Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lavgz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2015-07-23, 17:50
Lokalizacja: z internetu

Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: lavgz »

Z racji tego że w poprzednim wątku zrobił się śmietnik, zakładam kolejny, zmieniając nieco postać rzeczy - testowałem antenę w innym miejscu, nie cały 1km do nadajnika, teren zabudowany. W antenie mam wejścia SMA, czyli mogę odpiąć kabel i podłączyć bezpośrednio konektory, co w efekcie daje 30cm kabel i wykonałem takie testy:

Bez anteny:
Obrazek

30cm kabel:
Obrazek

10m przewód:
Obrazek

Czy strata RSRP rzędu 16dBm jest normalna przy użyciu 10m kabla antenowego? Możliwe jest uszkodzenie przewodu?


/Edit:

Zamieniłem miejscami 10 metrowe kable, wynik:
Obrazek

Jest lepiej, ale to wciąż 10dBm różnicy w porównaniu do podłączonych samych konektorów, aż takiej straty na przewodach chyba nie powinno być?
joker77
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2011-09-09, 08:08
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: joker77 »

10dbm straty wydaje się być słuszne, przy założeniu że, 5dbm straty na kablu 10m i po 2,5dbm na wtyczce w sumie 10dbm.
Nie wiem w jaki sposób obliczane jest aktualna jakość sygnału czy to jest średnia z dwóch anten, a może podawana jest najlepsza jakość lub też najgorsza?
lavgz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2015-07-23, 17:50
Lokalizacja: z internetu

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: lavgz »

joker77 pisze:10dbm straty wydaje się być słuszne, przy założeniu że, 5dbm straty na kablu 10m i po 2,5dbm na wtyczce w sumie 10dbm.
Nie wiem w jaki sposób obliczane jest aktualna jakość sygnału czy to jest średnia z dwóch anten, a może podawana jest najlepsza jakość lub też najgorsza?
Trochę mijało by się z celem kupowanie takiej anteny jeżeli przez kabel jej straty powodują takie polepszenie sygnału jakby modem wywiesić za okno. :zdziwko:
joker77
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2011-09-09, 08:08
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: joker77 »

Dlatego wszyscy mówią - jak najkrótszy kabel antenowy, bo inaczej przesuwasz punkt odbioru sygnału.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: ja.michal »

Niestety u nas dodają do anten kable, które są ok, ale do 1 GHz. Złącza jak FME czy SMA zamiast N również swoje "dodają".
Awatar użytkownika
Norfnet
Stały użytkownik forum
Posty: 138
Rejestracja: 2010-06-23, 14:27
Lokalizacja: Kielce

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: Norfnet »

Zdecydowanie za duża strata.Na złącza dodaj po około 0.8 db a kabel 0,5 db/m
Sam widzisz że po zamianie przewodów jest różnica więc ewidentnie to kable.Prawdopodobnie uszkodzenie.Być może że któryś był zagięty i stracił symetryczność.
Profesor Doktor Wiktor Wektor
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: ja.michal »

Niekoniecznie. Złącze N powinno powodować stratę do 1 dB, ale w praktyce jest ponad. SMA i FME gorzej wypadają.
Kabel mógł się nie tyle złamać co być marnej jakości. Wpadł mi ostatnio kabel od anteny dookólnej (gruby), ale po przegięciu okazało się, że środkowa żyła to nie żyła a skrętką i to nawet nie miedziana.

Proponuję wymienić kable no coś lepszego Np. LMR-400.
VanAres
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2016-03-10, 12:47

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: VanAres »

posiadam taką antenę i w diagnostyce routera mam wynik -67dbm czy ten odczyt jest po "stracie z kabla H155" - 10m ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: ja.michal »

Sprzęt pokazuje do do niego "dociera", także tak, to już jest po "opodatkowaniu" przez straty na kablu.
LbArtJ
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-08-31, 11:49

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: LbArtJ »

Dlaczego patrzycie na dane chwilowe, a nie usrednione z pomiaru? Gdzie 10 dBi? Ja widze uzysk anteny 4dBi bez kabli. Z kablem uzysk mniejszy o 1,5 dBi. Trzeba bylo robic dluzszy pomiar. Chcecie miec dobry wynik to trzeba usrednic duzo danych i przeanalizowac spadki sygnalu, ktore beda mialy najwiekszy wplyw na jakosc uzytkowania.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: Hermogenes »

Masz antenę izotropową że podajesz takie wyniki. Możesz co najwyżej podać zysk do anten modemowych. Napisz wtedy -10 dB antena+kabel/modem .Zwykły dipol pół falowy ma zysk 2,15 dBi .poz Hermogenes
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: eXorcist »

LbArtJ pisze:Dlaczego patrzycie na dane chwilowe, a nie usrednione z pomiaru? Gdzie 10 dBi? Ja widze uzysk anteny 4dBi bez kabli. Z kablem uzysk mniejszy o 1,5 dBi. Trzeba bylo robic dluzszy pomiar. Chcecie miec dobry wynik to trzeba usrednic duzo danych i przeanalizowac spadki sygnalu, ktore beda mialy najwiekszy wplyw na jakosc uzytkowania.
To źle widzisz, bo dane uśrednione są średnią każdej opcji (bez anteny, z krótkimi i z długimi przewodami). Autor nie restartował statystyk LTE Watch między zmianami.
LbArtJ
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-08-31, 11:49

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: LbArtJ »

Jeszcze raz:

Opis polaczenia Chwilowy Min Max Srednia
Bez anteny -75 -75 -79 -76,2
30 cm -53 -53 -108 -72,3
10 metrow -69 -57 -93 -73,9
obrocone 10 m -63 -61 -104 -71,5

Porownywales sygnal chwilowy RSRP, czy sredni ? Porownywane sygnalu chwilowego ma taki sens jak porownywanie spalania dwoch roznych samochodow w oparciu o spalanie chwilowe, ktore dosc czesto sie mocno odchyla od srednie rzeczywistej.

Moim zdaniem kabel nie jest problemem i - "wynik 10 metrow" i "obrocone 10m" jest dosc mocno odchylony, bo byl za krotki pomiar, a powinny byc prawie identyczne.

Uzysk anteny - roznica miedzy wynikiem srednim "bez anteny" i "30 cm to raptem 3,9 dBi i pewnie dosc mocno oddaje prawdzymy uzysk tej anteny. Tez ja mam i daleko jej jest od deklarowanych 15dBi dla pasma 1800.
LbArtJ
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-08-31, 11:49

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: LbArtJ »

eXorcist pisze:
LbArtJ pisze:Dlaczego patrzycie na dane chwilowe, a nie usrednione z pomiaru? Gdzie 10 dBi? Ja widze uzysk anteny 4dBi bez kabli. Z kablem uzysk mniejszy o 1,5 dBi. Trzeba bylo robic dluzszy pomiar. Chcecie miec dobry wynik to trzeba usrednic duzo danych i przeanalizowac spadki sygnalu, ktore beda mialy najwiekszy wplyw na jakosc uzytkowania.
To źle widzisz, bo dane uśrednione są średnią każdej opcji (bez anteny, z krótkimi i z długimi przewodami). Autor nie restartował statystyk LTE Watch między zmianami.
Jesli tak to ten pomiar jest malo dokladny i ciezko jest wyciagnac jakies daleko idace wnioski.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: eXorcist »

Czy ja wiem? RSRP raczej ma jest w miarę stałe (odchyłki 1-2 dBm) więc można wyciągnąć wnioski na temat zysku z chwilowego poziomu sygnału choć lepiej gdyby każdy pomiar miał osobny np. 60 sekundowy zapis w LTE Watch.
LbArtJ
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-08-31, 11:49

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: LbArtJ »

Popatrzylem na wykresy i co widze srednie "na oko':

Bez anteny: -75 dBi
30 cm: -62 dBi
10 metrow: -65dBi
obrocone 10 m:- -64dBi

Sygnal skacze bardziej niz (odchyłki 1-2 dBm), wiec nie wiadomo, czy autor antena nie ruszal podczas testow. Test niemiarodajny, ale widac nawet spory zysk anteny 13dBi i maly wplyw kabla i zlaczek 2/3 dBi. Ale to wszystko "na oko", bo test malo dokladny. Swoja droga sygnal bardzo dobry.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: Hermogenes »

Poziom mocy sygnału dBm , zysk anteny do izotropowej dBi ,zysk do anteny dipolowej dBd , różnica w poziomach czegokolwiek dB . poz Hermogenes
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: wojteks »

Pamiętajcie że anteny wbudowane w router/modem niby tez mają jakiś zysk deklarowany przez producenta 2-3dB.

Czyli bez anteny + zysk wbudowanych=-72 dBm będzie poziomem sygnału w miejscu anteny,
z kablem 30cm jeżeli antena miałaby 15dBi - tłumienie jakieś 4dB to finalnie sygnał będzie -72+15-4=-61dBm (pomiar -62)
z kablem 10m, tłumienie 7dB dostaniemy -72+15-7=-64dBm a dokładnie tyle wyszło z pomiaru.

Wygląda na to, że antena ma mniej więcej deklarowany zysk 15dBi.
Nie pomagam na PW!
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Cybertech LTE 15dBi - Straty na kablu

Post autor: eXorcist »

W przypadku autora tematu - owszem, ma deklarowany zysk.
ODPOWIEDZ