Wybór anteny "pokojowej" dla LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bruncio
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2016-03-16, 18:44

Wybór anteny "pokojowej" dla LTE

Post autor: bruncio »

Witam,

Szybkie pytanie - czy możecie podpowiedzieć, która **antena wewnętrzna** (tzn. "pokojowa" - zewnętrzna z różnych powodów nie wchodzi w grę) daje realnie największy zysk dla pasma LTE 1800MHz.Dodatkowo interesują mnie możliwie jak najmniejsze wymiary zewnętrzne oraz cena.

Z góry dziękuję za odpowiedzi!

Jeszcze jedno pytanie - czy zysk ok 42dBi (lub podobnie wysokie) podawany w opisach niektórych anten (w wiadomym serwisie aukcyjnym) jest w ogóle możliwy dla sprzętu "cywilnego" ? Pytam tak teoretycznie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór anteny "pokojowej" dla LTE

Post autor: matek451 »

Nie ma czegoś takiego jak skuteczna antena pokojowa, szkoda nawet 1 zł na takie wynalazki. Oczywiście zysk podawany przez handlarzy chińskim śmieciem wyssany z palca.
bruncio
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2016-03-16, 18:44

Re: Wybór anteny "pokojowej" dla LTE

Post autor: bruncio »

Cześć ponownie,

Chyba się nie zgodzę ze stwierdzeniem będącym początkiem odpowiedzi powyżej. Ale może wynika to z braku pewnych informacji, których nie podałem. No to podaję:

1) Dla mnie skuteczna oznacza **cokolwiek** lepszego niż wbudowana antena mojego modemu.

2) Mój modem ma antenę wielkości max ok. 5x2cm (bo sam modem nie jest większy) więc jakakolwiek **dobrze** wykonana antena panelowa (np. w techn. mikropaskowej) z w miarę krótkim odpowiednimi kablami powinna mieć większy zysk niż ta wbudowana. Tak wiem - powinna być za oknem,na maszcie, itp. itd. Ale u mnie nie może. Kropka. Staram się przy **istniejących ograniczeniach** znaleźć rozwiązanie bliskie optymalnemu. Stąd było moje pytanie.

3) Antena, której poszukuję powinna być nieduża (max wielkość kartki papieru A4) i w miarę estetyczna (z góry zaznaczam, że antena typu Yagi na fajnym, "pokojowym" stojaku, wzorowanym na maszcie dachowym, znajdująca się blisko okna, **nie przejedzie** fazy akceptacji Koleżanki Małżonki)

4) Nie chcę na taką anteną wydawać więcej niż 150zł (co i tak uważam za duża sumę biorąc pod uwagę co się znajduje w typowej antenie panelowej)

Jak zwykle dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam !
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wybór anteny "pokojowej" dla LTE

Post autor: ja.michal »

To jak już chcesz antenę w domu to nie kierunkową, a lepiej jakąś dookólną. Panel w domu to nieporozumienie, jakiego by zysku nie miał. Sam swego czasu przerabiałem. Ewentualnie, jak jesteś otwarty na "szaleństwa" to można spróbować zrobić jakąś semi-dookólną antenę fraktalną. Wtedy nakleiłbyś ładną śnieżynkę na szybę. ;)
bruncio
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2016-03-16, 18:44

Re: Wybór anteny "pokojowej" dla LTE

Post autor: bruncio »

OK, a możesz mi powiedzieć, dlaczego to panel nieporozumienie. Przyznaję, ostatni raz do czynienia z antenami miałem na studiach na przedmiocie fale i anteny, ale:
1) to było jakieś 17 lat temu
2) nie lubiłem tego przedmiotu.

I jeszcze jedno - proszę, nie taktuj mojego dopytywania się jako złośliwości - ja po prostu chciałbym to zrozumieć na gruncie fizyki...
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wybór anteny "pokojowej" dla LTE

Post autor: ja.michal »

Z praktyki o tym piszę. Jedynie mogę tylko wnioskować, że ukierunkowana wiązka musi mieć odpowiednią widoczność. W pomieszczeniu, chyba, sporo się odbija i robi więcej problemów w eterze niż pożytku. Tak czy inaczej myślałem, że panel mam jakiś felerny, ale ostatecznie wylądował na dachu i tak "rozwiną skrzydła".
bruncio
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2016-03-16, 18:44

Re: Wybór anteny "pokojowej" dla LTE

Post autor: bruncio »

OK, dzięki za odpowiedź. Korzystając z dobrodziejstw ustawy o zakupach drogą elektroniczną czy jak to się tam nazywa, przetestuję obydwa rozwiązania, tzn. dookólna i panel. Na antenę fraktalową może kiedyś przyjdzie czas ;)
bruncio
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2016-03-16, 18:44

Re: Wybór anteny "pokojowej" dla LTE

Post autor: bruncio »

No tak, ale:
1) tutaj wraca moje pytanie z pierwszego maila o zysk na poziomie 2x22dBi, itp. itd.
2) Poza tym chyba **wszystkie** anteny tego producenta mają **identyczną** charakterystykę, np.:
http://www.[ciach]
oraz
http://www.[ciach]

Coś mi tutaj brzydko pachnie... :|
Czy ktoś z szanownych Forumowiczów mógłby się wypowiedzieć w tym temacie, bo mi to wygląda na reklamę podejrzanej jakości produktu.

Tak właśnie jest więc z natrętami się rozstajemy
Mario80
Stały użytkownik forum
Posty: 91
Rejestracja: 2016-10-07, 20:03

Re: Wybór anteny "pokojowej" dla LTE

Post autor: Mario80 »

Witam.
Czy możecie mi powiedzieć z jakimi nadajnikami łączy się mój router B315?
http://imgur.com/a/V4EoK

Przy wyszukiwaniu sieci nie ważne na jakiej karcie sim, widzę tylko Play LTE, zaś łączy się w UMTS, również 3 kreski, net nie działa. Sieci nju/orange przy wyszukiwaniu mi nie pokazuje, ale router łączy się w nju LTE, 3 kreski, ale net również nie działa,
Telefon Xiaomi Redmi 3 w ogóle nie widzi tych sieci.

Nie mam możliwości zamontowania anteny zewnętrznej na bloku i puszczenia kabla po ścianie - mieszkam na podwyższonym parterze.
Zostaje mi tylko antena pokojowa, albo na okno, tylko czy istnieje taka która coś poprawi w powyższej sytuacji?
Mario80
Stały użytkownik forum
Posty: 91
Rejestracja: 2016-10-07, 20:03

Re: Wybór anteny "pokojowej" dla LTE

Post autor: Mario80 »

U mnie b315 pokazywał przy wyszukiwaniu max sygnal play lte, ale po polaczeniu nic nie dzialalo. Prawdopodobnie byl to sygnal odbity, bo probowalem połączyć sie z nadajniiiem z ok 12km bedac po stronie niemieckiej.
ODPOWIEDZ