HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: sherif »

Witam !

Mam od ok miesiąca modem HUAWEI B593-22 z Cyfrowego Polsatu. Nadajnik mam w linii prostej 1km (pozostałem dwa w ok 2km), brak wysokich budynków, trochę drzew po drodze.
Modem stoi na poddaszu, przy PC od strony owego BTS. Pierwsze 2 tyg nie było problem działał idealnie pokazujać 1-2 kreski zasięgu i osiągając download 10-30Mbps. Problem powstał od 1.01, kiedy to poraz pierwszy zapaliła się czerwona kontrolka, od tej pory raz ma raz nie ma zasięgu. Czasem wystarczy go obrócić, zresetować i się połączy, wyświetlając 2 kreski. Poziom sygnału zazwyczaj ejst w ok 90-98dBm
Gdy w modemie wywala czerwoną diodę pokazuje różne kody błedu - czy jest to spowodowane brakiem zasięgu ?
Czy może się tak dziać, mimo, że bts jest 1km ode mnie ?

Wymieniłem sim ale nie wiele to pomogło.
Czy pozostaje tylko antena zewn ? Czy może da się jakąś podpiąć antenę wew ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: wojteks »

sherif pisze:Czy może się tak dziać, mimo, że bts jest 1km ode mnie ?
Jesteś pewien że działa?
Nie pomagam na PW!
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: sherif »

wojteks pisze:Jesteś pewien że działa?
Nie jestem, mój modem nie podaje id BTSu. Wiem, że jest najbliżej i najlepszy zasięg mam od jego strony. Na infolinii potwierdzono mi, że jest on najbliżej i nie widzą zgłoszonych problemów.
Jest jakaś możliwość sprawdzić site id ?
Ostatnio zmieniony 2015-01-24, 10:17 przez sherif, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
elcidx
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 274
Rejestracja: 2014-08-26, 17:08
Lokalizacja: Polska

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: elcidx »

Podjechać pod BTS i sprawdzić jakie daje parametry.
Tu jest podpis.
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: sherif »

Niestety nie mam ups ani telefonu lte.
Baldwin
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2014-03-06, 20:35
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: Baldwin »

Biorąc pod uwagę odległość od BTS i brak przeszkód to masz fatalne parametry połączenia. BTS z którego korzystam jest także 1 km od domu. B-593 stoi na parterze bez widoczności BTS ale od jego strony. Między mną a BTS są domy sąsiadów. Na fabrycznych antenkach mam RSSI -65. Na antenach wewnętrznych -70. Gdy wystawię modem za okno -61. Prawie cały czas widzę 4 kreski. W tym momencie szybkość taka....

Obrazek


Jeśli masz samochód to modem możesz podłączyć do gniazda zapalniczki. Dla bezpieczeństwa sprzętu wyłącz silnik. Możesz zresetować modem do ustawień fabrycznych. Problemem może być oczywiście to, że to Warszawa. Nie sądzę jednak że Warszawa może mieć tak fatalny wpływ na parametry łącza. Na szybkość to i owszem. Antena u ciebie może być pomocna tylko wtedy gdy parametry koło BTS-a skocza na maxa. Coś mi się nie wydaje by tak się stało..
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: sherif »

Baldwin, dzięki za info, rzeczywiście modem działa na 12V, spr dopasować końcowkę i podłączyć w samochodzie.

Odnośnie parametrów to mam takie:
Status funkcji bezprzewodowej
1 PLMN: 26001
2 Stan usługi: Prawidłowa usługa
3 RSSI: -87
4 RSRP (dBm): -119
5 RSRQ (dB): -11
6 Roaming: Nie

1 kreska zasięgu.
Do BTSa mam podobnie jak u Ciebie trochę drzewek i domy. To Warszawa, ale praktycznie przedmieścia, wiec nie jest tu gęsta zabudowa, po drodze jest też jeden blok kilku piętrowy.
Dziwne jest też to, że przez dwa tyg działał dzień w dzień bardzo stabilnie trzymając zasięg a teraz przez pół dnia nie może się połączyć, pokazując błędy.
CP oczywiście twierdzi, ze z BTS wszytsko ok.
Nie wiem, czy nie próbować wymieniać modemu, czy kombinować z anteną wew, czy od razu iść w zewn ?

Do modemu dokupiłem antenę zewn za 30zł w CP, ale jej podpięcie w środku nic nie zmienia.
Baldwin
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2014-03-06, 20:35
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: Baldwin »

Gdybym u siebie dołożył antenę panelową to na 100 % przesteruję sygnał i zamiast coś polepszyć to wszystko pogorszę. Bez sprawdzenia parametrów w okolicach BTS możemy dużo gdybać.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: matek451 »

Po co takie zakupy jak antena z CP? Na dodatek jeszcze się nie wyleczyłeś i dalej kombinujesz. Taki poziom sygnału to nie z 1 km tylko dużo dalej. W Warszawie i innych dużych miastach te BTS-y LTE1800Mobylandu w połowie to tylko pozwolenia i nie wiadomo czy kiedykolwiek zostaną uruchomione. W większości nigdy. Związałeś się z najgorszym operatorem internetu mobilnego więc nie oczekuj cudów. SmartDom działa i ludzie idą w to jak much do lepu a potem płacz. Plus od roku nie rozbudowuje sieci i to nie tylko na LTE1800. Tu nie ma co dyskutować tylko trzeba kupić porządną antenę Dual LTE na 1800MHz, może pomoże. Ale na 150Mb/s :) nie licz. W dużych miastach a na przedmieściach szczególnie LTE1800Mobylandu ledwo zipie a i FUP czuwa i tnie heavy userów po 40-50GB aż miło :dobani: .
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: sherif »

matek451 pisze:Po co takie zakupy jak antena z CP? Na dodatek jeszcze się nie wyleczyłeś i dalej kombinujesz. Taki poziom sygnału to nie z 1 km tylko dużo dalej. W Warszawie i innych dużych miastach te BTS-y LTE1800Mobylandu w połowie to tylko pozwolenia i nie wiadomo czy kiedykolwiek zostaną uruchomione. W większości nigdy. Związałeś się z najgorszym operatorem internetu mobilnego więc nie oczekuj cudów. SmartDom działa i ludzie idą w to jak much do lepu a potem płacz. Plus od roku nie rozbudowuje sieci i to nie tylko na LTE1800. Tu nie ma co dyskutować tylko trzeba kupić porządną antenę Dual LTE na 1800MHz, może pomoże. Ale na 150Mb/s :) nie licz. W dużych miastach a na przedmieściach szczególnie LTE1800Mobylandu ledwo zipie a i FUP czuwa i tnie heavy userów po 40-50GB aż miło :dobani: .
CP twierdzi, że działa i nie ma zgłoszonych problemów.
Wybrałem co wybrałem, bo była to jedyna sensowana opcja w stosunku do teoretycznego zasięgu. Jak będzie to działać jak działało z 20Mbps będzie to dla mnie wystarczające łącze.
W moim regionie i tak nie widzę zmian czy rozbudowy u innych.
Docelowo w perspektywie kilka miesięcy ma to być łacze backupowe, ale mimo musi to jakoś działać i w sumie działało przez 2 tyg.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: matek451 »

Ale co to za wybór jak nie działa a poziom sygnału wyraźnie świadczy, że masz daleko do BTS-a LTE1800Mobylandu. Ale dla ciebie ten fakt nie ma znaczenia. Wolisz zapewnienia konsultantów CP, którym przeczą prawa fizyki. Podobnie pewnie to konsultanci CP "przekonali' cię , że tylko LTE od nich u ciebie działa i nie ma szans u innych operatorów. Oni powiedzą wszystko aby sprzedać Power LTE. To wierutne kłamstwo jeśli mieszkasz w Warszawie nawet na przedmieściach. Wydajesz sądy w temacie zasięgu LTE w swojej lokalizacji nie mając wiedzy na temat innych operatorów. To reklamy LTE Plusa/CP i SmartDom decydują o tym, że ludzie to biorą. Nikt nie da ci gwarancji, że będziesz miał to 20Mb/s nawet w pakiecie podstawowym. Bo po nim to możesz mieć i 0,5Mb/s lub 32kb/s jak CP uzna , że "nadużywasz" internetu. Jeśli zdajesz się na opinie konsultantów CP to proponuję udać się do ich salonu i zakupić kolejny bacik za 30 zł. Wszak LTE działa w dwóch polaryzacjach i MIMO. A tak na serio to zakup anteny kierunkowej za 200 zł Dual LTE 1800MHz powinien rozwiązać problemy z zasięgiem. Przy takich parametrach sygnału jakie masz nie masz co liczyć na niezawodne działanie LTE.
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: sherif »

Nie zrozumiałeś, nie sugerowałem się tym co mówią konsultanci tylko mapą, bo w końcu czymś musiałem. Miałem wybór Networks (Orange /TM) lub CP, te sieci mają nabliżej BTSy.
Net jak działa to jak pisałem jest min 10Mbps, co też jest ok. Problem to jedynie zrywanie połączenia. Kilak dni potrafi być dobrze, ale potem kilak godz nie działa i wywala błedy przy łączeniu, stąd moje pytanie tutaj czy to może być kwestia modemu czy właśnie słabego zasięgu.

Czy jest jakaś metoda zaczytania id BTSu ? Może jakiś inny soft do modemu ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: matek451 »

. Mapa BTSearch jesli chodzi o Networks i BTS-y LTE ma charakter poglądowy. Większość niezweryfikowana. CP nie posiada własnej sieci, korzysta z Plusa, Aero2 i Mobylandu. W doborze internetu pominąłeś najlepszego operatora i ofertę czyli Play a wybrałeś najgorszego jeśli chodzi o zasięg i działanie na twoim terenie. Zresztą sam doświadczasz jego działanie. A BTS-y Mobylandu w pobliżu na bank nie działają stąd taki poziom sygnału i zrywanie połączenia.
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: sherif »

matek451 pisze:. Mapa BTSearch jesli chodzi o Networks i BTS-y LTE ma charakter poglądowy. Większość niezweryfikowana. CP nie posiada własnej sieci, korzysta z Plusa, Aero2 i Mobylandu. W doborze internetu pominąłeś najlepszego operatora i ofertę czyli Play a wybrałeś najgorszego jeśli chodzi o zasięg i działanie na twoim terenie. Zresztą sam doświadczasz jego działanie. A BTS-y Mobylandu w pobliżu na bank nie działają stąd taki poziom sygnału i zrywanie połączenia.
Żona ma telefon w Play i są ciagłe problem z zasięgiem, nie mówiąć a data (najbliższy nadajnik LTE 4km), także z tym operatorem nie chce mieć nic wspólnego.
W doborze interentu uwzględniłem najlepszego dostawcę (dla mnie), bo lokalnego operatora, świadczącego dostęp wyłącznie w FTTH, ale na to muszę jeszcze kilka miesięcy poczekać :roll: .
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: matek451 »

Najpierw to niech żona włączy roaming krajowy to nie będzie miała problemu z zasięgiem. Starasz się zaimponować wiedzą na temat internetu mobilnego a przy wyborze operatora wybrałeś operatora, którego internet działa jak telefon żony w Play( tylko tu nie ma roamingu). Wymieniasz SIM, zmieniasz położenie routera ale czary nie pomagają. Po poziomie sygnału widać, że do BTS-a LTE1800Mobylandu kilka km. I do tego operatora nie masz pretensji jak do Play? Dziwne. Testy pokazały jak wygląda internet od najlepszego dla ciebie dostawcy. Skąd ta wiedza o internecie Play i braku jego zasięgu czy BTS-ie, co z Orange czy T-mobile? wszak w Warszawie i okolicy wszędzie działa LTE. Robiłeś testy? Jak masz za kilka m-cy kabel to po co umowa, w Play internet bez limitu jest na 3G i LTE i to na kartę. A działa teraz tak http://www.speedtest.net/my-result/4084024352 Powtórzę jeszcze raz. Mimo twoich zabiegów z routerem na strychu itp, itd masz niewystarczający poziom sygnału do bezproblemowego korzystania z LTE w CP. Nie obejdzie się bez dobrej anteny Dual LTE na 1800MHz. A jaka jest prawda o internecie z CP/ Plusa poczytasz na http://plusforum.pl/viewtopic.php?f=100 ... 9f8aaf8d19 ponad 500 stron pouczającej lektury i tego co cię czeka w przyszłości. Klienci innych operatorów nie mają zapewnionej takiej "rozrywki" :)
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: sherif »

Roaming był włączany ale nie pomagało to, mimo wszytsko były i są duze problemy. niczym staram się nie imponować, poprostu zrobiłem rozeznanie i wiem co jest dostępne w okolicy. Od biedy też działa TM, bo mam też ich kartę z routerem, ale nie LTE. O playu wiem, też od sąsiadów że można zapomnieć. Z oferty na kartę z LTE bez limitów Play ostatnio zrezygnował.

Może być też tak, że jednak wysypał im się BTS najbliżej mnei muszę to zweryfikować.
Każdy operator zapewnia na swój sposób rozrywkę :) CP nie bronię, ale jak napisałem był jedną z trzech sieci dostępnych w okolicy za stawkę o połowę niższą.

Zapytam po raz kolejny czy jest sposób na sprawdzenie w tytułowym modemie id BTSu z którym jest połączony?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: wojteks »

sherif pisze:Roaming był włączany ale nie pomagało to, mimo wszytsko były i są duze problemy
To przełącz telefon na stałe do T-Mobile (ręczny wybór sieci) i wtedy sprawdź jak działa.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: matek451 »

Play wcale nie zrezygnował z oferty bez limitu na kartę. Obecna oferta bez limitu działa na 3G i LTE i kosztuje 45 zł/m-c, na dodatek jest bardzo elastyczna. Pozostała oferta darmowego internetu bez limitu na LTE w RBM II z kartą za 9 zł. A jak wiadomo RBM to Play. Na dodatek w taryfie głosowej można mieć w ofercie dla firm internet LTE bez limitu w umowie na 6 m-cy za 12,30 zł/m-c. To są oferty idealne dla klienta, który potrzebuje internet na kilka m-cy. Ty uparcie twierdzisz , że masz zasięg 3 operatorów pomijając Play. Twoja sprawa. Nie słuchasz rad a kolejne telefony do CP to strata czasu. Oni nawet nie maja pojęcia o tym z jakiej sieci korzystają a ty chcesz ich pytać o konkretne BTS-y LTE1800 Mobylandu i czy pracują. A nic ci się nie wysypało w pobliżu. Poziom sygnału LTE wyraźnie wskazuje że brak BTS-a LTE1800 Mobylandu w pobliżu. Zakup anteny to konieczność. Rady pseudofachowców z CP zasięgu ci nie poprawią.
varico
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 403
Rejestracja: 2014-08-02, 10:17
Lokalizacja: Polska

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: varico »

matek451 pisze:Na dodatek w taryfie głosowej można mieć w ofercie dla firm internet LTE bez limitu w umowie na 6 m-cy za 12,30 zł/m-c.
Czy w ramach tego internetu dostaje sie druga karte sim?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: ja.michal »

sherif, może być problem z kartą SIM dlatego są problemy z zasięgiem. Wymień kartę SIM w Play na nową, wymiana jest bezpłatna. Swego czasu również miałem problemy z zasięgiem w Play i problemem częściowo była wlaśnie karta SIM.
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: sherif »

ja.michal pisze:sherif, może być problem z kartą SIM dlatego są problemy z zasięgiem. Wymień kartę SIM w Play na nową, wymiana jest bezpłatna. Swego czasu również miałem problemy z zasięgiem w Play i problemem częściowo była wlaśnie karta SIM.
Mówisz, że w Play bezpłatnie wymienią mi kartę CP na Play ???
:D

Dziękuje ale nie chce, pomęcze się ejszcze trochę z CP, bo chcę wyjaśnić sprawę.

[ Dodano: 2015-01-24, 15:03 ]
wojteks pisze:To przełącz telefon na stałe do T-Mobile (ręczny wybór sieci) i wtedy sprawdź jak działa.
Był cały czas swego czasu na roamingu, nie wiele to zmieniło. :(

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2015-01-30, 22:46 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2015-01-30, 22:45 przez sherif, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: ja.michal »

sherif pisze: Mówisz, że w Play bezpłatnie wymienią mi kartę CP na Play ???
Jaki CP skoro napisałeś, że:
sherif pisze:Żona ma telefon w Play i są ciagłe problem z zasięgiem
I do tego się właśnie odnosiłem.
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: sherif »

ja.michal pisze:Jaki CP skoro napisałeś, że:
a sorry nie załapałem. Karta była wymieniana, jaies pół roku temu. Generalnie przeprowadzaliśmy się w ostatnim roku 3 razy i nawet w centrum Wawy był kłopot z zasięgiem. Nie pomagała zmiana tel ani wymuszanie roamingu. Teraz na dniach zostanie zmieniony operator, mam nadzieję że w końcu pomoże :) , bo juz sam miałem dośc głuchych tel.

Przed chwilą po przerobieniu ładowarki 12v porobiłem testy zasięgu okolicy i w sumie sam nie wiem co o tym myśleć :roll: w promieniu 4km mam kilka nadajników Sferii LTE800 i Mobiland LTE1800. Prawie wszędzie miałem min zasięg 3kresek, nawet w lesie było 4.
Obecnie w domu mam:

RSSI: -83
RSRP (dBm): -116
RSRQ (dB): -14
zasięg 1kreska

pod domem miałem:
RSSI: -81
RSRP (dBm): -113
RSRQ (dB): -11
zasięg 2kr

Do najbliższej stacji Sferia800 i Mobiland1800 (ten sam adres) mam w linii prostej 890m, po drodze jeden blok 3p, kilka domów i trochę drzewek.

W ok połowie drogi, tj jakieś 450m od BTS, sygnał skoczył do:
RSSI: -51
RSRP (dBm): -80
RSRQ (dB): -9
zasięg 5kr !!

Pod masztem a właściwie kominem było tak:
RSSI: -51
RSRP (dBm): -74
RSRQ (dB): -12
zasięg 5kr

Kolejna Sferia / Mobyland 1400m ode mnie (za lasem):
RSSI: -59
RSRP (dBm): -81
RSRQ (dB): -6
zasięg 5kr

Następna Mobyland na wysokim kominie 1600m ode mnie:
RSSI: -69
RSRP (dBm): -101
RSRQ (dB): -14
zasięg 3kr

Kolejna Sferia/mobyland jest w odległości 1650m ode mnie, zasięg w ok 200m od BTS:
RSSI: -71
RSRP (dBm): -109
RSRQ (dB): -13
zasięg 3kr

Kolejny Mobyland 4km:
RSSI: -51
RSRP (dBm): -75
RSRQ (dB): -6
zasięg 5kr

Po drodze mijałem jeszcze 3 stacje zasięg w samochodzie 4-5kr.

Wniosek taki, że stacji w koło jest dużo, początkowo myslałem, że to same Sferie, ale na mapie miałem zaznaczoną opcje pokazywania najnowszych BTS, po jej wyłączeniu okazało się, że większość to Sferia / Mobyland.


Dziwi mnie to,że ja w odległości 900m mam 1-2kr, dom dalej jest podobnie, ale już 400m dalej (tylko domy jednorodzinne) skacze już do 5 kresek.

Nadal nie mam 100%pewności czy jestem podłączony z najbliższym BTS, ale i tak w promieniu 2km jest ich kilka. W przypadku tego najbliższego wyraźnie rósł sygnał zbliżając się do niego, więc jestem nie mal pewny że jestem z nim połączony. Tym bardziej, że stoi na terenie dużego szpitala i myśle, że nie jest to pusta licencja.

Pytanie co robić, próbować wymieniać modem ? Jeżeli antena to jaka, czy ta o zysku 15dBi nie będzie zbyt mocna przy odległości 900m ?
Może ktoś miał podobne problemy przy takim zasięgu ?

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2015-01-30, 22:46 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2015-01-30, 22:46 przez sherif, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: wojteks »

sherif pisze:Dziwi mnie to,że ja w odległości 900m mam 1-2kr, dom dalej jest podobnie,
Te stacje prawdopodobnie nie działają, to mogą być tylko zezwolenia, szczególnie na LTE800.
sherif pisze:ale na mapie miałem zaznaczoną opcje pokazywania
Jakiej mapie?
Nie pomagam na PW!
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: sherif »

wojteks pisze:Jakiej mapie?
btsearch.pl, jest taka opcja pokaż najnowsze, myślałem że z nią pokazuje najnowsze a ona oznacza, że tylko najnowsze. Po jej wyłączeniu pokazało się dużo więcej BTSów w okolicy :roll: .
O te 800Mhz nie spieram się, być może to puste licencje a ja tylko z tym routerm nie ejstem w stanie tego sprawdzić, ważne że coś tam działa z tego nadajnika.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2015-01-30, 22:46 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2015-01-30, 22:46 przez sherif, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: ja.michal »

Sferia nie może jeszcze oficjalnie działać na 800 MHz. Najwcześniej może to nastąpić w marcu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: matek451 »

A skąd wiesz czy nie łączyłeś się z jednym i tym samym BTS-em zmieniając położenie? Działają tylko dwa BTS-y. Świadczą o tym wskazania sygnału. Prawdopodobnie ten najbliższy i najdalszy- 4 km od ciebie. Poziom sygnału pod domem i wewnątrz na tyle słaby że zakup anteny 15dBi( faktyczny zysk z kablem H-155 długości 10m to 10-11dBi) jak najbardziej wskazany. A swoją drogą ten najlepszy operator a tyle zabiegów aby uzyskać zasięg LTE. Tu się nic nie wymyśli, antena pozwoli wybrać BTS o najlepszych parametrach internetu o ile są na różnych kierunkach. Czasami na dalszym uzyskuje się lepsze wyniki. LTE800 Sferii oczywiście nie działa.
Baldwin
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2014-03-06, 20:35
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: Baldwin »

Teraz przynajmniej wiadomo że modem jest ok. Następna dobra wiadomość że są w okolicy miejsca z bardzo dobrymi parametrami. Zdecydowanie najlepiej wygląda ten pomiar koło BTS 4 km od ciebie. Bardzo dobry jest także ten 1400 m od ciebie. Większość pomiarów pokazuje duże obciążenie sieci ale nie wiadomo które z BTS rzeczywiście działają. Tak jak Matek napisał, dopiero antena da odpowiedź na to pytanie. Bo że da to raczej pewne.
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: sherif »

Baldwin pisze:Teraz przynajmniej wiadomo że modem jest ok. Następna dobra wiadomość że są w okolicy miejsca z bardzo dobrymi parametrami. Zdecydowanie najlepiej wygląda ten pomiar koło BTS 4 km od ciebie. Bardzo dobry jest także ten 1400 m od ciebie. Większość pomiarów pokazuje duże obciążenie sieci ale nie wiadomo które z BTS rzeczywiście działają. Tak jak Matek napisał, dopiero antena da odpowiedź na to pytanie. Bo że da to raczej pewne.
Tak na prawdę jak jechałem to często modem skakał z 3kresek na 5, czyli przełączał się pomiędzy BTSami. Tak jak napisałem mijałem (bez pomiaru) 3szt w odl ok 200-300m a jechałem bardzo wolno :).
Zastanawia mnie jedynie spadek tego sygnału, tak jak by go coś zakłócało.
Antena zamówiona, więc zrobie próby z anteną, najpierw na krótko podłączona a potem za jakiś czas w docelowym miejscu.
Niestety ta Polsatowa za 3 dychy do śmietnika się nadaje, nie daje zupełnie nic.
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUAWEI B593 i zrywanie połaczenia ?

Post autor: sherif »

Antena zamontowana (15dBm, 10m kabla).
Było:
RSSI: -83
RSRP (dBm): -116
RSRQ (dB): -14
zasięg 1-2 kreski

Jest:
RSSI: -63
RSRP (dBm): -96
RSRQ (dB): -9
zasięg 3-4 kreski

BTS wybrałem najbliższy 890m, na dalszym (1400m) były gorsze rezultaty. Choć trochę dziwny kąt miała antena, ok 10st na lewo niż nadajnik w linii prostej, zresztą widoczny z dachu. Potiwerdzałem na infolinii na którym BTS jest zalogowany modem (chyba, że oszukują :) )

Max nie jest ale chyba nie jest źle, zresztą od jakiegoś tygodnia przestał mi zrywać połączenie.

Pytanie jak prawidłowo podłączyć antenę Cybertecha ?
Jedną ustawiłem z polaryzacją poziomą, drugą w pionie - czy tak ?
Który port w modemie powinien mieć jaką polaryzację ?

Sprawdzałem dwie możliwości i poziom sygnału był taki sam.
ODPOWIEDZ