internet polsatu

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet polsatu

Post autor: matek451 »

Ogólnie transfer dobry. Jeśli do BTS-a blisko to zakup anteny niekonieczny. Pomiaru sygnału dokonaj za pomocą TNI, lub wykonaj diagnostykę za pomocą Mobile Partnera. Pokaże ci siłę sygnału RSSI w dBm. Warto by też przetestować BTS w Niesięcinie, jest dalej ale może da lepsze wyniki. Wybór routera OK.
wado
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2010-01-13, 21:23
Lokalizacja: Łódź

Re: internet polsatu

Post autor: wado »

Dzięki matek451. Zamawiam LTE Polsat (muszę się przegrzebać przez różne opcje... uff). Wybiorę Router huaweia.... a potem ewentualnie antenę, ale w domu połączenie było ok. down 5-10 / up 5-7. A przy otwartym oknie ponad 22/15... więc pewnie anteny kupię te co polecałeś, koszt nie aż tak duży, a zysk będzie na pewno... choć w polsacie mnie namawiają na takie dwa pręciki kształtu Y... ale trochę to zabawkowo wygląda. Pozdro.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet polsatu

Post autor: matek451 »

Niech sobie to cudo wsadzą w .... To zwykłe naciąganie, ta ich zabawka ma zysk 2-3 dBi czyli jak dojdą straty na kable i złącza to 0. B-593 możesz brać a za ten wieszak na ozdoby świąteczne podziękuj, szkoda kasy. Jak będą problemy to kupisz porządną antenę.Teraz będę testował kumplowi LTE na trudnym terenie-Żabiczki, niedaleko Ciebie. Pozdrowienia.
lesluk

Re: internet polsatu

Post autor: lesluk »

Witam!
Ja też jestem użytkownikiem Plusowego internetu, obecnie na wakacjach w Lginiu koło Wschowy.Mam modem ZTE MF821, odbieram tu bardzo słabo Plus EDGE, bez anteny -95dBm, ale...korzystając z porad forum Bez-kabli, wykorzystując kalkulator do budowy anteny BiQuad, trochę swojej wiedzy i minimum materiałów, zbudowałem antenę kierunkową. W załączniku zdjęcie
Połączona jest cieniutkim kabelkiem(pewnie duże straty), ale tylko obecnie takim dysponuję, ale w efekcie jest lepiej EDGE chodzi, a program Cyfrowy Polsat MF821 pokazuje sygnał na poziomie -71dBm.
Mam kilka pytań do fachowców:
1.Czy lepiej zrobić antenę na 1800Mhz, (bo nadajnik w Brennie nadaje sygnał GSM1800 i GSM900-tak wynika z mapy BTS)?
2.Czy mam szansę na odbiór 3G w Lginiu? Wyjaśnię że na mapie zasięgu Plusa zasięg 3g jest szczątkowy, pozrywany, słaby.
z poważaniem.Lesluk
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet polsatu

Post autor: matek451 »

Jest szansa na 3G z BTS AERO2 UMTS900 we Wschowej. Do zasięgu masz ok. 1km. Powinno działać na ATK-20. BTS Plusa GSM900 jest zweryfikowany, to GSM1800 to pewnie tylko pozwolenie. Poza tym zasięg na 1800 mniejszy niż na 900. Ten biquad to na 900? i w jakim kierunku ustawiony.
lesluk

Re: internet polsatu

Post autor: lesluk »

Antena jest na 900Mhz i jest skierowana na BTS Brenno.Jak znajdę chwilę to poeksperymentuję z ustawieniem tej anteny w kierunku Wschowy. Na razie na ATK-20 nie liczę, trudno dostępna, nawet kabel h155 może być do kupienia najbliżej w Lesznie. Ja tutaj tylko bywam na dłużej w okresie wakacji, żyjemy oszczędnie i funduszy nie zawsze wystarczy na ekstra wydatki. Dziękuję za informacje.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet polsatu

Post autor: matek451 »

Brenno to GSM900 Plusa i EDGE a UMTS900 Aero2 to HSPA więc wybór oczywisty, kręć biquada na Wschowę może da radę.
lesluk

Re: internet polsatu

Post autor: lesluk »

Muszę przenięść antenę w inne miejsce i będę ...kręcił. Dam znać co z tego wyszło.
robi30
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2013-07-19, 18:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: internet polsatu

Post autor: robi30 »

witam.mam pytanie jak ustawić w ruterze Edimax lt-6408n sieć bezprzewodową w standardem 802.11n
bo w laptopie wyswietla mi się tryb 802.11g
robi
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: internet polsatu

Post autor: wojteks »

robi30 pisze:bo w laptopie wyswietla mi się tryb 802.11g
Jaką kartę WiFi masz w laptopie?
Nie pomagam na PW!
robi30
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2013-07-19, 18:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: internet polsatu

Post autor: robi30 »

modem zte mf821
robi
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: internet polsatu

Post autor: wojteks »

robi30 pisze:modem zte mf821
To nie jest karta WiFi.
Nie pomagam na PW!
robi30
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2013-07-19, 18:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: internet polsatu

Post autor: robi30 »

a jak to się sprawdza mam laptop asusa x52j

[ Dodano: 2013-07-28, 12:25 ]
na naklejce na laptopie pisze wireless 802.11n
robi
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: internet polsatu

Post autor: wojteks »

W Menedżerze urządzeń masz w kartach sieciowych.
Nie pomagam na PW!
robi30
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2013-07-19, 18:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: internet polsatu

Post autor: robi30 »

i co dalej?
robi
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: internet polsatu

Post autor: wojteks »

robi30 pisze:i co dalej?
Co co dalej? Jeżeli nie wiesz co to Menedżer urządzeń to ja za bardzo Ci nie pomogę.
Nie pomagam na PW!
robi30
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2013-07-19, 18:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: internet polsatu

Post autor: robi30 »

to wiem, wyświetla mi się karta sieciowa ale co ustawić by był ten tryb n
robi
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: internet polsatu

Post autor: wojteks »

robi30 pisze:wyświetla mi się karta sieciowa
Zadałem Ci proste pytanie, odpowiedzi nie uzyskałem.
wojteks pisze:Jaką kartę WiFi masz w laptopie?
Nie pomagam na PW!
robi30
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2013-07-19, 18:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: internet polsatu

Post autor: robi30 »

Atheros AR9285 ściągnełem nowe sterowniki i zainstalowałem

[ Dodano: 2013-07-28, 13:50 ]
ale nadal nie mogę ustawić w karcie ten tryb N
robi
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: internet polsatu

Post autor: wojteks »

robi30 pisze:ale nadal nie mogę ustawić w karcie ten tryb N
Pytanie czy N jest włączone w routerze.
Nie pomagam na PW!
robi30
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2013-07-19, 18:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: internet polsatu

Post autor: robi30 »

tak juz sobie poradziłem wystarczyło zmienić w ruterze tryb zabezpieczeń na AES I od razu wskoczyło te N i w teście speedtest prędkość z 21mbs wskoczyło do 37mbs
robi
lesluk

Re: internet polsatu

Post autor: lesluk »

Witam!
Parę dni temu zamieściłem zdjęcie zrobionej własnoręcznie anteny BiQuad. Pisałem wtedy że łączę się z EDGE Polsatu z sygnałem 71 dBm. Uznałem że warto zrobić duoBisquda. Wykonałem z dostępnych tu (jestem na wakacjach w Lginiu) materiałów antenę, której zdjęcie zamieszczam poniżej. Może nie jest to arcydzieło techniki, ale zachowałem podstawowe zasady konstrukcji anten tego typu. Wymiary dipola są zgodne z kalkulatorem anten ściągniętym z tego forum. Zachowałem też zasady izolacji elektrycznej. Ekran kabla jest połączony z ekranem anteny. Wrzystkie elementy metalowe są lutowane. I uzyskałem poprawę sygnału z 71dBm na 65dBm, co mnie zadawala. Warto poeksperymentować.z poważaniem lesluk.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: internet polsatu

Post autor: key »

lesluk pisze: I uzyskałem poprawę sygnału z 71dBm na 65dBm
Jestes pewny ze podales odpowiednie jednostki? ;)
Nie pomagam na PW.
lesluk

Re: internet polsatu

Post autor: lesluk »

Masz Rację zabrakło minusa. Przepraszam. Obserwuję poziom sygnału w programie CP i TopNetinfo. Z -71dBm zjechało na -65dBm (77%). Jeżeli coś dalej nie tak proszę o wyjaśnienie. Nie jestem fachowcem.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: internet polsatu

Post autor: key »

lesluk pisze:zjechało
Wzroslo ;)

Poza tym ok.
Ostatnio zmieniony 2013-07-29, 19:15 przez key, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie pomagam na PW.
lesluk

Re: internet polsatu

Post autor: lesluk »

Tak właśnie.
viktor
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 156
Rejestracja: 2008-04-14, 17:46
Lokalizacja: Wilkowyje

Re: internet polsatu

Post autor: viktor »

lesluk pisze:. Wszystkie elementy metalowe są lutowane.
Mam pytanie czy elementy metalowe oraz miejsca lutowane są zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi? Czy powinny być zabezpieczone.? Zapewne jest to miedz cyna za jakiś czas jaki będzie wpływ warunków atmosferycznych na jakość anteny?
Nie ma takiej fantazji której wola i rozum ludzi nie zdołałby przekształcić w rzeczywistość
lesluk

Re: internet polsatu

Post autor: lesluk »

Witam! Nie miałem dostępu do Internetu, siła wyższa, cała wieś była odcięta od zasilania(awaria przyłącza).Nie staram się zabezpieczać elementów przed wilgocią bo jest to antena tymczasowa, do 25 sierpnia. Podczas deszczu antena jest osłonięta folią. W przyszłym roku wykorzystując niektóre elementy tej anteny(dipol) wykonam antenę bardziej profesjonalnie stosując odpowiednie złącza TNC, kabel, ekran odpowiedniej wielkości z laminatu, obudowę. :)
Mam jeszcze pytanie do fachowców:Czy mogę bezkarnie zastosować w tej antenie kabel 75om na odcinku 2m, a krótki odcinek, 25 cm z wtykiem do modemu mam z kablem RG-174/U?
robi30
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2013-07-19, 18:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: internet polsatu

Post autor: robi30 »

Witam kolegów .nie będę zaśmiecać i tworzyć kolejnego wątku .ostatnim razem wasza pomoc byla bezcenna.
Także do rzeczy skończyła mi się umowa i podpisalem nową z Polsatem i otrzymałem nowy sprzęt ten idu czy odu200 i już go reklamuje że chcem wymienić ten szmelc na ruter huawei b315s.oczywiście w punkcie sprzedaży powiedzieli ze przy przedłużaniu umowy nie możliwości zmiany sprzętu,ale byłem nie ugięty telefon do Warszawy i okazało że mogę ten sprzet reklamować na wymianę na inny, bo punkt sprzedaży nie miał prawa sprzedać mi tego sprzetu gdyż w mojej okolicy bts najbliższy 10km i zestaw idu nie będzie chodził.i teraz tu mam pytanie do was wcześniej używałem modemu plus ruter edimax i antena dualna z cybertechu i na początku miałem transfer 30-40mbs ale minęło 3 lata i teraz transfer na edimax spadł w okolicach 8mbs,ten duu200 też podłoczylem ale to już wieksza klapa ledwo 3mbs i teraz czy wymiana na huawei b315s w połączeniu z dualna antena polepszy mi jakość transferu.czy w 3 letniej antenie mogło coś sie uszkodzić ,czy wymienić kable które szły z anteny do mieszkania.zdaję sobie też sprawę ze bts jest już mocno obciążony.ale jak wcześniej pisałem w mojej okolicy i ugruntowanie terenu tylko polsat mi został i ich nadajnik w Trzcińsu do którego w lini prostej mam 10km,widzę go jak na dłoni z okna mieszkania.
robi
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet polsatu

Post autor: matek451 »

Zachowujesz się jak niewolnik. Minęły 4 lata z CP więc najwyższa pora zrezygnować z kiepskiego operatora z którym konsultanci w salonie polecieli w kulki oferując IDU-ODU200. To nie jest operator na tę lokalizację. Tak było i tak jest teraz, zasięg LTE z BTS-a LTE1800Aero2 w Sobowidzu, brak na tym terenie sieci LTE800Sferii. Grzecznie im to pakujesz i dziękujesz za współpracę. W swojej miejscowości masz BTS Play z LTE1800, LTE2100,LTE800 a może i LTE2600. Działa Agregacja LTE-A. Zasięg możliwy nawet bez anteny. I to jest operator na twoje potrzeby tym bardziej że działa DIL na RBM na Kartę 5.Masz też do wyboru Orange lub T-Mobile, twoje wnioski są błędne. Zasięg zapewniają trzy BTS-y LTE800 każdego z nich, w Sobowidzu, Trąbkach Wielkich i Granicznej Wsi. Do wyboru do koloru. Do LTE800 konieczna antena na 800MHz. Robisz testy Play, Orange i T-Mobile na telefonie LTE z Network Cell Info. Podstawa do dalszych działań to rezygnacja z Plusa/CP który na tym terenie praktycznie nie istnieje i nie jest w stanie zapewnić usługi na normalnym poziomie.
Ostatnio zmieniony 2017-08-19, 08:34 przez matek451, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ