Jaka antena do internetu PLAY?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

Witam Was serdecznie.

Przez ostatnie dwa lata miałem bardzo dobrą antenę, mianowicie tą: http://www.cybertech.com.pl/p44,antena- ... nnych.html

Sprawowała się naprawdę wyśmienicie, jednak niestety uległa ona uszkodzeniu i czas na wymianę na nową. Jednak pojawia się pytanie - którą wybrać?

Planuję kupić tą samą ponownie albo tą: http://www.cybertech.com.pl/p104,antena ... 17dbi.html Różnią się one tym, że jedna jest 15dBi (Panel UMTS CT-15_2 (15dB/1900-2100MHz)) a ta druga 17dBi (Panel UMTS CT-17_2 (17dBi/2100MHz)). Czy ta druga, mocniejsza zapewni mi lepsze wyniki czy odwrotne do zamierzonych?

Bardzo dziękuję z góry za pomoc.

Serdecznie pozdrawiam,

Vertizor.
jackuss81
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 166
Rejestracja: 2013-11-07, 22:20
Lokalizacja: Łańcut

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: jackuss81 »

Jeśli posiadasz modem/router LTE to potrzebna Ci będzie antena . jeśłi nie posiadasz urządzenia LTE to warto w nie zainwestować bo warto. A jeśli nie masz możliwości korzystania z LTE Play bo jesteś komplrtnie po za zasięgiem sieci LTE Play-a to polecam Ci antenę. Posiada 10 m kabla a każdy zbędny metr kabla to strata zysku sygnasłu.
varico
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 403
Rejestracja: 2014-08-02, 10:17
Lokalizacja: Polska

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: varico »

Czy jest cos w miare dobrego za okolo 2 razy mniej kasy (chodzi o LTE)?
Jaki zysk daja anteny dookolne?
jackuss81
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 166
Rejestracja: 2013-11-07, 22:20
Lokalizacja: Łańcut

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: jackuss81 »

varico pisze:Jaki zysk daja anteny dookolne?

Anteny dookolne są konieczne do uzyskania lepszego zasięgu LTE. Przy tych 2x 15dBi w przypadku tej z Cybertechu można uzyskać porządny zysk sygnału. Co się przełoży na lepsze transfewry.
varico pisze:Czy jest cos w miare dobrego za okolo 2 razy mniej kasy (chodzi o LTE)?
są tańsze anteny LTE. Ale nie zapewnią one takiego zysku jak ta dookolna.
maxwawa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-08-06, 07:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: maxwawa »

Witam,
podłącze się do tematu
Potrzebuję antenę do LTE w RBM/PLAY
Na samym modemie ZTE MF821 osiągam w budynku około 30Mbit/s
sygnał -73dBm (3 kreski z pięciu na aplikacji CP)
czy antena jeszcze zwiększy prędkość internetu? jaką ewentualnie kupić?czy nie ma sensu?
jackuss81
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 166
Rejestracja: 2013-11-07, 22:20
Lokalizacja: Łańcut

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: jackuss81 »

maxwawa pisze:Potrzebuję antenę do LTE w RBM/PLAY
Zainstaluj program Topnetinfo i sprawdź jaką masz rzeczywistą siłę sygnału. Jak już będziesz miał program topnetinfo wejdź odpowiednio w ustawienia-komunikacia AT i Pin i zaznacz wyświetlaj sektor BTS stronę. I sprawdź jaką masz siłę sygnału i z jakiego nadajnika korzystasz. A co do anteny to jeśli się okaże że masz rzeczywiście te 77 dBm to raczej nie trzeba będzie moim zdaniem inwestować w antenę. Choć takowa na pewno by jeszcze zwiększyła siłę sygnału. Antenę do LTE najlepiej stosować taką jaką poleciłem Koledze wyżej. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: wojteks »

jackuss81 pisze:Anteny dookolne są konieczne do uzyskania lepszego zasięgu LTE
Anteny dookólne stosuje się tylko w pewnych sytuacjach, normalnie stosujemy anteny kierunkowe.
Nie pomagam na PW!
maxwawa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-08-06, 07:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: maxwawa »

jackuss81 pisze:Zainstaluj program Topnetinfo i sprawdź jaką masz rzeczywistą siłę sygnału
Dziękujęjackuss81,
Topnetinfo pokazuję ten sam poziom sygnału co aplikacja cyfrowego Polsatu czyli pomiędzy -71 a -75 dBm po podłączeniu modemu do laptopa i wyjściu na balkon nawet - 59 dBm :) hmm .
Zauważyłem że podłączenie modemu na 2m przedłużaczu USB w celu zwiększenia zasięgu sygnału kończy się co chwila rozłączaniem modemu, przypuszczam że następuję tu spadek napięcia w tym przedłużaczu,
czy warto kupić antenę na razie taką małą na magnes -11dBm za 30 zł ? czy nic mi to nie da?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: wojteks »

maxwawa pisze: przypuszczam że następuję tu spadek napięcia w tym przedłużaczu,
Dobrze przypuszczasz.
maxwawa pisze:czy warto kupić antenę na razie taką małą na magnes
Jeżeli postawisz ją na blaszanym parapecie to może pomóc, masz mocny sygnał za oknem.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: matek451 »

Jak masz za dużo kasy to sobie kup.Będziesz miał drapak do pleców. Zacznijmy od tego czy masz i chcesz korzystać z zasięgu LTE w Play.. Jak daleko masz do BTS-aLTE1800 Play?Poziom sygnału na zewnątrz o ile jest to LTE wskazuje, że niedaleko. W twoim przypadku wystarczy zakup anteny DUAL LTE o mniejszym zysku. Proponuję http://www.cybertech.com.pl/p117,antena ... mf821.html Kabel max. 10m Konektory pasują do MF-821 i E-398.Antenę ustawiasz w stronę BTS-a, na modemie/routerze wymuszasz Tylko LTE. Wracając do drapaka, jego zysk 11dBi to lipa. Na 1800MHz to tłumik .
joker77
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2011-09-09, 08:08
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: joker77 »

Ja sugeruje kupić lepszy przedłużacz USB, lub HUB USB z zasilaczem, niż antenę dookólną która 11dBm ma na 900Mhz, a na 1800Mhz około 5-6, a przy 2100 około 2-3dBm. Zważywszy na jakość dołączonego kabla do niej, w niektórych przypadkach oferuje praktycznie zerowy zysk. Ale oczywiście wybór należy do ciebie.
Ja kupiłem różne anteny i jeśli nie przemieszczasz się to najlepiej wybrać antenę kierunkową, pamiętaj tylko aby nie przesadzić z wzmocnieniem sygnału.
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

Widzę zainteresowaniem moim tematem - dziękuję :)

Jednak nadal nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi co do mojego pierwszego posta - którą wybrać? 15dBi czy 17dBi?

Pozdrawiam :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: matek451 »

W Radomiu i okolicach możesz korzystać z LTE no-limit w Play.Posiadasz modem LTE?Jeśli tak i jesteś w zasięgu LTE to pora przesiąść się na tą technologię. Wtedy warto rozważyć zakup anteny DUAL LTE na 1800MHz.Jeśli chcesz korzystać z UMTS2100 w Play to jak daleko masz do BTS-a UMTS2100Play i jaki poziom sygnału na zewnątrz bez anteny?
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

matek451 pisze:W Radomiu i okolicach możesz korzystać z LTE no-limit w Play.
Jak to? Mając abonament obecnie na modemie HSPA nagle będę mógł odbierać LTE? Nie potrzeba żadnych zmian w umowie, by móc odbierać LTE? Pierwsze słyszę.. Jeżeli to prawda to faktycznie będę zmuszony przesiąść się na to, bo to będzie zdecydowania korzyść dla mnie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: wojteks »

Vertizor pisze:na modemie HSPA nagle będę mógł odbierać LTE?
Musisz modem na taki z LTE wymienić.
Nie pomagam na PW!
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

wojteks pisze:Musisz modem na taki z LTE wymienić.
Okej, tylko dylemat jest taki, że dzwoniłem z ciekawości do BOK Play'a i oni mi powiedzieli, że bez zmiany umowy coś takiego nie uda się - może ja czegoś nie zrozumiałem odnośnie waszych wypowiedzi? Może mi ktoś wyjaśnić jakby to wyglądało?

Bardzo dzięki za odpowiedzi, naprawdę to doceniam, bo sprawa jest dla mnie naprawdę ważna :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: matek451 »

Co ci konkretnie powiedzieli? Że nie możesz korzystać z LTE na swojej karcie SIM,a to czemu?Zapytaj mailowo.Podejrzewam, że nie zrozumiałeś o co chodzi. Na pewno nie skorzystasz z promocji 6 m-cy LTE bez limitu oraz z http://www.play.pl/uslugi/nielimitowany-internet-lte/
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

matek451 pisze:Co ci konkretnie powiedzieli?
Wytłumaczyłem, że obecnie posiadam umowę w Play Online na internet 3G - nie LTE. Spytałem czy mogę korzystać z internetu LTE na swojej obecnej karcie i obecnej umowie, jeżeli tylko zmienię sprzęt (czyli modem) na taki, który mi pociągnie LTE - Pan z obsługi ze zdziwieniem zapytał gdzie o czymś takim usłyszałem i poinformował mnie, że bez jakiejkolwiek zmiany umowy nie jestem w stanie czegoś takiego osiągnąć.

Możliwe, że źle mnie facet zrozumiał.

Czyli co powinienem teraz zrobić? Nie chcę kupić sprzętu na marne, by dowiedzieć się, że jednak to w moim przypadku nie ruszy (z powodów po stronie operatora - umowy itp), dlatego czekam na dalsze rady z Waszej strony - za każdą będę bardzo wdzięczny.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: matek451 »

Spytaj mailowo czy na swojej karcie SIM możesz korzystać z LTE w Play. Operatorzy Plus/CP , Orange umożliwili korzystanie z LTE ich dotychczasowym użytkownikom, posiadających kartę USIM i aktywację usługi LTE.Jedynie w T-mobile dla starszych kart SIM,potrzebna jest odpłatna wymiana na nową i aktywacja LTE. Konsultanci opowiadają bzdury .Poczytaj http://www.telepolis.pl/wiadomosci/nowa ... 29330.html i zdanie "Klienci dotychczasowi ofert Play Online także mogą korzystać z sieci LTE, choć nie obowiązuje ich promocja z nielimitowanym transferem. "
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

Dobra, dziś po wizycie w Play - potwierdziło się, faktycznie mogę odbierać LTE. Teraz staję przed wyborem modemu i anteny pod LTE - jesteście mi w stanie coś polecić? Antenę raczej z cybertecha, bo jestem pewny co do tej firmy, a modem to najlepiej jakiś Huawei.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: wojteks »

Vertizor pisze: a modem to najlepiej jakiś Huawei.
Modem USB, router przenośny czy router stacjonarny?
Nie pomagam na PW!
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

wojteks pisze:Modem USB, router przenośny czy router stacjonarny?
Modem USB + Router TP-Link. Ewentualnie jeśli jest jakieś lepsze i rozsądniejsze rozwiązanie sytuacji to z chęcią pójdę za propozycjami. Byle by to miało sens :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: wojteks »

Vertizor pisze:jeśli jest jakieś lepsze i rozsądniejsze rozwiązanie sytuacji
Huawei B593s-22 lub D-Link DWR921 to obecnie najlepsze rozwiązanie do stacjonarnego LTE.

Za modem z LTE dasz koło 200zł, Tp-Link około 100 a B593 kupisz za 300-350zł
Nie pomagam na PW!
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

wojteks pisze:Za modem z LTE dasz koło 200zł
A jakiś konkretny model? Szukam i ceny wahają się do 300-350zł. Jeśli modem by kosztował w granicach 200 - może nieco wyżej to zdecydowałbym się jednak na modem + TP-Link - wyjdzie mnie trochę taniej, zwłaszcza, że jeszcze muszę jakąś antenę dobrać.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: matek451 »

Modem 150-200, do tego MR-3420v2 za 120 zł,aktywny HUB kolejne 50 zł.Razem 320-370 zł,gdzie tu taniej.Na dodatek problematyczne działanie na OFW z modemami LTE i mizerne gniazda anten zew. Niestety ale do modemów LTE trzeba kupić coś droższego np. Dovado a to już inna pólka cenowa.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: wojteks »

Vertizor pisze:Szukam i ceny wahają się do 300-350zł
Słabo szukasz, powiedzmy e3276 nawet za 160 idzie kupić ale może byż problematyczny we współpracy z Tp-Linkiem.
Nie pomagam na PW!
Bari
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2014-01-08, 21:48
Lokalizacja: Brzeg

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Bari »

wojteks pisze:Słabo szukasz, powiedzmy e3276 nawet za 160 idzie kupić ale może byż problematyczny we współpracy z Tp-Linkiem.
Ja za E3276 z Cyfrowego Polsatu dałem 180 zł, prawie nówka. Na allegro wszystkie były po 210 - 240 zł, ale na olx były też i niższe ceny.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2014-08-13, 18:17 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2014-08-13, 17:17 przez Bari, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Norfnet
Stały użytkownik forum
Posty: 138
Rejestracja: 2010-06-23, 14:27
Lokalizacja: Kielce

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Norfnet »

No to jeśli masz korzystać z LTE to Huawei e3276 będzie bardzo dobrym wyborem a co do anteny to zastanów się nad http://sorensen.ugu.pl/sr-14-1800.html tym bardziej że na Allegro kupisz za połowę ceny.
Profesor Doktor Wiktor Wektor
Vertizor
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2010-04-21, 20:01
Lokalizacja: Radom

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: Vertizor »

Norfnet pisze:No to jeśli masz korzystać z LTE to Huawei e3276 będzie bardzo dobrym wyborem a co do anteny to zastanów się nad http://sorensen.ugu.pl/sr-14-1800.html tym bardziej że na Allegro kupisz za połowę ceny.
http://allegro.pl/antena-sorensen-dual- ... 03960.html

Zainteresowała mnie ta antena - czy da ona lepsze efekty niż antena z cybertech?
wojteks pisze:powiedzmy e3276 nawet za 160 idzie kupić ale może byż problematyczny we współpracy z Tp-Linkiem.
Co masz dokładnie na myśli? Dobrze by było wiedzieć, by móc uniknąć tych komplikacji. Jeżeli nie ma sensu dawać tutaj TP-Linka (bo akurat on jest tańszy niż reszta) to dam sobie spokój - byle bym wiedział i był pewien, że lepiej zachować kasę, niż wydawać na marne.

Mimo wszystko dziękuję bardzo za sugestie modemów. Potrzebuję jeszcze rady co do anteny (ważne, aby działało pod internet w PLAY! Bo co do tego również mam wątpliwości - w opisie aukcji w/w jest wspomniane tylko i wyłącznie o LTE Cyfrowego oraz Plusa) do modemu i myślę, że będę mógł działać :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do internetu PLAY?

Post autor: matek451 »

Anteny Cybertech i Sorensen porównywalne jakościowo i cenowo. Antena działa niezależnie od operatora. DUAL LTE na 1800MHz obsługują LTE wszystkich polskich operatorów. MR-3420v2 ma problemy przy współpracy z E-3276 gdy łączysz się z nim po WiFi. Po prostu przy większym obciążeniu zrywa połączenie z siecią LTE. Nie pomaga aktywny HUB.TP-Link wie o tym problemie i pracuje nad nowym FW likwidującym ten problem.
ODPOWIEDZ