Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
piotrino
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-07-18, 22:45
Lokalizacja: wROCLAW

Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: piotrino »

Witam. Zamówiłem kartę darmowego internetu aero2. Więc tak , z aero2 łączę się za pomocą samsunga ace s5830. Telefonu używam jako "routera" po uprzednim skonfigurowaniu do odbioru w laptopie. W pomieszczeniu u mnie w pracy nie łapie mi <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> zasięgu, jak wystawię telefon po za okno to zasięg po chwili łapię. I niezle mi nawet internet chodzi. Postanowiłem kupić sobie modem huawei E3131 (żeby nie wystawiać telefonu na zewnątrz- w celu łapania zasięgu). Myślałem ze będę miał lepszy zasięg dzięki modemowi, ale w pracy w pomieszczeniu nadal mi nie łapie zasięgu, jak wyjdę na zewnątrz to po chwili łapie mi zasięg i jest ok. Do okna mam nie całe dwa metry. Tu chciałbym zamówić sobie antenę zewnętrzną z konektorem do modemu huwei E3131. Wybrałem taki: antena . Czy taka antena może być jak nie , to jaką byście mi polecili? Kurcze jakby zasięg mi działał w telefonie w wewnątrz pomieszczenia to nie kupowałbym modemu huawei E3131. A tak dodatkowe koszty - modem i antena!. Innego wyjścia nie widzę żeby mi net działał wewnątrz pomieszczenia... Na dłuższą metę montowania telefonu po za oknem odpada z oczywistych powodów :) Dziwne że w pomieszczeniu nie łapie sieć (sciany są cienkie (taki nowoczesny barak) a na zewnątrz co wyjdę to łapie bez problemu.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: wojteks »

piotrino pisze:Wybrałem taki:
Za takie pieniądze to na allegro kupisz 3 anteny tej klasy, przykładowa pierwsza lepsza aukcja http://allegro.pl/antena-huawei-11-dbi- ... 28789.html
Jednak to tylko namiastka anteny a bardziej drut do drapania po plecach ale w pewnych zastosowaniach jest potrzebna.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: matek451 »

Dzisiejsze budynki typu barak doskonale tłumią sygnał . Właściwie to są stalowe puszki , stąd twój problem. Piszesz , że zasięg jest na zewnątrz i to niezły. Rozwiązaniem jest więc przeniesienie miejsca poboru sygnału na zewnątrz. Najlepiej użyj TNI do pomiaru sygnału i wówczas można wnioskować dalsze rozwiązania.
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 368
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: kordirko »

Zanim kupisz tę antenę, to wystaw modem za okno i zobacz czy łapie tam sygnał.
To że łączy się na zewnątrz to jeszcze nie oznacza, że będzie łapał sygnał w tym konkretnym miejscu za oknem.
Jeśli modem złapie sygnał za oknem - to zakup tej anteny ma sens, jeśli nie - to nie ma sensu.
Mam taką antenę z allegro za 30 zł i po wystawieniu anteny za okno od strony nadajnika parametry się troszkę poprawiają,
a za innym oknem (z drugiej strony) nie ma różnicy, a nawet jest ciut gorzej.
piotrino
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-07-18, 22:45
Lokalizacja: wROCLAW

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: piotrino »

wojteks pisze:[..]
Za takie pieniądze to na allegro kupisz 3 anteny tej klasy, przykładowa pierwsza lepsza aukcja http://allegro.pl/antena-huawei-11-dbi- ... 28789.html
Jednak to tylko namiastka anteny a bardziej drut do drapania po plecach ale w pewnych zastosowaniach jest potrzebna.
Dzięki za radę, taką antenę mam zamiar zamówić. Teraz mam telefon po za oknem zasięg i net łapie mi bez p:)

<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2012-11-25, 11:29 przez piotrino, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: matek451 »

Taka pseudo antena służy do przeniesienia miejsca poboru sygnału na zewnątrz budynku ( który tłumi go z powodu metalowej konstrukcji) , nie wzmocni sygnału , ani nie poprawi parametrów. Mam takie doświadczenie w pracy na stacji benzynowej o podobnej konstrukcji , gdzie taki bacik służy do tego celu. (internet do obsługi kart kredytowych). A propos , to uważaj na zewnętrzne gniazdo antenowe w E3131. Jeśli będziesz często włączał-rozłączał to na bank je uwalisz.
piotrino
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-07-18, 22:45
Lokalizacja: wROCLAW

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: piotrino »

matek451 pisze:Taka pseudo antena służy do przeniesienia miejsca poboru sygnału na zewnątrz budynku ( który tłumi go z powodu metalowej konstrukcji) , nie wzmocni sygnału , ani nie poprawi parametrów. Mam takie doświadczenie w pracy na stacji benzynowej o podobnej konstrukcji , gdzie taki bacik służy do tego celu. (internet do obsługi kart kredytowych). A propos , to uważaj na zewnętrzne gniazdo antenowe w E3131. Jeśli będziesz często włączał-rozłączał to na bank je uwalisz.
Dzięki za uwagi, wskazówki:) Nie mam wyjścia muszę kupić taką antenę za taką cenę. Chodzi mi tylko zeby net mi łapał bez problemu (tak jak telefon teraz łapie zasięg i net). I mam nadzieję że będzie łapał bez problemu. Czas pokaże. Za dużo kasy już wydałem niestety...
piotrino
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-07-18, 22:45
Lokalizacja: wROCLAW

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: piotrino »

wojteks pisze:przykładowa pierwsza lepsza aukcja http://allegro.pl/antena-huawei-11-dbi- ... 28789.html
Jednak to tylko namiastka anteny a bardziej drut do drapania po plecach ale w pewnych zastosowaniach jest potrzebna.
Witam, dziś dostałem tą antenę, i jestem mile zaskoczony, wystawiłem antenę za okno jak najwyżej i bez problemu łapie teraz sygnał. Może to "drut do drapania po plecach" ale działa. Na początku nie chciało łąpać sygnału, ale jak ustawiłem ją najwyżej jak mogłem , to bez problemu sygnał łapie, i rejestruje w sieci. Internet chodzi bez żadnego problemu. Problemem może być, jak wspomniał jeden z użytkowników z delikatnym wejściem antenowym w modemie. Jest to delikatne złącze, może się uwalić przy wkładaniu i wykładaniu...Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2012-11-28, 20:15 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2012-11-28, 20:15 przez piotrino, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: wojteks »

piotrino pisze:może się uwalić przy wkładaniu i wykładaniu
Najlepiej połączyć i już nie odłączać a do użytku mobilnego kupić drugi modem.
Nie pomagam na PW!
piotrino
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-07-18, 22:45
Lokalizacja: wROCLAW

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: piotrino »

wojteks pisze:
piotrino pisze: <font color="#FF0000"><b>[...]</b></font>
Najlepiej połączyć i już nie odłączać a do użytku mobilnego kupić drugi modem.
Racja, tylko ja przez 10 godzin dziennie uzywania aero2 muszę go raz podłączyć i odłaczyć na koniec. Mam nadzieję ze przy takiej "częstobliwości" nie uwalę złącza do anteny w modemie...Czas pokaże. Ale jestem dobrej myśli. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez piotrino, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: wojteks »

piotrino pisze:Mam nadzieję ze przy takiej "częstobliwości" nie uwalę złącza do anteny w modemie
Daję mu góra tydzień życia, no może 2 jak będziesz delikatny.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: matek451 »

Nie chcę być złośliwy ale podpisuję się pod tą opinią , mam przykre doświadczenie w podobnej sytuacji , tak uwaliłem e353.
xzea
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-12-03, 18:25
Lokalizacja: kraków

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: xzea »

mam 2 pytania bardzo podobnej materii, żeby nie tworzyć nowego wątku zadam tutaj

1)Ostatnio związku z studiami pomieszkuje pewne dni w Krakowie i ku mojemu zdziwieniu - nie ma zasięgu aero2! (mówimy o Kurdwanowie) tzn zasięg jest ale w pokoju obok i to pełny, dosłownie za ścianą - w moim pokoju ciągle zielona dioda... Czy jakieś przedmioty/urządzenia mogą wpływać na taki brak sygnału? Blok, nowe budownctwo

2)W związku z cała sprawą zakupiłem na allegro jedną z "anten" za 30 zł (niby moc 11db), jednakże złącze kabla od anteny praktycznie nie trzyma się w gnieździe 3131 (to normalne?), poprawy dostępności aero też nie widać - da się jakkolwiek jakoś sprawdzić czy ta antena działa <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: wojteks »

xzea pisze:Czy jakieś przedmioty/urządzenia
Oczywiście, ściany, okna tłumią sygnał.
xzea pisze:(to normalne?
Nie, ma ciasno siedzieć.
xzea pisze:da się jakkolwiek jakoś sprawdzić czy ta antena działa
Wystaw ją na parapet zewnętrzny.
Nie pomagam na PW!
xzea
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-12-03, 18:25
Lokalizacja: kraków

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: xzea »

Hmm zysk jest minimalny jeśli <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> jest (dalej nic), nic martwi mnie to że te złącze tak "lata"... Najwyżej przejdę się jeszcze raz do miejsca zakupu i każę sobie zademonstrować montowanie owego cuda;) no chyba że z uwagi na niską jakość (bo co innego za tę cenę) anteny tak się rzeczy mają
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: matek451 »

Złącze lata bo jest to prawdopodobnie TS9 ,a do E3131 potrzebne jest złącze CRC9 , które ma mniejszą średnicę od TS9. Prawdopodobnie ten konektor nie rozłącza anteny wewnętrznej , stąd brak jakiejkolwiek poprawy. Jednak nie spodziewaj się cudu ( o tych 11dB zysku to zapomnij ;) ). Tego typu wynalazki mogą jedynie służyć do zmiany miejsca poboru sygnału.
xzea
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-12-03, 18:25
Lokalizacja: kraków

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: xzea »

byc może sama zmiana położenia już wystarczy, gdyż jak wspomnialem w pokoju obok jest pelny zasięg... ;)

@up matek, mógłbyś podać jakieś konkretne hmm charakterystyczne różnice między TS9 a CRC9, nie wiem jakieś wymiary , średnice czy coś, żebym mial jakiś ewentalny punkt oparcia w reklamacji ( w opisie z aukcji wołami stoi CRC9)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: matek451 »

TS9 jak pisałem ma większą średnicę od CRC9. Zobacz również złącze od modemu , jeśli próbowałeś kombinować mogłeś je uszkodzić i wtedy lipa.
xzea
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-12-03, 18:25
Lokalizacja: kraków

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: xzea »

dzięki za pomoc, rzeczywiście był zły wtyk ;) Teraz z aero2 śmiga;) Czyli jednak wystarczyła taka antenka
piotrino
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-07-18, 22:45
Lokalizacja: wROCLAW

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: piotrino »

wojteks pisze:Daję mu góra tydzień życia, no może 2 jak będziesz delikatny.
Niestety pomyliłeś się, używam już od dwóch tygodni tego modemu (wkładanie i wykładanie anteny zewnetrznej) i cały czas nie tylko że się nic nie urwało, ale net śmiga jak trza... Choć nie jest powiedziane że przyjdzie czas w którym urwie mi się złącze...Ale na razie nawet nie jest poluzowane ono...Pozdrawiam serdecznie

PS Może innym się często uwala złącze przy zahaczaniu o kabel od anteny, i wtedy się uwala złącze...

[ Komentarz dodany przez: wojteks: 2012-12-13, 07:20 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2012-12-13, 07:20 przez piotrino, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: matek451 »

Ta antenka która kupiłeś ma giętki, cienki przewód antenowy, prawdziwe anteny zewnętrzne mają gruby,sztywny przewód H155 i krótki konektor i to przy połączeniu z modemem powoduje naprężenia i ruchy przy przesuwaniu laptopa , co często przy rozłączaniu uwala złącze. W twoim przypadku kabel jest elastyczny i jak delikatnie rozłączasz antenę to jest OK, ale i tak uważaj.
piotrino
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-07-18, 22:45
Lokalizacja: wROCLAW

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: piotrino »

matek451 pisze:Ta antenka która kupiłeś ma giętki, cienki przewód antenowy, prawdziwe anteny zewnętrzne mają gruby,sztywny przewód H155 i krótki konektor i to przy połączeniu z modemem powoduje naprężenia i ruchy przy przesuwaniu laptopa , co często przy rozłączaniu uwala złącze. W twoim przypadku kabel jest elastyczny i jak delikatnie rozłączasz antenę to jest OK, ale i tak uważaj.
Na razie antena sprawuje się bardzo dobrze... Przy okazji mam pytanie, w jaki sposób mogę sprawdzić jakimś np. programem aktualny zysk anteny w dBi??? Np. do tej anteny co kupiłem, niby ma 13dBi, ale jak to mogę sprawdzić??? Pozdrawiam serdecznie
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: key »

piotrino pisze:w jaki sposób mogę sprawdzić jakimś np. programem aktualny zysk anteny w dBi?
W zaden.
Nie pomagam na PW.
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 368
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: kordirko »

piotrino pisze:Przy okazji mam pytanie, w jaki sposób mogę sprawdzić jakimś np. programem aktualny zysk anteny w dBi???
Musiałbyś mieć odpowiednie stanowisko pomiarowe i odpowiedni sprzęt (dość kosztowny),
tu jest w skrócie opisane jak się to mierzy: klik
piotrino pisze: Np. do tej anteny co kupiłem, niby ma 13dBi, ale jak to mogę sprawdzić???
Te 13 dBi to można między bajki włożyć.
Tutaj sobie poczytaj o tej antenie (monopol): wiki
Tu masz cytat mówiący o zysku:
Thus a quarter-wave monopole, the most common type, will have a gain of 5.19 dBi
Czyli innymi słowy - gdyby ta antena miała by rozmiary dopasowane do 1/4 długości fali, to mogłaby osiągnąć zysk 5,19 dBi.
Ale na oko widać że rozmiar duuuużo odbiega od 1/4 długości fali ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: matek451 »

Jeśli chcesz zobaczyć co zyskujesz dzięki tej antenie to zrób test zasięgu za pomocą TNI gdy masz modem z anteną i bez (oczywiście gdy mierzysz bez to laptop musi być w miejscu tej anteny). Wynik będziesz miał w dBm , im mniej tym lepiej.Różnica pomiarów da Ci faktyczny zysk.
piotrino
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-07-18, 22:45
Lokalizacja: wROCLAW

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: piotrino »

matek451 pisze:Jeśli chcesz zobaczyć co zyskujesz dzięki tej antenie to zrób test zasięgu za pomocą TNI gdy masz modem z anteną i bez (oczywiście gdy mierzysz bez to laptop musi być w miejscu tej anteny). Wynik będziesz miał w dBm , im mniej tym lepiej.Różnica pomiarów da Ci faktyczny zysk.
Dzięki wszystkim za krótkie wyjaśnienia. W TNI zrobiłem test zasięgu modemu z anteną i mam : -113dBm, a bez anteny z samym modemem zrobię pózniej... Za dobry wynik to mi nie wyszedł.... Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: matek451 »

Ten wynik to masakra, czy ty masz połączenie z netem?Teoretycznie z tą anteną nie masz zasięgu AERO2.(-113dBm na to wskazuje). Zrób test samego modemu.
piotrino
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-07-18, 22:45
Lokalizacja: wROCLAW

Re: Problem z połaczeniem z siecią w aero2

Post autor: piotrino »

matek451 pisze:Ten wynik to masakra, czy ty masz połączenie z netem?Teoretycznie z tą anteną nie masz zasięgu AERO2.(-113dBm na to wskazuje). Zrób test samego modemu.
Jakbym nie miał połaczenia to bym nie napisał tego ;) Połączenie mam bardzo dobre jak na Aero2!! Sprawdzałem speedtestem to wyciąga mi: download 0,48 Mb/s a upload: 0.22 Mb/s. Co do wyniku "-113dBm to sie dziwiłem że przy tym wyniku net tak dobrze się sprawuje. Jak będę w nocy w pracy to jeszcze raz zrobię test z anteną i bez i wynik podam. Dla testów zrobiłem sobie konfigurację w laptopie na karcie WLAN i laptop skonfigurowałem jako router wifi. W telefonie samsung ace z androidem włączyłem wifi-analyzer i po połączenie z siecią w komórce pokazywało mi 32-38 dBm. Tu to wiadomo dlaczego mi wyszedł tak dobry wynik...Jeszcze się pobawię z testami...I napiszę co i jak....Pozdrawiam
ODPOWIEDZ