iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tracer.on
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 188
Rejestracja: 2005-11-15, 10:47
Lokalizacja: Mazury

iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: tracer.on »

Mam poważne pytanie. Na razie mam iPlusa za modem robi nokia 6310i przez bluetooth i jakoś to chodzi trochę szybciej niż modem tpsy (nic innego do mnie nie dociera). mam pytanie mieszkam na wsi i na mapach iPlusa do zasięgu EDGE mam w lini prostej ok 5km a do nadajnika ok 12km czy zastoawanie jakiejś dobrej anteny kierunkowej pomoże czy nie mam szans na szybszego neta prosze pomocy?
MariuszDW

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: MariuszDW »

Nie rozumiem tego pytania. Do zasięgu EDGE masz 5km, a do nadajnika obsługującego EDGE 12km??
Gość

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: Gość »

Mysle ze chodzi o to, ze te 5 km to ma do granicy zasiegu EDGE a 12 km do samego BTSa. No wlasnie, to jest wlasciwie bardzo ciekawe pytanie. Czy da sie za pomoca jakiejs anteny "sciagnac" zasieg EDGE? Czy taka antena musi widziec BTSa? Czy jak sciagnie zasieg to czy bedzie to sensownie dzialac?(podobno w EDGE wraz z odlegloscia od nadajnika predkosc szybko spada). No i w koncu ostatnie pytanie, czy komus z Was sie to udalo zrobic :?: (czytalem jakis miesiac temu na tym forum o zamiarze sciagniecia EDGE z 50km za pomoca anteny parabolicznej).
Ja akurat do BTSa z EDGE mam 24km a do granicy zasiegu z 18km.
POZDRAWIAM. :D
Awatar użytkownika
tracer.on
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 188
Rejestracja: 2005-11-15, 10:47
Lokalizacja: Mazury

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: tracer.on »

te 5km to jest do końca zasięgu edge pokazanego na mapie iPlusa a ok 12-14 km jest bts jak anpisał gość. POMOCY!!!
kolo

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: kolo »

nie znam się, ale wg mnie jak zasięg fal EDGE ma ileś km to po przekroczeniu tej granicy tych fal tam poprostu nie ma więc antena nic nie da.
ertes

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: ertes »

Zapewniam cie że jak kupisz sobie antene kierunkową taką długa są na allegro 1.7 m to powinieneś mić edge kolega miał podobny problem ---- antena nie jest droga

kolega ma do edge 15 km i ma ok
bolo

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: bolo »

czy ty ertes czasami nie sprzedajesz anten na allegro
ertes

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: ertes »

Nie niesprzedaje i nie mam nic z tym wspólnego, ale poczytaj posty od innych urzytkowników też polecają ant kier i co w tym dziwnego
jak ja zacząłem sie tym bawic to miałem spore kłopoty z netem i ktos mi doradził własnie ant. kier i jest ok
ertes

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: ertes »

kurde sory za błąd ortogr - użytkownik :oops: :oops: :oops:
bolo

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: bolo »

Czy do noki 6020 można podłączyć antenę kierunkową i czy ta nokia ma bluetooth
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: zDaleKi »

Do każdego telefonu, który ma gniazdo antenowe można podłączyć
dowolną antenę. Potrzeby jest tylko specjalny konektor antenowy, który sprzęgnie nam antenę z telefonem.

Nie pamiętam czy ta Nokia ma tylko gniazdo antenowe, ale chyba ma.

Są też rozwiązania do telefonów bez gniazd antenowych, ale działa to różnie.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zDaleKi, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
żabcia

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: żabcia »

dodanie anteny kierunkowej zwiększy poziom sygnału i tracer.on znajdziesz się w zasięgu sygnału EDGE, tylko Twój fon nie obsługuje EDGE'a
javascript:emoticon(':oops:')
Embarassed
Awatar użytkownika
tracer.on
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 188
Rejestracja: 2005-11-15, 10:47
Lokalizacja: Mazury

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: tracer.on »

Żabcia , że mój fon nie obsługuje EDGE to ja wiem podałem ten temat na forum, bo nie chcę wydawać kasy na modem i byc uzależnionym od opa na 24 miechy, poczekam do nowego roku, myślę ze modemy jeszcze trochę stanieją, z tych wypowiedzi wynika że wszystko chyba będzie ok. tyle teoria. Myślę że niedługo to sprawdzę i dam znać
Awatar użytkownika
tracer.on
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 188
Rejestracja: 2005-11-15, 10:47
Lokalizacja: Mazury

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: tracer.on »

Podłączyłem comander EDGE + ATK 20 ichyba mam EDGE ale pędkość nie rewelacyjna NetNeter przy ściąganiu pokażuje max 12kB/s, Firefox pokazuje max 9.5- 10kB/s czasami spada do 7kB/s ale to już chyba GPRS.
Strony do mierzenia od 75kb/s do max 87kb/s.

Nie wiem może zawaliłem antena na maszci ok. 5m długości do btsa ok 15 km.

Zasięg mam ful maxymalnnie wszystkie kreski.

Może ktoś mi to poprawi??
Awatar użytkownika
dreamoftheviper
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2006-01-15, 21:32
Lokalizacja: Włocławek/Toruń

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: dreamoftheviper »

Jeśli masz nokie 6310i to nie masz EDGE i żadna antena nie pomoże :( Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tracer.on
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 188
Rejestracja: 2005-11-15, 10:47
Lokalizacja: Mazury

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: tracer.on »

Dreamoftheviper

W Poście poprzedzającym twój napisałem że się przesiadłem na comandera i mam takie transfery jak napisałem.

A że Nokia 6310i nie ma edga to wiem!!!!

Chodzi mi o transfer jest trochę lepszy lecz nie rewelacyjny, niektórzy mają dalej do btsa i maą lepszy transfer??
agnyra

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: agnyra »

W tym wypadku antena może pomóc ale nie musi. Otóż telefon GSM zawsze korzysta z tej komórki danego BTSa z którą jest w stanie nawiązać najlepsze jakościowo połączenie. Dla telefonu nie ma znaczenia czy dany BTS obsługuje EDGE czy nie po postu przełączy się na tą która ma najlepszy sygnał w Twojej lokalizacji. Jeżeli oprócz oddalonego o 12km BTSA z EDGE masz gdzieś bliżej jakieś inne BTSY bez EDGa to antena wzmocni również ich sygnał więc jest mało prawdopodobne żeby to pomogło. Co innego jeśli innych nadajników nie ma - wówczas być może już teraz korzystasz właśnie z tamtej stacji z tym że jak ktoś słusznie zauważył 6310i EDGE nie ma. Jeśli zamierzasz zmienoić telefon na jakiś model z obsługą EDGE to w tym drugim przypadku antena może co najwyżej pomóc, zwiększyć trochę transfer. Oczywiście można zmusić telefon do korzystania z konkretnej stacji nawet jeśli jej sygnał nie jest najsilniejszy, potrzebujesz aparatu Nokii z NetMonitorem, za jego pomocą mozna wymusić konkretny kanał w tym wypadku BTSa z EDGE. Pozdrawiam.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: zDaleKi »

agnyra pisze:..... Dla telefonu nie ma znaczenia czy dany BTS obsługuje EDGE czy nie po postu przełączy się na tą która ma najlepszy sygnał w Twojej lokalizacji. Jeżeli oprócz oddalonego o 12km BTSA z EDGE masz gdzieś bliżej jakieś inne BTSY bez EDGa to antena wzmocni również ich sygnał
Powyższy wywód byłby prawdziwy, gdyby nie kierunkowość anteny.
Dobra antena kierunkowa tłumi sygnały z boku w silnie wzmacnia te
"na które jest nakierowana". Dlatego powinna wzmocnić tego BTSa który ma EDGE.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
agnyra

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: agnyra »

Masz rację lecz jeśli np w odległości 1-2 km stoi inny BTS może być z tym różnie. W każdym razie do ustawienia anteny przyda się telefon z netmonitorem. Pozdr.
Awatar użytkownika
tracer.on
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 188
Rejestracja: 2005-11-15, 10:47
Lokalizacja: Mazury

Re: iPlus gprs chodzi dodrze czy będzie edge POMOCY!!!

Post autor: tracer.on »

Po drpdze nie ma żadnych innych btsów antena jest skierowana na btsa, po drodze spotyka niwielki las, jest to antena ATK 20 czyli kierunkowa, modem comander EDGE i transfer się poprawił tylko nieznacznie.
ODPOWIEDZ