Zasięg BTSów z UMTS

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ozor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2006-11-05, 12:16

Zasięg BTSów z UMTS

Post autor: ozor »

Witam. Mam pytanie. Kupiłem sobie kartę GT Max, mieszkam w Poznaniu, do BTSa z UMTS mam w lini prostej około 1 km, niestety moja karta nie znajduje UMTS pomimo zastosowania anteny dookólnej postawionej na parapecie.
Dzisiaj wsiadłem do samochodu z laptopem i okazało się że karta lapie UMTS w odległości 400 m od nadajnika z mocą ok 20%
Z ciekawości podjechałem do innego BTSa i tam wynik był taki że łapałem UMTS z 30% sygnałem z odległości ok 600m.
Stąd moje pytanie, czy zasięg UMTS z BTSów jest tak mały? Czy może ten pierwszy BTS jest wyłączony a sygnał 20% łapałem z tego drugiego BTSa oddalonego o około 1,5 km od pierwszego?

Jak sprawdzić z jakim aktualnie BTSem połaczona jest karta?
manktom
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2006-11-08, 07:33
Lokalizacja: Pila

Re: Zasięg BTSów z UMTS

Post autor: manktom »

Awatar użytkownika
seboo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 247
Rejestracja: 2006-03-19, 14:41
Lokalizacja: prawie Wawa

Re: Zasięg BTSów z UMTS

Post autor: seboo »

ozor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2006-11-05, 12:16

Re: Zasięg BTSów z UMTS

Post autor: ozor »

Dzięki za pomoc. Właśnie sprawdziłem, i tu szok :shock: Łączę się z BTSami odległymi o 3 km i 4 km, a wcześniej mam przecież kilka innych. Czy to możliwe aby te bliższe były wyłączone lub zapchane???

Dla znawców Poznania podam tylko że mieszkam na Debcu na Orzechowej, a łaczę się z BTSami na ul. Unii Lubelskiej (starołęka), a drugi koło ronda Śródki. Nic dziwnego że przy antenie zewnętrznej mam tylko ok 10% mocy sygnału.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Zasięg BTSów z UMTS

Post autor: ja.michal »

Ja nie z poznania i nie mam karty UMTS-owej, ale wydaje mi się, że to tak jak z telefonem. W nowy rok nie zadzwonisz do nikogo chyba, że się wpasujesz w ten ruch. Tu pewnie podobnie. No, albo bts nie ma umts-u. To tylko takie sugestie.

Pozdro :)
Awatar użytkownika
DADA
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2006-04-13, 11:38
Lokalizacja: JANÓW LUBELSKI

Re: Zasięg BTSów z UMTS

Post autor: DADA »

ozor pisze:mieszkam na Debcu na Orzechowej, a łaczę się z BTSami na ul. Unii Lubelskiej (starołęka), a drugi koło ronda Śródki. Nic dziwnego że przy antenie zewnętrznej mam tylko ok 10% mocy sygnału.
Koryto Warty tworzy dobrą ścieżkę radiową dla Twojego systemu antenowego.
Dębiec jest wyżej położony niż Droga Dębińska.
Zabudowa jest tam niska, co sprzyja dobrej komunikacji modem <-->Node.
Na trasie Dębiec –Starołęka.
Od kilku dni są lekko podwyższone warunki propagacyjne między innymi dla zakresu zajmowanego przez UMTS, co ma też znaczny wpływ na skuteczne logowania do odległych NODE.
ozor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2006-11-05, 12:16

Re: Zasięg BTSów z UMTS

Post autor: ozor »

Zgodzę się, ale nie wierze że sygnał z BTSa odległego o 700m był gorszy od sygnału łapanego z 2 km. Chociaż kto wie fakt jest taki że mam niedaleko siebie nadajnik a sygnał jest na poziomie 10% :(
Awatar użytkownika
DADA
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2006-04-13, 11:38
Lokalizacja: JANÓW LUBELSKI

Re: Zasięg BTSów z UMTS

Post autor: DADA »

ozor pisze:nie wierze że sygnał z BTSa odległego o 700m był gorszy od sygnału łapanego z 2 km. Chociaż kto wie fakt jest taki że mam niedaleko siebie nadajnik a sygnał jest na poziomie 10% :(
To bardzo częste zjawisko podczas podwyższonych warunków propagacyjnych.
Stacje bliskie są wtedy dużo słabsze niż te właśnie oddalone o kilka lub kilkanaście kilometrów.
Charakterystyka samego systemu antenowego też nie jest tutaj bez znaczenia.
Zatem na tego typu zjawiska ma wpływ bardzo wiele czynników.
Dużo by można na ten temat pisać.
:wink:
ODPOWIEDZ