LTE- czy warto?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DiilGang
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 348
Rejestracja: 2013-10-26, 17:28
Lokalizacja: okolice Łomży

LTE- czy warto?

Post autor: DiilGang »

Witam. Mam pytanie odnośnie LTE w mojej okolicy: otóż wczoraj skanując dostępne sieci zauważyłem oprócz LTE Plusa na 800 MHz dostępne LTE Play z 15 km ( Łomża) . Czy warto zaryzykować i podjąć próbę połączenia w tej technologii? Mam kartę z no-limitem na LTE. Jest to miejscowość Choszczewo, gm. Piątnica .

EDIT: Bliższe szczegóły: modem Huawei E3272, abonament Play Unlimited na Firmę z nielimitowanym LTE, antena na razie Cybertech 17 dBi na 2100 MHz, ale w razie powodzenia zmieniłbym na dualną LTE .
Huawei B315 - Orange LTE 2600 + Cybertech 17 dBi 2100 MHz
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: LTE- czy warto?

Post autor: ml13 »

Spróbować można, ale nie licz na duże prędkości :) A co do eksperymentu to sam właśnie kupiłem cybertech, ten najlepszy do LTE i też próbuje z LTE tyle, że z nieco mniejszej odległości :) Mogę Ci dać znać jak przebiegł test, antene będę miał dzisiaj, tylko nie wiem czy konektory przyjdą na dziś :)
antek75
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2015-07-21, 06:04
Lokalizacja: Podlasie

Re: LTE- czy warto?

Post autor: antek75 »

15 km to kawał drogi.Ja u siebie mam 8,8 km i samym huawei b593 nie łapię zasięgu nawet wystawiajac go na dwór.
Czy na dodatkowej antenie dualnej na 1800 MHz da radę to nie wiem.Mam bardzo zalesiony teren.Kupiłem Sorensena 17-tkę. Dam znać jak dojdzie czy łapie. Ale twój dystans to już wyzwanie.
Awatar użytkownika
DiilGang
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 348
Rejestracja: 2013-10-26, 17:28
Lokalizacja: okolice Łomży

Re: LTE- czy warto?

Post autor: DiilGang »

Z takiej odległości ( 15 km ) HSPA+ DC działa dobrze, tj. 12 Mbit i ping po 70 ms . Spróbuję jednak zapolować na LTE.
Huawei B315 - Orange LTE 2600 + Cybertech 17 dBi 2100 MHz
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE- czy warto?

Post autor: onken »

LTE z 15 km.... ?? :szok:

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Awatar użytkownika
DiilGang
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 348
Rejestracja: 2013-10-26, 17:28
Lokalizacja: okolice Łomży

Re: LTE- czy warto?

Post autor: DiilGang »

Sam byłem zdziwiony, myślałem że to błąd softu, ale 200 m dalej było to samo, na Huawei LTE również znalazło LTE Play. Jak wiatry ustąpią to przekręcę antenę, a nuż jednak uda się zrealizować połączenie. Jak połączę się to wstawię screeny z operacji :D

EDIT : Kupiłem dodatkowo jakiś hub aktywny, Unitek Y-206 aby w razie czego ustablilizować połączenie ,
Huawei B315 - Orange LTE 2600 + Cybertech 17 dBi 2100 MHz
Awatar użytkownika
DiilGang
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 348
Rejestracja: 2013-10-26, 17:28
Lokalizacja: okolice Łomży

Re: LTE- czy warto?

Post autor: DiilGang »

Witam ponownie. Niestety, nie da się połączyć LTE z takiej odległości, podczas wyszukiwania sieci znalazło LTE wszystkich operatorów. Poziom sygnału według TNI wynosił -93 dBm dla LTE Play. Być może operator zablokował możliwość logowania się z takiej odległości.
Huawei B315 - Orange LTE 2600 + Cybertech 17 dBi 2100 MHz
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: LTE- czy warto?

Post autor: ml13 »

Potwierdzam. Z odległości 10km nawet Cybertech nie dał rady, znaczy są 2-3 kreski LTE ale prędkość 1-3Mb/s czyli lipa.
Awatar użytkownika
DiilGang
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 348
Rejestracja: 2013-10-26, 17:28
Lokalizacja: okolice Łomży

Re: LTE- czy warto?

Post autor: DiilGang »

Spróbuję powalczyć jeszcze o te LTE z Play, ponieważ jak to jest, że zasięg na mapce kończy się 10 km od mojego domu, a przy wyszukiwaniu sieci normalnie wyskakuje LTE Play :niepewny:
Huawei B315 - Orange LTE 2600 + Cybertech 17 dBi 2100 MHz
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: LTE- czy warto?

Post autor: wojteks »

DiilGang pisze:a przy wyszukiwaniu sieci normalnie wyskakuje LTE Play
To normalne, połączenie jest dwukierunkowe, to że twój terminal słyszy stację bazową to nie znaczy że stacja bazowa słyszy terminal. niczym nie normalnym jest wyszukanie np. na Połoninach w Bieszczadach sieci np. węgierskich a tam jest jednak troszkę dalej niż w Twoim przypadku.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
DiilGang
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 348
Rejestracja: 2013-10-26, 17:28
Lokalizacja: okolice Łomży

Re: LTE- czy warto?

Post autor: DiilGang »

No tak, tylko że np. w moim wypadku : mam internet Orange HSPA+DC z nadajnika oddalonego o 10 km, również sam modem jak i telefon nie daje rady zalogować się, a z anteną i owszem, -95 dBm .
Sam modem z obiektu oddalonego o 15 km z Play 3G na 2100 MHz nie loguje się, a z anteną jest stabilne połączenie z podobnym poziomem sygnału .

EDIT: Dostałem odpowiedź od Play że moja miejscowość jest na granicy LTE . Spróbuję jeszcze zmontować "Dual LTE" - 2 panele Cybertecha 17 dBi na pasmo 2100 MHz. Skoro druga antena pełni funkcję diversity, to w takim tandemie być może uda się połączenie.
Huawei B315 - Orange LTE 2600 + Cybertech 17 dBi 2100 MHz
Awatar użytkownika
DiilGang
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 348
Rejestracja: 2013-10-26, 17:28
Lokalizacja: okolice Łomży

Re: LTE- czy warto?

Post autor: DiilGang »

Witam ponownie po kilku dniach przerwy. Pojechałem nieco dalej od mojego domu aby spróbować odpalić LTE czy to od Play lub Orange. Po wymuszeniu LTE na LG G3 uzyskałem sygnał -117 dBm dla Orange LTE z 14 km :szok: . Przy takim sygnale uzyskałem prędkości down - 18-20 Mbit/s, up - 1-1,3 Mbit/s, ping 25-30 :zdziwko: . Modemy od Huawei ( E398 i E3272 ) nie chciały się zalogować do sieci .

Zauważyłem jednak, że w Netmonitorze możemy zobaczyć zalogowanie się do przypadkowej sieci. Ze względu, że mój G3 ma simlocka ( Orange :dobani: ) to popróbowałem właśnie coś wskórać z tych odczytów Netmonitora. Identyfikator sieci to 260 06, czyli Play. W tym miejscu gdzie testowałem ( 14 km od Łomży, ok. 1200m w linii prostej od mojego domu, widoczność wzrokowa domu i anteny :D ) udało mi się uzyskać jedynie -127 dBm. Jednak wracając do domu ( dokładnie 14.93km od stacji Play ) wyciągnąłem -111 dBm, czyli telefon zalogowałby się z kartą Play. Od domu do tejże stacji jest 15.03 km .

Mam wrażenie że modemy poprostu mają wbite to, że mogą zalogować się do sieci od sygnału -113 dBm i wyżej, a telefony z LTE mają tą poprzeczkę zwiększoną ( do ok. -130 dBm ) .

Jak będę miał czas to zamontuję drugą antenę 2100 MHz i spróbuję powalczyć o LTE :ok:
Huawei B315 - Orange LTE 2600 + Cybertech 17 dBi 2100 MHz
ODPOWIEDZ