Modem B593, antena do niego i gdzie szukać nadajnika?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
5050
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2013-11-28, 23:27
Lokalizacja: Katowice

Modem B593, antena do niego i gdzie szukać nadajnika?

Post autor: 5050 »

Witam,
proszę o pomoc: gdzie znajduje się najbliższy nadajnik LTE Plusa do lokalizacji: Orzesze ul. Jaśkowicka. Pytam, bo na infolinii Plusa podali mi: Orzesze, ul. Powstańcow 6. Jestem w kropce, bo na mapie Btsearch w opisie tego nadajnika (ID: 22458) jest tylko GSM900 i UMTS2100 :(
Mapa zasięgu LTE na stronie Plusa pokazuje, że sygnał LTE powinien tam być, a skoro tak to i nadajnik :( Zakupiony modem B593s-22 po ustawieniu trybu sieci na "automatycznie" łapie jedną kreskę sygnału 3G. Jeśli natomiast ustawię ten tryb na LTE, to też jedną kreskę LTE. No to chyba LTE tam jest? Trochę się rozpisałem, ale przy okazji: skoro jakbym nie ustawił, to sygnał jest słaby, to muszę dokupić antenę. Gdyby jedynym dostępnym nadajnikiem był ww., to jaka byłaby najlepsza antena do posiadanego modemu?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
XanPL
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 242
Rejestracja: 2012-06-19, 12:10
Lokalizacja: Legionowo

Re: Modem B593, antena do niego i gdzie szukać nadajnika?

Post autor: XanPL »

Ja ci mogę polecić:

Kod: Zaznacz cały

http://www.cybertech.com.pl/p112,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo-do-huawei-b593-d-link-dwr-921.html
Posiadam już kilka miesięcy i naprawdę jest git malina, mam wersje z wbudowanymi gniazdami N, a ta co jest w linku ma zintegrowany kabel (długość można wybrać u nich na stronie albo napisać np. inną długość 8m, albo zintegrowane gniazda N) i gotowe wtyki zodrazu do ruterka.
Na 12m kabla mam 4kreseczki sygnału LTE ;).
Teraz jak liście opadły nawet 5 ale nie zawsze xD
Do nadajnik mam z 4km max
CYBERTECH Antena Dualna LTE/4G 15dBi MIMO + Huawei E5186s-22a
1x Ubiquiti UniFi UAP 1x UniFi AP-AC v2
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Modem B593, antena do niego i gdzie szukać nadajnika?

Post autor: ja.michal »

Panowie, taki mały OT. Czy w zestawie z B593 są anteny dodatkowe (małe podobne do wifi)? Czy router ma wbudowane i ewentualnie można podłączyć zewnętrzną, ale dokupioną oddzielnie?
W sumie to chodzi mi o wersję z Orange, ale wasza odpowiedź nakreśli sprawę.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Modem B593, antena do niego i gdzie szukać nadajnika?

Post autor: krystianb »

ZTCP wersja z plusa ma anteny wbudowane, domyślnie przełączanie na zewnętrzne następowało po wykryciu niskiej rezystancji na gniazdach SMA przy starcie routera. Potem ponoć plus wypuścił wersję firmware z możliwością ręcznego wyboru anten dającego możliwość korzystania z anten rozwartych stałoprądowo. Innego rozwiązania fizycznego w wersji "pomarańczowej" bym się nie spodziewał, najwyżej może nie występować możliwość ręcznego wyboru.

[mod]
Jednak tą wiedzę zostawię dla wybranych.
Z ciekawostek ponoć płyta tego routera i to co tam się znajduje :hyhy:
http://www.mobilabredband.se/inga-exter ... 4g-router/

PS. Kupię martwy nierozbierany b593 :cwaniak:

[/mod]
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
5050
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2013-11-28, 23:27
Lokalizacja: Katowice

Re: Modem B593, antena do niego i gdzie szukać nadajnika?

Post autor: 5050 »

ja.michal pisze:Panowie, taki mały OT. Czy w zestawie z B593 są anteny dodatkowe (małe podobne do wifi)? Czy router ma wbudowane i ewentualnie można podłączyć zewnętrzną, ale dokupioną oddzielnie?
W sumie to chodzi mi o wersję z Orange, ale wasza odpowiedź nakreśli sprawę.
W routerze z Plusa w komplecie są właśnie takie dwie przykręcane antenki. W ustawieniach można ustawić: antena wewnętrzna, zewnętrzna lub auto.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2013-11-29, 12:23 ]
XanPL pisze:Ja ci mogę polecić:

Kod: Zaznacz cały

http://www.cybertech.com.pl/p112,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo-do-huawei-b593-d-link-dwr-921.html
OK, dzięki, ale na tą chwilę mam (tu w tym wątku) jeden niewyjaśniony, a zasadniczy problem: czy to co odbieram, to jest rzeczywiście sygnał LTE? Zauważ, że nadajnik który wymieniłem w pierwszym poście ma wg mapy BTsearch częstotliwość 2100MHz, a antena jest na 1800 :( Mam rację?
Mógłby mi ktoś wskazać na ww mapie. jakiś 100% nadajnik Pusa z LTE? Zobaczyłbym jaki jest opis jego parametrów.
Pozdrawiam
Czy to możliwe, że na mapie Btsearch nie naniesiono żadnych nadajników LTE?
Wpisuję: Warszawa Al. Jerozolimskie; wybieram z listy sieci: Plus; wstawiam ptaszka wyboru standardu: LTE; wstawiam ptaszki we wszystkich pasmach i naciskam "Szukaj". I niiiiccccc ! W centrum Warszawy nic?
Ostatnio zmieniony 2013-11-29, 13:25 przez 5050, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Modem B593, antena do niego i gdzie szukać nadajnika?

Post autor: wojteks »

5050 pisze: częstotliwość 2100MHz, a antena jest na 1800
Antena jest bez znaczenia, jeżeli jest odpowiedni poziom sygnału to i tak odbierze ten sygnał. Oczywiście nie jest optymalna do pracy z innymi częstotliwościami niż dedykowana ale będzie jakoś działać, co prawda w skrajnym przypadku może zniszczyć modem/router ale to inny problem.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Modem B593, antena do niego i gdzie szukać nadajnika?

Post autor: ja.michal »

Dzięki Panowie za informacje. :)
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Modem B593, antena do niego i gdzie szukać nadajnika?

Post autor: marens »

5050 pisze:Czy to możliwe, że na mapie Btsearch nie naniesiono żadnych nadajników LTE?
Musisz zaznaczyć:
Źródło danych: UKE, w przypadku Plusa Mobyland
5050
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2013-11-28, 23:27
Lokalizacja: Katowice

Re: Modem B593, antena do niego i gdzie szukać nadajnika?

Post autor: 5050 »

marens pisze:Musisz zaznaczyć:
Źródło danych: UKE, w przypadku Plusa Mobyland
Nooo, coś się pokazuje :) Napisz może jeszcze czemu Mobyland (w życiu bym na to nie wpadł) skoro mam mobilnego neta z Plusa? Czyżby Plus nie posiadał swoich nadajników i korzystał z tego Mobylandu? I czemu z bazy UKE a nie Btsearch?
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem B593, antena do niego i gdzie szukać nadajnika?

Post autor: matek451 »

Poczytaj o tzw. Grupie Solorza. W jej skład wchodzą spółki będące de facto jego własnością. Na terenach miejskich Plus i CP korzysta z macierzystej sieci UMTS2100 Plusa. Na pozamiejskich używa sieci UMTS900 spółki Aero2. W LTE korzystają z Mobyland LTE1800. Inne spółki to Nordisk, Sferia i Centernet.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Modem B593, antena do niego i gdzie szukać nadajnika?

Post autor: kmy »

5050 pisze:I czemu z bazy UKE a nie Btsearch?
Ponieważ baza Btsearch nie prowadzi nadajników LTE (przynajmniej teraz, może kiedyś będzie). Sam im zgłosiłem potwierdzenie pracy kilku nadajników, w tym LTE i te z UMTS są w bazie a ten LTE nie jest. Dlaczego - nie wiem.
5050
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2013-11-28, 23:27
Lokalizacja: Katowice

Re: Modem B593, antena do niego i gdzie szukać nadajnika?

Post autor: 5050 »

kmy pisze:Ponieważ baza Btsearch nie prowadzi nadajników LTE (przynajmniej teraz, może kiedyś będzie). Sam im zgłosiłem potwierdzenie pracy kilku nadajników, w tym LTE i te z UMTS są w bazie a ten LTE nie jest. Dlaczego - nie wiem.
No to mój problem z wszystkimi podproblemami został całkowicie rozpracowany :zdrowko: Serdecznie dziękuję kolegom za pomoc w jego wyjaśnieniu.
Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2013-11-30, 18:31 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2013-11-30, 18:31 przez 5050, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ