Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

@adam_guminiak - wstrzymam się pewnie z zakupem, bo jak pisałem, zaczęło mi czasami łapać LTE na moim routerze - może dopiero pracują nad tym BTSem. Użytkownik bdkacz mieszka nieco bliżej Rzeczycy niż ja i w ubiegłym roku udało mu się też na chwilę złapać LTE z Rzeczycy.

@jarek7714 - a to przez LTEWatch nie będzie można wymusić konkretnej częstotliwości? Ja w sumie nie mam w interfejsie swojego modemu możliwości wyboru częstotliwości, korzystałem z LTEWatch[h], które zwyczajnie mi wywalało błędy połączenia, ale może na innych routerach tego nie ma?
adam_guminiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-05-13, 13:44

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: adam_guminiak »

Jareczku, nic nie pisałem na temat czy można czy nie można ustawić na stałe częstotliwości, chodź taka opcja jest w tym ruterze.

Zwróciłem na to uwagę, bo "Akwinata" wspomina iż w czasie wakacji występuje problem (w sieci Orange jak rozumiem) z przeciążonymi BTSami.

W przypadku "wakacji" gdy ilość logowań do konkretnego BTSa, na konkretne pasmo w danym czasie jest zbyt duża, uważam że takie rozwiązanie jak automatyczne przęłącznie się rutera na inną częstotliwość, która w danej chwili jest mniej obciążona to bardzo dobry wybór.

Dodatkowo, nawet jak by nie było takiej opcji w tym ruterze to zawsze można to wymusić anteną zewnętrzną ukierunkowaną np. na LTE 2600. I w takim przypadku problem też znika bo nie ma takiej opcji żeby zwykły smartfon łapał tą konkretną częstotliwość - telefon zawsze będzie łapał to co uważa za silniejsze..... np 3G bądź po wymuszeniu na nim 4G będzie łapał wolne LTE800....

No i jeszcze trzeba mnieć kartę SIM detykowaną do LTE...

Do "jarek7714" - nie pisz więcej do mnie "Brawo Ty" - nie przypominam sobie żebym na Ponikle pił piwo z jarek7714. Jeśli jest inaczej to mi to przypomnij.

Do wszystkich na forum o zasięgu LTE na Ponikle: siedzicie na forum ponad rok, wchodzicie na drzewa, chodzicie po działkach żeby złapać jedą kreskę zasięgu LTE, kopiecie rowy pod kable TP, zaraz będzie pomysł żeby wejść z laptopem na bazylikę w Poświętnym i złapać LTE z Tomaszowa ;-))))

U mnie trwało to 15 sekund - tyle właśnie trwa włożenie karty SIM do rutera i włącznie go do prądu - i już można się cieszyć ze STABILNEGO zasięgu LTE...

No nic, starałem się pomóc, ale widzę że nadal są osoby które w "całym widzą połowę" ;-)))))

Ps. do "Akwinata" - oczywiście moja propozycja spodkania się w sierpniu jest aktualna...

Pozdrawiam,
Adam Guminiak (który nie używa nicka na forum)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: matek451 »

Twoje posty niewiele wnoszą do tematu i są całkowicie nieprzydatne autorowi. Powód prosty, korzystasz z T-Mobile a nie z Orange. Jeśli T-Mobile odpalił BTS LTE800 w Rzeczycy to możesz faktycznie mieć zasięg LTE, którym tak się chwalisz. I to żadna twoja zasługa tylko czysty przypadek że miałeś akurat tego operatora i jednocześnie znalazłeś się w maju w zasięgu jednego z pierwszych odpalonych BTS-ów LTE800 T-mobile, który tak a propos robi to bardzo wolno. Na BTS-ie w Rzeczycy działa jeszcze tylko UMTS900 NetWorks. Dwa , trzy m-ce temu nie miałbyś szans na LTE bo najbliższy czynny BTS LTE1800Networks z którego korzysta T-Mobile i właśnie Orange to Brudzewice. Kolega @Akwinata ma Orange i ze względu na lasy po drodze małe szanse póki co na LTE w Orange. Sytuację może zmienić uruchomienie BTS-a LTE800 Orange w Inowłodzu. Nie kpij sobie z innych i ich problemów z zasięgiem LTE w tym rejonie bo posiadają innych operatorów w ich przypadku nie jest tak różowo jak z T-Mobile a zasięg LTE oferuje jeszcze Plus/CP z sieci LTE800Sferii i BTS-a Opoczno-Lisie Nory, w Ponikle konieczne anteny zewnętrzne na 800MHz. A co do DWR-921 to żal czytać co wypisujesz. Ten router ma problemy z utrzymaniem ustawienia Tylko 4G i potrafi sam zejść na 3G. No i wart najwyżej ze 300 zł jak na sprzęt sprzed kilku lat z modemem LTE3 kat. Na dodatek T-Mobile oferuje jego poprzednią wersję, są już nowsze. i żadna jego zasługa ze masz LTE, każdy modem/router LTE połączy się w takich warunkach z BTS-em LTE800 T-Mobile w Rzeczycy. Na dodatek są inne , które pokażą parametry sygnału LTE i można na nich wymusić konkretne pasmo LTE. Takowy posiada autor czyli B315, któremu pozostaje czekać na odpalenie LTE800 Orange w Inowłodzu. Póki co może korzystać z 3G na UMTS900 i HSPA+ z sieci NetWorks i BTS-ów Rzeczyca lub Studzianna( na odpalenie LTE1800NetWorks na nim na razie bym nie liczył, Orange uruchamia teraz własne LTE800 i LTE2600) lub spróbować z tego BTS-a skorzystać z 3G na UMTS2100 HSPA+DC na antenie 2100MHz. Choć może to być trudne ze względu na lasy. PS. Krzysztof Matusiak, który używa nicka na forum.@Akwinata , twoje męki potrwają już niedługo. BTS LTE800 Orange zostanie uruchomiony w lipcu , informacja wg. http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... &start=495 i to jest najlepsza i konkretna informacja dla ciebie. Czeka cię zakup 2xATK 20 jeśli nie masz .
adam_guminiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-05-13, 13:44

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: adam_guminiak »

Jakoś nie przypominam sobie żeby autor pisał że jest "przykuty kajdankami" do sieci Orange. Autor opisywał iż ma problemy, zwłaszcza w okresie wakacji, dlatego odświeżyłem temat myśląc iż moje informacje będą przydatne autorowi.

Nie chwalę się tylko piszę do wszystkich którzy nadal borykają się z problemem LTE na Ponikle że w tej chwili najlepszym wyborem jest T-Mobile który działa bez "wchodzenia na komin"

Nie był to żaden przypadek tylko świadomy wybór - w Rzeczycy działa T-Mobile LTE 800, 1800, 2600.

Jeśli Pan proponuje LTE800 Orange z Inowłodza to powodzenia. Pomiędzy Ponikłą a Inowłodzem jest dość spore wzniesienie i wątpię że "przenikalność" 800 coś tu pomoże.

Nie kpie spobie z problemów innych tylko podpowiadam a wcale nie muszę tego robić. Sporo osób, tak myśle, że ma karty pre-paid więc jaki jest problem w zmianie operatora.

Proponuje Pan (matek451) jeszcze wybór Plusa i Opoczno Lisie Nory - tu widać brak informacji u Pana. Miałem dostęp do bardzo dobrej oferty z Plusa i sprawdzałem owe Lisie Nory i BTSa Sferii na antenie kierunkowej detykowanej dla pasma 800. Udało mi się wyciągnąć 2Mbs. Działo jak darmowa oferta Sferii - czyli nie działało ;-) Więc prosze nie proponować tego rozwiązania bo ono się nie sprawdza w Ponikle.

DWR-921 - Nikomu nie proponowałem zakupu tego rutera z T-Mobile. Owszem w poprzednich wersjach występował problem z zejściem z 4G na 3G ale problem został rozwiązany i jest dostępna nowa wersja oprogramowania która usuwa problem. Cenę podałem nowego produktu, oczywiście na Allegro można go kupić nawet za 250 zł.

Ps. Sprawdzałem NetInfo z jakim pasmem LTE się łącze, więc proszę się nie upierać że łącze się z LTE800 bo nie widział Pan tego.

Na koniec mojej wypowiedzi:

Widząc problemy użytkowników internetu na Ponikle, chciałem pomóc i podpowiedzieć rozwiązanie jakie ja posiadam i działa bardzo dobrze. Jeszcze sam zainteresowany się nie wypowiedział a ja już słyszę od innych mądrych użytkowników że moje porady niewiele wnoszą.

No więc moja porada jest działająca w chwili obecnej ;-) Państwa porady są takie że pozostaje czekać a teraz trzeba się męczyć.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Może na początku nieco ostudzę zapał wszystkich - Panowie, spokojnie, bez emocji. To tylko walka z netem, która i tak trwa dość długo :D Jest kiepsko w okresie wakacyjnym, co utrudnia mi wtedy pracę, ale jak widać, są postępy, więc nie ma co się kłócić :)

Dzięki wielkie za zaangażowanie i teraz napiszę coś, co pewnie wszystkich zaskoczy, ale żyłem w błogim przeświadczeniu, że ze względu na ustawę o współdzieleniu infrastruktury, zasięg dla internetu mobilnego, tak samo jak w przypadku telefonów, jest dla wszystkich sieci wspólny. Z tego, co napisał matek451 - tak nie jest. Jestem w lekkim szoku, jeśli to prawda, bo wyjaśnienie tajemnicy okazało się dziecinnie proste.

A teraz pojedynczo pytania od laika ;)

Panie Adamie - dziękuję za zaangażowanie w temat i informacje. Poniekąd większość została wyjaśniona. Proszę tylko o informację, co to za karty SIM, które są dedykowane do LTE? Myślałem, że karta to karta :D Wychodzi na to, że w tym temacie jestem jeszcze bardziej zielony, niż myślałem :)


@matek451 - również dziękuję za odpowiedź, a teraz kilka pytań.
1. Dla upewnienia - naprawdę jak mam kartę z Orange, to nie złapię zasięgu z T-mobile?
2. Może po prostu kupię kartę T-mobile i będę korzystał z LTE z BTSa w Rzeczycy bez konieczności walki z antenami, które miałyby odebrać sygnał z Inowłodza. W końcu do Rzeczycy mam rzut beretem i powinienem łapać nawet bez anten (choć i tak bym je pewnie kupił :D), a do Inowłodza w linii prostej jest prawie dwa razy dalej :/ Zważywszy na fakt, że LTE jest bez limitu transferu z tego, co pamiętam, to nawet mi się będzie opłacało trzymanie jednocześnie tego Orange do końca umowy i drugiej karty, albo nawet odpalenie 2 routerów na raz.
3. Jeśli w Rzeczycy jest kilka częstotliwości a w Inowłodzu tylko jedna, to co wyjdzie korzystniej dla stabilności łącza a) skupienie się na 800mhz z Inowłodza, gdzie jest 2 razy dalej; b) skupienie się na jednej z dostępnych częstotliwości w Rzeczycy; c) zrobienie tak, aby móc korzystać ze wszystkich częstotliwości z Rzeczycy?

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za ratowanie mi tyłka :P
adam_guminiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-05-13, 13:44

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: adam_guminiak »

Witam,

Tak, do obsługi technologii LTE nie wystarczy jedynie urządzenie ze wsparciem technologii LTE ale także potrzebna jest karta SIM która wspiera technologię LTE. Karty które wspierają technologię LTE mają nazwę USIM.

Wymiana kart odbywa się u operatora zgodnie z jego warunkami - u niektórych jest opłata a u innych nie.

Odpowiem też na inne wątpliwości:

- karta operatora Orange oczywiście nie będzie łapać zasięgu T-Mobile. Inaczej jest np. w Plusie który do technologii LTE800 korzysta z nadajników Sferii. Cyfrowy Polsat korzysta z nadajników Plusa. I tak dalej..... Heyah korzysta z T-Mobile.... Ale pomiędzy Orange, Plus, T-Mobile nie ma możliwości "wymiany się" zasięgiem ;-)

- oczywiście że korzystać z nadajnika w Rzeczycy. Tak jak pisał poprzednik, Pana ruter ma możliwość wyboru częstotliwości LTE więc jak włoży Pan kartę T-Mobile do rutera to będzie Pan mógł sobie potestować. Na 99% nie będzie potrzebna antena zewntętrzna więc w dowolnym czasie będzie Pan mógł zmieniać sobie częstotliwość. Jeśli kupi Pan antenę na konkretne pasmo to nie będzie już takiej możliwości, no chyba że jak będzie taka potrzeba to będzie Pan odłączał kabel antenowy od rutera i przykręcał orginalne łopatki ;-)

Pozdrawiam,
Adam Guminiak
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: matek451 »

Po pierwsze to w Rzeczycy nie działa żaden BTS LTE1800NetWorksa na pozwoleniu T-Mobile. Ten operator ma teraz tam własne pozwolenie na LTE800 i je zapewne uruchomił , na LTE 1800MHz nie ma możliwości korzystania wewnątrz domu w Ponikle. 5-6 km i lasy po drodze to uniemożliwiają. Dla stabilnego połączenia nawet na 800MHz jest potrzebna antena na to pasmo.Nie działa żadne pozwolenie własne T-Mobile na 2600MHz. Na 3G działa tylko UMTS900 NetWorks zapewniajacy zasięg 3G w T-Mobile i Orange. Po drugie autor dysponuje już Orange i nie pisał o chęci zmiany operatora, tym bardziej że wkrótce ten operator uruchomi LTE800 w Inowłodzu i testy na 800MHz pokażą jakie są szanse u niego na LTE z tego BTS-a. Co do USIM to wszystkie obecne karty są w tym standardzie. Tylko T-Mobile ma jakiś problem bo do LTE nie wpuszcza niektórych kart pre-paidowych. Autor może brać ile chce ofert w tym z T-Mobile ale zanim to zrobi niech przeczyta regulaminy T-Mobile w sprawie no-limit. Niech nie liczy że skorzysta z LTE1800 z Rzeczycy bo ono nie działa. Kolego pisząc o LTE Plusa pokazałem tylko że jest zasięg bo jak działa LTE800Sferii doskonale wiem. Poza tym na LTE w T-Mobile masz słabe prędkości ale to póki co pewnie za sprawą słabego sygnału i braku anteny. Jednak nie ma gwarancji, że wkrótce nie będziesz miał takich prędkości jak klienci Plusa na LTE800 Sferii z Lisich Nor. Powód prosty , póki co T-Mobile ma 5MHz pasma z MIMO i wraz z napływem klientów obciążenie BTS-a wzrośnie a prędkości spadną. Dlatego istotne jest też zapewnienie prawidłowych parametrów sygnału LTTE800 za pomocą 2xantena na 800MHz. No i na koniec , oczywiście ze karty Orange mogą korzystać z zasięgu sieci T-Mobile i odwrotnie , dotyczy to NetWorks na LTE1800 gdzie pasmo jest wspólne oraz 3G z UMTS900 gdzie jest podobnie( jedynie w paśmie przygranicznym na wschodzie Orange uruchomił teraz własne pozwolenia na UMTS900). BTS-y w ramach NetWorks są uruchamiane na pozwoleniach obydwu operatorów.W ramach NetWorks na UMTS2100 każdy z operatorów posiada własne pasmo i tutaj w Orange nie skorzystasz z pasma T-Mobile. Na LTE800 i LTE2600 każdy z operatorów ma własne pozwolenia i buduje póki co samodzielne sieci. A już końcowe zapewnienia, że będzie można korzystać na 99% w Ponikle bez anteny z różnych częstotliwości LTE z BTS-a T-Mobile Rzeczyca to mega bzdura. Póki co działa tylko LTE800, gdyby działało LTE1800 na pozwoleniu T-Mobile to w ramach NetWorks kolega @Akwinata miałby zasięg LTE w Orange. A o LTE2600 T-Mobile z Rzeczycy to ludzie z Ponikły mogą tylko pomarzyć. Nawet po jego uruchomieniu na antenie na 2600MHz w takim terenie nie mają żadnych szans( osobiście wątpię czy kiedykolwiek zostanie uruchomione). Autor ma B315 z LTEWatchH wymusi pasma i niech sprawdzi na karcie pre-paid z T-Mobile( jak go wpuszczą do LTE) jaka jest rzeczywistość . Tylko test z wymuszeniem pasma odpowie jaki BTS działa i jaką kupić antenę.
adam_guminiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-05-13, 13:44

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: adam_guminiak »

- wkrótce uruchomi Orange LTE800 w Inowłodzu ale pewności nie ma

- do nadajnika T-Mobile LTE w Rzeczycy jest równe 3 km a nie jakieś 5-6km jak piszesz

- pewności jaką karte SIM ma kolega Akwinata - być może z tego powodu nie łapie LTE

- ja do niczego nie zmuszam (zmiana operatora) bądź kupienie startera. Umówiłem się z kolegą Akwinata że jak będę w sierpniu na działce to mogę zabrać do niego swoją kartę i ruter i możemy potestować. Jak będzie to zobaczymy ale jak koledze wygaśnie kontrakt z Orange a nadajników nadal nie będzie, to będzie przynajmniej wiedział na co może liczyć w T-Mobile.

- dla mnie mega bzdurą jest sugerowanie żeby poczekać na nadajnik Orange LTE800 w Inowłodzu i będzie hohoho. W Plusie do nadajnika Lisie Nory jest około 5 km i nawet z anteną kierunkową jest lipa. Jeśli Orange postawi nadajnik LTE800 w Inowłodzu to będzie do niego prawie 8km a na drodze przeszkoda o wysokości 40 metrów (wzniesienie).

- pisanie że na LTE1800 albo 2600 z Rzeczycy nie ma szans też jest bzdurą. Jest 3 kilometry bez przeszkód terenowych takich jak ukształtowanie terenu.

W załączniku wysyłam ukształtowania terenu pomiędzy Ponikłą a Inowłodzem i Ponikłą a Rzeczycą oraz poszczególne odległości.

Pozdrawiam wszystkich,
Adam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: matek451 »

Czekaj sobie na LTE2600 w T-Mobile i jak się doczekasz korzystaj w domu bez anteny zew. na to pasmo. Na pewno ci się uda przy tych 3-4 km od BTS-a z czego większość to lasy. Na takim terenie operatorzy uruchamiają LTE800 i za to pasmo zapłacili kupę kasy. Istnienie pozwoleń LTE2600 na takich BTS-ach to kuriozum i w większości nimi pozostaną. Pokaż jakieś screeny z diagnostyki sygnału LTE800 z tego programu( co to za program ?). Można to sprawdzić też na telefonie z odpowiednia aplikacją. Zobaczę zasięg LTE1800 i parametry sygnału to uwierzę. Poza tym kolega @Akwinata może zrobić testy na B315 z wymuszeniem pasm za pomocą LTEWatchH na karcie pre-paid T-Mobile( jak go wpuszczą do LTE) i to rozstrzygnie wszelkie dywagacje na ten temat.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Odpowiem zgodnie z kolejnością postów, żeby nie było bałaganu.


adam_guminiak
- z tego, co wiem, mam kartę, która łapie LTE - umowa zezwala na korzystanie z 3g i LTE bez limitu danych. Zresztą jak pisałem wcześniej, według interfejsu mojego routera, udało mi się złapać i połączyć z LTE kilka dni temu, ale miałem 0 kresek zasięgu. Domyślam się, że pod względem wyglądu, karty nie różnią się, więc musiałbym sprawdzić na umowie, ale chyba nie będzie to konieczne.

Mój router sam w sobie ma możliwość tylko wyboru technologii, ale nie częstotliwości. Częstotliwość wymuszam programem LTEWatch[h], ale ten program wywala mi połączenie, bo jak ustawiam 800 mhz, to ustawia mi LTE, i to samo robi, gdy ustawiam 900, a tu powinno chyba być 3g - nie wiem, może coś źle robię :/

Generalnie jest tak, że 3g działa mi nawet bez anteny, choć ta faktycznie stabilizuje sygnał i nieco go wzmacnia (przy złej pogodzie o 2 kreski, przy dobrej o 1 kreskę).



matek451
- Według BTSearch, w Rzeczycy działają 3 częstotliwości LTE od T-mobile. To w końcu jak to jest - są trzy częstotliwości, dwie, jedna czy wcale? Bo już się zupełnie pogubiłem w tym.

Z tego, co rozumiem, 800mhz ma lepszą "penetrację" i zasięg, niż 900mhz. Skoro 3g na 900mhz działa mi w domu bez anteny całkiem nieźle, to czemu 800mhz nie będzie mi działało tak samo, albo lepiej? To trochę dziwne.

Co do Lisich Nor - nie wiem czemu Panowie o tym piszecie, ale ja akurat szans na to nie mam żadnych. Skoro Studzianny mi nie łapie nawet UMTS900, to podejrzewam, że nic, co dalej, nie ma szans.

Z ciekawości - czemu niby nie miano by uruchomić LTE2600 w Rzeczycy? Ja akurat na to nie liczę, ale osoby mieszkające w okolicy miałyby w końcu porządny net.

Generalnie tak, żeby cokolwiek ta dyskusja przyniosła dla mnie, jako mieszkańca, który chce w końcu mieć święty spokój z netem w czasie wakacji, a znów zaczyna guzik rozumieć. Czy uruchomienie LTE w Rzeczycy i Inowłodzu coś mi w ogóle da? Bo jeśli ja mam się męczyć z pierdyliardem sprzętów i ustawień po to, żeby za chwilę mieć to samo, co na 3g z Orange po przyjeździe działkowiczów, to dam sobie spokój. I tak lubię pracować w nocy, a i tylko w wakacje jest taki problem - wtedy staram się brać mniej zleceń ;) Choć miło byłoby mieć w domu funkcjonalny internet. Liczyłem, że pojawienie się innych technologii i częstotliwości nieco rozładuje ten bałagan, ale mam wrażenie, że guzik to da.



adam_guminiak - też mi się wydaje, że Inowłódz jest nie do złapania z Ponikły, skoro do o wiele bliższej Studzianny mam problem na UMTS900 i cały czas męczę tę nieszczęsną Rzeczycę.

Niemniej na LTE2600 z Rzeczycy faktycznie nie ma co liczyć - lasów jest sporo, a UMTS900 bez anteny działa na 3-4 kreskach na max 5. Jednak 1800 z anteną być może jest realne, ale nie każdy może sobie pozwolić na wywalenie masztu na wysokość 12 metrów, jak zrobiłem to ja :D

Według obrazków, Inowłódz może się okazać lipą ze względu na wzniesienie. Jak to wyjdzie w praktyce - okaże się. Bardzo mocno liczę na BTS w Rzeczycy i szczerze mówiąc, to sprawę rozwiązałaby budowa nowego BTSa, gdzieś w okolicy Mysiakowca, ale na takie cuda, to nie ma co liczyć.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: matek451 »

Gdyby na BTS-ie NetWorks Rzeczyca ( na pozwoleniu T-Mobile) działało LTE1800 to miałbyś zasięg LTE w Orange. Tym bardziej, że robiłeś testy z anteną. Najnowsza mapa Orange sprzed 2 dni nie pokazuje zresztą LTE u ciebie. Jeśli uruchomiono LTE800 T-Mobile to ty z niego nie skorzystasz, podobnie jak z LTE2600 bo na tych częstotliwościach nie działa porozumienie NetWorks. Budowa sieci LTE2600 jest ze względu na znikomy zasięg uzasadniona ekonomicznie jedynie na terenie dużych skupisk ludności, sentymenty nie mają znaczenia. W tym terenie z takim zaludnieniem brak ekonomicznych przesłanek do jej budowy. Masz B315 więc na UMTS900 możesz sprawdzić parametry sygnału 3G w Orange z Rzeczycy.( Informacja o urządzeniu). Podaj je, zrób testy T-Mobile z wymuszaniem pasma LTE na pre-paidzie. Podpisywanie umowy bez testu operatora to ryzyko.
koks1970
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2015-01-12, 17:57
Lokalizacja: opole

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: koks1970 »

Jak żle działa LTEwatch to mozna spróbować z ToolboxE5186. Ja się łącze bez problemu z 5577 z orange.
adam_guminiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-05-13, 13:44

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: adam_guminiak »

matek451 - "podpisywanie umowy bez testu operatora to ryzyko" - proszę Pana aby nie pisał Pan tak więcej, nikogo nie zmuszam do tego i już kilka razy podkreślałem a wręcz namawiałem żeby "zainteresowany" się wstrzymał i ewentualnie sprawdził na mojej karcie T-mobile

matek451 - jak by Pan czytał to forum to by Pan wiedział że internet jest dla moich rodziców, ja nie mieszkam w PL więc nie mam jak teraz pokazać PRTSC "diagnostyki LTE800"

matek451 - widzę że PRTSC warunków terenu oraz odległości które załączyłem już tak Panu nie leżą bo nic Pan nie wspomina i zakończył Pan snucie bajek o LTE800 Orange Inowłódz. Nadal prowadzi Pan jakąś grę, (ze mną) nie wiadomo czemu i po co?

Akwianta - ja nie poruszyłem sprawy Lisie Nory - kolega matek451 rozpisał się o tym więc odpowiedziałem z przykładem że miałem do użytku karte Plusa oraz antenę kierunkową i jak pisałem nie działało (działało licho max 2Mbs). Opisałem to bo kolega matek451 liczy (a w zasadzie liczył bo już o tym nie pisze po moich PRTSC z warunkami terenu) na LTE800 z Inowłodza który po pierwsze jest dalej niż Lisie Nory to w dodatku za wzniesieniem 40 metrów - to jakie prawo będzie miał do działania w Ponikle.

matek451 - Pisanie o Inowłodzu mija się z celem zwłaszcza że tam jak do tej pory nic nie ma oprócz zezwoleń. To tak jak by napisać że w Łodzi na Widzewie są światłowody - tyloko co z tego ;-)

matek451 - Akwinata - Rzeczyca jest bardzo blisko i nie ma co liczyć że postawią maszty na boisku w Ponikle więc trzeba (moim zdaniem) trzymać się Rzeczycy bo jest rozwojowa. Poświętne jest może alternatywą ale tam też jest w chwili obecej lipa a w dodatku Stefanów jest na wznesieniu co bardzo przeszkadza.

Nic Panowie - szerokich wachlarzy w częstotliwościach LTE. Testy testami a moi rodzice śmigają na LTE w T-mobile na Ponikle na łopatkach rutera postawionego w domu i wpiętego w gniazdko - takie fakty ;-))))) Zapewne zaraz będzie odpowiedź od matek451 cytatem "nie bój, nie bój i tak ci wyłączą" z filmu Miś ;-))))

Jeśli są jeszcze do mnie pytania bądź Pan Akwinata będzie chciał się spodkać ze mną w sierpniu i potestować moją kartę to proszę pisać na priv do mnie.

Pozdrawiam,
Adam Guminiak
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

matek451 - ale na BTSearch LTE1800 jest od T-mobile, a nie od NetWorks z tego, co widzę. A testy z anteną robiłem tylko do UMTS :)

Informacje o urządzeniu wyrzuciły mi takie dane:
CELL ID: 41495323
RSSI: -83dBm
RSCP: -88dBm
ECIO: -5dB

No to na 2600 nie liczę w takim razie ;) Zresztą mnie nie chodzi o prędkości, bo mnie te stabilne 5-6 mega wystarczy spokojnie. Ważne, żeby nie było aż takich spadków w czasie wakacji, gdy jest dużo ludzi :/

Kupię pre-paid któregoś dnia i też pokombinuję.

koks1970
- spróbuję to jutro ogarnąć, bo LTEWatch wywala mi jakieś błędy. Dzięki za informację.

adam_guminiak - łapiesz Lisie Nory? Aż jestem w szoku. Jak Ci się to udaje, skoro Studzianny nie mogę złapać nawet z anteną? Kurde w końcu w linii prostej mam pewnie ze 300 metrów dalej... :/

Ja tam nie mam nic do Rzeczycy, pod warunkiem, że naprawdę ustabilizuje się sytuacja z netem w wakacje. Czasami na gwałt potrzebuję skorzystać z neta, a nie da się, gdy transfer wynosi 0.1 mbps...

Ciekawe, czy te łopatki tak wspierają ten router, że tak ładnie to śmiga. Jak nie ogarnę tego do sierpnia, to się odezwę :P
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: matek451 »

Łopatki nic nie dają bo ich zysk jest niewielki i są wewnątrz domu , tylko antena zewnętrzna na wybrane pasmo poprawi sygnał. Jeśli w Rzeczycy jest pozwolenie T-mobile na LTE1800 i BTS by działał to w ramach NetWorks mogą z niego korzystać użytkownicy Orange, podobnie jak z UMTS900 na 3G o czym pisałem wcześniej. Na nim jest też pozwolenie na UMTS2100 ale nie działa. Ten BTS dotychczas pracował w GSM900 i UMTS900 z którego korzystasz. Teraz po aukcji T-Mobile uzyskał na nim pozwolenia na LTE2600 i LTE800 -możliwe ze je już uruchomił stąd to z niego pojawił się zasięg LTE w T-Mobile w Ponikle nawet wewnątrz. Jest to możliwe bo na tej częstotliwośći jest on podobny do UMTS900 który masz bez anten zew. w domu. Niestety ale z tego LTE800 mogą korzystać tylko klienci T-Mobile i to na kartach, które ten "szczodry" operator wpuszcza do LTE. Kup pre-paid T-Mobile i sprawdź na LTE800 i LTE1800. To da ostateczną odpowiedź czy warto brać abonament T-Mobile oraz to czy LTE1800 na pozwoleniu T-Mobile w tej lokalizacji działa. Oczywiście klienci Plusa w Ponikle nie mają żadnych szans na stabilne LTE800Sferii z Lisich Nor bez skutecznych anten na 800MHz.
adam_guminiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-05-13, 13:44

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: adam_guminiak »

Tak jak pisałem wcześniej, Lisie Nory "łapałem" z anteną kierunkową ale prędokości były tragiczne. Przypominam chodziło o zasięg Plusa. Kiedy to rozwiązanie się nie sprawdziło, pojechałem do kiosku w Poświętnym i kupiłem starter za 5zł T-MobileLTE (trzeba doładować za 20 zł). Wróciłem na działkę, włożyłem kartę do rutera i bummmm download 10Mbs.

matek451 - oczywiście wiem że łopatki to nie antena zewnętrzna ale w moim przypadku działają ok. Nie sprawdzałem tego na antenie zewnętrznej bo te 10Mbs były dla rodziców wystarczające a w dodatku nie trzeba było ciągnąć kabli, wiercić dziur itp. Sam jestem ciekawy jak by to wygladało z anteną zewnętrzną.

Ja nie pakowałem się w abonament w T-Mobile tylko kupiłem na Allergro kartę "techniczną/serwisową" (jak zwał tak zwał) która ma limit 30GB miesięcznie ale na potrzeby rodziców wystarcza a wychodzi grosze ;-)
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

W takim razie nie pozostaje mi nic innego, jak kupić kartę T-mobile i spróbować.

matek451 - czemu w takim razie na BTSearch jest informacja, że z T-mobile jest LTE1800? :/ Może faktycznie jest, tylko bez anten nie mam szans na złapanie go tutaj?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: matek451 »

Każdy z partnerów uzyskuje na swoich BTS-ach pozwolenia na LTE1800. Po uruchomieniu dostęp maja obydwaj, jeśli by działało LTE1800 na pozwoleniu T-Mobile to klienci Orange też mieli by dostęp. To pasmo wspólne( większość z tych 15MHz dał T-Mobile). Podobnie jest z UMTS900, korzystasz z BTS-a T-Mobile jako klient Orange. Na UMTS2100 jest nieco inaczej, tu każdy ma swoje pasmo a dzielona jest tylko infrastruktura radiowa( są BTS-y gdzie działa np. tylko jeden z nich, choć z reguły obydwaj). LTE800 i LTE2600 póki co budują niezależnie poza NetWorks i wieszają na własnych masztach. Jeśli jest LTE1800 na pozwoleniu T-Mobile w Rzeczycy to na karcie Orange możesz sprawdzić pod BTS-em, karta zaloguje się do niego.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Wczoraj na chwilę znów złapało mi LTE na karcie Orange, ale bez żadnej kreski zasięgu (przy otwartym oknie się tak dzieje :D). Status był "LTE - połączono", dioda na modemie paliła się w kolorze odpowiedzialnym za LTE (zielonkawy). W związku z tym pytanie - to możliwe, żeby złapało mi 1800?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: dzejk »

Router nie podaje częstotliwości ? Co to za model (pewnie podawałeś wcześniej, ale wątek za długi, żeby to sprawdzać) ?
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

B315-22. Nie podaje on częstotliwości niestety.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: dzejk »

mogłeś wymusić przez program ltewatch[h] lub e5186 toolbox.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

LTEWatch[h] powoduje wyskakiwanie jakichś błędów i np. wymuszając UMTS 900, z którego nota bene korzystam, w interfejsie modemu przełącza mi na LTE :S

Z tego drugiego nie korzystałem jeszcze.

Niemniej mnie nie chodzi o wymuszanie. Pytanie było inne, bo nie wiem, czy możliwe, żeby mi złapało LTE 1800 bez anteny z takiej odległości, czy to jakiś błąd modemu.


EDIT

Zainstalowałem Huawei E5186 Toolbox. Wyskoczyło mi, że niby działam na 3g na częstotliwości 1800mhz. Przecież to jest niemożliwe chyba, bo dla UMTS są częstotliwości 900 i 2100. Czyżby kolejny program mi się "krzaczył"?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: radius »

LTEWatch działa wyłącznie z LTE.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

To po jaki grzyb ma wymuszanie częstotliwości dla 3g? -,-
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

To w końcu jak to jest z tym toolboxem? Czemu skoro korzystam z UMTS900, wyświetla mi on 1800mhz?

I ponawiam pytanie - czy jest możliwe, że złapałem bez anteny LTE1800 w domu z takiej odległości od Rzeczycy?
bdkacz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 503
Rejestracja: 2010-07-30, 00:42
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: bdkacz »

Łapiesz na 99% LTE 800 Orange z miejscowości Gustawów (na północny wschód od Rzeczycy). Z atk20 powinno zlapac stabilniej. Z Rzeczycy nadaje U900 networks i LTE 800 T-Mobile oraz GSM 900 plusa i t-m
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Szybkie pytanie, żeby nie zakładać nowego tematu. Będę miał możliwość zdejmowania masztu niedługo i szkoda robić podwójną robotę - obecnie mam antenę ATK-20 od cybertecha i korzystam z 3g(900) w Orange. W perspektywie pewnie będę korzystał również z tego LTE(800) od T-mobile i będę zamiennie korzystał z obu providerów i technologii. Teraz pytanie - chciałem do tego LTE dokupić drugą antenę ATK-20, żeby jedna była pionowo, a druga poziomo na maszcie (wyczytałem w jakimś temacie, że to poprawia sygnał). Czy przy 3G to poprawi również jakość sygnału, czy coś popsuje w ten sposób i będę musiał jedną z anten odpinać do korzystania z 3G?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Hermogenes »

Nikt nie chce odpowiedzieć to ja zaczepnie podbiję temat sugestią.
Jeśli modem jest przystosowany do odbioru DC ,MIMO ( a pewnie jest skoro ma odbierać LTE) to będzie potrafił połączyć sygnały z obu wejść antenowych .poz Hermogenes
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Modem to B315 z dwoma wejściami antenowymi. Na "chłopski rozum" uważam, że nawet na 3G powinna być poprawa, ale czy faktycznie, to nie wiem, więc wolę dopytać.
ODPOWIEDZ