Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: ja.michal »

banjanti, to już co wybierzesz.

Jeśli chodzi o tą radiolinię 24 GHz to nie jest WiMax. To radiolinia. I pasmo jest nielicencjonowane (przynajmniej w Europie i Ameryce Płn.).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: wojteks »

krystianb pisze: jak będziesz kładł kabel zasilający to wystarczy puścić światłowód,
Jeżeli będzie gdzie kupić odpowiedni odcinek zespawany ze złączami odpowiednimi do zakupionych konwerterów. Jeżeli pójdzie linia napowietrzna to światłowód da się też powiesić na słupach.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
LiO19
Stały użytkownik forum
Posty: 121
Rejestracja: 2012-02-16, 22:53
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: LiO19 »

Ten kilometr możesz strzelić takim linkiem 2x http://www.cyberteam.pl/produkt/show/10 ... e_M5_25dBi bo pewnie będziesz miał widoczność optymalna do domku, oczywiście wieszasz to na hopie :P
Z reszta ten sprzęt większe odległości łyka, a do do AirFiber to nie jest z nim tak kolorowo stabilnie do 7km działa niestety przy FD :(
banjanti
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2011-12-08, 19:40
Lokalizacja: Samaipata, Boliwia

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: banjanti »

Dzieki za opinie, sugestia zeby polozyc swiatlowod na slupach jest bardzo dobra, bo i tak firma bedzie mi klasc prad, rownie dobrze moga dolozyc swiatlowod do kompletu. Orientujecie sie jaki jest orientacyjny koszt za metr?
Oczywiscie dostepnosc tez zadecyduje, jezeli lokalnie nie znajde tego co potrzebuje, latwiej wyslac antene wi-fi niz 500 metrow kabla...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: wojteks »

banjanti pisze: Orientujecie sie jaki jest orientacyjny koszt za metr?
W miarę tani http://sklep.delta.poznan.pl/kabel-swia ... p2949.html pewnie lepszy by był z linką nośną ale nie jestem aż tak zorientowany co i u kogo kupować.
Nie pomagam na PW!
banjanti
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2011-12-08, 19:40
Lokalizacja: Samaipata, Boliwia

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: banjanti »

Czyli dolar za metr, jak bede mial pociagnac 500 to wyjdzie $500...hmm...wyglada ze bezprzewoddowo jednak bedzie taniej chocby uzywajac tego linka powyzej.
Awatar użytkownika
LiO19
Stały użytkownik forum
Posty: 121
Rejestracja: 2012-02-16, 22:53
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: LiO19 »

banjanti, jak wejdziesz na dach domku gdzie mieszkasz z lornetką i będziesz w stanie ujrzeć bez problemu miejsce gdzie będzie hopa to bierz sprzęt Ubiquiti ;) Tylko widoczności optymalna musi być (żadnych drzew po drodze)
banjanti
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2011-12-08, 19:40
Lokalizacja: Samaipata, Boliwia

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: banjanti »

Nawet bez lornerki widze, zadnych drzew itd nie ma
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: ja.michal »

Jak jest tylko 500m otwartego terenu z widocznością optyczną to najmniejsze stacje i anteny wystarczą (chyba że będzie lało jak z cebra, wtedy najpewniej nici z linka). Jakieś Nanostation lub TP-Link TL-WA5210G. Od 300 zł za parę (do zrobienia linka).
banjanti
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2011-12-08, 19:40
Lokalizacja: Samaipata, Boliwia

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: banjanti »

Odgrzewam stary temat.

Zaczynam sie przychylac do opcji zrobienia dwoch linkow:
wioska - wzgorze = ok 4km, LOS, zero drzew i innych przeszkod
wzgorze - dom = ok 1km, LOS jw

Mysle ze takie rozwiazanie bedzie lepsze, bo jezeli kiedys we wiosce pojawi sie ADSL albo LTE jedyne co bede musial zrobic to zmienic modem a link bede mial juz gotowy.
Mysle ze moge obydwa linki strzelic NanoBridge M5-25 5Ghz i polaczyc na wzgorzu switchem, dobrze kombinuje? Zasilanie na switcha bedzie, bo na tym wzgorzu jak juz wspominalem idzie linia elektryczna.

Da mi to tez lepsza kontrole, bo nie bede musial celowac w antene 3g, tylko ustawie obydwie tak jak mi pasuje. Mam znajomych u ktorych moge to postawic takze to zaden problem.

Jak wam sie widzi takie rozwiazanie?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: key »

banjanti pisze:i polaczyc na wzgorzu switchem, dobrze kombinuje?
Nie. Skrosowany kabel wystarcza.
Nie pomagam na PW.
banjanti
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2011-12-08, 19:40
Lokalizacja: Samaipata, Boliwia

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: banjanti »

key pisze:Nie. Skrosowany kabel wystarcza.
Racja, tylko ze link jest zasilany przez ethernet i konweter jest w zestawie, bez switcha byloby by trzeba dokupic dwa zasilacze na 24v, wiec juz chyba latwiej i taniej wyjdzie ze switchem.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2013-02-11, 17:51 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2013-02-11, 17:51 przez banjanti, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: wojteks »

banjanti pisze:bez switcha byloby by trzeba dokupic dwa zasilacze na 24v
Z jednego zasilacza nie zasilisz 2 urządzeń a jeżeli się to uda (odpowiednie parametry zasilacza) to tym bardziej switch nie jest potrzebny. Wystarczy odpowiednio zarobiony kabel ethernet.
Nie pomagam na PW!
banjanti
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2011-12-08, 19:40
Lokalizacja: Samaipata, Boliwia

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: banjanti »

@wojteks

Nie bardzo rozumiem Twoja wypowiedz. Nie pisalem nic o jednym zasilaczu (chyba ze masz na mysle ze z jednego switcha nie da sie zasilic dwoch anten)
Ubiquiti NanoBridge M5 25dBi jest zasilany przez POE i zestaw zawiera konwenter.
Na tym slupie wieszam dwie antentki: jedna ktora odbiera sygnal z wiochy i druga ktora przekazuje go do domku.
Wiec albo potrzebuje dwoch zasilaczy dla tych dwoch anten i musze je oddzielnie dokupic, albo korzystam z gotowego rozwiazania POE i ciagne z jednego switcha zasilanie dla dwoch anten.
Switch to koszt jakis 20zl, a Ubiquiti jak znam zycie policzy za jeden ekstra zasilacz sieciowy z $10 minimum. Mozna kombinowac z innym zasilaczem, ale po co?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: wojteks »

banjanti pisze:Nie pisalem nic o jednym zasilaczu
Przykładowo w tym zestawie http://www.cyberbajt.pl/produkt/3344/ub ... 25dbi.html zasilacz 24V jest w cenie.
banjanti pisze:albo korzystam z gotowego rozwiazania POE i ciagne z jednego switcha zasilanie dla dwoch anten.
Pokaż mi switch z PoE 24V (normalne standaryzowane PoE to 48V) i nie kosztuje 20zł.

Podawaj konkretne linki do sprzedawcy/sprzętu bo ja albo Ty czegoś nie rozumiemy.
Nie pomagam na PW!
banjanti
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2011-12-08, 19:40
Lokalizacja: Samaipata, Boliwia

Re: Antena w gorzystym terenie - mozliwosci

Post autor: banjanti »

Dobra, teraz juz widze gdzie popelnilem blad. Myslalem ze ten konwenter generalnie przekazuje zasilanie ze ethenrnet do anteny, a go sie podlacza klasycznie pod prad.

http://www.ubnt.com/poe

Myslalem ze sie wtyka ethernet w jedno gniazdo i pozniej antena w dugie, teraz widze ze do tego jest normalny kabel sieciowy. W kazdym zestawie sa takie zasilacze takze nie ma problemu.
ODPOWIEDZ