Przebicia na antenie.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
xPredatorx88
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2010-04-18, 19:28
Lokalizacja: Rudnik

Przebicia na antenie.

Post autor: xPredatorx88 »

Dziś się wkurzyłem, zawołałem kolegę, aby mi pomógł zamontować tą moja nieszczęsną antenę, wybraliśmy najwyższe miejsce na domu i zaczeliśmy montaż. Więc wchodzę po aluminiowej drabinie, w miejsce docelowe, a kolega stał na balkonie i miał mi ją podać, No i kiedy byłem na wysokości balkonu, kolega chcą mi ją podać, złapał się metalowej ramki wystającej z balkonu i mówi że go kopną prąd, ja się dziwie czemu? No jakoś mi ją podał, i ja jak stałem na drabinie to musiałem trzymać ją za tą plastikową obudowę, bo ów prąd, strasznie irytował, takie mrowienie. Dodam, że kabel od anteny nie leżał na innym kablu od sieci, jedynie co się stykało to modem podłączony od kompa. I teraz pytania.

1. Czy te przebicia są od komputera, poprzez modem, następnie konektor aż w końcu na kabel i antenę?
2. Jak te przebicia wyelminować?
3. Czy mogą one powodować jakieś straty w jakości zasięgu?

A co do zasięgu to nie jest rewelacja, na początku ustawiania zamontowanej już anteny, wyłapaliśmy 23% zasięgu chyba -98 dBm, a CSQ to jak pamiętam wynosiło 8-11 jakoś tak. A jak już zacząłem ją przykręcać spadł do 19% i tyle, nie mielismy już czasu ustawiać, bo robiło się już ciemno. Teraz zasięg skacze od 12% do 16%, i ani więcej ani mniej. Antena panel od cybertech, modem huewai 3131

@edit:
Musze znaleźć jakiś program do pomiaru łącza, TNI za wolno odświeża.
dexter18

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: dexter18 »

xPredatorx88 pisze:Musze znaleźć jakiś program do pomiaru łącza, TNI za wolno odświeża.
TNI to dobry program. Coś słaby sygnał jak na tą antenę.
xPredatorx88
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2010-04-18, 19:28
Lokalizacja: Rudnik

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: xPredatorx88 »

No właśnie też się zastanawiam, może jest wadliwa czy coś? Jak mi przyszła to kabel tak gdzieś z metr od konektora był w 2 miejscach lekko przytarty do metalowego oplotu. A i jeszcze do anteny jest 10m kabel i chciałbym go skrócić, bo trochę go zostało. Jest taka możliwość?

Edit@.
Nawet przy 16% mam strasznie słaby upload, jest on tak niski jak by modem pracował w zakresie GPRS max 3-5 kilobajtów na S i tyle.

Jedynie plus to taki że połczenie jest stabilne i mi go nie zrywa.
Ostatnio zmieniony 2014-01-11, 20:10 przez xPredatorx88, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: wojteks »

xPredatorx88 pisze:1. Czy te przebicia są od komputera
Najprawdopodobniej tak.
xPredatorx88 pisze:Jak te przebicia wyelminować?
Podłączyć komputer do gniazda 230V z prawidłowym uziemieniem (ochronnym).
Nie pomagam na PW!
xPredatorx88
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2010-04-18, 19:28
Lokalizacja: Rudnik

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: xPredatorx88 »

No to mam problem, moje gniazdka nie mają takiego uziemienia, co więcej, ints. elektryczna nie jest za nowoczesna i musiałbym wymieniać instalacje na nową, w gniazdku idą 2 kable a do uziemienia powinny być 3. :(
dexter18

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: dexter18 »

xPredatorx88 pisze:No to mam problem, moje gniazdka nie mają takiego uziemienia, co więcej, ints. elektryczna nie jest za nowoczesna i musiałbym wymieniać instalacje na nową, w gniazdku idą 2 kable a do uziemienia powinny być 3. :(
Tak. Z tego co wiem starsze domy często nie są wyposażone w uziemienia. Jaki masz model anteny 15 czy 17 dBi ? Próbowałeś innego konektora ?
xPredatorx88
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2010-04-18, 19:28
Lokalizacja: Rudnik

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: xPredatorx88 »

17 dBi, innego konektora nie próbowałem, jest zamontowany ten co był w zestawie do mojego modemu wraz z anteną.
dexter18

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: dexter18 »

Spróbuj może innego konektora jeśli nie to trzeba będzie odesłać antenę na gwarancję by ją wymienili ew sprawdzili.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: wojteks »

xPredatorx88 pisze:w gniazdku idą 2 kable a do uziemienia powinny być 3.
Można zrobić partyzanta i podłączyć przewód "zero" do uziemienia albo przeciągnąć dodatkowy przewód uziemienia z zewnątrz podłączony do niezależnego uziemienia (np. wbity w ziemię pręt tak z 1.5m minimum albo lepiej zakopane kilka metrów "bednarki")
Nie pomagam na PW!
xPredatorx88
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2010-04-18, 19:28
Lokalizacja: Rudnik

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: xPredatorx88 »

Postaram się to zrobić na dniach. A właśnie teraz przed chwilą było 22% sygnału, za chwilę spadło do 12% a teraz jest 16%. Nie rozumiem tego.
dexter18

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: dexter18 »

xPredatorx88 pisze:Postaram się to zrobić na dniach. A właśnie teraz przed chwilą było 22% sygnału, za chwilę spadło do 12% a teraz jest 16%. Nie rozumiem tego.
Jeśli antena jest zamocowana poprawnie, w stronę BTS, sprawdź modem jeśli będzie ok, to warto odesłać na gwarancję.
xPredatorx88
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2010-04-18, 19:28
Lokalizacja: Rudnik

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: xPredatorx88 »

Myślisz, że to może być wina modemu?
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: Patryk »

wojteks pisze:Można zrobić partyzanta i podłączyć przewód "zero" do uziemienia albo przeciągnąć dodatkowy przewód uziemienia z zewnątrz podłączony do niezależnego uziemienia (np. wbity w ziemię pręt tak z 1.5m minimum albo lepiej zakopane kilka metrów "bednarki")
Tylko i wyłącznie zerowanie, skoro nie ma czynnego uziomu. I WYŁĄCZNIE w gniazdach (mostek bolca ochronnego z przewodem neutralnym) a nie czasem dla całej instalacji.
W partyzanckie wykonanie uziemienia radzę się nie bawić, no chyba że ma się wodę pół metra pod powierzchnią albo studnię ze stalową rurą ssawną.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: matek451 »

Poczytaj o prawidłowym zamocowaniu anteny, strefie Fresnela. Antena zamontowana w złym miejscu może działać nieprawidłowo. Jaki masz poziom sygnału na modemie wystawionym na zewnątrz w miejscu mocowania anteny? Próbowałeś na tych dwóch BTS-ach UMTS2100 Play, które masz w pobliżu(Kunów, Krynki) ?
xPredatorx88
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2010-04-18, 19:28
Lokalizacja: Rudnik

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: xPredatorx88 »

Czytałem o strefie, modem za oknem łapał max 12%, antena jest skierowana na Kunów. Z BTS z Krynek jest słabo, było może 3%. Najlepsze wyniki są kiedy antena jest skierowana na Kunów. No już siły nie mam, teraz -109 dBm i 9% sygnału, a teraz skoczyło do 12%. Może kupić jeszcze mocniejszą antenę?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: matek451 »

Masz właściwie taki sam poziom sygnału jak na samym modemie. Dziwne też z tymi Krynkami, masz z Rudnika bliżej do tego BTS-a niż do Kunowa. Jak wygląda strefa przed anteną na kierunkach tych BTS-ów? Miejsce montażu anteny jest istotne musisz popróbować , antena jak najwyżej. Sprawdź złącze antenowe, konektor itd.
xPredatorx88
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2010-04-18, 19:28
Lokalizacja: Rudnik

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: xPredatorx88 »

Więc tak do Krynek mam przed domem ścianę lasu, czyli od domu to jakieś 50 metrów, a w stronę Kunowa jest bodajże 500 m i jak patrzyłem na mapie BTS to ścieżka sygnału leci, przez dosłownie kawałeczek ów lasu. Antena jest zamontowana hmm na jakiś 9-11 metrach na górze, chciałem na kominie, ale kabla nie starczyło.
dexter18

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: dexter18 »

xPredatorx88 pisze:Więc tak do Krynek mam przed domem ścianę lasu, czyli od domu to jakieś 50 metrów, a w stronę Kunowa jest bodajże 500 m i jak patrzyłem na mapie BTS to ścieżka sygnału leci, przez dosłownie kawałeczek ów lasu. Antena jest zamontowana hmm na jakiś 9-11 metrach na górze, chciałem na kominie, ale kabla nie starczyło.
Trzeba było, router z modemem na strych do pokoju skrętka a w pokoju AP.
xPredatorx88
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2010-04-18, 19:28
Lokalizacja: Rudnik

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: xPredatorx88 »

Jak czas pozwoli i pieniądze to pokupuję to, kupię max 5 metrów kabla do anteny, wykręcę ten 10 metrowy, router jak mówisz na strych, i innej rady nie będzie, jeszcze jutro pożyczę modem od kolegi zobaczę jak się na nim będzie pracować.
dexter18

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: dexter18 »

Jak czas pozwoli i pieniądze to pokupuję to, kupię max 5 metrów kabla do anteny, wykręcę ten 10 metrowy, router jak mówisz na strych, i innej rady nie będzie, jeszcze jutro pożyczę modem od kolegi zobaczę jak się na nim będzie pracować.

I najlepiej w hermetyku. Nie będzie narażony na mróź bądź inne czynniki.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: key »

dexter18 pisze:I najlepiej w hermetyku. Nie będzie narażony na mróź
Acha.... Hermetyczne pudelka izoluja termicznie. Ciekawa teza.....
Nie pomagam na PW.
xPredatorx88
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2010-04-18, 19:28
Lokalizacja: Rudnik

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: xPredatorx88 »

No to ja już nie wiem, co ja mam w końcu zrobić, wiem tyle że wydałem 161 zł za antenę i jest lipa, kabel z komina by sięgną, ale bym musiał wiercić przez dach i strop. Ale według mnie, coś jest nie tak z anteną albo z modemem. Bo to nie możliwe żeby teraz zasięg z anteny tak skakał to raz. Dwa, wyniki nie są rewelacyjnie z podłączona anteną a wystawionym modemem przez okno. Może ją to trzeba po setnym milimetrze ustawiać aby zdobyć lepszy zasięg. Jak udało mi się złapac te 22% sygnału zacząłem zakręcać śruby od uchwytu anteny, i już było 9% a antena drgneła, o milimetr?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: key »

Prosze dokladnego linka na antene ktora wybrales. Na jakiej czestotliwosci sie laczysz? Jaka jest odleglosc do BTSa?
Nie pomagam na PW.
xPredatorx88
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2010-04-18, 19:28
Lokalizacja: Rudnik

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: xPredatorx88 »

Adres to: http://www.cybertech.com.pl/p104,antena ... 17dbi.html

Częstotliwość 2100Mhz

Odległość to 5,4 km do stacji bazowej.

W specyfikacji anteny pisze że:

- uziemiona dla prądu stałego dla ochrony przed elektrycznością statyczną i eliminacją zakłóceń niskoczęstotliwościowych

Więc, wygląda na to że antena jest uziemiana poprzez komputer, ale mój komp juz nie.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: key »

Laczysz sie na 2.1 GHz?

Polaryzacja ustawiona dobrze?
Nie pomagam na PW.
xPredatorx88
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2010-04-18, 19:28
Lokalizacja: Rudnik

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: xPredatorx88 »

Tak na 2.1 Ghz. Polaryzacja tak jak naklejka na antenie, wskazuje góra/dół.

[ Dodano: 2014-01-12, 18:43 ]
Właśnie chciałem dodać, że download, jest w zakresie 80-266 kilobajtów na sekundę, a upload to max w porywach 11 kB/s, a tak to przeważnie 2-3 kB/s jak w EDGE. Jak np gram w WoT'a (gra on line) i rozmawiam z kolegą przez skypa, to albo mogę z nim spokojnie rozmawiać i grać w gre, albo co się częściej zdarza, mam lagi, albo w grze, albo on mnie nie słyszy w skypie lub jest tak, że lagi mam i w grze i na skype. Jak np gram w WoT to pingi są takie. od 110-180ms, jak rozmawiam i gram to +999ms.
marcinek243
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2012-07-18, 12:26
Lokalizacja: ja jestem?

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: marcinek243 »

Mój były komputer miał przebicie na całej obudowie (gdy dotknąłem go śrubokrętem testującym napięcie to lampka się świeciła). Gdy jednocześnie dotykałem go i coś co ma uziemienie (w moim przypadku był to kaloryfer :szok: ) to mnie nieźle kopało. Być może u ciebie przechodzi to aż na modem.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: key »

To nie jest przebicie, tylko stara instalacja, bez uziemienia. Jesli jest potencjal na kompie, to bedzie on tez na antenie.

BTW: samemu niezle mozna napsocic, instalacja powinna zajac sie wykwalifikowana osoba.
Nie pomagam na PW.
xPredatorx88
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2010-04-18, 19:28
Lokalizacja: Rudnik

Re: Przebicia na antenie.

Post autor: xPredatorx88 »

Przepraszam, że odświeżam wątek, ale nastąpiła poprawa zysku zasięgu.
Teraz mam stabilne 32% -93dBm i CSQ 10.
Download w dzień, jak wrócę ze szkoły sięga 700 kilobajtów na sekundę. ULS do 400 kilobajtów, a pingi od 50-70. Jestem bardzo zadowolony. Nie patrzyłem jaki transfer jest w nocy, ale w najbliższej okazji to sprawdzę. Jestem bardzo zdziwiony, jak to możliwe. Jak czas pozwoli, to postaram się jeszcze wyżej zmontować antenę. Będzie z tym trochę roboty. Ale dam radę. :D
ODPOWIEDZ