ATK20 problem z ustawieniem

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
biba24
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2006-08-07, 19:09
Lokalizacja: okolice Koben

ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: biba24 »

Witam
Jestem w posiadaniu anteny atk20. chce ja użyć do polepszenia osiągów iplusa.
Problem tym, iż antenę kieruje w kierunku btsa (mieszkam od niego 3km) a na telefonie informacja o sieci stwierdza ze jestem w miejscowości oddalonej o 15km tylko w przeciwnym kierunku. Tam nie ma edge. Internet chodzi wolno. Jak przymocuje jaj prowizorycznie do balkonu w tym samym kierunku jest lepiej. Czy ta antena musi być przyslonienta od tylu?? Może ktoś ma doświadczenie z taka antena albo miał podobna sytuacje??
Z tego, co czytam łapią sygnał z dalekich odległości a moja nie może z 3km nic z tego nie rozumiem.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
lkmc
Stały użytkownik forum
Posty: 145
Rejestracja: 2005-11-27, 21:33
Lokalizacja: Łódź

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: lkmc »

Moze celujesz nie ta strona anteny ? :wink: :wink:

A na powaznie to twoja antenka ma za duzy zysk jak na te 3km i telefon skacze po BTSach. Najlepszym rozwiazaniem byloby wgranie netmonitora i wymuszenie tego konkretnego nadajnika.
N6220 & moto c975
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: Ufo atakuje »

Trzeba było sprawdzić gdzie masz BTS-y i potem wybrać antenę.Przecież sieć "myśli". Jak jeden nadajnik jest obciążony to przerzuca na inny. W twoim przypadku jak widzi, że masz dobry sygnał w tego drugiego BTS-a to cie tam przełącza. A tak poza tym to kupiłeś antenę nie na 3km, ale na 30km. Przy 3 km wystarczyłaby mała dookólna.
PS.Może ktoś wie czym zekranować taką wielką antenę?Z tym wymuszeniem to też zależy od modelu Nokii.Te z symbianem mogą, a te starsze np.6230i,6020 ???
Awatar użytkownika
lkmc
Stały użytkownik forum
Posty: 145
Rejestracja: 2005-11-27, 21:33
Lokalizacja: Łódź

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: lkmc »

6020 moze na pewno, podejrzewam ze 6230 tez.
N6220 & moto c975
biba24
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2006-08-07, 19:09
Lokalizacja: okolice Koben

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: biba24 »

Czyli co???
Mam celować w, bts który ma edge, ale jest daleko oddemnie??
Dziwna sprawa, skoro na balkonie jest dobrze a na dachu cuda.
Awatar użytkownika
lkmc
Stały użytkownik forum
Posty: 145
Rejestracja: 2005-11-27, 21:33
Lokalizacja: Łódź

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: lkmc »

Zapoznaj sie z tym watkiem: http://www.bez-kabli.pl/ftopic2462.html
N6220 & moto c975
biba24
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2006-08-07, 19:09
Lokalizacja: okolice Koben

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: biba24 »

Wiec tak. W mojej okolicy wgranie netmonitora graniczy z cudem. Może ktoś ma jakiś inny sposób, pomysł propozycje??
Jakieś schematy do budowy mniej czułych anten??
:?:
Awatar użytkownika
lkmc
Stały użytkownik forum
Posty: 145
Rejestracja: 2005-11-27, 21:33
Lokalizacja: Łódź

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: lkmc »

Jestem zdania ze mimo wszystko warto zorganizowac wyprawe do jakiegos wiekszego miasta i jednak wgrac netmonitor, nie bedziesz sobie psul nerwow w przyszlosci. Ale jesli chcesz mozesz sprobowac wykonac antenke typu double biquad, mniej wiecej taka jak ta: http://www.bez-kabli.pl/ftopic2014.html tylko wykonana dla czestotliwosci 900MHz.

powodzenia
N6220 & moto c975
biba24
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2006-08-07, 19:09
Lokalizacja: okolice Koben

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: biba24 »

Właśnie dzisiaj wgrano mi netmonitora. Jeszcze tylko gdzieś znaleźć kody i po klopowi (mam nadzieje)
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: Ufo atakuje »

lkmc pisze:Moze celujesz nie ta strona anteny ? :wink: :wink:
A żebyś wiedział, że masz racje. :D Dziś podłączałem swoją antenkę ATK10.Myślałem, że dobrze ustawiłem na dachu, schodzę zadowolony sprawdzam-zasięg bez zmian :shock:, sprawdzam AT+CREG, a tam mi załapało nadajnik w Grodzisku-15 km ode mnie, w całkiem inną stronę. :shock: . Okazało się że tą antenę trzeba skierować jakby wzdłuż kierunku do nadajnika, a nie w poprzek. Wycelować jak pilotem w nadajnik.
Awatar użytkownika
lkmc
Stały użytkownik forum
Posty: 145
Rejestracja: 2005-11-27, 21:33
Lokalizacja: Łódź

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: lkmc »

Ufo atakuje pisze: Okazało się że tą antenę trzeba skierować jakby wzdłuż kierunku do nadajnika, a nie w poprzek. Wycelować jak pilotem w nadajnik.
:shock: :shock: Chcesz powiedziec ze te fakt nie byl dla Ciebie oczywistym??? :shock: :shock:
N6220 & moto c975
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: Ufo atakuje »

Ten fakt nie był oczywisty bo nie było instrukcji w zestawie.Za pierwszym razem ustawiłem ją w poprzek- tak żeby odbierała największą powierzchnią. Dopiero jak sprawdziłem połączenia zmieniłem położenie anteny.

Podejrzewam, że paru innych userów też dało się na to nabrać więc o tym napisałem. Być może tylko dla ciebie było to oczywiste.
Awatar użytkownika
lkmc
Stały użytkownik forum
Posty: 145
Rejestracja: 2005-11-27, 21:33
Lokalizacja: Łódź

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: lkmc »

Ufo atakuje pisze:Być może tylko dla ciebie było to oczywiste.
Zapewniam Cie ze nie.

Ale ok, miales prawo nie wiedziec, nikt nie wie wszystkiego, nie mialem zamiaru z nikogo drwic wiec przepraszam jesli tak wygladal ton mojej wypowiedzi. Troszke mnie to tylko zaskoczylo ze mozna probowac celowac yagi bokiem.

Wydaje mi sie ze powinna cos zasugerowac sama nazwa anteny "kierunkowa" i to ze jest ona inaczej zbudowana z przodu i z tylu.
Dobra, nie ciagnijmy tego tematu...

pozdrawiam
N6220 & moto c975
biba24
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2006-08-07, 19:09
Lokalizacja: okolice Koben

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: biba24 »

Może ktoś pomoże jak za pomocą netmonitora zablokować bts z samym gprs-em. Próbuje cos sam, ale nigdzie nie mogę znaleźć opisu po polsku netmonitora dct4.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: Ufo atakuje »

biba24 pisze:Może ktoś pomoże jak za pomocą netmonitora zablokować bts z samym gprs-em. Próbuje cos sam, ale nigdzie nie mogę znaleźć opisu po polsku netmonitora dct4.
Najpierw ustal rozmieszczenie nadajników, bo może cie łączy jeszcze z innymi. Włącz netmonitor i spisz sobie wszystkie CID-y nadajników oraz moc sygnałów. Wchodzisz na www.btsearch.org, określasz sieć i wpisujesz te CID-y w bazie. Wykaże ci gdzie są nadajniki. Później musisz ustalić , które z nich odsługują EDGE. Możesz posłużyś się mapą na stronie operatora (Plus ma dość dokładną) albo zadzwonić na info i się spytać.
Według mnie jak masz antenę kierunkową to nie musisz kombinować z netmonitorem, bo ona bardzo dobrze wzmacnia sygnał z danego nadajnika, tylko trzeba dobrze wycelować. Sprawdź na mapach, znajdź punkty odniesienia, policz kąt i musi się udać. Jak cie łączy z tym z tyłu to spróbuj zekranować jakąś blachą, albo tak ustaw antene, żeby była od tej stronu czymś zasłonięta.
A poza tym to chyba nie można zablokować wybranego kanału w netmonitorze. Wymusić okreslony to owszem, ale zablokować to pierwsze słysze.

Ale niech się lkmc wypowie, bo ja "mam prawo nie wiedzieć". :D
Awatar użytkownika
lkmc
Stały użytkownik forum
Posty: 145
Rejestracja: 2005-11-27, 21:33
Lokalizacja: Łódź

http://www.bez-kabli.pl/posting.php?mode=reply&t=3571

Post autor: lkmc »

Ustalasz CID tak jak Ufo powiedzial lub testem 0612, uruchamiasz netmonitor , wpisujesz 0112 nastepnie numer kanalu. Aby wylaczyc, bez wchodzenia do menu przesuwasz yojem do 01-12 i dusisz * .
Według mnie jak masz antenę kierunkową to nie musisz kombinować z netmonitorem, bo ona bardzo dobrze wzmacnia sygnał z danego nadajnika, tylko trzeba dobrze wycelować


Antena o zysku 16,5 dB jest zwyczajnie za mocna jak na te 3km i bedzie skakac po btsach. Zeby sie nie zaslaniac blacha, nie chowac za kominami czy murami ustawisz to sobie w netmonitorze i masz spokoj.
Ale niech się lkmc wypowie, bo ja "mam prawo nie wiedzieć".
to bylo zbedne...
N6220 & moto c975
biba24
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2006-08-07, 19:09
Lokalizacja: okolice Koben

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: biba24 »

Ogromne dzięki. Okazuje się ze jestem w zasięgu kilku bts-ów. Wiekrzosc z nich widocznie jest nowopowstała, bo nie ma ich na wykazie w bts.org.(albo ja tak potrafię się obsługiwać netmonitorem). W mojej okolicy sa przynajmniej 2 btsy. Podjadę pod nie i sprawdzę sobie cid i numer kanału, zrobię testy i się okaże. Napisze, co mi wyszło. Jeszcze raz ogromne dzięki. :P
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: magmike »

Podaj CIDy, sieć, Twoją lokalizację to może pomożemy :-)
pozdrawiam, magmike
biba24
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2006-08-07, 19:09
Lokalizacja: okolice Koben

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: biba24 »

Wiec tak 4723 to jest prawdopodobnie miejscowość chybienia( dolnośląskie). Jego mam najmocniejszy sygnał. Następny mocny, ale tylko gprs to 5692. Mowa tu o plus gsm.
Okazuje się ze jestem w zasięgu 4 stacji, nic dziwnego ze moja antena głupiała.
Jednak pojawia mi się kolejny problem a mianowicie jak wymuszam bts z gdge to prędkość maksymalnie osiąga do 34,36 kb/s,przykładowy 45 kanał, bts nr 2900 sektor 3 miejscowość Jemielno a gdy wybiorę bts z samym gore np. 7 kanał bts nr 3156 sektor 1 miejscowość Srok osiąga 50,4kb/s. dosłownie zgłupiałem. Może cos przestawiłem w netmonitorze,może wina fona? Dodam ze pomiar wykonałem na stronie http://twojeip.wp.pl oraz jako modem używam n6020 +ATK 20. Moja miejscowość to Radoszyce DSL.
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: magmike »

Ja na Twoim miejscu zrobiłbym tak: skierował antenę na południowy wschód (mniej więcej), sprawdził najsilniejszy nadajnik i wymusił go w netmonitorze.
A tak właściwie to Twoja miejscowość jest na granicy EDGE więc popróbuj bez anteny np. przez południowe lub wschodnie okno ustawić na parapecie telefon i sprawdzić transfery ale jakimś programem, nie stroną.
pozdrawiam, magmike
biba24
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2006-08-07, 19:09
Lokalizacja: okolice Koben

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: biba24 »

Sęk w tym ze bts na którego jestem pograniczu <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> sobie wysiadł i nie działa. Zgłosiłem to do biura obsługi, ale oni na razie nic nie wiedza. Dla tego szukam innego rozwiązania. Jak bts działał to i tak wyniki były podobne, mam tez du meter i DL max 6,0 kB/s przy otwieraniu strony (bts z edge). Jak cos ściągam z rzekomym edge to na max mam 1,2 KB/s natomiast natomiast na gprs du meter pokazuje więcej tj. 7.9 czasem i wiece i ściąganie w granicy 3 a 4 KB/s. z tego, co wyczytałem na forum to taki zestaw, jaki posiadam powinien śmigać aż milo. A tu przy otwieraniu zdjęć czy ściąganiu poczty idzie zasnąć. Chyba ze tak ma być.
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: magmike »

biba24 pisze:natomiast na gprs du meter pokazuje więcej tj. 7.9
czego? kB/s czy kb/s, bo jeśli kB/s to to jest już EDGE.
Ten obszar na mapce Plusa jest spory więc chyba będzie w nim więcej niż jeden BTS z EDGE. A jaki masz transfer gdy antena jest na pd-wsch ale bez wymuszania EDGE w netmonitorze?
Albo jedź do Góry, spisz CID z tamtego BTSa z EDGE i celuj w niego.
pozdrawiam, magmike
biba24
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2006-08-07, 19:09
Lokalizacja: okolice Koben

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: biba24 »

Du meter pokazuje w KB/sec. Na pd-wsch jest miejscowość Chybienia tam fizycznie stoi, bts ale jest uszkodzony. Wiec musze wymuszać netmonitorem kanał gdyż mój telefon loguje się w tym uszkodzonym bts-ie ale nie działa mi net. Jak był sprawny połączenie było nie stabilne gdyż telefon zmieniał btsy z Chybieni na Orsk. Jeden z egprs a drugi nie.
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: magmike »

Przecież Chybienia i Orsk to o 180 stopni różne BTSy, całkowicie po przeciwnych kierunkach, więc jak mogłeś je kierunkową łapać?!
Tak jak pisałem wyżej, sprawdź jaki CID ma BTS w mieście Góra bo widać że podaje EDGE i próbuj w niego celować - kierunek pn-wsch.

EDIT
Ha! Ale ta antena jest na 850-960 MHz a jeśli te BTSy są na 1800MHz to lipa
pozdrawiam, magmike
biba24
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2006-08-07, 19:09
Lokalizacja: okolice Koben

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: biba24 »

Moja antena ma zbyt duży zysk. Telefon skacze po różnych bts. Zaczynam się zastanawiać, co będzie jak panowie z plusa się postarają i naprawia ten bts, czy ta moja antena da egzamin.
Niestety na miejscowość Góra nie jestem w stanie się skierować gdyż moje mieszkanie jest z przeciwnej strony.
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: magmike »

Pozostaje dobrze wymusić EDGE w netmonitorze.
pozdrawiam, magmike
biba24
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2006-08-07, 19:09
Lokalizacja: okolice Koben

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: biba24 »

Czy jest szansa ze mogłem cos pozmieniać w netmonitorze???
Cos przestawić ze nie działa jak powinno
biba24
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2006-08-07, 19:09
Lokalizacja: okolice Koben

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: biba24 »

Mam dziwne uczucie ze to forum jest przeglądane przez pracowników firn świadczących usługi gsm. 2 tygodnie trwało testowanie uszkodzonego btsu w chybieni aż pan zadzwonił z pytaniem, co mi nie działa to mu powiedziałem ze maja walnięty sektor, który dostarcza sygnał w moim kierunku. Gość był zdziwiony ze to wiem. Poskutkowało. Naprawili i hula mi net aż milo. Jednak netmonitor w moim przypadku się przydaje gdyż mój fon zmienia btsy. Niestety na te, co nie obsługują edge.
Wielkie dzięki wszystkim tym, którzy mi pomogli.
Pozdrawiam
Marens

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: Marens »

A jak myślisz? Jest to jedno z większych forów o tej tematyce.
Pozdrowienia dla panów z Ery, Plusa, Orange :)

Z tego co pamiętam swojego czasu był topik, ile kto ściągnął ponad limit i jeszcze nie obcięli. Po pewnym czasie zaczęli obcinać.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: ATK20 problem z ustawieniem

Post autor: zDaleKi »

biba24 pisze:Mam dziwne uczucie ze to forum jest przeglądane przez pracowników firn świadczących usługi gsm.
To jest oczywiste i wiadome od dawna :)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ODPOWIEDZ