Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

adam_guminiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-05-13, 13:44

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: adam_guminiak »

Tak jak pisałem wcześniej, Lisie Nory "łapałem" z anteną kierunkową ale prędokości były tragiczne. Przypominam chodziło o zasięg Plusa. Kiedy to rozwiązanie się nie sprawdziło, pojechałem do kiosku w Poświętnym i kupiłem starter za 5zł T-MobileLTE (trzeba doładować za 20 zł). Wróciłem na działkę, włożyłem kartę do rutera i bummmm download 10Mbs.

matek451 - oczywiście wiem że łopatki to nie antena zewnętrzna ale w moim przypadku działają ok. Nie sprawdzałem tego na antenie zewnętrznej bo te 10Mbs były dla rodziców wystarczające a w dodatku nie trzeba było ciągnąć kabli, wiercić dziur itp. Sam jestem ciekawy jak by to wygladało z anteną zewnętrzną.

Ja nie pakowałem się w abonament w T-Mobile tylko kupiłem na Allergro kartę "techniczną/serwisową" (jak zwał tak zwał) która ma limit 30GB miesięcznie ale na potrzeby rodziców wystarcza a wychodzi grosze ;-)
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

W takim razie nie pozostaje mi nic innego, jak kupić kartę T-mobile i spróbować.

matek451 - czemu w takim razie na BTSearch jest informacja, że z T-mobile jest LTE1800? :/ Może faktycznie jest, tylko bez anten nie mam szans na złapanie go tutaj?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: matek451 »

Każdy z partnerów uzyskuje na swoich BTS-ach pozwolenia na LTE1800. Po uruchomieniu dostęp maja obydwaj, jeśli by działało LTE1800 na pozwoleniu T-Mobile to klienci Orange też mieli by dostęp. To pasmo wspólne( większość z tych 15MHz dał T-Mobile). Podobnie jest z UMTS900, korzystasz z BTS-a T-Mobile jako klient Orange. Na UMTS2100 jest nieco inaczej, tu każdy ma swoje pasmo a dzielona jest tylko infrastruktura radiowa( są BTS-y gdzie działa np. tylko jeden z nich, choć z reguły obydwaj). LTE800 i LTE2600 póki co budują niezależnie poza NetWorks i wieszają na własnych masztach. Jeśli jest LTE1800 na pozwoleniu T-Mobile w Rzeczycy to na karcie Orange możesz sprawdzić pod BTS-em, karta zaloguje się do niego.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Wczoraj na chwilę znów złapało mi LTE na karcie Orange, ale bez żadnej kreski zasięgu (przy otwartym oknie się tak dzieje :D). Status był "LTE - połączono", dioda na modemie paliła się w kolorze odpowiedzialnym za LTE (zielonkawy). W związku z tym pytanie - to możliwe, żeby złapało mi 1800?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: dzejk »

Router nie podaje częstotliwości ? Co to za model (pewnie podawałeś wcześniej, ale wątek za długi, żeby to sprawdzać) ?
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

B315-22. Nie podaje on częstotliwości niestety.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: dzejk »

mogłeś wymusić przez program ltewatch[h] lub e5186 toolbox.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

LTEWatch[h] powoduje wyskakiwanie jakichś błędów i np. wymuszając UMTS 900, z którego nota bene korzystam, w interfejsie modemu przełącza mi na LTE :S

Z tego drugiego nie korzystałem jeszcze.

Niemniej mnie nie chodzi o wymuszanie. Pytanie było inne, bo nie wiem, czy możliwe, żeby mi złapało LTE 1800 bez anteny z takiej odległości, czy to jakiś błąd modemu.


EDIT

Zainstalowałem Huawei E5186 Toolbox. Wyskoczyło mi, że niby działam na 3g na częstotliwości 1800mhz. Przecież to jest niemożliwe chyba, bo dla UMTS są częstotliwości 900 i 2100. Czyżby kolejny program mi się "krzaczył"?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: radius »

LTEWatch działa wyłącznie z LTE.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

To po jaki grzyb ma wymuszanie częstotliwości dla 3g? -,-
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

To w końcu jak to jest z tym toolboxem? Czemu skoro korzystam z UMTS900, wyświetla mi on 1800mhz?

I ponawiam pytanie - czy jest możliwe, że złapałem bez anteny LTE1800 w domu z takiej odległości od Rzeczycy?
bdkacz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 503
Rejestracja: 2010-07-30, 00:42
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: bdkacz »

Łapiesz na 99% LTE 800 Orange z miejscowości Gustawów (na północny wschód od Rzeczycy). Z atk20 powinno zlapac stabilniej. Z Rzeczycy nadaje U900 networks i LTE 800 T-Mobile oraz GSM 900 plusa i t-m
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Szybkie pytanie, żeby nie zakładać nowego tematu. Będę miał możliwość zdejmowania masztu niedługo i szkoda robić podwójną robotę - obecnie mam antenę ATK-20 od cybertecha i korzystam z 3g(900) w Orange. W perspektywie pewnie będę korzystał również z tego LTE(800) od T-mobile i będę zamiennie korzystał z obu providerów i technologii. Teraz pytanie - chciałem do tego LTE dokupić drugą antenę ATK-20, żeby jedna była pionowo, a druga poziomo na maszcie (wyczytałem w jakimś temacie, że to poprawia sygnał). Czy przy 3G to poprawi również jakość sygnału, czy coś popsuje w ten sposób i będę musiał jedną z anten odpinać do korzystania z 3G?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Hermogenes »

Nikt nie chce odpowiedzieć to ja zaczepnie podbiję temat sugestią.
Jeśli modem jest przystosowany do odbioru DC ,MIMO ( a pewnie jest skoro ma odbierać LTE) to będzie potrafił połączyć sygnały z obu wejść antenowych .poz Hermogenes
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Modem to B315 z dwoma wejściami antenowymi. Na "chłopski rozum" uważam, że nawet na 3G powinna być poprawa, ale czy faktycznie, to nie wiem, więc wolę dopytać.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: matek451 »

W 3G z UMTS900 B315 korzysta z jednej anteny na 900MHz, nie działa w MIMO. Podłączenie drugiej nic nie zmieni. Przy połączeniu na LTE800 będą działać dwie. A jak się obawiasz to na B315 można wybrać ustawienia tylko 1 antena zew. lub obydwie. Na 3G włączasz jedną do LTE800 obydwie.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

I o to mi chodziło! Dzięki matek451. Zresztą jak zwykle : - )))

To jak już marudzę, to dopytam - korzystam z Toolbox e5186 - całkiem fajny program, ale cellID, które mi wyświetla, nie da się dopasować do żadnego z listy BTSów UKE. W efekcie nie wiem do którego BTSa jestem podłączony, a sprawdziłem wszystkie listy na wszelki wypadek :/
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: ja.michal »

Przy 3G drugie złącze odpowiada za tzw. Diversity. Można podłączyć drugą antenę, będzie lepiej, albo tak samo. Nie powinno być gorzej. Obecnie anteny do U900 u operatorów również działają w xross polar (na +45* działa uplink, a na -45* downlik - albo odwrotnie).
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

O, dobrze wiedzieć. W takim razie jako, że miałem problem ze ściągnięciem masztu (za mocno przykręcony jakąś wiertarką :D), to i tak muszę czekać na sprzęt, więc w międzyczasie zakupię drugą antenę. :) Dzięki jeszcze raz za informację!
bdkacz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 503
Rejestracja: 2010-07-30, 00:42
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: bdkacz »

Więc tak żeby to usystematyzować :)

1) W Rzeczycy działa LTE tylko na 800 MHz od T-Mobile do złapania na "patykach" w Ponikle, z ATK-20 stabilniej i ciut szybciej.
Pozwolenie UMTS900 dla Aero2 z Rzeczycy nie działa,dlatego dla klientów Plusa w Ponikle szczyt wydajności internetu komórkowego to EDGE z Rzeczycy.

2) Wkrótce startuje LTE 800 Orange z msc. Gustawów - stamtąd przed uruchomieniem networks w Rzeczycy docierał sygnał GSM 900 dla klientów Orange w Ponikle - na atk-20 powinny być znośne osiągi

3) Lisie nory - zapomnieć. Raz,że ukształtowanie terenu i lasy ostro osłabiają sygnał, dwa tamten nadajnik ma "na świat" radiolinie 75x2 Mb/s z czego 41 Mb/s idzie na zasilenie BTSa Plus/Aero2 w Dębie...

4) Studzianna - na bank nie działa tam LTE Orange, jest tylko UMTS900,ale podobnie jak lisie nory - nie do złapania w Ponikle nawet z anteną

5) Inowłódz - w Ponikle spokojnie dało się z niego złapać (i używać z max prędkościami) z anteną CDMA Orange, no ale 450MHz,a 800MHz to inna bajka

Konkluzja:

Autorze tematu..poczekaj na LTE Orange z Gustawowa (pewnie w lipcu odpalą) ,ustaw na Gustawów 2x ATK-20 i testuj. Jak będzie lipa to myśl o migracji do t-mobile i korekcie ustawienia anten na Rzeczyce :)
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Dorzucę teraz garść informacji od siebie, bo jestem świeżo po zrobieniu masztu od nowa. Dokupiłem jeszcze jedną ATK-20, założyłem i ruszyłem na polowanie na LTE. I tutaj kuriozum - anteny ustawione na Gustawów nic nie złapały. Dopiero przestawienie na Rzeczycę pozwoliło mi złapać stabilną 1-2 kreski LTE i zrobić transfery wahające się od 10 do 18 megabitów na downloadzie i niestety tylko 1.2-3 mega na uploadzie. Pingi nieco wyższe niż na 3g, ale to są różnice od 4 do 10 ms. Będę testował to wszystko jeszcze w weekend, kiedy jest najwięcej osób i BTSy są przeciążone, ale efekt jest taki, że dzięki przestawieniu masztu mam nieco stabilniejsze 3g, które ma bdb upload, ale jak się zapcha to jest kaplica i doszło mi właśnie LTE, które bardzo fajnie sobie radzi póki co. Jeśli da sobie radę to LTE, to nic więcej nie potrzebuję.

Na marginesie - Gustawów chyba już od jakiegoś czasu działa. Inaczej nie łapałbym LTE, bo niby skąd? Rzeczyca ma co prawda LTE800, ale od T-mobile, a ja mam Orange :S

Konkluzja:

Cieszyć się z tego, co jest i cierpliwie czekać na rozwój wypadków :)
adam_guminiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-05-13, 13:44

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: adam_guminiak »

Wracam do tematu bo jestem na działce w Ponikle :-)

W załączonym pliku dodaje zrzut pomiaru prędkości z dnia wczorajszego dla sieci T-Mobile.

Jeśli chce się Pan spodkać ze mną to jestem na działkach do 14 sierpnia. Proszę napisać to się umówimy.

Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: wojteks »

NA spotkania to się przez PW umawiajcie.
Nie pomagam na PW!
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

adam_guminiak - Ten net, który mam obecnie, spokojnie mi wystarcza. Teraz praktycznie nie spada mi poniżej 15 megabitów na downloadzie, a upload mam 1.5 "na sztywno". Nawet w Łodzi nie miałem takiego łącza mimo światłowodu (10/2) :D

Póki mam umowę z Orange, to się z niego nie ruszam, tym bardziej, że nie mam limitu downloadu, o co teraz trudno :P W t-mobile jest szybszy net, ale niewiele mi po tym, bo zużywam około 100-120 giga na miesiąc, więc złapią mnie widełki.

Tak czy siak - dzięki za podpowiedzi i pomoc. Miłego wypoczynku! :)
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Witam ponownie w temacie po ponad 2 latach. Od tego czasu mam już T-mobile LTE, skończyła mi się umowa, ale nie zamierzam nic przedłużać ani specjalnie kombinować, bo net mam naprawdę dobry (wynik z teraz to DL 31, UP: 16, ping 27), ale odkąd tak mi ten net śmiga to nie patrzyłem na btsearch "co w trawie piszczy" i ciekawi mnie fakt, że na BTSie, z którego korzystam (Rzeczyca, ul. Niska) pojawiła się informacja, że jest tam LTE na częstotliwości 900mhz od Aero. Orientuje się ktoś co to dokładnie jest, jakie prędkości można przy tym osiągnąć?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: wojteks »

Aero2 czyli Plus i 900MHz to pomyłka, zapomnij o tym pomyśle.
Nie pomagam na PW!
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Jak mówiłem - nie chodzi mi o "przesiadkę" tylko raczej orientację czym to jest. Ale skoro nie warto, to dzięki za informację ;)
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z zasięgiem w miejscowości Ponikła

Post autor: Akwinata »

Odgrzebuję nieco temat, bo może komuś się to przyda na przyszłość.

Wyjechali działkowicze, więc z ciekawości porobiłem testy prędkości T-mobile i Play (Orange nie ruszałem, bo to ten sam nadajnik, co T-m, więc wyniki będą pewnie bardzo zbliżone), żeby wiedzieć, jaki max można wyciągnąć z obu operatorów w mojej lokalizacji (bez agregacji - cały czas na starym, dobrym B315). Nadajnik Play jest 600 metrów za nadajnikiem T-m, lecz jest nieco wyżej, więc liczyłem na podobne wyniki. Niestety Play nie ma nawet podjazdu do T-m w mojej okolicy.
Wyniki:
T-m 800 - 40/16
T-m 1800 - 30/1
Play 800 - 8/8
Play 1800 - 19/1

Dla 2100 w Play net był niestabilny - strony wczytywały się bardzo wolno a test nawet nie chciał odpalić. T-m ma 2100 dopiero tutaj uruchomić, więc wyjdzie w praniu co i jak - w razie czego zrobię update.

W wakacje, jak nadajniki są mocno oblegane, może będę pamiętał zrobić ponownie testy, żeby zobaczyć, czy Play nadaje się chociaż na operatora awaryjnego jak jest te kilka dni, gdzie T-m ledwo zipie a ktoś nie ma anten, żeby w T-m złapać 1800 (choć wtedy całkiem dobrze funkcjonuje też 3G - bez problemu można oglądać filmy czy grać).
ODPOWIEDZ