antena atk10 + aero... zmiany?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
oremi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2013-02-23, 10:11
Lokalizacja: Łomża

antena atk10 + aero... zmiany?

Post autor: oremi »

Witam

Z jednej strony przyszedłem się pochwalić a z innej zapytać nieco bardziej doświadczonych.
Mam antenke atk 10 z cybertechu wpiętą w mr3420 na openwrt i modem 3131 ... dziś wrzuciłem w zestawik aero2. Jakież było moje zdziwienie gdy net poszedł z ponad 20 kilometrów do nadajnika wg mapki btsów przy sygnale Siła sygnału 3G/LTE:9% (-107dBm, CSQ: 3)
Necior chodzi tak jakby był pół kilometra dalej nadajnik. :-)
Teraz mam takie do was pytanie (bo boję się o zasięg... jednak marny) czy jak zastosuje zamiast atk 10 antene atk 20 to mocniej zasięg skoczy? Mam szanse dużo wzmocnić sygnał? Czy szkoda zachodu i pieniędzy? Bo może się zdarzyć że warunki idealne tej nocy a przy deszczu może nie łapać punktu..?

Za wszelkie odpowiedzi i własne doświadczenie (opisy) z góry dziękuje :)


edit: położenie moje to Wnory-Wypychy, antena skierowana na nadajnik Kulesze Kościelne, dookoła jest kilka innych nadajników ale są mocno zakryte dachami, no a poza tym to antena kierunkowa...


Obrazek
Awatar użytkownika
Pijo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 677
Rejestracja: 2009-07-06, 12:16
Lokalizacja: Podlasie/Mazowsze

Re: antena atk10 + aero... zmiany?

Post autor: Pijo »

oremi pisze:położenie moje to Wnory-Wypychy, antena skierowana na nadajnik Kulesze Kościelne, d
W Kuleszach jest tylko GSM 900 Plusa. I na razie nic nie wskazuje, że będzie tam U900, bo Plus U900 odpala, przynajmniej w tym rejonie, tylko na swoich obiektach, a tu jest obiekt Orange.

Odczytaj CID to będziemy wiedzieć, z którą stacją się łączysz.

Prawdopodobnie Wysokie Mazowieckie. Bliżej masz do stacji w Rutach lub Sikorach, można też próbować w nie celować. Choć ta stacja w Sikorach to strasznie niska, więc może się nie udać.

Na początek CID stacji, z którą się teraz łączysz.


Aha, na tym terenie masz już zasięg UMTS900 z Orange i T-mobile. Do wyboru 2 stacje - Kulesze i Wnory Wiechy. Moze warto wybrać którąś z tych sieci.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: antena atk10 + aero... zmiany?

Post autor: ja.michal »

Prędkość oczywiście nie skoczy, ale ping powinien się na ATK20 poprawić. CSQ marnie wygląda. ATK20 zapewne coś poprawi, ma mniejszy kąt wiązki (nieco trudniej ustawić).

Na pytanie czy warto musisz sobie odpowiedzieć sam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: antena atk10 + aero... zmiany?

Post autor: matek451 »

Jeśliustawił na Kulesze to korzysta z BTS UMTS900Aero2 w Faszczach. Bliżej na innych kierunkach ma BTS-y ; Rutki-Kossaki i Sikory-Wojciechowięta, ATK-20 ma zysk o 3dBi większy. Próbowałbym najpierw te bliższe BTS-y na ATK-10.
oremi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2013-02-23, 10:11
Lokalizacja: Łomża

Re: antena atk10 + aero... zmiany?

Post autor: oremi »

witam ponownie
dziękuje za odpowiedzi

a więc tak na wstępie powiem że zawsze korzystam z oranga bo mam abo i łapie sygnał z Kulesz, jednak zostawiłem kartę w domu(bo mieszkam gdzie indziej) a aero siedzi dlatego że musi...

co do połączenia połączyłem się przez TNI i takie są wyniki

Parametry połączenia:
Plus GSM: UMTS
Moc sygnału 107dBm, 9%, CSQ 3
CID:33434,4-N NE(pn-ws), LAC:19001



czyżby łączyło się aero z nadajnikiem plusa?


sprawdziłem łączy się z masztem Jabłonki Kościelnej a masz należy do Plusa... no i teraz pytanie czy da coś te atk 20? o ile skoczyć może teoretycznie sygnał?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: antena atk10 + aero... zmiany?

Post autor: wojteks »

oremi pisze:czyżby łączyło się aero z nadajnikiem plusa?
Stacje bazowe Aero2 przedstawiają się jako Plus, karta BDI pracuje w roamingu na sieci Plus ale jest wpuszczana tylko do UMTS900 które zapewnia Aero2.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: antena atk10 + aero... zmiany?

Post autor: matek451 »

Mimo wszystko próbowałbym łączyć się z innymi BTS-ami UMTS900 Aero2 w pobliżu. Masz do nich bliżej niż do Jabłonki( Faszcze), poziom sygnału powinien być wyższy.
oremi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2013-02-23, 10:11
Lokalizacja: Łomża

Re: antena atk10 + aero... zmiany?

Post autor: oremi »

no tak fakt, dlatego się to tak nazywa,
co do zasięgu poszukałem popatrzyłem i wydaje mi się że postawienie w miejscu atk 10 czyli zysku anteny 13,5 dBi, anteny atk 20 z zyskiem 16,5 dBi dam mi co najwyżej zmianę na poziomie 3 dBm czyli ze 107 na 104, może co najwyżej siła by skoczyła sygnału o 2-3 procent

ale zasięg i transfer utrzymuje się nawet na poziomie 6 % i 109 dBm, CSQ 2, także szkoda chyba bawić się w zmiany anteny, tym bardziej że można zgubić punkt- kierunek ustawienia anteny
ODPOWIEDZ