Ogólne rozważania na temat anten UMTS/LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dmgary
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2012-03-31, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Ogólne rozważania na temat anten UMTS/LTE

Post autor: dmgary »

Przeglądając rożne portale dotyczące anten , propagacji i gigantycznych zysków +45 dB zacząłem się zastanawiać jak to z tym jest .

Klient kupuje na znanym portalu antenę ta całe pasmo z naklejką o super zysku tejże anteny i ... jest zadowolony :)

Można wywnioskować ,że ludzie są zadowoleni z wątpliwej jakości anten bo przecież jest lepiej niż było , czyli coś dało i to wystarcza !

Z drugiej strony router też ma w sobie coś na kształt nazwijmy to anteny na całe pasmo od 800 do 2600 MHz i też działa i to w obie strony (UP i DL).

Obrazek

Na zdjęciu zaznaczone na niebiesko to "anteny" na 800, 900 , 1800 , 2100 , 2600 MHz !!

Czy to nie wystarczy by Chińczycy wkładali kawałek szpeja w zaokrąglony biały plastik i nazywali to anteną ?

Pytam troszkę prowokacyjnie , ale jestem świeżo po rozmowie z kolegą , który nabył taką tanią ale z mega dużym zyskiem antenę i chwali ją pod

niebiosa :) i przekonuje bym nie przepłacał ...
Xperia Z5, Samsung J5 2017, E3131, E5186s-22a+ATK10. Plus, Play, Aero2. Swiatłowód od Multimedia
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogólne rozważania na temat anten UMTS/LTE

Post autor: matek451 »

Jak jest zadowolony to niech ci udowodni że ta jego antena ma zysk deklarowany przez sprzedawcę i to w całym zakresie. Test jest prosty, sam router/modem w miejscu instalacji tej anteny a potem to samo ale już podłaoną anteną . Po kolei wymuszone pasma LTE, do pomiaru jakiś program pokazujący parametry sygnału i dane BTS-a( w obydwu przypadkach musi to być ten sam). Jeśli antena ma deklarowany zysk to różnice w parametrach sygnału to udowodnią. Te wbudowane w router mają minimalny zysk 1-2dBi. Tacy Janusze jak on kupują szajs na Allegro i się cieszą. Brak wiedzy nie pozwala zweryfikować działania tego złomu. Na tym bazują sprzedawcy, zamieszczający stek bzdur w opisach aukcji. w myśl zasady "Przyjdzie głupi i kupi".
Awatar użytkownika
dmgary
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2012-03-31, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogólne rozważania na temat anten UMTS/LTE

Post autor: dmgary »

matek451 pisze: [...]Na tym bazują sprzedawcy, zamieszczający stek bzdur w opisach aukcji. w myśl zasady "Przyjdzie głupi i kupi".
Sprzedawców niestety "napędzają" kupujący .
To tak jak z samochodami ,każdy chce z silnikiem diesiel'a 10 letnie auto z przebiegiem max. 100 000 km ;) to handlarze tak towar upiększają .

Jeśli klientowi działa ta antena i miał napisane + x0 dB to już jest zadowolony i będzie głupio bronił tego ,że jest super i po co przepłacać ? ;)

Nie widzę powodu by na siłę ludzi uświadamiać bo tego najzwyczajniej nie chcą .

Osobiście testowałem , przed zainstalowaniem klientowi , antenę z Dipola od 800 do 3000 MHz , oczywiście działa ale router stojący w miejscu montażu anteny na paśmie 1800+ miał prawie takie same parametry z anteną jak i bez niej .
Xperia Z5, Samsung J5 2017, E3131, E5186s-22a+ATK10. Plus, Play, Aero2. Swiatłowód od Multimedia
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Ogólne rozważania na temat anten UMTS/LTE

Post autor: radius »

Dipol ma mnóstwo ciekawych anten. Ich produkty polecają, m.in. specjaliści Emitela (DVB-T).

Zastanawiam się po co Oni zaczęli handlować tą chińską tandetą za każdym razem, gdy coś u Nich oglądam.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
dmgary
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2012-03-31, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogólne rozważania na temat anten UMTS/LTE

Post autor: dmgary »

radius pisze:Dipol ma mnóstwo ciekawych anten. Ich produkty polecają, m.in. specjaliści Emitela (DVB-T).

Zastanawiam się po co Oni zaczęli handlować tą chińską tandetą za każdym razem, gdy coś u Nich oglądam.
DVB-T z Dipola zgadza się . Dziś oprócz montowania ATK10, założyłem ich antenkę do DVB-T(UHF+VHF).
MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-8 moc i jakość sygnału 100% .

Co do anten do LTE to faktycznie trochę idą teraz po taniości.
Xperia Z5, Samsung J5 2017, E3131, E5186s-22a+ATK10. Plus, Play, Aero2. Swiatłowód od Multimedia
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogólne rozważania na temat anten UMTS/LTE

Post autor: matek451 »

Wpisują się po prostu w ogólny trend. Muszą przecież konkurować z konkurencją za miedzy. Jakimiś Signaflex, IQhome i tym podobnymi handlarzami mydła i powidła z Chin. Teraz szlachectwo nie zobowiązuje, liczy się nachalny marketing i kasa. Szkoda ale coraz więcej firm idzie tą drogą. Liczy się taniocha i marketingowy bełkot. W myśl zasady przyjdzie głupi i kupi. Atak kontynuując temat anten zainspirowany dyskusją na http://www.plusforum.pl/viewtopic.php?f ... &start=330 gdzie produkuje się mój adwersarz z Łodzi , zorientowani wiedzą o kogo chodzi, tylko takie fora mu zostały na te jego produkcje ,postanowiłem poszukać anten, które mogłyby spełnić wymagania użytkowników LTE2600 i agregacji pasm LTE. Jako jeden z "hejterów" na bez -kabli oraz "naczelny specjalista od mareketingu Cybertecha" oczywiście wg. wiadomego, byłego uczestnika tego Forum nie zrobię mu przyjemności i nie polecę ani Cybertecha, Sorensena,Dipola czy nawet tej anteny Corab, z której on korzysta. Ale właśnie ta antena zainspirowała mnie do poszukiwań. Wiadomo że to Chińczyk , podobnie jak taki sam z Telkobu tylko pakowany i sprzedawany przez te firmy. Kupowany w Chinach więc zajrzałem na Aliexpress i Alibabę i znalazłem chińską firmę, która produkuje szeroką gamę anten LTE/3G i nie tylko. Oto katalog jej produktów http://kenbotong.com/wireless-antenna/LTE-4G-Antennas/ w tym zestawie szeroki wybór anten na wszystkie pasma o różnym zysku. są nawet anteny 4x4MIMO czy posiadające oddzielne promienniki na różne pasma. Te o większym zysku mają słuszne wymiary np. http://kenbotong.com/Uploads/201601/kbt ... 20be-jf(en)(5.39.6.4856).pdf Podane są w pdf ich charakterystyki. Ogólnie na papierze wygląda to ciekawie i może być przedmiotem do dyskusji, brak cen . Choć to też chińszczyzna to podawany zysk może być realny. Np taka szerokopasmowa ma tyle ile wypisuje Corab o swojej a za nim jej użytkownik-adwersarz czyli 11-14dBi ale wymiary dwa razy większe, po dwa promienniki na niższe pasma i wyższe http://kenbotong.com/Uploads/201601/kbt ... .39.6.4835).pdf Mam nadzieję, że zainteresuję nimi użytkowników Forum. Może ktoś się wypowie, w ten sposób rozpoczynam "marketing" kolejnego producenta. Tym razem nie krajowego ale skośnookiego. Pewnie Jarek tego nie przełknie. A swoją droga trochę mi brakuje tych utarczek słownych z nim :( . Chyba zarejestruję się znowu na Forum Plusa bo tam mnie zbanowali jak napisałem prawdę o ich LTE i mu odpowiem jak 'dorobiłem" się na "marketingu "Cybertecha.
Ostatnio zmieniony 2017-01-14, 23:10 przez matek451, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
dmgary
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2012-03-31, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogólne rozważania na temat anten UMTS/LTE

Post autor: dmgary »

Kiedyś z 20 a może więcej lat temu niemiecki HI-FI Vision nabywał np. wzmacniacze HIFI i nie zwracając uwagi na cenę tylko profesjonalnie oceniał jakość dźwięku i dokonywał oceny tegoż sprzętu.
Zdarzało się, że dużo tańszy np. Technics uzyskiwał tytuł "Absolute Spitzenklasse" mimo tego że nie był najdroższy w zestawieniu .

Brakuje teraz takiego bezstronnego porównania istotnych parametrów w konkretnym dziale naszego życia .
Teraz rankingi porównania, nagrody i opinie po prostu się kupuje i tyle ...
Taka smutna dygresja na dzisiejszą noc .
Xperia Z5, Samsung J5 2017, E3131, E5186s-22a+ATK10. Plus, Play, Aero2. Swiatłowód od Multimedia
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Ogólne rozważania na temat anten UMTS/LTE

Post autor: Hermogenes »

Co Was tak wzięło na melancholię ,jest 21 wiek wszystko się dzieje szybko na wczoraj. Takie trendy czym się pochwalisz anteną o zysku 8dBi jak sąsiad ma 2x44dBi a i tak za tydzień będzie modne że trzeba przytyć 10 kg czy też inne 8 razy bez wkładania.Róbta swoje najlepiej we dwoje.
Do miłego napisania za jakiś czas. poz Hermogenes
ODPOWIEDZ