Jaka antena do internetu PLAY?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

wojteks pisze:Musisz modem na taki z LTE wymienić.
Okej, tylko dylemat jest taki, że dzwoniłem z ciekawości do BOK Play'a i oni mi powiedzieli, że bez zmiany umowy coś takiego nie uda się - może ja czegoś nie zrozumiałem odnośnie waszych wypowiedzi? Może mi ktoś wyjaśnić jakby to wyglądało?

Bardzo dzięki za odpowiedzi, naprawdę to doceniam, bo sprawa jest dla mnie naprawdę ważna :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: matek451 »

Co ci konkretnie powiedzieli? Że nie możesz korzystać z LTE na swojej karcie SIM,a to czemu?Zapytaj mailowo.Podejrzewam, że nie zrozumiałeś o co chodzi. Na pewno nie skorzystasz z promocji 6 m-cy LTE bez limitu oraz z http://www.play.pl/uslugi/nielimitowany-internet-lte/
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

matek451 pisze:Co ci konkretnie powiedzieli?
Wytłumaczyłem, że obecnie posiadam umowę w Play Online na internet 3G - nie LTE. Spytałem czy mogę korzystać z internetu LTE na swojej obecnej karcie i obecnej umowie, jeżeli tylko zmienię sprzęt (czyli modem) na taki, który mi pociągnie LTE - Pan z obsługi ze zdziwieniem zapytał gdzie o czymś takim usłyszałem i poinformował mnie, że bez jakiejkolwiek zmiany umowy nie jestem w stanie czegoś takiego osiągnąć.

Możliwe, że źle mnie facet zrozumiał.

Czyli co powinienem teraz zrobić? Nie chcę kupić sprzętu na marne, by dowiedzieć się, że jednak to w moim przypadku nie ruszy (z powodów po stronie operatora - umowy itp), dlatego czekam na dalsze rady z Waszej strony - za każdą będę bardzo wdzięczny.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: matek451 »

Spytaj mailowo czy na swojej karcie SIM możesz korzystać z LTE w Play. Operatorzy Plus/CP , Orange umożliwili korzystanie z LTE ich dotychczasowym użytkownikom, posiadających kartę USIM i aktywację usługi LTE.Jedynie w T-mobile dla starszych kart SIM,potrzebna jest odpłatna wymiana na nową i aktywacja LTE. Konsultanci opowiadają bzdury .Poczytaj http://www.telepolis.pl/wiadomosci/nowa ... 29330.html i zdanie "Klienci dotychczasowi ofert Play Online także mogą korzystać z sieci LTE, choć nie obowiązuje ich promocja z nielimitowanym transferem. "
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

Dobra, dziś po wizycie w Play - potwierdziło się, faktycznie mogę odbierać LTE. Teraz staję przed wyborem modemu i anteny pod LTE - jesteście mi w stanie coś polecić? Antenę raczej z cybertecha, bo jestem pewny co do tej firmy, a modem to najlepiej jakiś Huawei.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: wojteks »

Vertizor pisze: a modem to najlepiej jakiś Huawei.
Modem USB, router przenośny czy router stacjonarny?
Nie pomagam na PW!
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

wojteks pisze:Modem USB, router przenośny czy router stacjonarny?
Modem USB + Router TP-Link. Ewentualnie jeśli jest jakieś lepsze i rozsądniejsze rozwiązanie sytuacji to z chęcią pójdę za propozycjami. Byle by to miało sens :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: wojteks »

Vertizor pisze:jeśli jest jakieś lepsze i rozsądniejsze rozwiązanie sytuacji
Huawei B593s-22 lub D-Link DWR921 to obecnie najlepsze rozwiązanie do stacjonarnego LTE.

Za modem z LTE dasz koło 200zł, Tp-Link około 100 a B593 kupisz za 300-350zł
Nie pomagam na PW!
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

wojteks pisze:Za modem z LTE dasz koło 200zł
A jakiś konkretny model? Szukam i ceny wahają się do 300-350zł. Jeśli modem by kosztował w granicach 200 - może nieco wyżej to zdecydowałbym się jednak na modem + TP-Link - wyjdzie mnie trochę taniej, zwłaszcza, że jeszcze muszę jakąś antenę dobrać.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: matek451 »

Modem 150-200, do tego MR-3420v2 za 120 zł,aktywny HUB kolejne 50 zł.Razem 320-370 zł,gdzie tu taniej.Na dodatek problematyczne działanie na OFW z modemami LTE i mizerne gniazda anten zew. Niestety ale do modemów LTE trzeba kupić coś droższego np. Dovado a to już inna pólka cenowa.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: wojteks »

Vertizor pisze:Szukam i ceny wahają się do 300-350zł
Słabo szukasz, powiedzmy e3276 nawet za 160 idzie kupić ale może byż problematyczny we współpracy z Tp-Linkiem.
Nie pomagam na PW!
Bari
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2014-01-08, 21:48
Lokalizacja: Brzeg

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Bari »

wojteks pisze:Słabo szukasz, powiedzmy e3276 nawet za 160 idzie kupić ale może byż problematyczny we współpracy z Tp-Linkiem.
Ja za E3276 z Cyfrowego Polsatu dałem 180 zł, prawie nówka. Na allegro wszystkie były po 210 - 240 zł, ale na olx były też i niższe ceny.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2014-08-13, 18:17 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2014-08-13, 17:17 przez Bari, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Norfnet
Stały użytkownik forum
Posty: 138
Rejestracja: 2010-06-23, 14:27
Lokalizacja: Kielce

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Norfnet »

No to jeśli masz korzystać z LTE to Huawei e3276 będzie bardzo dobrym wyborem a co do anteny to zastanów się nad http://sorensen.ugu.pl/sr-14-1800.html tym bardziej że na Allegro kupisz za połowę ceny.
Profesor Doktor Wiktor Wektor
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

Norfnet pisze:No to jeśli masz korzystać z LTE to Huawei e3276 będzie bardzo dobrym wyborem a co do anteny to zastanów się nad http://sorensen.ugu.pl/sr-14-1800.html tym bardziej że na Allegro kupisz za połowę ceny.
http://allegro.pl/antena-sorensen-dual- ... 03960.html

Zainteresowała mnie ta antena - czy da ona lepsze efekty niż antena z cybertech?
wojteks pisze:powiedzmy e3276 nawet za 160 idzie kupić ale może byż problematyczny we współpracy z Tp-Linkiem.
Co masz dokładnie na myśli? Dobrze by było wiedzieć, by móc uniknąć tych komplikacji. Jeżeli nie ma sensu dawać tutaj TP-Linka (bo akurat on jest tańszy niż reszta) to dam sobie spokój - byle bym wiedział i był pewien, że lepiej zachować kasę, niż wydawać na marne.

Mimo wszystko dziękuję bardzo za sugestie modemów. Potrzebuję jeszcze rady co do anteny (ważne, aby działało pod internet w PLAY! Bo co do tego również mam wątpliwości - w opisie aukcji w/w jest wspomniane tylko i wyłącznie o LTE Cyfrowego oraz Plusa) do modemu i myślę, że będę mógł działać :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: matek451 »

Anteny Cybertech i Sorensen porównywalne jakościowo i cenowo. Antena działa niezależnie od operatora. DUAL LTE na 1800MHz obsługują LTE wszystkich polskich operatorów. MR-3420v2 ma problemy przy współpracy z E-3276 gdy łączysz się z nim po WiFi. Po prostu przy większym obciążeniu zrywa połączenie z siecią LTE. Nie pomaga aktywny HUB.TP-Link wie o tym problemie i pracuje nad nowym FW likwidującym ten problem.
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

Zdecydowałem się na modem Huawei E3272 - do tego antena http://www.cybertech.com.pl/p130,antena ... e3272.html - jeśli wybrałem złą to bardzo proszę o poprawienie mnie. Co do routera to jednak się wstrzymam z nim jeszcze. Zależy mi najbardziej na doborze anteny, która zapewni najlepsze efekty - zdecydowałem, że wezmę z cybertechu, jednak nie jestem pewny którą konkretnie. Tak poza tym - co da zastosowanie dualnej anteny LTE?
Ostatnio zmieniony 2014-08-12, 09:54 przez Vertizor, łącznie zmieniany 1 raz.
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

Trafiłem również na tą antenę - http://all-ant.pl/313-antena-h4g-mimo-2 ... -sma-.html - nie wiem którą wybrać i bardzo proszę o radę.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: kmy »

Kup Cybertecha, dobra, sprawdzona antena. Ta z drugiego linku, helikalna jest chociażby niezgodna z polaryzacją nadajnika, która jest pionowa i pozioma, a nie dookolna jak to określili w specyfikacji (Polaryzacja prawoskrętna
dookólna).

Antena dualna pozwala wykorzystać pełną specyfikację systemu nadawczego MIMO stosowanego w LTE.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Multiple_I ... ple_Output
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: ja.michal »

Vertizor, możesz jeszcze poszukać anteny Sorensen do LTE. Ma jakiś inny rodzaj promiennika i chyba dopasowany bardziej do częstotliwości uplinka przez prędkość uploadu jest bardzo duża, stacja bazowa "lepiej słyszy" i przydziela wyższe kodowanie i download też powinien rosnąć.
Niestety nie miałem osobiście do czynienia z tą anteną. Jedynie to co usłyszałem od znajomego po zakupie tej anteny i to co wyczytałem i zobaczyłem w sieci.

Generalnie ta z linka nie będzie zbyt dobra (coś tam pewnie da) i kmy wyjaśnił ci dlaczego.
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

Dziękuję wszystkim za pomoc - jest dla mnie bezcenna. Właśnie zamówiłem antenę z Cybertechu.

Myślę, że ostatnie już pytanie - jaką wersję modemu Huawei E3272 wybrać? Z HiLink czy bez? Pragnę zauważyć, że do tego dokupuję router TL-MR3220v2, więc może wersje będą miały znaczenie.

[ Dodano: 2014-08-13, 12:54 ]
Na początku przepraszam za post pod postem.

Zdecydowałem się na Huawei E3272 z HiLink - gdzieś na forum widziałem temat, że można to wyłączyć, także w razie czego sobie poradzę. :)

Wasza pomoc jest bezcenna, naprawdę pomogliście mi bardzo, zwłaszcza z uświadomieniem mnie z tym, że mogę teraz śmigać na LTE bez przedłużania/podpisywania nowej umowy na warunkach LTE.

Dziękuję jeszcze raz, pozdrawiam! :ok:
slowik33
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-02-02, 18:16

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: slowik33 »

Witak koledzy
pozwólcie że się podepnę, nie chce tworzyć nowego tematu.
Od jakiegoś czasu posiadam internet w Play niby LTE, zasięg mierny sygnal mierny internet .... mierny
w najlepszym wypadku 2,5 Mb/s ale sporadycznie i chwilowo, najczęściej 0,30 Mb/s porażka.
Jestem laikiem w temacie i prosił bym o łopatologiczne wytłumaczenie krok po kroku co mam zrobić,
dodam ze mam podobno bardzo dobry router ZyXEL [ P-2812HNU(L)-Fx Series 802.11n wireless VDSL2 VoIP Combo WAN IAD ]
który chcial bym wykorzystać jeśli się da, oraz dokupić jakąś dobrą antenę bo nerwów już mi brakuje.
aktualnie <font color="#FF00FF"><b>»»korzystam««</b></font> z modemu Huawei E3372 i jakiegoś wzmacniacza sygnału GSM bo z telefonami też w Play jest nie zaciekawie, ale
uważam ze ten wzmacniacz jedyne co zwiększa to pobór prądu w domu :czytaj: bo z sygnalem nic nie robi :facepalm: .
Bardzo proszę pomóżcie, anteny Playa są dwie jedna 3,5 a druga 4,5 km odemnie ale co one tam nadają to nie wiem, chyba tylko szyku .... :cwaniak:
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: dzejk »

jaka lokalizacja ?
slowik33
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-02-02, 18:16

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: slowik33 »

Biłgoraj, a dokładnie przy samej miejscowosci Zagumnie
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: dzejk »

na taryfach głosowych w play poproś o włączeniu roamingu z orange - nadajnik jest sporo bliżej, powinno pomóc.
Do modemu przyda się antena kierunkowa, np. http://cybertech.com.pl/p130,antena-dua ... -mimo.html
A czy modem zadziała z zyxelem, to już sam sprawdź.
slowik33
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-02-02, 18:16

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: slowik33 »

Możesz mi wytłumaczyć o co chodzi z tymi taryfami głosowymi? Jak to mam zrobić? I czy taka antenę podpina się do jakiegoś specjalnego modemu z wejściem na antenę? Czy np mój modem podpinam do routera a ten z kolei pod antenę?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: matek451 »

Masz do E3372 ofertę internetową Play to korzystasz z zasięgu sieci macierzystej LTE i 3g Play. Najbliższy BTS w Biłgoraju, 3Maja 1. Komplet pozwoleń na wszystkie pasma LTE. Zrób testy na telefonie z LTE z aplikacją Network cell info, pokaże dane BTS-a i parametry sygnału LTE, do tego speedtesty. wykonaj w domu i na zewnątrz, pokaż screeny. Od tego zalezy wybór anteny. słaby wybór sprzętu z Play, modem E3372 wersja zwykła, wziąłeś toto w abonamencie? A router żadne cudo jeśli chodzi o obsługę modemów 3G/LTE, wspiera toto w ogóle E3372 w wersjai zwykłej?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: dzejk »

@slowik33
Nie zajrzałeś w ogóle w linka, prawda? Tak, antena jest dla modemu, a modem wpinasz w router.
Co do ofert głosowych, to trzeba zadzwonić na infolinię play i poprosić o włączenie roamingu w orange ze względu na słaby zasięg.
slowik33
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-02-02, 18:16

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: slowik33 »

Dzejk-u sprawdziłem i to kilkukrotnie.
Matek net w pakiecie z dwoma nr w abonamencie, modem do kupiony oddzielnie, a router mówili mi że <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font>,. Ja się nie znam.
Dodaje screeny
slowik33
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-02-02, 18:16

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: slowik33 »

Z domu i na zewnątrz
Screenshot_2017-02-03-17-04-21.png
Screenshot_2017-02-03-17-02-14.png
Screenshot_2017-02-03-17-07-20.png
Screenshot_2017-02-03-17-06-52.png
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: dzejk »

pierwsze wygląda na UMTS 900 MHz z 3 maja 1, a drugi to LTE 800 MHz
Dałbyś radę podjechać pod nadajnik, od strony domu, i powtórzyć testy ?
ODPOWIEDZ