Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tomektomek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2016-01-03, 13:00

Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: tomektomek »

Witam wszystkich.
Mieszkam w miejscowości Szpęgawsk a dokładnie 54°00'37.2"N 18°36'15.8"E
Obecnie mam neostradę 8 MB/s lecz działa max 6 MB/s a z tego co się dowiedziałem szanse na poprawę tego stanu są marne.
Jako, że ojciec posiada abonament telewizyjny w Cyfrowym Polsacie mógłbym za 50 zł miesięcznie dobrać internet mobilny z routerem Huawei b315.

Zgodnie z tym co pokazuje strona BTSearch w okolicy mam dwa nadajniki sieci PLUS ( miejscowość ZDUNY ) działające na częstotliwości GSM900 w odległości 2km oraz drugi niecałe 3 km i kolejny nadajnik PLUSA ( miejscowość KLONÓWKA ) 5 km od domu z częstotliwościami GSM900 oraz UMTS2100.

Generalnie sygnału mogę szukać tylko w kierunku południowo-wschodnim gdyż z każdej innej strony otacza mnie las co zresztą widać po przełączeniu mapy w tryb satelity.

W chwili obecnej pożyczyłem do testowania przenośny modem ALCATEL ONE TOUCH z sieci PLAY i kładąc go na parapecie pokazuje mi zasięg LTE.
Prędkości są zadowalające bo wahają się od 7 do 16 MB/s. Przypuszczam, że łączy się on właśnie z nadajnikami PLUSA a jeśli na takim urządzeniu prędkości są jakie podałem to na wspomnianym HUAWEI b315 będzie jeszcze lepiej.

Do czego zmierzam to mam zamiar wziąć taki ten internet na próbę a w chwili obecnej zastanawiam się jaką ewentualnie antenę mógłbym dokupić i prosiłbym o poradę. Wyczytałem, że polecane są anteny takie:
http://allegro.pl/mocna-antena-lte-4g-m ... 79427.html

Zastanawiam się tylko nad kompatybilnością anteny i nadajnika. W aukcji podane jest, że antena współpracuje z częstotliwościami 1800Mhz.

Pytanie do Was mam następujące czy w razie zakupu wspomnianego Huawei i takiej anteny polepszę sobie jakość sygnału ?
Czy powinienem szukać czegoś innego ?



PS. Jestem świadomy konieczności aktualizacji oprogramowania urządzenia Huawei w celu podłączenia anten.


Z góry dziękuję za pomoc i porady.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: wojteks »

tomektomek pisze:na częstotliwości GSM900
O tym zapomnij.
tomektomek pisze:oraz UMTS2100.
Przynajmniej to Cię interesuje ale sprawdź też Mobyland LTE1800 i Sferia LTE800, usługę raczej wybierz w Plusie a nie CP (taka sama cena będzie ale router na własność a nie wypożyczenie i nie daj się namówić na ODU-IDU).
tomektomek pisze:Czy powinienem szukać czegoś innego ?
B315 to dobry wybór, antena też OK.
Nie pomagam na PW!
tomektomek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2016-01-03, 13:00

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: tomektomek »

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Czy 5 km od nadajnika to nie za dużo ? Generalnie nie ma między mną a tym nadajnikiem większych przeszkód jedynie zaraz koło domu jest mały lasek w kierunku nadajnika właśnie a poza tym właściwie pusta przestrzeń.

Nawet jeśli wezmę ten zestaw na próbę to będę miał bezpłatne 6 dni a maksymalnie 14 na zwrot sprzętu.
Nie chciałbym się chyba bawić w aktualizowanie i kupowanie anteny tylko na próbę.

Skoro ten Alcatel ma zasięg lte to dobrze wnioskuję, że nawet sam huawei bez dodatkowej anteny będzie działał lepiej ?

W kieruku w którym mogę szukać sygnału jest jeszcze nadajnik Aero - ok 2km oraz Tmobile 5km. Tyle mogę się dowiedzieć ze strony BTSearch.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: matek451 »

Tak jak pisze Wojtek, bierz ofertę z Plusa a nie CP. W Plusie masz też SmartDom czyli rabat 50% na internet jeśli posiadasz TV Sat w CP a B315 jest na własność za 3 zł. Jak masz zasięg LTE Plusa to nawet w ofercie za 30 zł( 50GB) będziesz miał nielimitowany LTE na takich samych zasadach jak w abonamencie za 50 zł( 100GB). Te limity tylko do 3G. Obecnie Plus poluzował FUP i transfery ponad 100GB bez lejka są normalne. Ale w Regulaminie nadal są zapisy o FUP i lejku 32kb/s wg. uznania operatora( gwarantowany jest limit podstawowy). Możesz oczywiście brać i to 100GB za 5 zł. Do tego noce poza limitem 200GB za 2,90 zł. To tyle przyjemnej teorii. Teraz trochę mniej wesołej rzeczywistości. Czyli zasięg LTE tylko z sieci LTE800Sferii i BTS-a LTE800Sferii w Klonówce( Pozwolenie jest też w Zdunach ale nie wiadomo czy działa. Na LTE800 sferii i paśmie 5MHz maksymalny DL to 19Mb/s, w praktyce bywa różnie, zależnie od obciążenia BTS-a . Kup pre-paid internetowy Plusa i zrób testy na wymuszonym LTE na Alcatelu w pobliżu tych BTS-ów. Najbliższy BTS LTE1800Mobylandu w Stargardzie, 8-10 km i las po drodze. Nawet na antenie Dual LTE1800MHz z Cybertecha małe szanse choć możesz próbować. Do LTE800Sferii z Klonówki lub Zdun potrzebna antena http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-e ... _A7017.htm Pojedyńcza bo LTE800Sferii w SISO. Testy karty Play bez znaczenia, na dodatek nie wiemy czy na karcie internetowej Play czy na głosowej. Roaming krajowy w tym z Plusa tylko na kartach głosowych i tylko w technologii 3G, jeśli to było LTE to korzystałeś z sieci macierzystej Play i BTS-a LTE1800Play ze Swarożyna lub Klonówka, Rajkowska 5. Prędkości na LTE1800Play z 10MHz pasma i MIMO teoretycznie do 75Mb/s. Reasumując w Plusie możesz liczyć na LTE800sferii z DL maksimum 10-15Mb/s. B315 s-22 dobrym wyborem i kupujesz antenę na 800MHz czyli ATK-10/800-980 lub ATK-20. Wcześniejsze twoje dywagacje i wybór anteny nie ma wobec powyższego żadnego znaczenia. Rzeczywistość jest całkowicie odmienna. Nie jest tak słodko jak myślałeś, zacznij od testów LTE Plusa pod tymi w/w BTS-ami LTE800Sferii.
tomektomek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2016-01-03, 13:00

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: tomektomek »

Karta PLAY którą testowałem jest typowo internetowa.

Nie jestem obeznany w temacie dlatego przed zakupem czegokolwiek wolałem poznać trochę więcej o zasadch działania tego wszystkiego i dlatego też pytam tu na forum.
Niestety na tym alcatelu nie działają inne karty niż te z sieci PLAY.
Mam telefon Samsung Galaxy Grand Prime i mogę mieć na nim zasięg LTE. Czy dobrym rozwiązaniem jest testowanie kart pre paid PLUSA na telefonie ?

A co z nadajnikiem PLUSA umts2100 z Klonówki czy jest sens myśleć w ogóle o połączeniu z nim z takiej odległości ?

Mam jeszcze takie pytanie:
Skoro mam zasięg LTE PLAY na alcatelu może mógłbym kupić abonament bez urządzenia w PLAY bez limitów za 79 zł i po prostu dokupić router huawei we własnym zakresie ?
Czy jeśli kupię takiego huawei wziętego z sieci PLUS to karta innej sieci będzie normalnie działać ?
Czy jest to w ogóle rozwiązanie jakkolwiek opłacalne ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: matek451 »

Sprzęt z Play nie posiada simloka zatem powinien działać z każdą kartą w tym Plusa. Wszyscy operatorzy oprócz CP stosują APN internet. Zatem jeśli karta internetowa pre-paid Plusa ma dostęp do LTE to po włożeniu do kiepskiego routerka Alcatela powinna działać. Możesz też zrobić testy na telefonie z LTE. Co do UMTS2100 z Klonówki to działa w HSPA+DC do 43,2Mb/s. Zasięg jest mniejszy niż na LTE800 i LTE1800. Wg. mapy Plusa kończy się przed twoją miejscowością. Oczywiście można spróbować na mocnej antenie na 2100MHz. Problem jest jeden , na 3G jest sztywny limit a potem lejek 32Mb/s. No i trudno potwierdzić jakie będą prędkości na UMTS2100 z DC jeśli nawet antena złapie z niego zasięg. Można zrobić oczywiście jeszcze test tego DC pod BTS-em w Klonówce( na Alcatelu ustawiasz tylko 3G ( WCDMA). W Play na dzień dzisiejszy bierze się tylko ofertę ze sprzętem, najlepiej łącznie z telefonem( wtedy w umowie na 2 lata jeden rok jest za darmo). Do tego tylko router B315s-22 a nie jakieś g... jak ten Alcatel. No i wtedy kupuje się antenę Dual LTE1800MHz za 200 zł. Ale najlepiej nie wiązać się umową tylko B315 i antenę kupić samemu i korzystać z Play Internet na Kartę gdzie za 45 zł jest 100GB z pełna prędkością, potem 2Mb/s. Albo skorzystać z opisywanej tutaj oferty RBM na kartę gdzie 100GB z pełną prędkością LTE w Play można mieć za 5 zł/m-c. Koszt routera to 350-400 zł. Oferta RBM na kartę z Darmowym Internetem LTE bez limitu jest od 26 m-cy i do odwołania. To w tej chwili najlepsza opcja. Na abonament ze sprzętem w twojej lokalizacji warto rozpatrzyć jeszcze Orange, który ma zasięg LTE 1800 ze Starogardu, fajne oferty i tani sprzęt. No i zniżki dla klientów Orange( warto pokombinować z wypowiedzeniem Neostrady i zniżką na LTE dla domu.)
tomektomek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2016-01-03, 13:00

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: tomektomek »

Sytuacja się nieco rozjaśniła.
Pojechałem na stację i kupiłem starter internetowy sieci PLUS.

Pierwsze co zrobiłem to pojechałem do Swarożyna w pobliże BTSa PLAY dokładniej mówiąc to wg mapy byłem oddalony od niego o ok 1,35 km bez żadnych przeszkód.
Mam abonament w sieci PLAY i z moją kartą głosową w telefonie Samsung Galaxy Grand Prime bez problemu uzyskałem zasięg LTE i transfery jakie uzyskałem wynosiły 30-50 MB/s - D oraz 20MB/s - U.
W tym samym miejscu karta PLUSa dała mi marne 3-4 MB/S - D oraz ok 1 MB/s -U i zasięg tylko H/H+

Następnie w miejscowości Zduny ok 500m od nadajnika z kartą PLUSa uzyskałem max 6MB/s - D i 2 MB/s - U i zasięg H+
Z kartą PLAY miałem zasięg LTE i transfery ok 20MB/s D jak i U

Później byłem w Klonówce i na karcie PLUSa zasięg H+ i transfery 5MB/s - D i 2-3 MB/s - U
Karta PLAY dała mi zasięg LTE z transferami 15MB/s - D i 22 MB/s - U

Myślę, że wybór jest raczej oczywisty skoro na małym Alcatelu mam u siebie w domu zasięg LTE.
Kwestia tylko doboru odpowiedniego sprzętu. Może zamiast Huawei b315 w podobnej cenie dostanę coś lepszego ?
Niestety PLAY nie ma aktualnie żadnego lepszego sprzętu - wziął bym samą kartę.
Martwi mnie tylko, że w PLAY powyżej 100GB transfer zostanie zmniejszony do 1MB/s..

Co o tym myślicie ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: matek451 »

W Play nie bierze się żadnego abonamentu, tym bardziej bez sprzętu. Jedyna możliwość to skorzystanie z oferty łączonej czyli zakup oferty głosowej + internet na 2 lata ze sprzętem czyli B315( są jeszcze w salonach). Wtedy można mieć 12 m-cy za zero złotych. Dotyczy to klientów biorących nową umowę głosową lub obecnych, którzy zawierają aneks i przedłużają obecną. Do kiedy masz abonament w Play? Wtedy miałbyś internet 100GB( +noce bez limitu) za 45 zł( po 100GB lejek 1Mb/s) Jeśli masz abonament, którego nie możesz jeszcze aneksować to uzyskasz 6 m-cy za darmo czyli średni koszt wyniesie 67,50 zł/m-c. Oczywiście bierzesz w punkcie z B315 za 1 zł w przypadku obydwu ofert. Regulaminy http://play.pl/resources/pdf/2015/Regul ... 122015.pdf i http://play.pl/resources/pdf/2015/Regul ... 122015.pdf Ale tak jak pisałem póki co nie ma sensu pakować się w abonament, skoro można mieć minimum 100GB z pełną prędkością potem 2Mb/s w ofercie RBM na kartę z usługą Darmowy Internet LTE za 5 zł/m-c. Działa na LTE Play. Limit 100GB to żaden problem ja mam kilka takich kart i jak mi przytną na jednej, korzystam z drugiej wszak 5 zł to śmieszna kwota. Jak promocja z RBM się skończy to Play Internet na kartę można mieć 100GB za 45zł/m-c. A router LTE kupuje się samemu. Tylko nie tego Alcatela bo szajs nie ma złącz anten zew. i wart jest ze 150 zł. Dostałeś pełną informację na temat LTE Play, zasięgu, oferty abonamentowej i pre-paid. Wyboru dokonasz sam, tylko czasami nie tej bez sprzętu na 24 m-ce bo to straszna lipa.
tomektomek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2016-01-03, 13:00

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: tomektomek »

Ten alcatel był tylko na próbę od znajomych nie mam zamiaru brać czegoś takiego..
Abonament głosowy mam do 21.05.2016 będę mógł go aneksować ?

Wybiorę się jutro do salonu zobaczę czy mają jeszcze b315 na stanie.

Wytłumacz mi proszę jak działa promocja RBM LTE za 5 zł bo to co sam znajduję to dla mnie straszny bełkot i niewiele z tego rozumiem.

EDIT.

Znalazłem regulamin i z niego wynika, że max prędkość pobierania w promocji RBM to 15 MB/s czy to prawda ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: matek451 »

Nieprawda, teraz tyle ile na BTS-ie ,w teorii do 75Mb/s. A karta RBM na kartę ma opcję włączenia tej usługi Darmowy Internet LTE co 30 dni. Musi być 30 zł na koncie i aktywny pakiet internetowy. Starter za 9 zł z puszką, doładowany za 50 zł co 100dni ale są sposoby aby mieć na nim Rok Ważności Konta bez doładowania. sposób opisywany tutaj wielokrotnie. Koszt to 5zł/m-c za minimum 100GB. Jak nie ma się modemu/ Mifi czy routera można użyć telefonu z LTE i theteringu. O ile jest zasięg LTE Play w domu.
tomektomek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2016-01-03, 13:00

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: tomektomek »

Przede wszystkim dziękuję bardzo za szybkie odpowiedzi!

Po namyśle chyba jednak kupię sobie router we własnym zakresie i skorzystam z tej opcji za 5 zł.

Pobawiłem się też telefonem.

Wyłączyłem roaming danych i ustawiłem by łączył się tylko z siecią PLAY bez pośredników. O ile można wskazania aplikacji uznać za wiarygodne to najpewniej łączę się z BTSem PLAY w Klonówce niecałe 6 km od domu - jest on niemal zupełnie na wprost okna z mojego pokoju.
Telefon łączy się poprzez H+ i transfery są 10Mb/s - D i 3MB/s - U więc i tak lepiej niż przez neostradę a z routerem i anteną będzie już tylko lepiej.
Przypomnę, że Alcatel łapał już LTE i transfery dochodziły do 16MB/s - D.

Mam jeszcze pytanie odnośnie samego sprzętu. Czytałem też o D-Link DWR-921. Ceny na alleprowizji są nieco większe od Huawei b315 a z tego co wyczytałem to urządzenie jest również bardzo dobre. Jest sens dopłacać do D-Linka ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: matek451 »

Nie.B315 to lepszy i nowszy router.
tomektomek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2016-01-03, 13:00

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: tomektomek »

Mam już Huawei b315. Znalazłem w okolicy i zapłaciłem za niego 350 zł. Jest nowy wzięty z sieci PLUS.

W ustawieniach wymusiłem łączenie się tylko z siecią LTE i tylko z siecią PLAY.
Połączenie już mam. Zasięg LTE to trzy kreski a transfer raz 10-12MB/s - D i 2MB/S - U a za chwilę 3-4 MB/s -D.
Na Alcatelu było lepiej ale myślę, że to tylko kwestia anteny.
Przy okazji widzę w menu opcję wyboru anten więc softu aktualizować nie muszę ?

Oprogramowanie modemu: 21.311.03.00.69
Interfejs www: 17.100.09.00.03

Ewentualnie zapytam jeszcze czy powinienem go dodatkowo jakoś skonfigurować ?
Wybaczcie te pytania ale jestem laikiem akurat w tych kwestiach.
tomektomek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2016-01-03, 13:00

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: tomektomek »

Nie mogę edytować poprzedniego posta więc zapytam raz jeszcze dokładnie o antenę którą powinienem zakupić.

Lepiej wziąć antenę dedykowaną na pasmo 1800 jak ta :
http://allegro.pl/mocna-antena-lte-4g-m ... 63013.html

czy może np taką razem z lepszym przewodem LMR200:
http://allegro.pl/antena-dual-4g-lte-44 ... 46742.html

Ewentualnie proszę o podlinkowanie do jakiejś konkretnej anteny najlepiej z kablami ok 5 do 7 m w cenie do 150-170 zł
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: matek451 »

Nie żartuj z tym szmelcem z drugiego linka. Omijaj takie firmy jak new-electric i szmelc, którym handlują. Opis to bełkot i bzdury. Tak jak ten chiński LMR200. W Cybertechu możesz zamówić kabel na wymiar. Inna http://allegro.pl/antena-dual-lte-soren ... 76116.html .
tomektomek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2016-01-03, 13:00

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: tomektomek »

Ok wezmę tą od Cybertech a lepsze kable ewentualnie w przyszłości.

Dziękuję bardzo za pomoc i poświęcony czas.

Ps. testuję sobie cały czas różne opcje i wybierając zasięg automatyczny router łączy się z siecią DC-HSPA+ i transfer wychodzi ponad 10MB/s - D
i jest stabilniej niż na połączeniu LTE bo w tej chwili na LTE pokazuje mi ok 3MB/s - D.

Mam nadzieję, że antena załatwi sprawę.

Proszę też o niezamykanie wątku. Będę miał antenę to opiszę dokładnie co z tego wszystkiego mi wyszło.

EDIT EDIT EDIT EDIT

Czy jest możliwe by modem Alcatel pokazywał mi zasięg LTE a łączył się z siecią H+ ??

Przełożyłem kartę do Alcatela pokazuje jedną kreskę LTE i śmiga równo 10MB/s tak samo jak Huawei po przełączeniu na zasięg H+

Teraz Huawei po ustawieniu na LTE robi max 3MB/s

Trochę to dla mnie dziwne.
tomektomek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2016-01-03, 13:00

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: tomektomek »

Zamówiłem antenę z cybertecha z kablami 5m.
Początkowo chciałem ją zamontować za oknem ale wpadłem na lepszy pomysł.

Antenę zamontuję na kominie - będzie ok 3 metry wyżej i sygnał będzie miał jeszcze mniej przeszkód.

Plan jest taki.
Mieszkam na piętrze.
Z pokoju za gniazdkiem z prądem ( w miejscu gdzie stoi komputer) przewiercam się na strych i bezpośrednio z tego miejsca ciągnę sobie zasilanie na poddasze. Tam podłączam router i łączę go z anteną.
Mam akurat dłuugi kabel LAN więc do komputera podłączę się bezpośrednio z routerem aż z poddasza (wifi jest mi zbędne - będę jedynym użytkownikiem).
Ten kabel LAN mam zamiar przepuścić do pokoju tak jak zasilanie na poddasze czyli przez tą samą dziurę w ścianie. Kable LAN i zasilający będą biec koło siebie na odcinku max 40 cm - tzn tylko przez ścianę później zostaną od siebie odsunięte.

Powstają dwa pytania:

1. czy mogę się spodziewać w takiej sytuacji jakiś zakłóceń LAN - ZASILANIE na takim krótkim odcinku?

2. jak zabezpieczyć router na poddaszu na czas mrozów ? Nie wiem jakie tam mogą być temperatury ale na pewno niższe niż w domu a zarazem na pewno wyższe niż na dworze. Dobrym pomysłem jest umieszczenie go w jakimś kartonie ze styropianem ?


( w ostateczności mam na stanie Tp-Link tl-wa901ND i mogę go użyć do wzmocnienia sygnału WiFi lecz wolałbym sygnał bezpośrednio z kabla )
kloszi
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2015-06-25, 06:09
Lokalizacja: Mielec

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: kloszi »

1)NIE
2)Parę worków, ciepły sweter i ruter sam się zagrzeje. Gorzej będzie w lato i ciepłe ubranko trzeba zmienić w wiatraczek
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: ja.michal »

Puść jeden kabel LAN z zasilaniem PoE. Będzie trzeba tylko dobrać zasilacz. Mniej kabli u bezpieczniej bo nie będzie szło 230V.
tomektomek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2016-01-03, 13:00

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: tomektomek »

Zasilanie 230V nie będzie problemem. Podepnę się ze strychu a nie z pokoju bo przeoczyłem puszkę.
Tak więc z pokoju puszczę tylko kabel sieciowy.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: wojteks »

Tylko sprawdź że to ta sama faza co komputer w pokoju.
Nie pomagam na PW!
tomektomek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2016-01-03, 13:00

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: tomektomek »

@wojteks mógłbyś wyjaśnić o co chodzi z tą fazą ? I jak to sprawdzić ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: wojteks »

Przeważnie prąd zasilający domu jest z sieci 3 fazowej, pasuje żeby urządzenia sieciowe (router, komputer itp.) były zasilane z tej samej fazy. Najprościej sprawdzić to przez pomiar napięcia między przewodami fazowymi w gniazdkach.
Nie pomagam na PW!
tomektomek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2016-01-03, 13:00

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: tomektomek »

Pokój w którym mieszkam miał kiedyś swój osobny licznik. Niedawno został podpięty pod resztę domu. Co do fazy to nie wiem.
Jeśli nie ma to jakiegoś szczególnego znaczenia to zostawię tak jak jest.
Kabel zasilający już mam podłączony.

Antena i wspornik są już w drodze. Mam nadzieję, że dojdą jeszcze w tym tygodniu.

Na chwilę obecną wyniki z routerem w pokoju prezentują się lepiej niż wczoraj.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
tiger-k3m
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2017-03-10, 16:12

Re: Dylemat z wyborem anteny Huawei b315

Post autor: tiger-k3m »

Witam wszystkich użytkowników forum.

Jestem z okolic Zdun i też mam ten problem z internetem. Soję przed wyborem dostawcy LTE, napisz proszę jakie ostateczne rozwiązanie wprowadziłeś u siebie i jak wyniki na zamontowanej antenie. Jak oceniasz z perspektywy czasu przejście z neostrady na LTE w Playu o ile dobrze wszystko zrozumiałem. Proszę o rady z góry dzięki.

Pozdrawiam Piotr
ODPOWIEDZ