Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: droxu »

Witam.
Mam problem z zasięgiem wymienionych sieci. Na wstępie dodam że w mojej okolicy obie te sieci korzystają ze wspólnego nadajnika. Otóż problem jest następujący: gdy jest wyłączona transmisja danych zasięg "skacze", tzn. zmienia się z częstotliwością nawet 1 raz na sekundę, gdy jest włączona jest stabilny, chociaż zasięg potrafi zniknąć na kilka, kilkanaście minut. Normalnie obstawiałbym awarię nadajnika, ale na modemie Huawei E3372 oraz w telefonie tak się nie dzieje. Dzieje się tak tylko w 3g, w edge nie zauważyłem. Na karcie z plusa jest wszystko dobrze, także na karcie z play w roamingu plusa jest ok, w roamingu t-mobile zasięg skacze. Czasami po włączeniu z kartą Orange/T-mobile router kilka minut szuka sieci. Transfery też są tragiczne, chociaż może to z przeciążenia sieci, w plusie mam ok 8 mbit download, mieszkam na wsi a do najbliższych nadajników mam ponad 6 km w linii prostej. Czy możliwe jest uszkodzenie routera a dokładnie odbiornika Orange/T-mobile jako że plus działa stabilnie?

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: matek451 »

A jaka to lokalizacja ? Orange i T-Mobile korzystają na 3G ze wspólnej sieci NetWorks. Prędkości wskazują że jest to zapchany BTS UMTS900 z HSPA+. Na UMTS900 pasmo jest wspólne i z reguły internet działa kiepsko. Jakie masz parametry sygnału w Orange na B315?
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: droxu »

Transfery jeszcze przeboleje, czasami jest lepiej w tej chwili mam 2 mbit na modemie z kartą orange. Router w ogóle nie znajduje sieci z kartą orange jak i t-mobile, plus działa stabilnie, transfer ok 6 mbit. Chyba to jednak wina routera ale czy możliwe jest uszkodzenie pasma 3g/2g tylko dla orange/t-mobile?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: matek451 »

Zamiast odpowiedzieć na proste pytania dywagujesz niepotrzebnie. Liczą się konkrety, pewnie zasięg Plusa lepszy stąd brak problemów.
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: droxu »

Nie dywaguję, modem i router są w odległości 0,5 metra od siebie i na modemie mam wszystkie kreski zasięgu i jest on stabilny, niestety nie pokazuje on wartości w dBm , natomiast router nie widzi sieci ale jak się połączy to mam ok -80dBm, w tej chwili zasięg pojawia się na kilkanaście sekund po czym ginie na kilka minut i tak w kółko.

Moja lokalizacja 53º19'51.10'' N 22º27'11.48'' E , według telefonu łączę się z nadajnikiem w Radziłowie.

Wieczorem wstawię film jak zachowuje się router.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: radius »

Przerób E3372 na modowany HiLink i będzie wiadomo z jaką stacją się łączysz. Dodatkowo przyjrzyj się częstotliwościom, bo może być 900 lub 2100. Wszystko da się wymusić, ale trzeba działać, a nie narzekać.
Na B315 niestety UMTS nie wymusisz, ale CellID odczytasz w LTEWatch.
Ostatnio zmieniony 2016-06-26, 15:59 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: matek451 »

Tak jak przewidziałem mieszkasz w lokalizacji, w której o zasięg 3G w Orange/T-Mobile niezwykle trudno a powodem twoich problemów jest duża odległość od BTS-a , słaby sygnał i brak anteny zew. na wybrane pasmo a nie żadne problemy z B315. Odległości to nie żadne 6km tylko 10km. Najbliższe BTS-y UMTS900 NetWorls z HSPA+ to Przytuły, Radziłów i Jedwabne. W Jedwabnym działa też UMTS2100 NetWorks z HSPA+DC ale do ciebie dociera szczątkowy zasięg. Na UMTS2100 z DC każdy z partnerów ma własne pasmo i prędkości dużo lepsze. Można spróbować z anteną panelową na 2100MHz o dużym zysku i na krótkim kablu, np panelowej 17dBi z Cybertecha, gwarancji nie ma. Na dzień dzisiejszy możesz korzystać z UMTS900 z każdego z 3 w/w BTS-ów NetWorks na antenie kierunkowej na 900MHz czyli ATK-20. Prędkości nie będą duże bo sieć bywa przeciążona. Masz w perspektywie LTE w Orange, w styczniu zostanie uruchomione LTE800 Orange z BTS-a Przytuły( na tym forum są koledzy z tego rejonu, którzy czekają też na odpalenie tego BTS-a). Do LTE800 będziesz potrzebował 2 anteny ATK-20, ustawione pod katem prostym. Zasięg w Plusie masz z BTS-a UMTS90 Aero2 z Radziłowa. Wg. mapy Plusadociera do ciebie też LTE800 z sieci LTE800Sferii, pozwolenie na BTS-e w Wiznie i Zawadach. LTE800Sferii działa wolno, sieć przeciążona a pasmo to tylko 5MHz z MIMO. Konieczna 2x antena ATK-20. W twojej lokalizacji podstawą są zewnętrzne, skuteczne anteny na wybrane pasmo i od ich zakupu powinieneś zacząć swoją przygodę z internetem mobilnym. Orange jest jedynym słusznym wyborem na dziś oraz w przyszłości, odpalenie LTE800 w Przytułach zapewni niezłe prędkości, Orange ma 10MHz na LTE800 i w MIMO pozwala to na maksymalny , teoretyczny Dl do 75Mb/s. T-Mobile ma pozwolenie naLTE800 w Kownatach a to kawał drogi i nie ma na nie szans u ciebie. Play nie dysponuje zasięgiem sieci macierzystej u ciebie. Zapoznaj się z postami na tym Forum kolegów z tej okolicy. Dostałeś precyzyjną analizę obecnego i przyszłego zasięgu operatorów, rozmieszczenie BTS-ów oraz koniecznych anten. z poważaniem @matek451, były "Mistrz bezprzewodowy" .
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: droxu »

Niżej jest link do filmu jak zachowuje się router gdy już uda się podłączyć do sieci, zasięg ginie na klika minut. Proszę o ocenę czy router działa prawidłowo, wcześniej nie było z nim problemu, dzieje się tak od 2 tygodni. Sieć Orange zawsze była przeciążona, transfery miałem do 4 Mbit ale nigdy nie było problemów z zasięgiem, na modemie też w tej chwili ich nie mam. Głównie używam karty z plusa, mam dostęp do LTE, sygnał 73-80 dBm, transfery rano dochodzą do 12 Mbit, w dzień 6-8 Mbit, co jak na odległość ok 8 km bez zewnętrznej anteny nie jest chyba złym wynikiem.

Internet mobilny mam już półtorej roku więc nie jest to moja pierwsza przygoda.

https://drive.google.com/file/d/0B-1uk_ ... sp=sharing
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: matek451 »

Dostałeś wyczerpującą odpowiedź więc 'kino' tutaj niewiele wnosi. Napisałem ci jak wygląda sprawa zasięgu 3G z UMTS900 u ciebie. Ty od półtora roku masz problemy z zasięgiem, nie masz prawa oczekiwać aby internet działał u ciebie prawidłowo. Masz 3 BTS-y Networks UMTS900 w podobnej odległości, połączenie jest niestabilne. Router skacze po BTS-ach, ma anteny dookólne, możliwe też że łączy się z UMTS2100. Modem może mieć inną czułość, inne anteny. Masz od 1,5 roku i nie wyciągasz żadnych wniosków. Tak trudno ci zrozumieć, że to technika radiowa i przy takich odległościach od BTS-a i słabym sygnale zaczyna się od zakupu anteny zew. na wybrane pasmo? Inne rozwiązanie to ruletka i to ze ci jakoś działa z 8km nie świadczy że to prawidłowe rozwiązanie. Dziś działa , jutro nie i czary nie pomogą, to fizyka. Poziom sygnału 80dBM a to RSSI o niczym nie świadczy. B315ma zaawansowaną diagnostykę sygnału a o jakości połączenia decydują inne parametry a na LTE RSSI jest najmniej ważne. Z B315 działa też LTEWatchH, który oprócz parametrów pokazuje Global Cell ID i pozwala wymuszać pasma LTE. A co do wyniku z 8 km to nie podajesz technologii a prędkości z rana to wszyscy mają duże. Miarą działania internetu u danego operatora , w danej lokalizacji są prędkości w godzinach szczytu internetowego.
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: droxu »

Napisałem że problem występuje od 2 tygodni i tylko z orange/t-mobile więc podejrzewam winę routera. W modemie i telefonie nie mam problemów z połączeniem. W plusie zasięg jest stabilny a takie prędkości mam zarówno w 3g jak i lte.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6443
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: onken »

Ale ze co :-) ? Router sie obrazil na Orange / T-mobile ;) ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: droxu »

onken pisze:Ale ze co :-) ? Router sie obrazil na Orange / T-mobile ;) ?
Niestety nie mówie po routerowemu więc nie wiem :D . Mam problem z połączeniem z tymi sieciami.
Piotrek24
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 434
Rejestracja: 2013-04-28, 18:48
Lokalizacja: OGL

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: Piotrek24 »

Koledzy wyżej dobrze piszą. Odpal LTEWatch na B315 i wtedy podczas tego "skakania" zasięgu zobaczysz dokładnie co się dzieje (np. zmiana stacji bazowej). Daj router w inne miejsce w domu i sprawdz jak się bedzie zachowywał.
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: droxu »

Ok, tak zrobię. Na razie router bezskutecznie szuka sieci od kilkunastu minut.

Tymczasem na modemie...
Obrazek
Piotrek24
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 434
Rejestracja: 2013-04-28, 18:48
Lokalizacja: OGL

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: Piotrek24 »

No to zrób, konkrety się liczą:) bo na razie ciągle screeny wstawiasz i porównujesz tą sytuację B315 z modemem. Dobrze że nadmieniłeś, że na telefonie i modemie jest OK ale teraz skup się na B315 :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: matek451 »

LTEWatchH nie stosuj dla karty Orange. Nie masz zasięgu LTE u tego operatora. BTS-y LTE1800NetWorks w Przytułach i Jedwabnem nie działają. LTE800 Orange w Przytułach nieuruchomione a jedyny czynny BTS LTE1800NetWorks to Wizna i jest za daleko. Na karcie Plusa wymuś w programie LTE800.Pokaże parametry sygnału LTE oraz Global Cell ID , dla BTS-a Plusa w systemie szesnastkowym to ID pozwolenia UKE. Sprawdzisz czy łączysz się z LTE800 Sferii w Wiznie czy w Zawadach. Masz ogólnie słabe prędkości, w Orange na dodatek nawet z UMTS900 kiepski sygnał i uważasz że wszystko jest Ok tylko router jakimś cudem działa z Plusem a z Orange już nie. to ne cud tylko brak prawidłowej anteny zewnętrznej. Na karcie Orange parametry sygnału 3g sprawdzasz w zakładce informacja o urządzeniu. To że ci jakoś działa to 3G z UMTS900 w Orange na telefonie to czysty przypadek 9 telefon i router logują się do BTS-a przy niskim poziomie sygnału), połączenie ma być stabilne a to zapewnia antena. Prędkości zależą też od poziomu sygnału i jak są szanse na większe to stosuje się antenę.Dopiero po spełnieniu tych warunków można mówić o obciążeniu BTS-a i działaniu internetu danego operatora w tej lokalizacji. W 90% lokalizacji w Polsce antena zew. na wybrane pasmo i to skuteczna jest konieczna. Nie zmienią tego slogany reklamowe operatorów na temat ich zasięgu. Tak trudno zastosować się do moich zaleceń więc na gotowo z miejscowości Witynie , 5km od ciebie viewtopic.php?f=10&t=45960
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: droxu »

Sprawa jest co najmniej dziwna. Chyba mój router jest wybredny co do kart sim. Włożyłem kartę z orange która działa w modemie, brak zasięgu przez kilkanaście minut. Po włożeniu dwóch innych kart również z orange router od razu łączy się z siecią, zasięg jest stabilny, transfer słaby, 2-3 Mbit ale to jak już było wspomniane kwestia odległości, poza tym nie zależy mi na prędkości tylko na stabilności. Podsumowując, na razie działają 2 karty orange których nigdy w routerze nie używałem, 3 inne z orange oraz 1 z t-mobile nie działają, nie działa także karta z play w roamingu t-mobile ale w roamingu plusa już tak. W modemie działają natomiast wszystkie.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: radius »

Posiadasz dwa NAJLEPSZE urządzenia do monitoringu sieci, a nawet nie zrobiłeś kroku żeby się zainteresować skąd czerpiesz sygnał i na jakiej częstotliwości.
Zapytam wprost - chcesz pomocy czy nie?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: droxu »

Parametry Orange 3g
CELL ID: 39942210
RSSI: -76dBm
RSCP: -84dBm
ECIO: -9dB

Plus LTE, działa tylko na 800 MHz.
Obrazek

Kolejna karta z orange przestała się logować (nie działa 4 z 5 kart) a wy mi wmawiacie że to problem z zasięgiem. Jest jakiś program do monitorowania połączenia 3g?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: radius »

Podaj dokładny symbol modemu (odczytaj na nalepce pod klapką) Huawei jaki posiadasz.

Sygnał LTE800 odbierasz ze stacji Zawady. Jeżeli zastosowałbyś porządną antenę na tą częstotliwość to myślę, że osiągi byłyby lepsze.

Na telefonie z wymuszonym 3G Orange zainstaluj G-Mon ze sklepu Play i wstaw screen z danymi sieci.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: droxu »

Modem to MTC 827F wersja HiLink, rosyjska wersja E3372-H.
Niestety na Nexusie 4 nie mogę wymusić LTE z kartą z plusa przez menu serwisowe, innego telefonu obsługującego LTE nie posiadam. Screeny z orange zaraz wstawię.
Ostatnio zmieniony 2016-06-27, 09:20 przez droxu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: radius »

Według tego da się wymusić LTE: https://www.youtube.com/watch?v=OSxv-Mey7wc
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: droxu »

Prawdopodobnie nie we wszystkich, mój to chyba wersja z usa i nie działa.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: radius »

Może procedura wymaga root albo zależy to od wersji ROM. Poczytaj: http://forum.xda-developers.com/nexus-4 ... e-t2007943
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: droxu »

Screen z G-Mon
Obrazek
Nexus 4 obsługuje tylko Band 4 (1700/2100 MHz) a u mnie LTE jest na 800 MHz.
Ostatnio zmieniony 2016-06-27, 09:47 przez droxu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: radius »

Jest to sygnał UMTS900 ze stacji zlokalizowanej w miejscowości Radziłów.

CellID 39942210 z jakiego urządzenia pochodzi?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
droxu
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2016-06-25, 21:00

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: droxu »

39942210 było wcześniej z Huawei B315, a w tej chwili jest:
CELL ID: 39941717
RSSI: -74dBm
RSCP: -83dBm
ECIO: -9dB
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: radius »

39942210 daje short CID 30786 i jest to U900 z miejscowości Jedwabne.

39941717 po przekalkulowaniu podpowiada, że to CID 30293, czyli stacja w miejscowości Zuzielec. Również jest to UMTS900.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: matek451 »

Wszystko potwierdza moje przypuszczenia, lokalizacja , w której urządzenia logują się do różnych BTS-ów UMTS900 NetWorks, jeszcze tylko Trzcianne zostało do kompletu. A wystarczyło 1,5 roku temu kupić porządną antenę na 900MHz i wymuszać sobie połączenia z każdym z tych BTS-ów po kolei wybierając ten o najlepszych transferach. Teraz i do LTE800 Sferii z Zawad jak znalazł. Niczym nieuzasadniony upór, który skutkuje zrywaniem połaczenia i niskimi prędkościami. Koszt około 120 zł za ATK-20 i po problemie.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Huawei B315 problem z zasięgiem Orange/T-mobile

Post autor: radius »

matek451 pisze:...jeszcze tylko Trzcianne zostało do kompletu...
Być może sektory patrzą w inną stronę, dlatego on się nie przewija w logach.
matek451 pisze:...wystarczyło 1,5 roku temu kupić porządną antenę na 900MHz i wymuszać sobie połączenia z każdym z tych BTS-ów po kolei wybierając ten o najlepszych transferach...
Można tak zrobić dzisiaj, ale trzeba:

a) mieć urządzenie, które przyjmie komendy AT (do potwierdzenia czy oba Huawei to potrafią)

b) odczytać PSC najlepiej pracującej anteny i ją zapiąć na stałe

Nośna U900 od NetWorkS! to 3064.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ODPOWIEDZ