Dobór anteny LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny LTE

Post autor: matek451 »

To taka kombinacja http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=759 ... 0&rg=0&sg= z http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=563 ... 0&rg=0&sg= Zysk podziel na pół.
Tur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-07-09, 10:25

Re: Dobór anteny LTE

Post autor: Tur »

Witam serdecznie,
Proszę o pomoc w doborze anteny i routera do LTE (najlepiej z możliwością agregacji pasm).
Obecna sytuacja: mam stary modem zte mf28d z 2 antenami dookolnymi na zewnątrz "na parapecie". Mieszkam w mieście (_) ale w starym budownictwie na parterze ( ściany > 50 cm grubości, cegła).
Do najbliższego BTS a mam około 1 km ( sieć play). Szczerze mówiąc jestem na granicy pomiędzy 2oma BTSami. Raz łączy mnie do 1go a innym razem do 2giego.
Wynik jest niestety mierny ( ping 70, down: 5mbit, up: 1 mbit), możliwe ze spowodowany wiekiem sprzętu ( chodzi mi przede wszystkim o kable anten) lub/i moją niewiedza.
Zrobiłem testy apka Network Cell Info Lite na zewnątrz budynku w dzień powszedni po 20 - screeny w załączeniu. Moc sygnału waha sie w przedziale od -93 do -107 dBi.
Ze względu na częste telekonferencje i udostępnianie ekranu chciałbym zbliżyć sie z uploadem do 5mbit. Chciałbym zainstalować antenę panelowa ale nie mogę tego zrobić wyżej niż na wysokości 5 m nad gruntem. Na sprzęt jestem w stanie poświęcić 500 -700 zl.
Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny LTE

Post autor: wojteks »

Anteny to zapewne elektrośmieci z kablem RG174, zrób testy wystawiając router za okno bez anten.

500-700 to co najwyżej B535 i antena(y). Nie ma tam jakiegoś światłowodu/kabla?
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny LTE

Post autor: matek451 »

To nie anteny a tłumiki, router stary i zawsze był słaby i problematyczny, bez mozliwości wyboru pasm, teraz ten zestaw to zwykły elektrośmieć. Telefon łaczy się w agregacji pasm LTE1800 plus dodatkowe z BTS-a na E.Plater 15 , na 1800MHz sygnał dostateczny, test w domu czy na zewnatrz? Drugi to pewnie ten na wiezowcu przy WIN.Tu nie ma kompromisu, stacje z agregacja 4 pasm więc tylko B818, w Play bierze się go w abonamencie. Antena Dual LTE1800-2600MHz ale to po testach pasm na routerze.
Tur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-07-09, 10:25

Re: Dobór anteny LTE

Post autor: Tur »

Cześć wojteks, cześć matek451,
Dzięki za szybką odpowiedź.
@wojteks Światłowodu nie ma i raczej długo nie będzie. Budynek co prawda ma sieć telefoniczną ale nie jest ona przez nikogo używana. Dlatego pozostaje mi LTE, zresztą ma też tą zaletę, ze kartę SIM mogę zabrać gdziekolwiek chcę (home office w górach xD).
@matek451 Test robiłem na zewnatrz. W dzień prędkości na zewnątrz są lepsze ( d: 20mbit, u: 5mbit) ale w domu ze względu na grube ściany jakość sygnału jest nadal kiepska. Czyli mówisz, ze jak kupię b818 to możliwe ze antena nie będzie potrzebna? Router kosztuje na Allegro 800 - 1000 zl. Nie wiem czy chcę abonAment z play... Ale przejrzę oferty. Razem z anteną to byłoby max 1300 jak sądzę. Myślę, ze moglbym się wykosztować żeby mieć gwarancję spokoju.
Test postaram się zrobić dziś wieczorem. Oczywiście router na zewnątrz ( parapet) i pomiar apka po wifi.
Tur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-07-09, 10:25

Re: Dobór anteny LTE

Post autor: Tur »

Przeglądałem ofert play i zrobiłem excel obliczający całkowity koszt na 24 mnce. Koszt 100gb z karty z zakupem routera jest prawie taki sam jak nabycie routera z abonamentem. W mojej sytuacji bardziej opłaca mi się nabyć router drogą kupna (mam już 200 zl załadowane na karcie). Poza tym nie jestem związany żadna umową, no i mogę wejść w abonament 200gb gdyby okazało się ze 100 gb z karty nie wystarczy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny LTE

Post autor: matek451 »

Abonament ze sprzetem 100GB w Play kosztuje 50 zł ale 3 m-ce za 0 zł czyli wychodzi 43,75 zł/m-c. , do tego b818 za 249zł czyli razem 1299 zł na 2 lata. Sam B818 w Play to koszt 899 zł więc abonament wychodzi za te 100GB niewiele. Ale na dziś nic nie bierz bo w Play masz teraz na pre-paidzie 100GB NA M-C za 3-5 zł, promcja do końca wrzesnia, dotyczy nowych starterów np. odNOWA https://www.play.pl/kampanie/100gb/#connect Idź do LECLERCA do salonu Play i kup starter za 5 zł oraz zarejestruj karte/karty, podepnij pod Play24 te numery a potem w aplikacji P24 na telefonie aktywuj te 100GB, mozesz korzystać z wielu kart do bólu, ja kupuję takie startery po 3 zł na Allegro, oczywiście karta działa tez w routerze. Jestem z BAŁUT, mieszkam na Strykowskiej wiec znam ta twoją lokalizację i kamienicę.
Tur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-07-09, 10:25

Re: Dobór anteny LTE

Post autor: Tur »

No miałem nadzieję na jakąś anonimowość w sieci ale skończyła się wraz z podaniem lokalizacji :) Skoczę dziś po router do Rzgowa (chłopaki maja go tam w cenie 829 zl). No i kupię też nową kartę ale dopiero jak zużyję to co mam w nadmiarze na obecnej (130 gb do wykorzystania). 200 zl załadowane zostanie na październik jak się promka skończy. No i zrobię testy wieczorem.
Dzięki za pomoc.
Po testach na nowym routerze wyślę update.
Tur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-07-09, 10:25

Re: Dobór anteny LTE

Post autor: Tur »

Hej, mam ten B818 i działa dużo lepiej. Nawet pomimo nawałnic upload jest zawsze powyżej 5mbit. Dzięki za pomoc w doborze.
Zobaczcie screeny (test zrobiony w mieszkaniu bo za bardzo pada na wystawianie za okno) . Co ciekawe na kompie na stronie ookla pomiar prędkości wyszedł ok 2 krotnie lepiej niż na smartphonie( screny mam tylko z smartfona).
Myślicie, ze jest sens instalować antenę?
Tur
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-07-09, 10:25

Re: Dobór anteny LTE

Post autor: Tur »

??
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny LTE

Post autor: matek451 »

Brak testów sygnału na pasmach LTE , wymuś je na b818 HManagerem i pokaz screeny z LTE2600, lte2100 , lte1800 i speedtesty na nich. Test w domu i na zewnątrz.
ODPOWIEDZ