Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kompleksowy
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2010-03-23, 20:57
Lokalizacja: Polska

Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: kompleksowy »

Do najbliższej stacji BTS z Play mam w linii prostej niecałe 2 km . Po drodze nie ma przeszkód, teren otwarty.
BTS nadaje LTE na częstotliwości 1800 MHz. Mam modem B593-s22.
Testowałem na małych antenkach z zestawu oraz antenie z Cybertechu 15 dBi + 10 m kabla.
Modem był na poddaszu pod dachówką. Moja lokalizacja może być wyżej niż nadajnik z Playa (mieszkam na wzniesieniu).

Przy antenach z zestawu:
RSRP –92
RSRQ –11

Na antenie Cybertechu:
RSRP –85
RSRQ –9

W obu przypadkach pingi od 25ms do 40 ms. Prędkości pobierania, wysyłania uzyskiwane w godzinach południowych na obu zestawach antenach były bardzo podobne.
Download 5-10 Mb/s Upload 15-20 Mb/s.

Co to oznacza?
1. Czy wydałem 200 zł na zbędną, może uszkodzoną antenę?
2. BTS i tak jest przeciążony i lepszych prędkości nie uzyskam?
Huawei B593s-22, Panel Cybertech LTE CT15_1.8_Duo
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: barek16 »

Wygląda na obciążenie BTSa, o czym świadczy wyższy up niż down, ale jednego nie rozumiem. Po co brałeś do anteny 10m przewodu ? Skoro router stoi na strychu to chyba od niego do anteny nie jest za daleko ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: ja.michal »

Sygnał bardzo dobry. Antena jak widać działa masz 7 dB zysku czyli antenę trzeba dokładniej ustawić, albo kabel i złącza zabierają połowę zysku anteny (tak również może być).

Kolejna sprawa to sposób na jakiej działa stacja bazowa. Sygnał pokrywa okolicę stacji coś jakby parasol. Jeśli jesteś wyżej od stacji bazowej to sygnał może docierać nie tak jak powinien.

Ostatnia sprawa to prędkości. Wszystko wskazuje, że stacja bazowa jest już mocno obciążona.
kompleksowy
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2010-03-23, 20:57
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: kompleksowy »

barek16 pisze:Wygląda na obciążenie BTSa, o czym świadczy wyższy up niż down, ale jednego nie rozumiem. Po co brałeś do anteny 10m przewodu ? Skoro router stoi na strychu to chyba od niego do anteny nie jest za daleko ?
Maszt, komin, zakręty, strych i zostało jakieś 2 m zapasu. Zamawiając antenę z kablem trudno dobrać długość co do 1 m.
ja.michal pisze:Sygnał bardzo dobry. Antena jak widać działa masz 7 dB zysku czyli antenę trzeba dokładniej ustawić, albo kabel i złącza zabierają połowę zysku anteny (tak również może być).

Kolejna sprawa to sposób na jakiej działa stacja bazowa. Sygnał pokrywa okolicę stacji coś jakby parasol. Jeśli jesteś wyżej od stacji bazowej to sygnał może docierać nie tak jak powinien.

Ostatnia sprawa to prędkości. Wszystko wskazuje, że stacja bazowa jest już mocno obciążona.

Antenę zewnętrzną starałem się ustawić ale obroty w osi i zmiana kąta nachylenia nie wiele dały. Czyli to nie problem zewnętrznej anteny? Antena jest OK?

Tak wygląda ukształtowanie terenu. Po lewej stronie lokalizacja nadajnik BTS, po prawej lokalizacja anteny.

Obrazek

Pozostaje pytanie czy w tej sytuacji nie lepiej ją ściągnąć antenę Cybertechu i oddać ją lub sprzedać.

Co mogę jeszcze zrobić w mojej sytuacji. Poza szukaniem innego BTSa?
Huawei B593s-22, Panel Cybertech LTE CT15_1.8_Duo
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: barek16 »

kompleksowy pisze:Po drodze nie ma przeszkód, teren otwarty.
kompleksowy pisze:Moja lokalizacja może być wyżej niż nadajnik z Playa (mieszkam na wzniesieniu).
kompleksowy pisze:Maszt, komin, zakręty, strych i zostało jakieś 2 m zapasu. Zamawiając antenę z kablem trudno dobrać długość co do 1 m.
Przy warunkach o których piszesz raczej maszt zbedny, można by antene zamontować na kominie i kabel puścic wentylacja lub obok komina na strych, skoro router i tak tam będzie stał.
No ale to nie jest takie ważne bo źródło problemu jest i tak prawdopodobnie inne. Najlepiej sprawdź jak wyglądają prędkości z tego BTSa w godzinach szczytu podjeżdżając w jego okolice. Jeżeli przy idealnych warunkach radiowych będzie podobnie jak teraz to ewidentnie obciążenie.
Poza tym podaj swoją dokładną lokalizację to matek45sprawdzi Ci na LTE z których stacji w swojej okolicy masz jeszcze szanse. A antenę na razie jeszcze trzymaj może się przydać przy próbach łapania sygnału z innych BTSów.
kompleksowy
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2010-03-23, 20:57
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: kompleksowy »

barek16 pisze:Przy warunkach o których piszesz raczej maszt zbedny, można by antene zamontować na kominie i kabel puścic wentylacja lub obok komina na strych, skoro router i tak tam będzie stał.
Mam maszt antenowy wiec Cyberetech znalazł się obok innych anten.
barek16 pisze:Najlepiej sprawdź jak wyglądają prędkości z tego BTSa w godzinach szczytu podjeżdżając w jego okolice. Jeżeli przy idealnych warunkach radiowych będzie podobnie jak teraz to ewidentnie obciążenie.
No to zrobiłem testy i tak to wygląda:

24.12.15 ok.19:00 - Dom, sieć na antenie Cybertech skierowanej na najbliższy BTS, pomiary komórką po WiFi
Download: 9-11,5 Mb/s
Upload: 19,5-21,5 Mb/s
Ping: 29-40 ms
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25.12.15 ok. 15:00 - pomiar tabletem pod najbliższym BTSem
Download: 18 - 25 Mb/s
Upload: 20 -22 Mb/s
Ping: 28-30 ms


25.12.15 ok. 15:10 - pomiar tabletem pod drugim, dalszym BTSem w mojej okolicy; odległość ok. 3 km
Download: 24- 42 Mb/s
Upload: 13 - 15 Mb/s
Ping: 30 -38 ms

25.12.15 ok. 15:20 - pomiar tabletem przed domem (na zewnątrz)
Download: 12- 13 Mb/s
Upload: 8 - 12 Mb/s
Ping: 30 ms


25.12.15 ok.15:25 - Dom, sieć na antenie Cybertech skierowanej na najbliższy BTS, pomiary komórką po WiFi
Download: 9-10 Mb/s
Upload: 21 - 22 Mb/s
Ping: 29-30 ms
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ukształtowanie terenu i odległość dla najbliższego BTSa już podałem. Drugi BTS jest wyżej ale też dalej. Po drodze sygnału są przeszkody. Kiedyś przy próbach ustawienia anteny Cybertechu na ten nadajnik miałem kłopot aby to zrobić i odpuściłem.

Obrazek


1. Jakie mamy więc wnioski (antena, BTS)?
2. Co można wymyślić w tej sytuacji (lokalizacji)?
barek16 pisze:Poza tym podaj swoją dokładną lokalizację to matek45 sprawdzi Ci na LTE z których stacji w swojej okolicy masz jeszcze szanse.

Obrazek
Huawei B593s-22, Panel Cybertech LTE CT15_1.8_Duo
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: ja.michal »

Celować w inną stację bazową, albo sobie darować i zostawić jak jest. Taki teren i takie obciążenie stacji, że niewiele się zdziała.
kompleksowy
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2010-03-23, 20:57
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: kompleksowy »

1.
ja.michal pisze:Celować w inną stację bazową, albo sobie darować i zostawić jak jest. Taki teren i takie obciążenie stacji, że niewiele się zdziała.
matek45 może mi coś podpowiedzieć w temacie odpowiedniego BTSa?

2. Cały czas chodzi mi po głowie sprawa anteny z Cybertchu. Miała dawać 15 dBi zysku a po wskazaniach modemu tego nie widać. Może antena jest uszkodzona i należy ją reklamować. Jest na gwarancji.
Prędkości pobierania na tej antenie były kilka dni temu zbliżone do prędkości pobierania z antenek 6 dBi z zestawu. Mam wrażenie że wydałem niepotrzebnie kasę :dobani:

3. Czy to że korzystam z karty RMB i darmowego LTE ma jakieś znaczenie w Play?
Huawei B593s-22, Panel Cybertech LTE CT15_1.8_Duo
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: ja.michal »

kompleksowy pisze:2. Cały czas chodzi mi po głowie sprawa anteny z Cybertchu. Miała dawać 15 dBi zysku a po wskazaniach modemu tego nie widać.
Tak 15 dBi minus straty na kablu i złączach. Kabel 10 m ponad 4 dB straty, złącza od 2-3 dB. Zostaje jakieś 8-9 dBi.
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: barek16 »

Dokładnie tak jak pisze ja.michal, dlatego pisałem Ci o tej długości przewodu. Masz 7dBi zysku bo połowa odpadła po drodze...
kompleksowy
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2010-03-23, 20:57
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: kompleksowy »

Dziękuję za informację.

1. Długość kabla dokładnie wynosi 8 m. Rozumiem, dla przeliczenia trzeba przyjąć że na metrze tracimy 0,4 dBi siły sygnału. Tak czy inaczej Waszym zdaniem antena zewnętrzna jest OK i to zawsze lepsze rozwiązanie niż antenki zestawowe. Tak?

2. Jak złapać kontakt z matek45? Czy może mi coś jeszcze podpowiedzieć w temacie odpowiedniego BTSa?
Huawei B593s-22, Panel Cybertech LTE CT15_1.8_Duo
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: matek451 »

Te BTS-y to Modlica i Wielka Wieś? Do Modlicy masz bliżej ale po drodze las, lepiej do Nowej Wsi. Wygląda na to, ze ten BTS jest też mniej obciążony. Niestety ale w Play BTS-y są coraz bardziej obciążone. "Sławny" jest BTS w Zielonkach. Szeroko opisywany przez wielu użytkowników Play na ich Forum. Postaraj się ustawić antenę na dalszy BTS, oprócz kierunku pokombinuj z azymutem( góra-dół) skoro BTS jest wyżej.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: wojteks »

matek451 pisze:oprócz kierunku pokombinuj z azymutem( góra-dół)
Kierunek to azymut a góra-dół to tilt.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: ja.michal »

kompleksowy pisze:Rozumiem, dla przeliczenia trzeba przyjąć że na metrze tracimy 0,4 dBi siły sygnału.
Tak, ale dla kabla H155 lub jego odpowiednika. Ogólnie to najpopularniejszy rodzaj kabla antenowego na rynku i można założyć te 0,4 dB straty na metrze plus 1,5-2 dB na złącze.
kompleksowy
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2010-03-23, 20:57
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: kompleksowy »

kompleksowy pisze:... Tak czy inaczej Waszym zdaniem antena zewnętrzna jest OK i to zawsze lepsze rozwiązanie niż antenki zestawowe. Tak?
Czyli antena Cybertechu nie jest uszkodzona i ile może to pomaga w odbiorze.
Pomimo tego że antenki 5dBi działąją dookolnie to nie zagwarantują w mojej lokalizacji lepszego odbioru. Tak to rozumiem.
Huawei B593s-22, Panel Cybertech LTE CT15_1.8_Duo
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: ja.michal »

Generalnie antena kierunkowa jest lepsza bo skupia wiązkę dzięki temu jest mniej bocznych zakłóceń i poprawia się nieco stabilność połączenia. To tak uogólniając.
kompleksowy
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2010-03-23, 20:57
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: kompleksowy »

Dziękuję wszystkim za pomoc. To chyba tyle. Cybertech zostaje. Będzie kiedyś okazja i cieplejsze dni to pokręcę nią w różnych kierunkach. Pozdrawiam
Huawei B593s-22, Panel Cybertech LTE CT15_1.8_Duo
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: ja.michal »

Cybertech ma pewną ułomność w postaci mało elastycznego uchwytu. Można zamontować antenę w polaryzacji pionowej lub poziomej. Nie da się ustawić anteny skośnie.
kompleksowy
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2010-03-23, 20:57
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: kompleksowy »

Witam po przerwie i proszę o podpowiedz do którego operatora lte proponujecie się przenieść aby z poniższego nadajnika mieć za rozsądną cenę internet LTE z podobną paczką danych.
Obecnie korzystam z RMB 100GB ale trudno mówić o komfortowym używaniu Internetu przy tak przeciążonej sieci Play.

Poniżej dwa nadajniki (mój obecny Play) oraz drugi (pozostali operatorzy) kilkaset metrów bliżej i na tym samym kierunku.
Huawei B593s-22, Panel Cybertech LTE CT15_1.8_Duo
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: matek451 »

Sprawdzałeś jakie pasma LTE Play działają u ciebie i jak wygladają na nich prędkości? Na pewno działa LTE1800 ale trzeba sprawdzić LTE2100 i LTE800. Na pewno działa LTE800 T-Mobile i możliwe że LTE800 Orange. Trzeba zrobić ich testy. Tam też działa LTE1800Aero2 dla Plusa ale to jedyny BTS Plusa i może być zapchany, mimo to przetestuj i tego operatora. Bez testów nie warto podejmować żadnych kroków, szczególnie jeśli ma być to abonament.
kompleksowy
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2010-03-23, 20:57
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: kompleksowy »

Wydawało mi się że RMB korzysta z sieci i Play i skoro ten nadajnik jest przeciążony to na karcie Play nie będzie lepiej.

2. Tan nadajnik Play ma LTE na 1800 MHz

3. Kupię startery i przeprowadzę testy.

4. Ile trzeba płacić miesięcznie aby mieć ok. 100 GB lub więcej bez lejka?
Huawei B593s-22, Panel Cybertech LTE CT15_1.8_Duo
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: dzejk »

Tak, redbull korzysta z sieci play lte. Jeśli próbowałeś wszystkie pasma w play, to pozostaje ucieczka do innego operatora. Wpierw testy na ichnich starterach. Np. kup starter orange lub nju mobile w salonie orange i zarejestruj podając swój adres i zgodę na kontakt tel., aby dostać 100GB na 30 dni. Jeśli się sprawdzi, to do końca sierpnia masz promocję 1410GB na 5 miesięcy. Na allegro są gotowe karty z nabitym transferem, za ok. 70 zł.
kompleksowy
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2010-03-23, 20:57
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: kompleksowy »

Ok.
A jak do wyboru nowego startera będzie się miała antena którą posiadam na dachu. Była kupowana pod Play i do czasu uruchomienia LTE z agregacja pasma wolałbym nie kupować kolejnej (tymczasowej).
Pozostali dostawcy (poza Aero2) mają LTE na innych częstotliwościach. Czy to oznacza że będzie problem z dobrym odbiorem sygnału?
Huawei B593s-22, Panel Cybertech LTE CT15_1.8_Duo
kompleksowy
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2010-03-23, 20:57
Lokalizacja: Polska

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: kompleksowy »

Panowie jak mam rozumieć częstotliwość na której pracuje moja antena w kontekście różnych częstotliwości sygnału LTE na omawianym nadajniku?
Antenę kupowałem pod LTE od Play. Poza Play jedynie Aero2 puszcze LTE na 1800 MHz.

Czy można ją stosować? Czy antena da jakiś zysk? Czy modem po włożeniu np. startera Orange i wymuszeniu trybu LTE nie ulegnie uszkodzeniu?
Huawei B593s-22, Panel Cybertech LTE CT15_1.8_Duo
tomasith
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2017-09-28, 13:33

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: tomasith »

Witam,
Ostatnio przeniosłem się z kabla na LTE (B525 + Cybertech 1800). Od czego zależy parametr SINR? Od obciążenia BTSa? Od odległości od BTSa? Od pogody/warunków atmosferycznych? Od wszystkich w/w? Parametr ten jest ważniejszy od RSRP? Czy mamy na niego jako odbiorcy zasadniczy wpływ?
Ustawiając antenę patrzyłem aby RSRP było jak najwyższe (tzn. najbliższe 0)- bo zdawało mi się, że jest to najważniejsza miara. Dopiero potem doczytałem w różnych wątkach, że najważniejszy jest SINR (?). Czy te parametry są jakoś powiązane (np. najwyższy RSRP to zarazem najwyższy SINR)? Nie wiem czy nie wejść na drabinę i nie kręcić anteną, patrząc teraz na SINR?
Do BTSa mam w linii prostej 6km. Po drodze górki, lasy i jezioro (czyli typowy kaszubski krajobraz). Sygnał zdaje się bardzo jak na takie warunki poprawny (RSRP: -84/-85; RSRQ: zauważyłem, że zależy od pory dnia i pogody- skacze w granicach -7 ---> -13, szczególnie w godzinach szczytu; RSSI: także skacze w granicach -63 ---> -57 w zależności od w/w; SINR: od 17-21 w godzinach szczytu do 25, 27 a nawet >=30 w nocy czy nad ranem). Wartość DL/UP maksymalnych nie zmierzę (przynajmniej bez kupowania startera), bo blokuje mnie wybrana oferta T-Mo do 20Mbps (na której zazwyczaj wyciągam max - jedynie wieczorem czasem zdarzają się mniejsze osiągi; ale to chyba także wina obciążeń na serwerach "speedtest" i w ogóle wydolność sieci w tym czasie).
Także nie wiem czy mając takie parametry nie szukam dziury w całym i czy nie dać sobie spokoju z kręceniem anteną (wiadomo, że skoro jest, to chciałoby się aby działała jak najlepiej).
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: dzejk »

Zdecydowanie szukasz dziury w całym, sinr bardzo dobre.
Awatar użytkownika
-niXon-
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 253
Rejestracja: 2011-11-30, 21:11
Lokalizacja: PL

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: -niXon- »

Mam podobne pytanie, mianowicie od czego zależy SINR ? co ma na to wpływ ? jestem około 2,5km od btsa, antena dual na dachu, takie mam parametry :
RSRQ: -9dB
RSRP: -68dBm
RSSI: >=-51dBm
SINR: 4dB
Sinr waha się od 4-14dB, doczytałem że "należy coś poprawić", ale co można poprawić w tym przypadku ?
Awatar użytkownika
-niXon-
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 253
Rejestracja: 2011-11-30, 21:11
Lokalizacja: PL

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: -niXon- »

Sinr waha się od 4-14dB, doczytałem że "należy coś poprawić", ale co można poprawić w tym przypadku ?
zbych_in_flames
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2010-01-07, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: zbych_in_flames »

Kiedy masz wysoki SINR? Ogólnie ten parametr jest powiązany z obciążeniem, więc wyższe wartości pewnie masz rano i w nocy po 23-<>00, a w godzinach szczytu niższe?
Awatar użytkownika
-niXon-
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 253
Rejestracja: 2011-11-30, 21:11
Lokalizacja: PL

Re: Jak interpretować moje wskazania sygnału LTE?

Post autor: -niXon- »

pora nie ma znaczenia, te wahania są po prostu w przeciągu kilku minut..
robię sobie refresh i te wahania są duuże..
ODPOWIEDZ