Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Witam serdecznie,

na początku zaznaczam, że w kwestii wszelakich anten itp. jestem laikiem, dlatego proszę o w miarę możliwości "łopatologiczne" tłumaczenie czegoś bardziej skomplikowanego ;)
Od wielu lat mam dom we wsi Ponikła (woj. łódzkie, gmina Poświętne, wg BTSearch lokalizacja 51.556369 20.312176 - 51 33'22.93E N 20 18'43.83"E) - jest w środku lasu. Niosę się z zamiarem przeprowadzenia się tamże na stałe, ale jako, że pracuję przy pomocy Internetu, zrobiłem mały research, z którego wyszła mi gigantyczna klapa. Chciałem założyć tam Internet kablowy z Orange, ale monter poinformował mnie, że najbliższa skrzynka jest 700 metrów ode mnie, więc muszę czekać na odpowiedź czy zrobią mi takową. Nie orientuję się jakie są szanse, aby takie coś mi zbudowali (jestem nawet skłonny im dopłacić za to, albo sfinansować całość, ale nikt nie jest władny udzielić mi informacji jakie kroki mam ku temu podjąć), dlatego spróbowałem z łączem mobilnym.

Tutaj zaczęły się schody, bo z doświadczenia wiem, że zasięg w tym miejscu nie jest zbyt kolorowy nawet w przypadku telefonu. Pożyczyłem modem Playowy (jakiś Huawei, chyba E3131), wziąłem startery Play, Orange i T-mobile i zacząłem próbować. Niestety uzyskałem net o jakości EDGE i to z max dwiema kreskami zasięgu. Takie coś absolutnie mi nie wystarcza do pracy. Byłoby dobrze, żebym miał stabilne łącze chociaż 4/1. Czy ktoś jest w stanie cokolwiek mi doradzić w tej kwestii? Nie wiem jak odczytać informację z BTSearch, bo teoretycznie na maszcie w miejscowości Studzianna, który jest ok. 4 km w linii prostej od mojego domu jest pozwolenie na LTE z Orange, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: wojteks »

Akwinata pisze:jakiś Huawei, chyba E3131
Musisz sprawdzić modemem z LTE800/1800 oraz UMTS900/2100, najlepiej gdzieś na dach/komin wyjść i wtedy sprawdzać.
Nie pomagam na PW!
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

wojteks pisze:Musisz sprawdzić modemem z LTE800/1800 oraz UMTS900/2100, najlepiej gdzieś na dach/komin wyjść i wtedy sprawdzać.
Mam przez to rozumieć, że ten modem nie obsługuje ani LTE ani UMTS? Nadmieniam, że to był modem z logo Play (chyba na kartę).

Proszę o polecenie jakiegoś modemu.

Może zamiast udawać Spidermana to podjadę blisko masztu i zobaczę czy jest zasięg?

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2015-05-15, 18:13 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2015-05-15, 17:13 przez Akwinata, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: wojteks »

Akwinata pisze:że ten modem nie obsługuje ani LTE ani UMTS?
Powinien obsługiwać UMTS900/2100.
Akwinata pisze: zamiast udawać Spidermana to podjadę blisko masztu i zobaczę czy jest zasięg?
Zasięg przy maszcie warto sprawdzić ale celem jest przynajmniej słaby zasięg na dachu/kominie.
Akwinata pisze:polecenie jakiegoś modemu.
Polecam router do tego zastosowania które planujesz ale to na same testy za droga inwestycja, weź na próbę od któregoś z operatorów lub pożycz od kolegi modem albo telefon z LTE.
Nie pomagam na PW!
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Czyli jeśli na maszcie nadają LTE (jest w ogóle taka możliwość w tak małej miejscowości?), to ten modem, który próbowałem, nie da rady go "złapać"?

Na wszelki wypadek sprawdzę zasięg przy maszcie, bo to też da mi jakąś informację dotyczącą sygnału przy idealnych warunkach. Zapomniałem dodać, a to może być istotne, że do tego modemu podłączyłem zwykła antenę do modemu z allegro (kabel chyba 10 metrów) i wystawiłem na dach (niestety nie na komin - nie miałem drabiny) i zasięg edge skoczył mi do 4 kresek, ale nadal był to tylko edge :/

Rozumiem, że router poprawia zasięg? Jestem w stanie przeboleć inwestycję, jeśli jest szansa, że złapię tam coś stabilnego z w miarę normalną prędkością.


Czy zadzwonienie do np. Orange z zapytaniem o zasięg, technologię i częstotliwość na najbliższym maszcie ma sens? Chodzi mi o to, czy w ogóle dysponują rzetelnymi informacjami.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2015-05-15, 18:13 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2015-05-15, 17:13 przez Akwinata, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: wojteks »

Akwinata pisze: to ten modem, który próbowałem, nie da rady go "złapać"?
E3131 nie ma LTE więc niby jak ma go "złapać".
Akwinata pisze:zwykła antenę do modemu z allegro
Jaką, nie wiem co to "zwykła" antena. Domniemywam że to tłumik sygnału, taki drapak do pleców, w Twojej lokalizacji się nie sprawdzi.
Akwinata pisze:że router poprawia zasięg?
Nie, router pozwala w łatwy sposób rozdzielić łącze na komputery, smartfony, tablety, dekodery TV czy odbiorniki TV po kablu i WiFi, zwykle ma też dobre złącza antenowe i można go umieścić blisko anteny.
Akwinata pisze:Czy zadzwonienie
Szkoda czasu.
Nie pomagam na PW!
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Myślałem, że skoro to jest w miarę nowy modem (ma z półtora roku), to ma takie "cuda" jak LTE. Mea culpa.

Zwykła antena, czyli np. coś takiego: http://allegro.pl/antena-huawei-modem-1 ... 54333.html
Mówisz, że przyda się do drapania pleców? Zapamiętam :D

Do czego ogólnie służy router to wiem, ale myślałem, że może przekazuje większą moc na antenę, dzięki czemu ma lepszy zasięg.

Zanim uzyskałem odpowiedź, zadzwoniłem do orange i zostałem wręcz powalony. Facet na infolinii poinformował mnie, że maszt, który wyświetla się na stronie BTSearch być może istnieje (istnieje na pewno bo widziałem na własne oczy), ale nie jest ich. Wedle jego informacji z systemu jest jakiś maszt w miejscowości Anielin (nie ma go na mapie BTSearch i w życiu go nie widziałem) i mogę czerpać net UMTS. O żadnym LTE z Orange nie ma mowy. Do tego namawiał mnie na radiówkę z miejscowości Fryszerka, ale to odpada, bo upload będzie tragiczny.

Jest jakiś miernik sygnału, czy coś takiego, co zidentyfikuje mi jaki najlepszy zasięg i z jakiego kierunku mogę czerpać? Póki co czuję się jakbym poruszał się po bardzo ciemnej jaskinii i trochę się gubię w tym wszystkim :S

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2015-05-15, 18:13 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2015-05-15, 17:13 przez Akwinata, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: matek451 »

W swojej lokalizacji masz zasięg 3G w T-Mobile , Orange oraz Plusa/CP. Lokalizacja trudna, największe szanse na UMTS900. Najblizszy BTS NetWorks, z którego korzysta Orange i T-Mobile to Studzianna, działa na UMTS2100 i UMTS900. Odległość około 4km, trochę lasu. Inny działający na UMTS900 to Rzeczyca. E3131 z Play, który masz obsługuje UMTS900. Wymuś na modemie połączenie tylko 3G ( aby nie łączył się w EDGE) i spróbuj na tym patyku. Może połaczysz się w HSPA+ na UMTS900. Potrzebujesz skutecznej anteny na 900MHz. Polecane ATK-0/850-960 lub ATK-20. Do tego konektor do E3131. Można tez próbować z UMTS2100 Studzianna i HSPA+DC. Wtedy potrzebna antena na 2100MHz i modem/router obsługujący HSPA+DC( na DC prędkości są większe). Gwarancji jednak nie ma, las po drodze, wg. mapy zasięgu DC kończy się w okolicy Ponikła. Warto zrobić testy na E3131 w pobliżu BTS-a Studzianna. Na E3113 za pomocą programu TopNetInfo można wymusić połączenie w UMTS900 lub UMTS2100. Poziom sygnału zmierzysz w tym programie lub w zakładce Diagnostyka , managera połączeń Play, który uruchamia się na E3131. I nie rozmawiaj z 'fachowcami" z Orange, szkoda czasu, kasy i nerwów.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

matek451 pisze:W swojej lokalizacji masz zasięg 3G w T-Mobile , Orange oraz Plusa/CP. Lokalizacja trudna, największe szanse na UMTS900. Najblizszy BTS NetWorks, z którego korzysta Orange i T-Mobile to Studzianna, działa na UMTS2100 i UMTS900. Odległość około 4km, trochę lasu. Inny działający na UMTS900 to Rzeczyca. E3131 z Play, który masz obsługuje UMTS900. Wymuś na modemie połączenie tylko 3G ( aby nie łączył się w EDGE) i spróbuj na tym patyku. Może połaczysz się w HSPA+ na UMTS900. Potrzebujesz skutecznej anteny na 900MHz. Polecane ATK-0/850-960 lub ATK-20. Do tego konektor do E3131. Można tez próbować z UMTS2100 Studzianna i HSPA+DC. Wtedy potrzebna antena na 2100MHz i modem/router obsługujący HSPA+DC( na DC prędkości są większe). Gwarancji jednak nie ma, las po drodze, wg. mapy zasięgu DC kończy się w okolicy Ponikła. Warto zrobić testy na E3131 w pobliżu BTS-a Studzianna. Na E3113 za pomocą programu TopNetInfo można wymusić połączenie w UMTS900 lub UMTS2100. Poziom sygnału zmierzysz w tym programie lub w zakładce Diagnostyka , managera połączeń Play, który uruchamia się na E3131. I nie rozmawiaj z 'fachowcami" z Orange, szkoda czasu, kasy i nerwów.
Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Pojadę tam w najbliższym czasie i sprawdzę bezpośrednio przy maszcie jak to wygląda, a później będę kombinował na dachu itd. Proszę nie zamykać tematu, bo na pewno będę miał jeszcze sporo pytań :P

Mam możliwość zrobienia tam jakiegoś masztu w momencie, gdy będę chciał docelowo być z netem mobilnym, więc w razie czego mogę wynieść antenę ponad drzewa. To coś pomoże?

Fachowcy z Orange są tragiczni. Jeszcze kilka dni temu wmawiali mi, że nie będzie problemu z podłączeniem kabla ok. 700 metrów i zrobieniem nowej skrzynki, po czym dostałem odmowę przyłącza ze względu na plany (stąd moje zainteresowanie netem bezprzewodowym). Jestem w stanie nawet im to współfinansować, bo zależy mi na stabilnym łączu, ale to pewnie będzie trwało wieki. Ma ktoś pomysł jak to obejść?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: wojteks »

Akwinata pisze:mogę wynieść antenę ponad drzewa.
Powinno pomóc ale nie jest gwarancją sukcesu.
Nie pomagam na PW!
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Odświeżam temat, ponieważ mam nowe informacje. Otóż zrobiłem tak, jak radziliście - na modemie zostało "wymuszone" łączenie się z 3G i brak łączenia z EDGE. To od razu przyniosło efekty, nawet bez anteny (tej do drapania po plecach ;) ). Osiągnąłem na samym modemie w domu, w środku lasu łącze HSPA++ o prędkości 0,5mb (upload ok 0,1 mb). Nie był to szał, ale i tak lepiej, niż EDGE, który łapał około 0,1mb. Zachęcony takim obrotem spraw podłączyłem tę antenę do drapania po plecach i postawiłem ją na dachu. Niestety nie było możliwości, żeby stała prosto, ponieważ dach ma spore spady, ale na magnes przyczepiłem ją na skos w stronę BTSa w Studziannie (niestety poniżej linii drzew). Tutaj byłem mile zaskoczony, bo speedtest pokazał mi 7mb (upload do 2 mb). Pingi są nieco niezbyt fajne, bo oscylują pomiędzy 200 a 300 ms. Domyślam się jednak, że to da się jeszcze jakoś naprawić. Sprawdzałem wszystkich operatorów i wyszło na to, że najlepiej radzą sobie T-mobile i Play, choć Orange też daje radę (wyniki nie były jakoś rażąco różne). Plus natomiast stwierdził "non serviam!".

Po tym opisowym wstępie teraz moje pytania.
1. Czy antena kierunkowa + wyniesienie jej na jakimś maszcie ponad linię drzew poprawi mi jeszcze to łącze (prędkość + pingi)? Jeśli tak, to finalnie jaką mam kupić i w jaki modem zainwestować, bo ten E3131 nie jest mój?
2. Jak ze stabilnością takiego łącza? Bo nigdy nie korzystałem dłużej w małej miejscowości z neta mobilnego. Z tego co udało mi się sprawdzić przy testowaniu, nie rozłączało mnie przez około pół godziny i wyniki były w miarę stabilne. Chodzi mi o to, żebym w środku rozmowy z klientem na skype nie został "wywalony", bo może się to negatywnie odbić na zaufaniu do moich usług.
3. Jaki router do tego zestawu? Bo chciałbym kilka urządzeń podłączyć w domu do tego neta (komputer stacjonarny, 2 laptopy, tablet, konsolę, telefon).
4. Którego operatora wybrać przy dość podobnych parametrach połączenia? Chodzi mi o jak największą ilość transferu i brak awaryjności.

Jeśli zadałem któreś pytanie w niewłaściwym miejscu, to proszę mi wybaczyć. :)

Zaznaczam, że dla jakości łącza jestem w stanie poświęcić swoje środki finansowe, więc jeśli będzie taka konieczność, to mogę zapłacić więcej za jakiś sprzęt, aby to usprawniło działanie internetu.
joker77
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2011-09-09, 08:08
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: joker77 »

Jeśli nie zależy ci na niskim opóźnieniu (dotyczy gier online), to może jakiś Tooway. Myślę że w środku lasu będzie sprawniej działał.
Gdybyś poszukał na forum to zapewne znalazłbyś podobny temat gdzie forumowicz zakupił sobie maszt i osiągi jakie udało mu się osiągnąć były bardzo przyzwoite.
Niestety nikt nie da ci gwarancji jak będzie działać u ciebie wybrany operator komórkowy.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

joker77 pisze:Jeśli nie zależy ci na niskim opóźnieniu (dotyczy gier online), to może jakiś Tooway. Myślę że w środku lasu będzie sprawniej działał.
Gdybyś poszukał na forum to zapewne znalazłbyś podobny temat gdzie forumowicz zakupił sobie maszt i osiągi jakie udało mu się osiągnąć były bardzo przyzwoite.
Niestety nikt nie da ci gwarancji jak będzie działać u ciebie wybrany operator komórkowy.
Net satelitarny nie wchodzi w grę. Szczególnie w momencie, kiedy na zwykłej antenie są już takie wyniki. A jako, że mam konsolę, to czasami fajnie w coś online pyknąć po pracy, także byłoby miło jakoś do pingi ok 80 ma dojść. A chyba jest to możliwe, bo przy jednym z testów wynik spadł mi do nawet niższej wartości.

Co do masztu, to chodziło mi o umieszczenie na nim anteny kierunkowej (coś takiego polecał matek451) do neta mobilnego.

Absolutnie nie oczekuję gwarancji. Chodzi mi o podzielenie się doświadczeniem i udzielenie wskazówek. Wybór operatora mogę zostawić na sam koniec - potestuję trochę na starterach i wybiorę to, co najlepsze :)
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Odświeżam temat i prosiłbym o odpowiedź :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: matek451 »

Ten zasięg 3G na tym patyku to UMTS900 z BTS-a NetWorks w Studziannie. Korzysta z niego Orange i T-Mobile. Ten zasięg poprawi się na antenie 900MHz, np. ATK-10/850-960 lub ATK-20. Prędkości trudne do przewidzenia. Tak jak pisałem w Studziannie działa też UMTS2100 z HSPA+DC do 43,2Mb/s. Warto spróbować na antenie panelowej 2100MHz np. http://www.cybertech.com.pl/p76,antena- ... fme-z.html Aby skorzystać z DC musisz mieć modem go obsługujący. Obecnie warto kupić na Allegro za około 140 zł E3372HiLink. Do niego router z nim zgodny. Ale optymalny zakup to kupno routera z modemem LTE, 3G ( w tym HSPA+DC) . Polecam B315s-22. Koszt 400-500 zł. Antena ustabilizuje połączenie i poprawi zasięg. Na HSPA+DC z UMTS2100 można uzyskać niezłe wyniki. Zależy od obciążenia BTS-a. Operator wg. uznania. Zapoznaj się z ofertą Orange i T-Mobile.
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: atento »

Akwinata pisze:Osiągnąłem na samym modemie w domu, w środku lasu łącze HSPA++ o prędkości 0,5mb (upload ok 0,1 mb). Nie był to szał

Moim skromnym zdaniem najlepiej przetesować ATK 20 na 900mhz zawsze możez zwrócić o ile jest to zakup przez internet
Z drugiej strony LTE nie jest wykluczone jak masz offset nakieuj na stacje i połóż modem jak jest promiennik, o ile cokolwiek złapie, wtedy masz koszt 0zł o ile masz antenę. Nie widzę problemu uyżywania LTE w ponad 15km na 1800 na offsecie.

Ja za to polecam 3372 H-Link oraz router za 40zł huwai 553 (trzeba w nim zmienić firmware cezary naprawił i jest usb2.0 obowiązkowo trzeba zmienić oprogramowanie na cezarego i jego open wrt inaczej max tro 7mbps przy h-link) dwa rdzenie 8 mega to lepsze niż złomy za 200zł do tego huby i kombinacje. Koszt łączny poniżej 200zł łacznie.



Jak nie masz smykałki to niestety router jak kolega podał i testy....
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Podłączyłem zestaw, który polecił kolega matek451, czyli Huawei B315 i antenę kierunkową na 2100mhz od cybertecha. Niestety antena dosłownie nic nie daje. Sam router łapie mi HSPA+ (czasami spada na UMTS) i robi wyniki około 2-3 mbitów na download i miedzy 0.7 a 1.2 mb na upload. Pingi różnie - raz 100 ms, raz 40 ms. Po podłączeniu anteny wyniki się nie zmieniają. Chyba nie da się źle podłączyć anteny kierunkowej? Normalnie wkręcam ją z tyłu routera, a jest przymocowana do masztu na wysokości 11 metrów. Skierowana jest prawie idealnie, bo robiłem to z kompasem, więc różnice mogą być jedynie minimalne.

Próbowałem podłączyć antenę dookólną (tę do drapania po plecach), ale ona ma konektor do modemu e3131. Zmieniłem konektor na ten od anteny cybertecha, mam nadzieję, że nic nie spaliłem, ale to też nic nie pomogło.

Czego to może być wina? Czy ta antena dookólna powinna działać z konektorem od anteny cybertech, czy nie? Generalnie proszę o jakieś wskazówki, bo może jestem tak zielony, że nie wiem o jakimś sposobie uruchamiania anteny kierunkowej, albo źle ją montuję w routerze? Czy jest w ogóle sens kupowania następnej anteny, ale już na 900mhz, żeby wzmocnić sygnał, który jest łapany przez sam router?
bdkacz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 503
Rejestracja: 2010-07-30, 00:42
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: bdkacz »

W Ponikłe 3G odbiera się na umts 900 z Rzeczycy,sprawdzone po LAC/CID. Studzianne blokują lasy,nawet atk-20 na 6m nad ziemia ustawiona na studzianne loguje do Rzeczycy. Jedyna alternatywa dla tego to CDMA z Inowlodza (sprawdzone,działa). Drapak guzik daje,a antena na 2100 nic nie łapie, dlatego różnicy nie widzisz, bo modem/router cały czas silniejszą Rzeczyce na 900 Ci trzyma "samym sobą",bez względu na to,co podłączysz do gniazda antenowego.

ATK-20 na Rzeczyce daje

CSQ:14
RSSI:-85dBm

Orange nawet jak kabel pociągnie to przy tej odległości od DSLAMu (centrum Poświetnego) nie licz na więcej niż 1-1,5Mb/s

A najlepszej est to,że wszyscy się rzucili na to UMTS 900 i efekt jest taki,że pęka ono w szwach,a CDMA często śmiga szybciej od niego,bo jest prawie puste :)

Przy braku pozwoleń na LTE w Rzeczycy zostaje zapchane UMTS 900 (im bliżej wakacji tym będzie coraz gorzej - kolejni wczasowicze z modemami/smartfonami),luźniejsze CDMA lub satelita.
Ostatnio zmieniony 2015-06-07, 07:58 przez bdkacz, łącznie zmieniany 12 razy.
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: atento »

Akwinata pisze:. Niestety antena dosłownie nic nie daje.
Wyrób garażowy tak ma, szansa na powodzenie 50% ;)

Zasadniczo ani cybertech ani srakensen nie mają żadnego atestu i anteny panelowe jednym działaja innym nie. Nawet nie wiadomo czy mikrofalówki sąsiadowi nie zakłócają w prażeniu popcornu

Żeby te cuda garażowe działały musi być 99% widoczność i odległośc niewielka.


Jak by szanowne grono administratoro/moderatorów nie zauważyło na tym forum jest dużo osób co te wynalazki nie działają :), na konkurencyjnym forum z wi-fi również są takie problemy z tym przeskalowanym panelem... 50% działa 50% nie działa, może placebo albo inne anomalie


Sam mam antene cybertecha i sorensena obie to złom :) Nadają się tylko i wyłącznie przy 99% widoczności na małe odległości inaczej sam modem lepiej działa. Dodatkowo zle podłączenie powoduje przy słabym sygnale większy zysk z reflektora czyli blachy która powinna być reflektorem a nie podłączona jako element aktywny...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: matek451 »

Masz rację , najlepiej "działaja" twoje anteny samoróbki. No i posiadają wszystkie możliwe atesty, które sobie sam wydałeś. Reklamę robisz sobie sam.Pora uruchomić produkcję.Klienci ustawią się w kolejkę. Tylko musisz zadbać o estetykę i trwałość tych swoich "profesjonalnych anten" Bądź poważny. Kolega mieszka w trudnej lokalizacji, na terenach leśnych więc na UMTS2100 mogą być problemy nawet z anteną. W celu poprawy zasięgu w takich lokalizacjach wszyscy operatorzy zbudowali sieć UMTS900. Każda antena wymaga poprawnego montażu. Często w leśnym terenie nie jest to łatwe. Sam używam "garażowych anten" Cybertecha i Dipola ,zapewniam cię w trudnym terenie , bez widoczności odległego o 4km BTS-a działają w 100%. Jak zaczniesz 'produkcję" kupiłbym od ciebie ale jestem estetą. No i kwestia 50% ludzi to ma problemy nie z antenami tylko z ich prawidłowym montażem. Więc tym bardziej nie będą się bawić w 'produkcję" samoróbek.
bdkacz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 503
Rejestracja: 2010-07-30, 00:42
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: bdkacz »

Ktoś wie ilu aktywnych klientów (smartfonów z włączona transmisją danych + połączonych modemów) jest w stanie taki BTS na UMTS 900 obsłużyć ? Nie chodzi mi o zapchanie radiolinii "w górę sieci", tylko o ilość aktywnych urządzeń na linii terminal<>BTS.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Dziękuję wszystkim za aktywność :)

bdkacz - widzę, że bywasz w okolicy i orientujesz się jak wygląda ten teren. Mylisz się jednak co do kablowego neta - w Ponikle w barze (u Jacka) spokojnie wyciągają prawie 10 megabitów. Nie sądze, aby po rozbudowie infrastruktury do mnie do domku, te wartości gwałtownie spadły. Ale to nie jest ważne, bo przecież nie o net kablowy chodzi. :)

Nie mam pojęcia jak sprawdzić, z którego BTSa łapię sygnał. Prawdę powiedziawszy byłem przekonany, że ze Studzianny, bo na tę stronę ustawiłem nawet router, jeśli to ma jakieś znaczenie. Po przestawieniu na okno od strony Rzeczycy są odrobinę wyższe pingi i niższy download/upload. CDMA nie próbowałem, ale rzuć okiem na wcześniejsze posty i zobaczysz, że na mobilnym necie poprawiły mi się osiągi przy antenie "drapaku", gdy testowałem go w maju. Stąd zakup ten cybertecha.

Generalnie co mam zrobić? Kupić antenę i skierować na Rzeczycę? Jak tak to jaką antenę? I w ogóle czemu "drapak" przestał działać, skoro wcześniej poprawiał wyniki?

Jeśli chodzi o "rzucenie się" na UMTS900 - tych działek jest tutaj około 500. Duża część jest własnością osób starszych, która nie korzysta z neta, a nawet jeśli to robi, to wymuszenie 3g jest dla nich czarną magią. Sam mam sąsiada, który "jedzie" na edge'u i twierdzi, że mu to wystarcza. Do tego telefony z włączoną transmisją logują się w technologii edge, więc chyba nie obciążają UMTS900.

atento - nie wiedziałem, że to jest wyrób garażowy. Jestem laikiem i kupiłem to, co mi doradzono. Nota bene jutro będę dzwonił, aby odesłać to cudo na 2100 mhz, bo jest mi zupełnie niepotrzebne. Może zamienią mi na taką, którą wskażecie na 900 mhz ;) A odległość nie jest jakaś wielka - do Studzianny mam 2600 metrów w linii prostej. Do Rzeczycy podobnie.


matek451 - zrobiłem maszt 11 metrów, mam 2600m do Studzianny i jest zero efektów. Nie wiem na ile trudny jest ten teren - jest nizinny, ale faktycznie jest gęsty las. Wiem tylko, że na drapaku i e3131 miałem lepsze efekty, niż na obecnym B315 i antenie panelowej (na drapaku tez nie działa). Różnica tylko taka, że jestem lżejszy o parę groszy :P Chciałbym jakoś dobić do poprzednich wyników, bo były obiecujące i naprawdę fajnie się na tym pracowało. Tak, jak pytałem wcześniej - kupować inną antenę?


Jest możliwość sprawdzenia kiedy uruchomią tutaj LTE? Bo to chyba załatwiłoby problem...
bdkacz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 503
Rejestracja: 2010-07-30, 00:42
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: bdkacz »

Korzystam tu z neta. Najpierw CDMA, teraz U900 od t-mobile,właśnie z Rzeczycy. Jeszcze w maju szło tu faktycznie wyciągnąć 5-7 Mb/s. Teraz wieczorami potrafi spadać download do prędkości porównywalnej z EDGE (fajnie wygląda taki asymetryk down 0,2-3 Mb/s, UP 2-3 Mb/s - to mniej niż CDMA w rev. B wyciągało) ,dlatego czarno to widzę w lipcu/sierpniu. Pamiętaj,że jest jeszcze druga strona Pilicy,ta od Rzeczycy. Studzianna wylatuje z zasięgu razem z początkiem lasu za Stefanowem. Jedyne pozwolenie na LTE wydane jest dla Studzianny (Orange), po drugiej stronie Pilicy póki co żadne operator nie wystąpił o takie pozwolenie.

Ten E3131 w połączeniu z programem top-netinfo (po włączeniu komunikacji AT w opcjach) na PCta poda Ci CID i LAC btsa do którego się loguje.

Najlepsze to by było dogadać się z jakimś miejscowym,żeby wziął łacze(a) od Orange na siebie i potem pociągnąć to dalej radiem, lub światło zakopać w tym piachu :)

700m miedzi o której piszesz może spowodować spadek prędkości ADSL nawet o 1/2 tutaj masz orientacyjny wykres prędkość/odległość
Ostatnio zmieniony 2015-06-07, 09:39 przez bdkacz, łącznie zmieniany 1 raz.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

bdkacz Ja korzystam z Orange. T-mobile potestuję, bo mam jakiś starter. Teraz jest bardzo dużo ludzi (od lat nie widziałem aż tylu w długi weekend), w wakacje będzie podobnie. Sęk w tym, że ja i tak siedzę po nocach jeśli chodzi o pracę i dzisiaj miałem 3/1.5. W nocy po prostu mało kto ślęczy w lesie przy necie - ludzie wolą tu grillować i pić piwo. Ja od września będę tutaj mieszkał na stałe, dlatego muszę sobie jakoś ustabilizować sytuację, a na jesień zostają tylko miejscowi, którzy jeśli już, to mają net po kablu.

Generalnie nie chce mi się wierzyć, że jeśli bez anteny robię takie osiągi, to z anteną nie będzie żadnej poprawy, skoro wcześniej bez anteny (na innym modemie) miałem 0.5 na download a z anteną prawie 7. Dziwne to wszystko.

A E3131 był pożyczony, więc nie mam jak podpiąć topnetinfo :/ Jest jakaś możliwość na B315 sprawdzić to?

Jak uruchomią LTE ze Studzianny, to pewnie na niższej częstotliwości, więc może będzie szansa to jakoś złapać... W sumie też z tego powodu kupiłem ten router, który mam, żeby nie dublować zakupów w przyszłości.

Patent z kablem jest do faktycznie godny przemyślenia. Przy czym musiałbym dogadać się z jakimś monterem. Póki co walczę z bezprzewodowym.

Co do miedzi - nie wiem jak to wygląda technicznie. Wiem tylko, że testowałem net po kablu w barze oddalonym 5 km od Poświętnego i prawie dyszka tam hula. Ja od baru mam 400 metrów drogą, więc bez tragedii.
bdkacz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 503
Rejestracja: 2010-07-30, 00:42
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: bdkacz »

Bez atk-20 na telefonie sygnał mam w okolicach -90 dBm, po podpięciu anteny ATK-20 takiej i wywaleniu jej 6-7 m nad ziemię wynik na E3131 wynosi -83 do -85 dBm, więc szału poprawy nie ma. Antena stabilizuje trochę łącze- nie ma takich skoków,ale nie przyśpiesza łącza x2 . Wyjście ponad drzewa to czyste zaproszenie dla piorunów ;)

Drapak wcześniej coś dawał,bo nadajnik nie był tak obciążony, teraz przestał dawać,bo wąskie gardło nie jest w zasięgu, tylko dalej :)
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

bdkacz Argumenty na temat "drapaka" mnie przekonały :d Ale to świadczy tylko o tym, żeby kupić ATK-20, ustawić na Rzeczycę i czekać aż ludzie wyjadą (czyli de facto już jutro). A to już coś zmieni dla mnie, jako "autochtona".

Mój maszt nie wystaje ponad drzewa. Nie byłem w stanie wyższego wstawić, bo był po prostu za ciężki. Jest tuż pod linią drzew, więc jestem bezpieczny od piorunów. ;)

W którym miejscu mniej więcej jesteś zlokalizowany? Ja między barem w Ponikle a strumieniem, więc w samej gęstwinie leśnej...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: matek451 »

Oczywiście, że możesz zwrócić Cybertecha na 2100MHz, to wcale nie wyrób garażowy tylko od producenta, który wywiązuje się prawa konsumenckiego i gwarancji. Jeśli teren jest zalesiony to na LTE1800 czy UMTS2100 nie masz szans, strefa przed antena powinna być czysta. Tylko UMTS900 daje nadzieję. Cóż taki są prawa fizyki. Mapa zasięgu UMTS 2100 ze Studziannej kończy się przed Ponikłem więc proponowałem test na 2100MHz, bez gwarancji. Ale jak widać las jest przeszkodą nie do pokonania na UMTS2100. Tak jak pisałem dla takich lokalizacji operatorzy uruchomili UMTS900. Na LTE na razie nie masz szans. Jedyna nadzieja to LTE800 w Plusie/CP. Na razie w pobliżu tylko Sferia ma pozwolenie, nie działa. Ale też bez gwarancji. Pozostali operatorzy licytują tą częstotliwość. Wymień na ATK-20 na 900MHz i UMTS900 i próbuj. W takim położeniu nie ma innej drogi.
bdkacz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 503
Rejestracja: 2010-07-30, 00:42
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: bdkacz »

Generalnie potrafi tu być tak Obrazek jak i Obrazek czy nawet dzisiaj w okolicach 0,2-0,3 Mb/s na download Ta sama antena,ten sam modem, ten sam sektor BTSa Wcześniej trafiłeś po prostu z drapakiem na zrzut nr 1 ;)
Ostatnio zmieniony 2015-06-07, 11:24 przez bdkacz, łącznie zmieniany 1 raz.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

matek451 Spróbuję to oddać, bo troszkę szkoda byłoby tracić prawie 200 złotych i kupować kolejną antenę.
Nie mam pretensji, wiedziałem że nie ma żadnej gwarancji. Będę walczył z UMTS900, poczekam na kolejną antenę i wyjazd ludzi. To da mi jakiś znak odnośnie tego, czy antena w ogóle działa.

Na LTE800 jak uruchomią to będę miał jakieś szanse? Bo to już w razie czego powinno dać te 15mbitów chyba?

bdkacz Wiem, że są tu ogromne "rozrzuty". Ja teraz na tym samym teście, co Ty robiłeś rano, mam ping 52ms, download 1.27 a upload 0.65. Rano miałem wyniki dwa razy lepsze. Cały czas mowa o samym routerze.

A CDMA jak tutaj działa? Jakie są prędkości i stabilność?
bdkacz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 503
Rejestracja: 2010-07-30, 00:42
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: bdkacz »

CDMA wyciągalo około 2-3 MB/s down i koło 1-1,5 na up.

[ Komentarz dodany przez: Sundance_kid: 2015-06-07, 17:26 ]
I wypadałoby dodać, że to umierająca oferta w którą nie warto się pakować.

Lepsze 2 Mb/s w umierającej, niż 0,2 Mb/s w "żyjącej pełnią życia"
ODPOWIEDZ