Anteny 2600 MHz

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: krystianb »

Salarieri pisze:Raczej download. Jaka jest dokładnie częstotliwość downloadu i uploadu dla LTE2600?
https://en.wikipedia.org/wiki/LTE_frequency_bands jak byś nie mógł znaleźć to b7
Izba97 pisze:Podczepię się pod temat. Potrzebuje kabla ze złączami N(m) -> SMA(m) do anteny 2600 MHz. Czy 1m kabelka H155 będzie dobrze działał przy takiej częstotliwości, czy lepiej brać np. H1000?
H1000 to już trudno będzie manewrować, był jakiś kabel grubości H155 ale z żyłą z drutu zamiast linki chyba to się nazywało MRC-240, bądź kopie, złącza te same co do h155 będą.
Hermogenes pisze:Antenę na częstotliwość nadawania 2520- 2535 dla Orange będzie to środek pasma FDD w up. poz Hermogenes
Uploadu od strony klienta. Download jest wyżej.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: ja.michal »

krystianb pisze:A teraz rzeczywistość i pytanie na ile jest zaprojektowana antena, czy aby nie czasem w środek pasma ~2.450GHz i czy chcesz ją stroić na upload czy download, bo w przeciwieństwie do wifi w LTE FDD jest podział częstotliwości. Choć 2.6GHz było by dość bezpieczne, aby uniknąć rezonansów na częstotliwości uploadu,
To chyba nie będzie problem. Pierwszą antenę kolega robi na uplink, a drugą na downlink. W końcu są dwie. ;) Jakby mieć tak drukarkę 3D to można zrobić regulowane ramie (przesuwany element na szynach dokręcany plastikowymi śrubkami) i idealnie (na ile to możliwe) spróbować dostroić antenę. :)
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: 3G_ »

Podoba mi się to :ok: Jedyne co to duże koszty złączek i kabli no i rzeczywiście można by oczekiwać nieco lepszego efektu. Ale jest OK.
Częstotliwość dowlinku 2600 Orange to dokładnie 2640-2655 - w sumie nikt nie podał, a jeśli nastawiasz się na dowload (co jest zrozumiałe jeśli nie wysyłasz dużych plików) to strój antenę na taką częstotliwość.
Są jakieś aplikacje do Huaweia, które pokażą Ci z którą stacją się łączysz, jest nawet na telefon, tylko nie mam pewności czy do tego modelu, akurat w routerach nie siedzę, ale znajdziesz tu na forum informacje.
varico
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 403
Rejestracja: 2014-08-02, 10:17
Lokalizacja: Polska

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: varico »

Hmanager nie dziala z B593s-22.
Salarieri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-08-11, 09:01

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: Salarieri »

Dokonałem przeróbki tych Gridów 2,4 GHz na częstotliwość 2647 MHz. Z obliczeń matematycznych wyszło mi, że powinienem skrócić element łączący reflektor z tą puszeczką o 4,5 mm (122,3-113,2):2 Ręcznie skracałem za pomocą zwykłej linijki i piłki do metalu, więc nie jest to najprecyzyjniej zrobione. Rzeczywiście zyskałem trochę na obiorze – o jakieś około 4 dBm. Wcześniej na LTE2600 miałem RSRP około -104 dBm, teraz mam około -100 dBm. Wcześniej czasami od czasu do czasu zasięg spadał mi z trzech na dwie kreski, teraz się to nie zdarza. Znacznie poprawiła się prędkość uploadu – wcześniej o czwartej w nocy udało mi się uzyskać max około 3 Mb/s, a po przeróbce 19,18 Mb/s. Prędkość downloadu też się lekko poprawiła – wcześniej podczas nocnego testu udało mi się max zarejestrować ok. 40 Mb/s, a teraz 45,49 Mb/s (być może na niemożność osiągnięcia wyższych osiągów wpływa też obciążenie BTS-a, wiadomo że w nocy jest nieporównywalnie mniejsze, ale z racji że miasto ma dużą liczbę mieszkańców to pewnie w nocy też znajdzie się grupka osób co sobie coś tam ściągają korzystając, że wtedy nie ma limitów).

3G_ pisze:no i rzeczywiście można by oczekiwać nieco lepszego efektu. Ale jest OK.
Zysk tych anten Grid 2,4 GHz wynoszący 24 dBi się chyba mniej więcej zgadza. Na wbudowanej w router antenie w ogóle nie odbieram częstotliwości 2600 MHz, choć raz ostatnio w środku nocy udało się na kilkanaście sekund uzyskać połączenie i miałem RSRP -127 dBm (wiadomo dochodzi jeszcze tłumienie ścian), a tutaj mam najczęściej -100 dBm. Być może jakbym dał wyższy maszt niż te 7,5 metrów to zyskałbym trochę na parametrach, widziałem w internecie niektórzy robili nawet maszty na 15 metrów, ale ja czegoś takiego nie będę robił, bo boję się, że podczas burzy piorun mi w to strzeli (gdyby tak się stało to chyba zniszczone anteny i router byłyby moim najmniejszym problemem). Być może lepszy efekt od tych Gridów dałby odpowiednio duży talerz satelitarny (np. 1,5 m), tylko że jest problem z promiennikami LTE, które w większości mają zakres częstotliwości pracy 900-2100 MHz i dodatkowo bardzo ciężko jest taki talerz ustawić, bo trzeba się co do milimetra wpasować w wiązkę.

Główny cel instalacji został osiągnięty – wreszcie mogę normalnie korzystać z internetu! Wcześniej w godzinach szczytu obciążenie nadajników na 800 MHz i 1800 MHz było tak duże, że korzystanie z internetu było bardzo mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe mimo dobrych parametrów sygnału – nawet prosta strona Google potrafiła ładować się kilkadziesiąt sekund. Tak było niestety prawie codziennie. Prędkości na speedteście w godzinach szczytu nie przekraczają 0,1 Mb/s (w nocy jak ludzie śpią czasami jest prawie 50 Mb/s), zaś w tym samym czasie (godziny szczytu) na 2600 MHz jest około 15 Mb/s – czyli też jest jakieś obciążenie, ale jest ono dość umiarkowane w porównaniu z tym co się dzieje na 1800 MHz. Pewnie mało kto decyduje się na taką profesjonalną instalację antenową, wiec z tego 2600 MHz korzystają w większości tylko ludzie będacy w najbliższym sąsiedztwie nadajnika.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: ja.michal »

No to elegancko wyszło. :ok:
Skracałeś dla downlinku inaczej dla uplinku inaczej?

Czyli jednak przesuwane, regulowane sanki promiennika byłyby niezłym pomysłem, żeby móc ładnie dostosować antenę.
Salarieri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-08-11, 09:01

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: Salarieri »

Postanowiłem, że obie zrobię pod downlink (2640-2655 MHz), bo bardzo rzadko coś większego uploaduję, czyli skrócenie o 4,5 mm, ale w praktyce niekoniecznie mi tyle wyszło, bo ciężko tak z dokładnością do dziesiątek milimetra obciąć korzystając z amatorskich narzędzi, możliwe że troszkę mniej obciąłem niż powinienem. Pomysł z przesuwanym, regulowanym ramieniem na szynach rzeczywiście bardzo dobry, tylko niestety nie mam drukarki 3D. W sumie to można by pewnie zamówić w internecie takie wydrukowanie, tylko trzeba by zrobić lub znaleźć plik z projektem tego.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: ja.michal »

Tylko pamiętaj, że tutaj nie chodzi o prędkość uplinku jako taką, a o to, że jakość uplinku (jak stacja cię "słyszy") rzutuje jakie kodowanie dla downlinku dostaniesz i jaka będzie korekcja błędów. Poprawa uplinku praktycznie zawsze rzutuje na lepszy downlink. W przypadku dwóch anten i tak na złączu pierwszym masz uplink + downlink, a na drugim downlink. W takim wypadku lepiej jak antena pierwsza jest ustawiona na uzyskanie max parametrów dla downlinku. Oczywiście musisz sprawdzić w swoim sprzęcie jak to wygląda. W Huawei jest jak napisałem, ale np. ZTE FM286 ma na pierwszym złączu wszystkie pasma 2G/3G/LTE z wyjątkiem LTE2600, a na drugim jest tylko LTE2600; wtedy faktycznie trzeba coś wybrać i ustawiać co się chce mieć lepsze - downlink czy uplink.

Drukarki nie trzeba mieć, można właśnie zamówić online. Rysunek trzeba stworzyć samemu i najlepiej w jakimś oprogramowaniu do 3D z plikiem do drukarki lub na komputerze/skanie rysunek techniczny z trzema rzutami. W pierwszym wypadku wydrukują z miejsca, w drugim trzeba doliczyć cenę narysowania przez drukujących modelu 3D dla drukarki.

Przy konstrukcji ruchomej idealnie stosować plastikowe elementy, ewentualnie metalowe poza wiązką radiową.
Sat1i
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2016-05-25, 13:51

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: Sat1i »

A ja mam pytanie, zaciekawiło mnie użycie Grida- Czy Test zasięgu routera testowałeś na dachu czy w budynku?
Salarieri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-08-11, 09:01

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: Salarieri »

Zasięg samego routera testowałem niestety w swoim domu, więc wiadomo dochodzi jeszcze tłumienie ścian. Chociaż przed zamontowaniem tych Gridów używałem anten ATK-LOG ALP LTE MIMO i na nich na 2600MHz miałem 0 lub 1 (na 5) kreskę zasięgu (na 0 kreskach w 2600 MHz internet działał lepiej niż na 5 w 1800 MHz, ale to jest związane z zapchaniem BTS) a na Gridach po przeróbce 3 (RSRP: -100 dBm, RSRQ: -8 dB, RSSI: -73 dBm). Co do dalszych przeróbek tych Gridów to może kiedyś w przyszłości się tym zajmę, na razie się wstrzymuję, bo jestem zadowolony z efektu, a nie chcę mi się znowu tracić kilku godzin na zdejmowaniu i zakładaniu tych anten, tym bardziej, że wątpię abym wiele zyskał, bo i tak ogranicza mnie wydolność BTS (na 2600 MHz te zapchanie jest w porównaniu z 1800 MHz czy 800 MHz dość niewielkie, ale jednak występuje).
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: ja.michal »

Czy warto coś dalej działać można prosto sprawdzić podjeżdżając w podobnej godzinie pod sektor, z którym się łączysz. Zobaczysz jakie realne wyniki można osiągnąć bezpośrednio. Jeśli to będzie kilka Mpbs różnicy to nie ma co się bawić.
szczepan997
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2016-05-04, 23:04
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: szczepan997 »

Kupilem grida dedykowanego na 2.4ghz, ale chcialem go przerobic na 1800mhz, czyli z tego co zrozumialem nalezy zwiększyć odstęp o 2.2cm [122.95-166.66]/2 ?
Obrazek
Salarieri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-08-11, 09:01

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: Salarieri »

Chyba tak, też mi wyszło 2,2 cm przy założeniu, że antena jest na 2,45 GHz, a stroi się na równe 1800 MHz. Musisz zwiększyć odstęp za pomocą np. jakiejś plastikowej tulejki czy coś w tym w stylu.
szczepan997
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2016-05-04, 23:04
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: szczepan997 »

Wydłużyłem odleglosc zaznaczoną na żółto na zdjęciu o 2.2cm
20180711_182929.jpg
I dzieje się coś dziwnego, na 1800mhz sygnał jest w okolicy -100dbm czyli podobnie jak na zwyklym panelu, ale sinr i rsrq jest w okolicach -17 czyli o wiele gorzej.
Do bts ok. 3.5km w polowie drogi nieduży las.
A jak wybiore tryb automatyczny na routerze to wrzuca mnie na 2600mhz i sygnal rsrp -90dbm, sinr okolice 0, rsrq -5.
To jest dokladnie ten sam bts, ale nie rozumiem czemu na 2600 jest bardzo dobry poziom sygnalu a na 1800 slaby mimo tego oddalenia o 2.2cm?
Obrazek
Salarieri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-08-11, 09:01

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: Salarieri »

Hmmm… To rzeczywiście dziwne. A zastosowałeś dwie anteny na dwie polaryzacje czy tylko jedną? To jest metrowy Grid czy mniejszy? Jakiego rodzaju użyłeś kabla do podłączenia anten(y) z routerem i jaka jest jego długość? Jaka jest wysokość zamontowania anten od ziemi? Czy masz możliwość sprawdzenie w routerze parametru CID ID, aby dowiedzieć się, z którym dokładnie nadajnikiem się łączysz? Czy jeżeli chodzi o parametr góra/dół, to ustawiłeś te anteny do góry, dołu czy równo na wprost? Czy na pewno ustawiłeś te anteny równo w BTS?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: key »

To nie jest dziwne. Przebudowa jest typu: "zalozylem szersze opony do malucha, dlaczego dalej nie wyprzedzam Porsche".

Antena jest skomplikowanym elementem, nawet jesli prosto wyglada. Przebudowy opisane powyzej nie dzialaja, bo nie przebudowywujesz wszystkiego, co musi byc przebudowane.
Nie pomagam na PW.
szczepan997
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2016-05-04, 23:04
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: szczepan997 »

Wymiary tego grida to: 90cm szerokosci i 60cm wysokosci.
Połączone 7m kablem lmr-240.
Antena zamontowana na slupku do komina ok. 7m nad ziemią.
Bezposrednio przed anteną nie ma żadnych przeszkód tylko pole.
Po CID jest to dokladnie ten sam bts na ktorym jest odpalone 1800mhz i 2600mhz.
Antena jest na wprost tzn. Prostopadle wzgledem ziemi, i jest to najlepszy sygnał jaki udało mi się złapać.
key pisze:To nie jest dziwne. Przebudowa jest typu: "zalozylem szersze opony do malucha, dlaczego dalej nie wyprzedzam Porsche".

Antena jest skomplikowanym elementem, nawet jesli prosto wyglada. Przebudowy opisane powyzej nie dzialaja, bo nie przebudowywujesz wszystkiego, co musi byc przebudowane.
To co w takim razie jeszcze musi byc przebudowane, bo np na tym forum http://www.dslreports.com/forum/r212161 ... -MHz-Grids
Jest napisane że ten sam reflektor jest przy 2400mhz i 1900mhz i rozni sie tylko tulejką wydłużającą odstęp?
Obrazek
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: key »

Najprawdopodobniej sama antena tez jest inna - tyle ze jest schowana i tego nie widac.
Nie pomagam na PW.
krzych181
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 152
Rejestracja: 2018-07-06, 16:53

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: krzych181 »

https://all-ant.pl/antena-4g-3g-2g-l4g- ... nfigurator

a co myslicie o takiej antenie ?
sebapl
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 191
Rejestracja: 2018-03-20, 06:08

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: sebapl »

Koledzy może którys by poratowałi odsprzedłą takiego przerobionego GRIDA? albo przerbił?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Anteny 2600 MHz

Post autor: wojteks »

Popraw link na taki gdzieś prowadzący.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ