
Najdziwniejsze jest to że sygnał tego nadajnika można odebrać w każdym miejscu w moim mieście , ale dopiero na wysokości drugiego piętra i wyżej , jest to możliwe że po prostu gdzieś dalej jest jakiś silny nadajnik który na odpowiedniej wysokości przebija się bardzo daleko ?
O dziwo jak wejdę z laptopem piętro wyżej transfer bez żadnej anteny jest stabilny i utrzymuje się na poziomie 3MB/s ( 24Mb/s ) .
Jak zlokalizować ten nadajnik skoro anteną nie mogę go namierzyć ?
:(
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: kmy »

wojteks pisze:Plik, start nowej sesji i trzeba tam coś zaznaczyć, co to zobaczysz
sprawdziłem
nie wiem, czy dobrze to zrobiłem, ale zapisałem dwa pliki, pierwszy taki na próbę, a drugi zrobiłem tak: uruchomiłem ten program, uruchomiłem Plus Internet, połaczyłem w trybie LTE, rozłączyłem, zmieniełem na 3G, połączyłem do internetu, rozłączyłem, ponownie połaczyłem w trybie LTE i zapisałem plik

ale mnie to nic nie mówi, może ktoś się na tym zna,
Opozot
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-02-12, 23:28
Lokalizacja: Tychy

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: Opozot »

Witam wszystkich!

Z góry przepraszam, jeśli źle umieściłem post.

Mam CP LTE, ale mieszkam w bloku, na parterze, środek osiedla, a nadajnik BTS jest ok 2~3km ode mnie.

W rezultacie sygnał mam (zawsze) w granicach 7Mb.

Czy na partrze, otoczona blokami ze wszystkich stron, inna antena poprawiłaby osiągi? Czy ktoś próbował może wystawiania anteny na dach bloku czteropiętrowego? Czy taki zabieg miałby w ogóle sens z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: wojteks »

Opozot pisze:sygnał mam (zawsze) w granicach 7Mb.
To jest prędkość a sygnał podajemy w dB.
Nie pomagam na PW!
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: kmy »

Opozot pisze:Czy na partrze, otoczona blokami ze wszystkich stron, inna antena poprawiłaby osiągi?
a okna masz w strone nadajnika? jesli tak to jest duże prawdopodobieństwo, że antena panelowa za oknem, nawet na parterze poprawi poziom sygnału.

jesli okna masz w przeciwnym kierunku, to raczej poprawy bym nie oczekiwał, to już lepiej zastosować jakąś antenę wewnętrzną, chociaż mają mały zysk to i tak są lepsze jak anteny modemu. Ostatnio sprawdzałem modem e353u-2 z anteną od modemu Huawei E630 (oryginalna) i byłem pozytywnie zaskoczony, na UMTS2100 miałem poziom sygnału 29% i stabilne połączenie HSPA+, a bez anteny modem nawet nie wykrywał sieci.
Opozot
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-02-12, 23:28
Lokalizacja: Tychy

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: Opozot »

Przepraszam, już poprawiam.

Siła sygnału (wg programu Cyfrowego Polsatu, kiedy najadę myszą na prawy dolny róg) wynosi -113 dB.

Okna mam skierowane dokładnie w przeciwnym kierunku.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: kmy »

Opozot pisze:wynosi -113 dB
czyli w zasadzie nie masz sygnału, to i tak cud, że w ogóle masz połaczenie
Opozot pisze:Okna mam skierowane dokładnie w przeciwnym kierunku
to bez prób nic nie będzie wiadome, może trafisz na jakaś odbita falę, może nie, ale generalnie to sytuacja bardzo zła, antena powinna byc w kierunku nadajnika

ja bym jednak spróbował z antena pokojowa, skoro pomimo -113 dbm masz połaczenie, to antena pokojowa powinna chociaż dać koło -100dbm
Opozot
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-02-12, 23:28
Lokalizacja: Tychy

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: Opozot »

Ok, spróbuję zatem z anteną pokojową.

Jeszcze mam pytanie odnośnie kabla z antenty do modemu, wybaczcie offtopic, czy można kupić dłuższy kabel? Tzn. na pewno można, tylko jak on się zwie? : p Ma jakąś konkretna nazwę? Proszę o podpowiedź: )


Pozdrawiam i dzięki za pomoc!
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: kmy »

Opozot pisze:czy można kupić dłuższy kabel?
każda antena pokojowa ma swój kabel i go nie przedłużaj, ponieważ każdy metr kabla to tłumienie sygnału, a Ty walczysz o każdy dbm
Opozot
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-02-12, 23:28
Lokalizacja: Tychy

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: Opozot »

Ok, dzięki bardzo za pomoc!

Pozdrawiam!
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

Jak chcesz to mogę Ci odsprzedać zestaw dwóch anten pokojowych użytych tylko raz w celu sprawdzenia .
:)
Dokładnie chodzi o ten zestaw :
http://allegro.pl/anteny-magnetyczne-11 ... 55382.html

Jak coś to pisz na PW .
Ja nadal walczę z rozszyfrowaniem nadajnika którego sygnał łapię w domu .
:(
Markadiusz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 153
Rejestracja: 2011-08-07, 06:31
Lokalizacja: tak

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: Markadiusz »

marceliii, Tyś widział antenę. Ten drut to do 900 MHz ostatecznie, a Ty go chcesz może jeszcze w cenie powyżej 20zł wciskać? To lepiej jakiegoś słonia na szczęście koło modemu postawić. Przynajmniej nie będzie tłumił LTE na 1800 MHz. Z takim jeszcze kablem to to nie ma sensu stosowania jako antena.
Odróżnij panel na podstawce (jako antena pokojowa) i drut (jako drut za cenę złota)!
OBE>POnK>OF>Margonet NET+BDI
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

Dokładnie to chodzi o ten zestaw :
http://allegro.pl/antena-zestaw-lte-hsp ... 37499.html
Znasz jakiś inny lepszy zestaw który można zastosować wewnątrz pokoju ?
Przecież nie było mowy o panelowej , tylko o zestawie do wewnątrz .
Wcześniej pisałem o tym jak ten zestaw poprawił stabilność i szybkość łącza , więc uważam że jest wart zakupu w sytuacji gdy ktoś nie może wywalić panelówki za okno , a o takowej chyba tutaj teraz mowa ?!
;)
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: kmy »

ja pisałem o takiej antenie, jest to oryginalna antena od Huawei E630

jak juz pisałem bez anteny na 2100 brak sygnału, z antena 22% stabilne połaczenie

co do tych drutów, to róznie piszą, ale ja osobiście szukałbym pokojowej, ale nie na wszystkie pasma a tylko na 1800
Markadiusz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 153
Rejestracja: 2011-08-07, 06:31
Lokalizacja: tak

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: Markadiusz »

marceliii, widziałem w jakimś sklepie internetowym antenę panelową na podstawce. Zwykły panel, tylko że do postawienia np. na biurku, bo nie trzeba go nigdzie przykręcać. On może coś da ale taki drut raczej nie. Mam takiego druta do odbioru UMTS 900 PLAYa. Na modemie z nim sygnał nie jest lepszy niż na telefonie (obok, bez anteny zewn.), bo kabel stłumi już to, co by zostało uzyskane. Na 1800 tak długi kabel będzie tłumił tylko skuteczniej, więc nie wiem, czy aby jest sens, czy nie lepiej googlać aż do znalezienia tego panelu.
OBE>POnK>OF>Margonet NET+BDI
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

A więc zakończę temat rozwiązaniem swojego problemu .
Po długim męczeniu techników z CP udało mi się ustalić że w domu łapie sygnał z nadajnika oddalonego o niecałe 10km , mimo faktu w bliższej odległości mam około 10 innych
:)
Jest to nadajnik zamontowany na wieży telewizyjnej w Bytkowie , zakładam że jest dość wysoko zamontowany i dlatego dociera do większości budynków na wyższych kondygnacjach , oczywiście w moim mieście .
Podczas ustawiania anteny na niego okazało się że mam z nim kontakt wzrokowy w linii prostej bez przeszkód , więc antenę zamontowałem o metr wyżej i eureka , moc sygnału z tego nadajnika wzrosła z 87dB do 69dB , co w testach objawia się stabilnym transferem na poziomie 38.5Mb/s przy ściąganiu , jak ściągam plik z serwera gg to leci cały czas powyżej 3MB/s .
Takich efektów nie daje ustawienie anteny na żaden inny z nadajników , mimo że do najbliższego mam 2.6km .
:)
Myślę że efekt uzyskałem zadowalający i na chwilę obecną kończę drążenie tematu .
Jak coś to służę pomocą .
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: Maciek764 »

marceliii pisze:Po długim męczeniu techników z CP udało mi się ustalić że w domu łapie sygnał z nadajnika oddalonego o niecałe 10km , mimo faktu w bliższej odległości mam około 10 innych
Myślę, że na chwilę obecną pobiłeś forumowy rekord w długości linku LTE :P Ale jak jest dobra widoczność optyczna to w sumie nie ma chyba przeciwwskazań.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: kmy »

Maciek764 pisze:pobiłeś forumowy rekord w długości linku LTE
ja uzyskałem połaczenie 13,5 km od nadajnika, niestety mieszkam 15,5 km i zadawalam sie HSPA+ na UMTS2100.

Modem E398+laptop+antena LTE1800MHz panelowa od Cybertecha, 13,5 km bez problemów. Na tych 15,5 km tez mam sygnał około -85dbm, ale nie może uzyskac połaczenia, w sumie dioda się zapala, swieci jakieś 3 s. i gasnie, to juz jest chyba za daleko, ale jeszcze będę walczył z ustawieniem anteny, bo jak montowałem to było zimno i nie jest idealnie ustawiona na nadajnik.
marceliii
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2007-09-16, 13:43
Lokalizacja: slask

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: marceliii »

Ta antena od Cybertecha ma kąt 30 stopni , więc idealnie jej nie musisz ustawiać , sam to sprawdzałem przestawiając ją w lewo i w prawo , siła sygnału się nie zmienia nawet o 1dB , dopiero jak całkowicie przestawię to spada o ponad 10dB .
Ewentualnie pokombinuj jeszcze z polaryzacją , chociaż mi za każdym razem najlepiej łapie przy ustawieniu polaryzacji poziomej ( zastanawiam się czy nie dokupić drugiej i nie ustawić dodatkowo na polaryzację pionową )
:)
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Wzmocnienie sygnału LTE w cyfrowym polsacie

Post autor: kmy »

marceliii pisze:ma kąt 30 stopni
tak, wiem
marceliii pisze:pokombinuj jeszcze z polaryzacją
mam dwie anteny

Obrazek

i pionie i w poziomie
ODPOWIEDZ