Problemy z UMTS.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Burek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2006-11-08, 21:05
Lokalizacja: Radzymin/Odolanów

Problemy z UMTS.

Post autor: Burek »

Witam serdecznie.
Krótki wstęp.
Mam BC i kartę GT MAX'a. Mieszkam w Łąkach za Radzyminem pod Warszawą. Nabyłem to cudo, bo była to jedyna możliwość podpięcia się pod internet. Dokładniej nabyłem to po prezentacji sąsiada, który to ma i pokazał mi, że u niego chodzi na UMTSie. Po testach w moim domu okazało się, że net nie chodzi, bo mieszkam bliżej lasu. Nabyłem więc antenę kierunkową UMTS z Dipolu. Wlazłem na dach, podpieliśmy antenę z sąsiadem pod lapa i UMTS zaczął śmigać. No i kupiłem w końcu BC.
Ad REM.
Ustawiłem antenę na Warszawę (około 20 km w linii prostej) na najbardziej otwartą przestrzeń. Gwoli ścisłości dodam, że w linii anteny jest kilka brzózek, co może przeszkadzać, ale podczas testów też były, więc nie wydaje mi się, że to może być problem. Podpiąłem kartę, antenę, odpaliłem kompa i ... UMTS nie chodzi.
Zaktualizowałem FW, stery, nowy GTMM. I nic.
Kilka dodatkowych informacji.
1. Nie zawsze mam zasięg UMTS, ale jak się już pojawi, to ma 27 lub 32%. Myślę, że to kwestia zmiany BTS'a przez kartę. Wtedy mruga pojedynczo, co jakiś czas, niebieska dioda.
2. GPRS chodzi na EDGE bez problemu (zasięg od 64 do 67%).
3. Korygowałem ustawienia anteny (trochę w lewo, trochę w prawo), co poprawiło zasięg UMTS - wcześniej było 21%.
Dla zainteresowanych, mogę wysłać zrzut ekranowy z pokazanym zasięgiem i komunikatami błędów (619 lub inny).
Podejrzewam, że mam coś <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> w ustawieniach sieci, a może inne cudo. Nie wiem, stąd prośba o pomoc. W weekend, jak dam radę i pogoda będzie OK, wlezę na dach i skieruję antenę na Radzymin (wątpię, żeby sąsiad łączył się z BTS z Wawy). Problem jest taki, że BTSy w Radzyminie są "przysłonięte" regularnym lasem, co może być problemem. Nie chciałbym jednak walczyć z anteną, jeśli jest to może problem możliwy do rozwiązania "z dołu".
Dodam, że wszystko jest na stacjonarnym kompie, co trochę utrudnia mi zadanie, a sąsiad już chyba stracił do mnie cierpliwość.
A zatem - mistrzowie - proszę o pomoc.

Pozdro

Burek.

P.s. Forum przeryłem wielokrotnie.
P.s.s. Wchodzenie na dach u mnie jest trochę niebezpieczne, więc wolałbym tego uniknąć.
[/url]
Czas to pieni?dz,
bo pieni?dz jest czasem
.
.
.
.
a czasem go nie ma
Awatar użytkownika
Dudu?
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2006-06-30, 10:20
Lokalizacja: Warszawa

:)

Post autor: Dudu? »

Spróbuj wymusić UMTS poprzez hyperterminal komendami,są tu:
http://www.bez-kabli.pl/ftopic990-0-asc-140.html
albo w programie GTMM. jest taka opcja w ustawieniach (3G Only).
Pozdrawiam :)
blue connect w notebooku
Merlin XU870
bio5
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 182
Rejestracja: 2006-11-14, 09:51
Lokalizacja: Wuwua

Re: Problemy z UMTS.

Post autor: bio5 »

Jeżeli antena, którą kupiłeś jest typu Yagi, to musisz pamiętać o tym, że ma ona charakterystykę kierunkową. Czyli mimo drzewek w kierunku Radzymina, raczej tam staraj się kierować antenę, bo w samym Radzyminie są nadajniki WCDMA.
Tu masz charakterystykę promieniowania anteny kierunkowej.
http://wifi-live.pl/readarticle.php?article_id=7

Sądzę, że zmiana ustawienia samej anteny przyniesie oczekiwany efekt.
Burek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2006-11-08, 21:05
Lokalizacja: Radzymin/Odolanów

Re: Problemy z UMTS.

Post autor: Burek »

Dzięki za odpowiedź.
Co do wymuszenia UMTS - nie działa. Tak, jak mówiłem - nie chce się wtedy podpiąć i wyrzuca błąd 619 lub problem z PPP.
Co do artykułu - trochę mi rozjaśnił tematu. Sprawdziłem kabel (jest go w sumie jakieś 13 mb z czego 10 oryginalnego i reszta "sztukowana". Impedancja jest OK. Zatem zastanawiam się nad polaryzacją. Domyślam się, że UMTS chodzi na pionowej - ale czy na pewno? Ja mam ustawioną pionową. Może jak bym zmienił, toby hulało ;)
Mam antenę Dipol ATK 16. Link: http://www.dipol.com.pl/sklep/a7035.php ... 25e085b5a1

Any other idea ?
Czas to pieni?dz,
bo pieni?dz jest czasem
.
.
.
.
a czasem go nie ma
Burek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2006-11-08, 21:05
Lokalizacja: Radzymin/Odolanów

Re: Problemy z UMTS.

Post autor: Burek »

No i się wyjaśniło ;)
A właściwie to udało się odpalić tego UMTSa.
Przekręciłem antenę na Radzymin. Chodzi na HSDPA. I to jak chodzi :) Po prostu miodzio. W porywach do 1,4 Mb/s. Mam 32% zasięgu, łącze stabilne. Teraz pozostaje pozbycie się GTMM (50 mb w pamięci) :)
Robiłem to wczoraj jak było prawie ciemno, więc jak już ustawiłem i zlazłem z dachu to po przemyśleniu tematu doszedłem do wniosku, że mogłem mieć wcześniej antenę o 180 stopni odwróconą, a od strony lasu jest jakiś BTS (sąsiad mi powiedział, że jego komórka łapie najlepszy zasięg przy oknie od strony lasu). No i nie chciało mi się już tego sprawdzać. Na wiosnę pokombinuję. Teraz dach (stromy) trochę niebezpieczny na wycieczki.
Czas to pieni?dz,
bo pieni?dz jest czasem
.
.
.
.
a czasem go nie ma
bio5
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 182
Rejestracja: 2006-11-14, 09:51
Lokalizacja: Wuwua

Re: Problemy z UMTS.

Post autor: bio5 »

Ok, to super że Ci działa.
Ale jedna rzecz mnie zastanawia. Antena z zyskiem 11 db i 32% zasięgu???
Rozumiem, jakbyś miał do nadajnika 15 km, ale <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> tyle nie. Przy odrobinie wolnego czasu pokręć jeszcze tą anteną, bo powinieneś mieć ponad 50 %.

pzdr
Burek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2006-11-08, 21:05
Lokalizacja: Radzymin/Odolanów

Re: Problemy z UMTS.

Post autor: Burek »

Problemem może być las. A nadajniki są w odległości ok. 5 km.
W wolnej chwili - po pierwsze jest ich mało, a po drugie wejście na dach (stromy i mokry) to nie lada wyczyn :) prawie jak wspinaczka po skałkach :) Trzeba się trzymać dachówek jak zaczepów na ściance wspinaczkowej :) No ale jest jeszcze kwestia tego, o czym mi sąsiad powiedział, że od strony lasu (którą wyeliminowałem z testów z wiadomych względów - bo tłumi) ma najsilniejszy sygnał na komórce. Tak jak powiedziałem. Chodzi - szczytowa prędkość - 1,5 Mb/s, na dsl.cz do 1,2 Mb, więc się nie stresuję. Potestuję na wiosnę. Tym bardziej, że gdzieś pokątnie słyszałem, że Era ma stawiać jakieś BTSy nowej generacji czy cuś. No to jak będą to będę się bawił :)
A na razie, to dzięki za pomoc.

Pozdro

Burek
Czas to pieni?dz,
bo pieni?dz jest czasem
.
.
.
.
a czasem go nie ma
ODPOWIEDZ