Kiepskie parametry mimo LTE i anteny kierunkowej

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mossfer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2016-08-02, 18:34

Kiepskie parametry mimo LTE i anteny kierunkowej

Post autor: mossfer »

Witam :)

Mieszkam w Najdymowie (obok Biskupca) i od zawsze mam tu problem z internetem.
Posiadam modem Huawei E5180 w Plusie i zależnie od godziny w LTE oraz HSPA+ prędkość downloadu wacha się od 0,8-1,2Mb.

Kupiłem (po przeczytaniu wielu postów na tym forum) antenę kierunkową http://allegro.pl/show_item.php?item=60 ... IyOWExZQ== i próbowałem je ustawić na 3 BTS w mojej okolicy i niestety nie odnotowałem żadnej różnicy (antena działa bo jak skieruje ją w niebo to nie ma prawie zasięgu).

Czy jest jakaś szansa na poprawę ? Sama prędkość jest jednym, niestety wieczorami realnie ping rośnie z 40 na 200 a download spada do 0.2Mb.

Z góry dzięki za pomoc :)

edit. Zasięg LTE 2/5 HSPA+ 5/5 niezależnie od anteny kierunkowej.
Ostatnio zmieniony 2016-08-02, 19:00 przez mossfer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Kiepskie parametry mimo LTE i anteny kierunkowej

Post autor: radius »

Pierwszy raz widzę żeby ktoś polecał tę antenę.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
mossfer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2016-08-02, 18:34

Re: Kiepskie parametry mimo LTE i anteny kierunkowej

Post autor: mossfer »

opierałem się na firmie a to znalazłem na allegro
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kiepskie parametry mimo LTE i anteny kierunkowej

Post autor: matek451 »

Antenę kupuje się pod pasmo, z którego się korzysta. Ty kupiłeś antenę do wszystkiego czyli niczego, której tutaj nikt nie poleca. na dodatek korzystasz z usługi pseudo lidera LTe, który od dawna nie modernizuje sieci. Zacznij od zainstalowania http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/c ... ltewatch_h , zaloguj się w nim na E5180. wymuś LTE800, pokaż global cell ID oraz parametry sygnału LTE. Zrób speedtesty. To samo dla LTE1800. Przy LTE800 ustaw to cudo na BTS LTE800Sferii w Wilminach. Do LTE1800 ustaw na Biskupiec i BTS LTE1800Aero2. Na 800MHz ma toto zysk ze 3dBi z kablami 10m, na 1800Mhz praktycznie żaden. Testy pokażą jak obciążone są BTs-y 'lidera LTE" w tej okolicy. Obawiam się ze ledwo zipią. Pewnie klasyczny przypadek złego wyboru operatora no i do tego złej anteny.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Kiepskie parametry mimo LTE i anteny kierunkowej

Post autor: jarek7714 »

Wymuś konkretne pasma na routerze i sprawdź poziom sygnału (wyrażony w -dB a nie w kreskach). Przy słabym sygnale na modemie, anten uniwersalnych nie możesz używać (dają mały zysk dB).
jareq
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kiepskie parametry mimo LTE i anteny kierunkowej

Post autor: ja.michal »

matek451 pisze:Antenę kupuje się pod pasmo, z którego się korzysta. Ty kupiłeś antenę do wszystkiego czyli niczego, której tutaj nikt nie poleca.
Antena nie jest do niczego, ale trzeba brać kilka aspektów kupując antenę logarytmiczną. Po pierwsze czy mamy agregację pasm w tym rejonie, po drugie czy stacja bazowa jest stosunkowo blisko bo antena logarytmiczna ma mały zysk, po trzecie nie potrzeba nam dużo kabla antenowego. W przypadku odpowiedzi 3x tak to antena jest ok.
matek451, przez fakt, że pojawia się agregacja anteny logarytmiczne będą stawały się czasem lepszym wyborem.

Kolega ma Huawei E5180, a ten ma LTE cat4 czyli agregacji brak i antena logarytmiczna oczywiście, że jest w tym wypadku do niczego. ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kiepskie parametry mimo LTE i anteny kierunkowej

Post autor: matek451 »

Kupiona przez kolegę antena logarytmiczna to konstrukcja Dipola. Producent podaje jej zysk do 9dBi, wg. charakterystyki na 800MHz ma 7dBi zysku a na 1800MHz tylko 5 MHz zysku, na 2600MHz nie działa. W rzeczywistości z kablem H-155 dł 10m zysk na 800MHz to około 3-4dBi( tłumienie na kablu i złączach 3-4dB) a na 1800MHz zysk to 0dBi ( tłumienie na kablu i złączach 5-6dBi). Na LTE1800 to tłumik i przenosi jedynie punkt poboru na zewnątrz. Do agregacji prawie nie przydatna, nie działa na 2600MHz a ta częstotliwość i pasmo 20MHz coś wnosi do LTE-A. Agregacja LTE1800+LTE800 to póki co marketingowy chwyt, szczególnie jeśli chodzi o Play i Plusa , którzy mają po 5MHz na LTE800. Ogólnie z agregacji LTE1800+LTE2600 będą mogli skorzystać klienci mieszkający w pobliżu stacji bazowych korzystających z tych częstotliwości w miastach. Zasięg na LTE1800 powinni mieć bez anteny a do LTE2600 kupić antenę dedykowaną do tego pasma, z dobrym, krótkim kablem o niskiej tłumienności. Jeśli już miała by być antena szerokopasmowa to raczej pracująca w zakresie 1800-2600MHz o przyzwoitym zysku. Póki co pojawiają się anteny pracujące ponoć w pasmach 800-2600MHz np. z Dipola http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... 7054_5.htm Zysk około 8dBi w całym zakresie, ale pozostaje kwestia tłumienności przewodu , szczególnie na 2600MHz, producent nie podaje jaki zastosował. Dipol do ATK-10 używał H-155 i nie sądzę aby w tym przypadku było inaczej, z reguły montuje kabel na stałe więc to kolejny problem. Reasumując tak jak pisze kolega wyżej, anteny szerokopasmowe tylko do poprawy parametrów w pobliżu BTS-a, głównie w celu przeniesienia punktu poboru sygnału na zewnątrz. Nieprzydatne dla użytkowników mieszkających na terenach wiejskich z dala od BTS-ów . A co do anten do agregacji na takich terenach to w grę wchodzi LTE1800+LTE800. Póki co do wykorzystania głównie w Play, choć pożytku z niej niewiele, wzrost prędkości niewielki. Ewentualnie Plus ale tu będzie podobnie. Orange i T-Mobile uruchamiają LTE800 w miejscach gdzie nie działa LTE1800 i nie ma co agregować. Dopiero odpalenie LTE 1800 na tych stacjach coś zmieni tym bardziej, że obaj mają na LTE800 po 10MHz pasma.Do agregacji LTE1800+LTE800 pojawiła się antena z 4 promiennikami (po 2 na każde pasmo). Pisałem o niej i aktualnie testuję z LTE Plusa. Możliwe że pojawi się taki panel pracujący w zakresach 1800-2100MHz i 2600MHz dla użytkowników w miastach chcących skorzystać z agregacji tych pasm LTE.
ODPOWIEDZ