HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dexter18

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: dexter18 »

A dobrze ją ustawiłeś ?
varico
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 403
Rejestracja: 2014-08-02, 10:17
Lokalizacja: Polska

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: varico »

Skoro lte ladne lapie (lte i 3g sa na tym samym maszcie) to raczej dobrze.
Kabel wkrecalem w jedno i drugie gniazdo w ruterze i to samo. Rowniez przekrecalem antene o 90 stopni i tez zadnej poprawy.
mmateusz7
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2015-02-05, 11:37
Lokalizacja: Wólka Paplińska

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: mmateusz7 »

Witam,

jestem nowym użytkownikiem forum, więc wybaczcie, jeśli moje pytanie wyda się absurdalne. Jestem laikiem, jeśli chodzi o wybór anteny to routera.
Mam internet od Plusa z modemem Huawei B593, mieszkam w małej wsi ( Wólka Paplińska), zasięg w zasadzie stały na na poziomie 1 kreski HSDPA, czasem nawet gorzej.
W speedtest w ciągu dnia czasem internet nie osiąga 1 Mbit, wieczorem potrafi skoczyć do 4-5. Zdarzało się też że router łapał zasięg LTE 1 kreskę.
I tu pojawia się pytanie, jaką antenę zewnętrzną mógłbym kupić? Rozumiem że z LTE nie ma co nawet próbować, więc pozostaje tylko technologia 3G.
Jeśli macie jakieś propozycje, poproszę o jakieś linki.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: wojteks »

mmateusz7 pisze:Rozumiem że z LTE nie ma co nawet próbować,
Zrób test wystawiając router za okno/na dach/komin czy utrzyma LTE na dłużej.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: matek451 »

Klasyczny przypadek wyboru złego operatora, pewnie reklamy w TV i SmartDom zrobiły swoje. Na #G korzystasz z sieci UMTS900 Aero2. najbliższe BTS-y 8-9 km czyli Stoczek i Korytnica. Bez anteny na 900MHz i to dobrej nie ma szans na stabilne połączenie. Najbliższy BTS LTE1800Mobylandu w Łochowie lub Ostrówku, około 10 km od ciebie. Do 3G z UMTS900 potrzebujesz anteny na 900MHz. polecana ATK-20 http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-e ... _A7027.htm Możesz na niej próbować połączenia z Korytnicą lub Stoczkiem. Wybierzesz mniej obciążony o lepszych parametrach internetu. LTE można próbować na mocnej antenie DUAL LTE 1800MHz ale gwarancji nie ma.
albineknie
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-02-07, 19:07
Lokalizacja: Żelechów

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: albineknie »

Witam serdecznie. Od pewnego czasu zastanawiam się nad zakupem anteny i po tym co widzę, mam juz ogromny mętlik w głowie. Decyzja początkowo padła na sorensen 17dbi z 6m przewodów a koszt jej to około 200 na allegro. Można spodziewać się że to jakaś podróbka? Jestem całkiem zielony w cenach jak i doborze anteny. Bts mam w odległości 7 km więc nie wiem czy zaryzykować z tym sorensen, cybertech czy też tą dwururką od H4G. Posiadam router B593s-22 oraz internet play. Na dołączonych antenkach mam w miarę stabilny zasięg lte, lecz dość mały i zawsze to może być lepiej
Pozdrawiam
dexter18

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: dexter18 »

Darował bym sobie H4G. Brał bym Dualny panel z Cybertecha.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: wojteks »

albineknie pisze:czy też tą dwururką od H4G
O tym czymś zapomnij szybko.
albineknie pisze:Na dołączonych antenkach mam w miarę stabilny zasięg lte
No to 15dBi powinno wystarczyć, sorensen to tylko od jedynego słusznego sprzedawcy na alledrogo, cybertech z alledrogo albo bezpośrednio
Nie pomagam na PW!
albineknie
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-02-07, 19:07
Lokalizacja: Żelechów

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: albineknie »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i zawężenie kręgu poszukiwań anteny. Więc teraz jedynie cybertech lub sorensen. Więc twierdzisz, że nie ma potrzeby dopłacać do tej 17 ewentualnie i 15 któregoś z tych dwóch modeli wystarczy?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: wojteks »

albineknie pisze: i 15 któregoś z tych dwóch modeli wystarczy?
Weź pod uwagę wyniesienie punktu odbioru/nadawania sygnału poza budynek, na samym tym zyskujesz dużo, do tego antena dobrze zamontowana i masz znaczący przyrost sygnału.
Nie pomagam na PW!
albineknie
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-02-07, 19:07
Lokalizacja: Żelechów

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: albineknie »

Dzieki :) to jeszcze małe pytanko.. którą z tych dwóch określilibyście jako godniejszą polecenia? sorensen czy cybertech? Czy montuje je się pod jakimś kątem?
bipr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2015-03-04, 14:32
Lokalizacja: Polska

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: bipr »

Czy ten router (Huawei B593s-22 od Plusa) ma standardowo włączone jakieś ograniczenie prędkości ???

Pytam dlatego iż prędkość na tej samej karcie Playa mierzona (na zmianę) w Huawei wynosi:
od 10 do 12,5 Mb/s download / 8 do 16 Mb/s upload

a mierzona na tablecie (Amazon Kindle Fire HDX 8.9)
63 Mb/s download / 21 Mb/s upload

To wszystko przy 5 kreskach (LTE) i następujących parametrach sygnału:
RSSI: -51
RSRP -70
RSRQ -10

Na karcie Plusa (która niestety będzie docelowo) w routerze sygnał jest słabiutki (1 do 2 kresek) i parametry (najczęściej):
RSSI: -77 do -83
RSRP -111 do -113
RSRQ -9 do -13 (najczęsciej -11 do -12)

pędkości najczęściej: od 10 do 14 Mb/s download / 2 do 4,5 Mb/s upload

Na 3G prędkości ~1,5 Mb/s download / ~0,5 Mb/s upload

Kartę z plusa mam niestety w formacie micro sim - więc bez cięcia do tabletu nie włożę żeby potestować.

Modem bez antenek /nawet tych doczepianych - bo nie posiadam ;(/
Co ciekawe wg mapki oglądanej w salonie Plusa (i na ich stronie) moja lokalizacja jest dobry kawałek (~1 km) od granicy (!) obszaru zasięgu LTE na zewnątrz budynków a u mnie łapie bez antenek w budynku ;-))
Awatar użytkownika
BarteqW
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2008-05-08, 10:44
Lokalizacja: Boruja Nowa

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: BarteqW »

Cześć, jako że pojawiła się szansa na to, że złapania LTE to chciałbym się czegoś dowiedzieć. Wiem, że do LTE potrzebna jest antena dualna, ale zasadniczo jakie będą korzyści z jej posiadania względem pojedynczej. Bo ostał mi taki panel Cybertecha.
Drawiec23
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2011-09-17, 14:37
Lokalizacja: Białobrzegi

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: Drawiec23 »

Witam. nie chce zakładac nowego tematu więc podepne się tutaj. Korzystam z routera B593s-22 w Orange. Do tej pory używałem połączenia 3G, miałem je wymuszone w ustawieniach. Wczoraj zmieniłem na wybór automatyczny i złapało LTE. Zdarza się czasem zanik sygnału ale rzadko. Mieszkam w miejscowości Białobrzegi i najbliższy BTS jaki znalazłem znajduje sie jakieś 11 km ode mnie w Przeworsku. Mógłby ktoś podpowiedzieć czy dobrze patrze? Bo trochę kiepsko abym z takiej odległości łapał sygnał bez anteny.
andy33
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2013-02-02, 20:38
Lokalizacja: szprotawa

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: andy33 »

Bliżej masz BTS w Łańcucie ul.Polna 20 ok.7-8km , być może stąd łapiesz sygnał.
Patrik0
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2009-05-18, 16:33
Lokalizacja: Łubianka

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: Patrik0 »

Witam. Antena Cybertech 15dBi będzie ok? Moje obecne parametry: RSSI: -63 RSRP (dBm): -91 RSRQ (dB): -7. Nie mogę też połapać się z jakiego BTS-a łapie sygnał (Mała Nieszawka). Wg. mnie odległość w linii prostej to ok. 2km. Prędkości jakie uzyskuje to po WiFi dl. 15-21Mbps, up. 18-25Mbps. Po kablu po 40 dl i up. Proszę o pomoc.
JarekK
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2015-05-22, 09:11
Lokalizacja: Radom

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: JarekK »

albineknie pisze:Witam serdecznie. Od pewnego czasu zastanawiam się nad zakupem anteny i po tym co widzę, mam juz ogromny mętlik w głowie. Decyzja początkowo padła na sorensen 17dbi z 6m przewodów a koszt jej to około 200 na allegro. Można spodziewać się że to jakaś podróbka? Jestem całkiem zielony w cenach jak i doborze anteny. Bts mam w odległości 7 km więc nie wiem czy zaryzykować z tym sorensen, cybertech czy też tą dwururką od H4G. Posiadam router B593s-22 oraz internet play. Na dołączonych antenkach mam w miarę stabilny zasięg lte, lecz dość mały i zawsze to może być lepiej
Pozdrawiam
Witam.
A myślałeś o antenie MIMO firmy ALL-ANT https://all-ant.pl/pl/p/Antena-LTE%2C-H ... urator/187
ja mam taka i bardzo dobrze mi się sprawuję. zasięg poprawiła o 2 kreski a prędkość wzrosła z 10 Mb/s do ponad 40 Mb/s.
Pozdrawiam.
denon2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2014-06-20, 18:07
Lokalizacja: Lublin

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: denon2000 »

Witam.
A myślałeś o antenie MIMO firmy ALL-ANT https://all-ant.pl/pl/p/Antena-LTE%2C-H ... urator/187
ja mam taka i bardzo dobrze mi się sprawuję. zasięg poprawiła o 2 kreski a prędkość wzrosła z 10 Mb/s do ponad 40 Mb/s.
Pozdrawiam.
A w jakim konkretnie urządzeniu ? U jakiego operatora ? Jaka odległość od nadajnika ?
tibo555
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2015-08-30, 17:09
Lokalizacja: Zielona Góra

Pytanie jaka antena do Playa

Post autor: tibo555 »

Jestem nowy na forum wiec przepraszam jeśli zadaje pytanie nie na temat.

Posiadam router Huawei B315 i chciałbym korzystać z nielimitowanego internetu w Play. Obecnie w domu mam 2 kreski na 5 lte. prędkość download 12 mb a up. 0,46 36 ms.
RSSI -87 dBm
RSQR -6 db
RSRP -110 dBm
SINR 8db

Do nadajnika nie więcej niż 700 m odległości
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 84&zoom=15

Pytanie jaką antenę kupić do LTE play ? na pasmo 1800 czy tak jak jest w danych 2100 ?

PANEL LTE CT-10_1.8_Duo MIMO (10dBi/1800MHz) czy taka antena będzie dobra ?

Jeśli chodzi o zasięg plusa to maszt jest w tej samej odległości co play, tak samo 2 kreski, a d 40 mb a up 20 mb jak myślicie dlaczego takie różnice ?
tpawel
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2014-02-05, 12:44
Lokalizacja: NASIELSK

Re: Pytanie jaka antena do Playa

Post autor: tpawel »

tibo555 pisze:Jestem nowy na forum wiec przepraszam jeśli zadaje pytanie nie na temat.



PANEL LTE CT-10_1.8_Duo MIMO (10dBi/1800MHz) czy taka antena będzie dobra ?

Jeśli chodzi o zasięg plusa to maszt jest w tej samej odległości co play, tak samo 2 kreski, a d 40 mb a up 20 mb jak myślicie dlaczego takie różnice ?
Antena bedzie dobra, moim zdaniem mocniejszej nie ma co bo przesterujesz sygnał.
Próbowałeś postawić router koło okna? 700m to dosyć blisko.
Co do neta z Plusa niestety Play ma połowe mniej pasma na LTE, i jak stacja jest z dobrym dosyłem to plus potrafi powyżej 100Mb/s dawać.
ZTE MF 283+
E3372s-153 Hilink+WR1043ND Gargoyle
Orange FreeNet 10GB+ORANGE LTE DOMOWY
PLUS INTERNET 15GB
tibo555
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2015-08-30, 17:09
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: tibo555 »

Tak sygnał zarówno w plusie jak i w play łapie tylko przy oknie. Kiedy wlazłem na dach były 5 kreski w obu sieciach, ale prawie zerowa prędkość i ponad 500 ms.

Tak więc kupuje dzisiaj tą antenkę i dam znać co i jak.
Nadajniki są blisko ale niestety domki są w takim dole, więc może dlatego jest słaby sygnał.
tpawel
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2014-02-05, 12:44
Lokalizacja: NASIELSK

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: tpawel »

tibo555 pisze:Kiedy wlazłem na dach były 5 kreski w obu sieciach, ale prawie zerowa prędkość i ponad 500 ms.
Ja tak mam na routerze że jak gwałtownie polepszę jakość sygnału to muszę zrobić co najmniej dwa testy. Ten pierwszy zawsze ma ogromny ping. Może to jakieś konkretne zjawisko, ale nigdy o tym nie czytałem
ZTE MF 283+
E3372s-153 Hilink+WR1043ND Gargoyle
Orange FreeNet 10GB+ORANGE LTE DOMOWY
PLUS INTERNET 15GB
bobson
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-10-19, 09:08

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: bobson »

Witam,

Na wstępie chciałbym się przywitać, ponieważ jestem nowym użytkownikiem forum, przy czym chciałbym przeprosić jeżeli moje pytania okażą się absurdalne.
Mam internet od Playa z modemem Huawei B593s-22, mieszkam w małej wsi Zabraniec (mazowieckie), zasięg w zasadzie stały na na poziomie 1-3 kresek HSDPA. Zdarzało się też że router łapał zasięg LTE 1 kreskę.
I tu pojawia się pytanie, jaką antenę zewnętrzną mógłbym kupić? Zastanawiam się czy jeżeli router łapie czasami LTE to czy antena pomogłaby w ustabilizowaniu zasięgu.
Prosiłbym o pomoc.

Z góry bardzo dziękuję.
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: matek451 »

Najbliższe BTS-y LTE1800 Play to Wołomin,Szara 5, Sulejówek-Żelazna 32 i Długa Kościelna. skoro wewnątrz domu pojawia się LTE to można oczywiście próbować z anteną kierunkową Dual LTE na 1800MHz. Kierujesz ja po kolei na wymienione BTS-y i wybierasz ten o najlepszych parametrach internetu. Antenę zawsze można zwrócić jak wypadną niepomyślnie.
bobson
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-10-19, 09:08

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: bobson »

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie czy taka antena będzie odpowiednia: http://allegro.pl/mocna-antena-lte-4g-m ... 53045.html ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: matek451 »

Tak pod tym nickiem Cybertech sprzedaje anteny na Allegro.
bobson
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-10-19, 09:08

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: bobson »

Mam jeszcze ostatnie pytanie. Czy ta antena będzie "łapała" wyłącznie zasięg LTE? Tzn. Konkretnie chodzi mi o to czy jeżeli lte będzie zbyt słaby to czy ta antena wspomoże HSDPA?
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 369
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: HUAWEI B593 + Antena (jaka?)

Post autor: kordirko »

Mam od nich tę "słabszą " 10 dBi:http://www.cybertech.com.pl/p116,antena ... -mimo.html
i bez problemu łapie także 3G na 2100 MHz.
ODPOWIEDZ