UMTS Plusa w Opolu?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Rooney
Stały użytkownik forum
Posty: 109
Rejestracja: 2006-01-19, 01:33

UMTS Plusa w Opolu?

Post autor: Rooney »

Witam
No właśnie wie ktoś coś na ten temat? Wyczytałem gdzieś na forum, że mimo iż na mapce umts nie ma Opola to nieoficjalnie jest tu zasięg umts!
oczywiście w salonach plusa ani BOK tel. nic nie wiedzą, nie potwierdzaja ani nie zaprzeczają.

nie wiem teraz czy zdecydować się na zakup modemu umts w takim przypadku...jeżeli faktycznie nie ma 3g to czy mozliwe ze juz niedlugo zawita..?

PS>

mam jeszcze pytanie odnosnie modemow - np modemy z edge, czy jakosc i firma modemu moze miec wplyw na lepszy transfer? mam Globetrotter combo edge full kresek ale transfer np przy sciaganiu pliku to max 5kb/s... chyba ze to niema znaczenia jak z sieciowkami do pc?

PS2
czy szybkosc laptopa moze miec jakikolwiek wplyw na szybkosc transferu?
Awatar użytkownika
Vipera
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 567
Rejestracja: 2005-10-30, 23:43
Lokalizacja: Katowice

Re: UMTS Plusa w Opolu?

Post autor: Vipera »

Rooney pisze:czy jakosc i firma modemu moze miec wplyw na lepszy transfer?
Może nie tyle (choć pośrednio tak) jakość i firma co klasa GPRS.
Polecam przejrzenie informacji o klasach modemu, które znajdziesz TUTAJ i TUTAJ
Rooney pisze:czy szybkosc laptopa moze miec jakikolwiek wplyw na szybkosc transferu?
Na szybkość transferu składa się wiele czynników.Szybkość laptopa, a co za tym idzie czas, który potrzebuje on na przetworzenie danych również.

Piszesz również, że w BOK-u podaja, że nie ma u Ciebie UMTS-a.
Podobna sytuacja była u mnie z Erą. Ciągle słyszałem, że sygnału jeszcze nie ma. Okazało sie, że był, ale jako testowy. Obecnie jest i śmiga.
Co do modemu, to może byś pomyślał o 3 zakresowym - GPRS/EDGE/UMTS.
Miałbyś wtedy zabezpieczenie "przyszłościowe" :P
Rooney
Stały użytkownik forum
Posty: 109
Rejestracja: 2006-01-19, 01:33

Re: UMTS Plusa w Opolu?

Post autor: Rooney »

Vipera pisze:
Piszesz również, że w BOK-u podaja, że nie ma u Ciebie UMTS-a.
Podobna sytuacja była u mnie z Erą. Ciągle słyszałem, że sygnału jeszcze nie ma. Okazało sie, że był, ale jako testowy. Obecnie jest i śmiga.
Co do modemu, to może byś pomyślał o 3 zakresowym - GPRS/EDGE/UMTS.
Miałbyś wtedy zabezpieczenie "przyszłościowe" :P
Dzięki za odpowiedź:)
no własnie mam teraz Globetrotter Combo Edge i tak się zastanawiam czy tego nie sprzedać i kupić GPRS\EDGE\UMTS i miec już "na przyszłość":) bo nawet jeśli UMTS jeszcze nie ma to w takim mieście jak Opole zapewne się pojawi niebawem...

Mam jeszcze takie pytanko - jak poznać ze modem przechodzi z GPRS na EDGE? tam gdzie mieszkam cały teren jest pod edge, ale...jak wchodze na MM to widze GPRS i full kresek...dioda świeci an czerwono..czy tak powinno być przy edge..?
wcześniej miałem modem GPRS, o dziwo...transfer przy przykładowo ściaganiu gg wynosił 5KB/s a tutaj mam ...tyle samo..ale stronki ładują się już szybciej...
nie wiem..jak sprawdzić czy jestem w edge? mam full kresek i taki nędzy transfer ma edge? Modem klasy A...nie wierze...
Awatar użytkownika
wonski
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2006-04-13, 15:34
Lokalizacja: Lublin

Re: UMTS Plusa w Opolu?

Post autor: wonski »

Mozliwe ze odbierasz sygnal z BTSa bez EDGE. Sproboj przelaczyc sygnal tylko na 1800 MHz i moze wtedy zlapiesz EDGE. Nie wiem jak w Plusie ale w Orange EDGE nadaje wlasnie na 1800MHz.

pozdrawiam
Twoje ??cze jest zbyt wolne aby wyswietlic ten podpis (ERROR 404) :)
Rooney
Stały użytkownik forum
Posty: 109
Rejestracja: 2006-01-19, 01:33

Re: UMTS Plusa w Opolu?

Post autor: Rooney »

wonski pisze:Mozliwe ze odbierasz sygnal z BTSa bez EDGE. Sproboj przelaczyc sygnal tylko na 1800 MHz i moze wtedy zlapiesz EDGE. Nie wiem jak w Plusie ale w Orange EDGE nadaje wlasnie na 1800MHz.

pozdrawiam
Dzieki...ale jak to zrobić? :)))
Bedę wdzięczny za poradę.:)
kupiłem antenkę mam dwa rodzaję dłuższą i krótszą, dokręcam do rpzystawki potem kabel do konektora i do modemu :) na obu jest full kresek..
ale jak sygnał przełączyć i jak to wygląda w Plusie? Ktoś wie..?...
Awatar użytkownika
wonski
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2006-04-13, 15:34
Lokalizacja: Lublin

Re: UMTS Plusa w Opolu?

Post autor: wonski »

wlasnie w mobility manager mozna wybrac tylko band na europe 900/1800 lub stany 900/1900 a nie ma mozliwosci pominiecia czestotliwosci 900. sprobuje pogrzebac w configu i jak cos wymysle to napisze

pozdrawiam
Twoje ??cze jest zbyt wolne aby wyswietlic ten podpis (ERROR 404) :)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: UMTS Plusa w Opolu?

Post autor: bob »

Spróbuj tego:

AT_OSBM=1 -----900Mhz ustawienie EGSM
AT_OSBM=2 --- 1800Mhz ustawienie DCS
AT_OSBM=4 ----900/1800Mhz auto wybór EGSM/DCS (domyślne)

EGSM- częstotliwość 900Mhz (częstotliwość wysyłania:880.0-915.0,częstotliwość pobierania:925.0-960.0,kanał:975-1023, 0, 1-124)
DCS- częstotliwość 1800Mhz (częstotliwość wysyłania:1710.0-1785.0,częstotliwość pobierania:1805.0-1880.0,kanał:512-885)
ŁB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2006-08-28, 18:03
Lokalizacja: Wrocław / Opole

Re: UMTS Plusa w Opolu?

Post autor: ŁB »

W poście, o którym zapewne wspomina autor tego wątku, mowa była również m.in. o Kielcach i Białymstoku. Tak się składa, że w tych miastach z całą pewnością jeszcze jakiś tydzień temu na pewno nie było żadnego sygnału UMTS Plusa. Post, o którym mowa jest dużo starszy niż tydzień. Doniesienia o sygnale UMTS Plusa w Opolu należy uznać za przedwczesne.
Jeśli chodzi o przestawienie modemu działającego w sieci Plus na pasmo tylko 1800 MHz, to jest to absolutnie niewskazane z conajmniej 2 względów:
1. W Plusie nie spotkałem się z taką konfiguracją by gdzieś edge działał tylko na paśmie 1800, a nie na 900 na tej samej stacji bazowej
2. Twoj modem nie będzie widział po takim skonfigurowaniu sieci Plus! Co prawda w Opolu mamy kilka stacji dwusystemowych (900/1800), ale są one obecnie tak skonfigurowane (tzw. common BCCH na 900 MHz), że modem/telefon odbiera tylko sygnał z pasma 900 MHz i tam jest zawsze inicjowane polaczenie, tam tez loguje sie do sieci. Dopiero w trakcie połączenia rozmowa jest przenoszona na pasmo 1800 tam, gdzie jest to możliwe i sieć to wymusza.
Rooney
Stały użytkownik forum
Posty: 109
Rejestracja: 2006-01-19, 01:33

Re: UMTS Plusa w Opolu?

Post autor: Rooney »

bob pisze:Spróbuj tego:

AT_OSBM=1 -----900Mhz ustawienie EGSM
AT_OSBM=2 --- 1800Mhz ustawienie DCS
AT_OSBM=4 ----900/1800Mhz auto wybór EGSM/DCS (domyślne)

EGSM- częstotliwość 900Mhz (częstotliwość wysyłania:880.0-915.0,częstotliwość pobierania:925.0-960.0,kanał:975-1023, 0, 1-124)
DCS- częstotliwość 1800Mhz (częstotliwość wysyłania:1710.0-1785.0,częstotliwość pobierania:1805.0-1880.0,kanał:512-885)
Dzięki..a gdzie to wklepac bo w hyper jak wpisuje to odpowiada error.
Teraz mam 156 kb/s ale antenka jest na koncowej obreczy balkonu...a przeciez w opolu jest edge...dziwne musze majstrowac antena jakbym mieszkal na wsi...jak odlacze antene to leci do 20kb/s <szok>
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: UMTS Plusa w Opolu?

Post autor: bob »

Jak jest error to w takim razie Twój modem nie obsłuży tej komendy.
Według @ŁB to i tak nie dałoby Ci to nic. :(
Awatar użytkownika
wonski
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2006-04-13, 15:34
Lokalizacja: Lublin

Re: UMTS Plusa w Opolu?

Post autor: wonski »

To podwies jakos ta antenke na koncu balkonu na stale. 156 kbit/s to nie jest zly wynik jak na edge. Nie liczylbym na duzo wiecej.

pozdrawiam
Twoje ??cze jest zbyt wolne aby wyswietlic ten podpis (ERROR 404) :)
ODPOWIEDZ