Budowa zestawu offset dla LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
R Mad
Stały użytkownik forum
Posty: 106
Rejestracja: 2010-12-26, 14:56
Lokalizacja: DnW

Budowa zestawu offset dla LTE

Post autor: R Mad »

Witam.

Obecnie korzystam z panelowej anteny UMTS od Cybertecha, na której szczęśliwym trafem uzyskuję sygnał LTE, w odległości około 10 km od nadajnika wygląda to mniej więcej tak:
Obrazek

Jakoś to działa, właściwie to nawet całkiem w porządku, gdyż zazwyczaj do około 35 Mb/s, co dla mnie jest właściwie wystarczające, ale kusi sprawdzenie czy da się lepiej, raczej powinno, bo obecny zasięg jest kiepski, ponadto o ile mi wiadomo, to BTS, z którego korzystam nie jest zbyt obciążony.

Myślę o wymianie anteny. Początkowo miała to być panelowa antena dualna LTE/4G 15dBi MIMO, ale coraz częściej zastanawiam się nad zawieszeniem gdzieś dość wysoko anteny offsetowej. Jak mniemam potrzebuję do tego zestawu składającego się z samej anteny, promiennika do niej, oraz przewodów. Jaka antena? Pewnie im większa, tym lepsza, ale czy dajmy na to taka 90tka będzie wystarczająca? Czy ten konkretny promiennik będzie w porządku? https://yagi.pl/promiennik-do-paraboli- ... hspa-hsdpa

No i kwestia ustawienia tego wszystkiego. Podobno jest to dość wymagające, ale raczej przy odrobinie wysiłku da się to ogarnąć..
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Budowa zestawu offset dla LTE

Post autor: dzejk »

Wpierw zrób testy bliżej nadajnika, czy to w ogóle ma sens.
Ile metrów kabla potrzebujesz? Jak więcej niż 5m, to przyda się coś lepszego od h155, np. lmr 240
Jeśli fundusze pozwalają, to pomyśl o takich dwóch http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=151 ... 0&rg=0&sg=
R Mad
Stały użytkownik forum
Posty: 106
Rejestracja: 2010-12-26, 14:56
Lokalizacja: DnW

Re: Budowa zestawu offset dla LTE

Post autor: R Mad »

Akurat pracuję tuż "pod" BTS'em i kiedy sprawdzałem jakiś czas temu to uzyskiwane prędkości oscylowały chyba wokół 50 Mb/s, nie wiem jednak czy dobrze pamiętam i czy nie były one jednak wyższe, ponowię testy w najbliższym czasie.
Raczej będzie potrzeba 10 m przewodu, no chyba, że przeniósłbym router na strych, ale wolałbym jednak tego nie robić.
Na zakup 2xGrid ATK-G42 raczej mnie nie stać, choć wyobrażam sobie, że taki zestaw byłby w sam raz. :D
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Budowa zestawu offset dla LTE

Post autor: ml13 »

10m przewodu to sporo, aż za dużo. Antenę cybertecha (za niceałe 100zł) możesz sprzedać i kupić 2xGrid ATK-G42 nieco ponad 400zł (minus cena panelu cybertch) Kabel, najlepiej 6-8 m, nie więcej. Drugie pytanie czy warto, jeśli zależy Ci na tych dodatkowych 10-20Mbs(o ile nadajnik nie obciążony), to tak. SINR masz bardzo słaby, ja przy sygnale RSSI79-83/RSRP102-106 mam około 15 (nawet raz był 19-20), czasem więcej. Pewnie przez to że antena jest na pasmo 2100, a nie na 1800 i dopasowanie jest słabe. Pozdrawiam.

Ps. Polecam szybko sprzedać antenę na 2100, z rozwojem LTE UTMS zostanie zaorane, a na 2100 LTE nadaje w zasadzie tylko Play i jak na razie w większości lokalizacji w wąskim paśmie.
Obrazek
R Mad
Stały użytkownik forum
Posty: 106
Rejestracja: 2010-12-26, 14:56
Lokalizacja: DnW

Re: Budowa zestawu offset dla LTE

Post autor: R Mad »

Chyba będzie dobrze jak panel UMTS uda się sprzedać za jakieś 50 zł. Jutro postaram się dokładniej sprawdzić maksymalne osiągi w bliskiej odległości od BTS'a, być może faktycznie to nie będzie gra warta świeczki. Jeśli będzie całkiem dobrze, to i tak raczej na razie pokusiłbym się o jedną antenę ATK-G42, która jak można się domyślać i tak dałaby o wiele lepsze efekty, niż to, co mam obecnie.
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Budowa zestawu offset dla LTE

Post autor: ml13 »

Wydaje mi się, że jak nie zamierzasz kupować dwóch ATK G42, to sens zakupu jest nijaki. Nie będzie to działać w Mimo więc prędkości nie wzrosną dużo, a możliwe że będzie podobnie. To już lepiej kupić panel cybertecha 15 dbi duo lub sorensena 17dbi, a najtańszym kosztem drugą antenę do UTMS :) Możesz podać lokalizację? Warto by sprawdzić czy na pewno odbierasz LTE1800Mhz a nie LTE800Mhz. 10km, LTE1800 i takie parametry to trochę mało prawdopodobne, ale realne.
Obrazek
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Budowa zestawu offset dla LTE

Post autor: dzejk »

kolega ma modowany soft w modemie, więc jest w stanie wymusić dane pasmo i powinien znać częstotliwość, na której się łączy.
Jeśli to play, to po cellid widać, że to lte 1800.
R Mad
Stały użytkownik forum
Posty: 106
Rejestracja: 2010-12-26, 14:56
Lokalizacja: DnW

Re: Budowa zestawu offset dla LTE

Post autor: R Mad »

Dokładnie jak pisze kolega @dzejk pasmo jest wymuszone na 1800Mhz, od jakiegoś czasu korzystam z RBM i siłą rzeczy musi być to tylko LTE, wiedziałem, że w mojej lokalizacji jest tylko jeden nadajnik LTE z Play, tzn był jakieś półtorej roku temu. Obecnie być może odpalono coś więcej, lecz wciąż korzystam właśnie z 1800Mhz.
Obrazek

BTS w miejscowości Dobrzyń nad Wisłą.

Obrazek

Co do anteny, to sam już nie wiem, jeśli poprawa predkości, to będzie to +15Mb/s do tego, co jest obecnie, to raczej nie ma sensu kupować dwóch ATK G42, w takim wypadku pewnie zadowoliłbym się np tym Sorensenem 17dbi. Jak wcześniej wspominałem jutro postaram się sprawdzić jak to działa w pobliżu nadjnika, jednakże i tak będzie to pewnie gdzieś w okolicach południa, więc też nie do końca zbyt miarodajnie.
st128
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 236
Rejestracja: 2012-03-30, 12:09
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Budowa zestawu offset dla LTE

Post autor: st128 »

Hej, Ja uzywam neta z 8 km w play INK mam antenke sorensena(od sorensen polska z alle drogo)) oraz cybertecha obie wersje dual lte(cybertech 10m kabla.sorensen 8m), mam tez jedną atk-g42(5m kabla LMR240) w wejsciu nr1 modemu a w wejsciu nr2 mam pojedynćży panel cybertecha 1800mhz (8m kabla) i teraz podam roznice sygnału na cybertechu(rssi 81,rsrp104) na Sorensenie17(rssi81,rsrp101) atk-g42(rssi67 rsrp90) na antenach dual cybertech15 oraz sorensen17- download 30-45Mb upload 4Mb, na atk-g42 (pojedynczej) download 30Mb,upload 15Mb ale gdy dodalem pojedynczy panel lte cybertecha żeby działało MIMO to mam 50-65Mb Download,upload bez zmian-15Mb oczywsicie wszystie testy nad ranem.
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Budowa zestawu offset dla LTE

Post autor: ml13 »

W sumie nie głupim pomysłem (na najprostsze pomysły najtrudniej wpaść) rozwiązania by było połączenie atk-g42 + ten panel do UTMS cybertecha, który już masz. Będzie MIMO? Będzie! :) Oczywiście atk-g42 wyżej na niż panel, gdyż to po niej poleci download1 i upload a po panelu download2 ;)
Obrazek
R Mad
Stały użytkownik forum
Posty: 106
Rejestracja: 2010-12-26, 14:56
Lokalizacja: DnW

Re: Budowa zestawu offset dla LTE

Post autor: R Mad »

Fakt, to może być ciekawa kombinacja. Jednkże jestem teraz w bliśkim sąsiedstwie nadajnika, na którym swoją drogą toczą się teraz jakieś prace. Modem wpięty bezpośrednio do komputera. Niestety prędkości są niższe, niż się spodziewałem, zazwyczaj jest to około 50Mb/s. Żważywszy na porę dnia jest to jak sądzę mocno przeciętny rezulatat, ponieważ jeszczę parę miesięcy temu te prędkości oscylowały na poziomie 80-100 Mb/s, o podobnej porze dnia. Może to wina pogody, choć to raczej mało prawdopodobne. Raczej ocbciążenie BTS'a musiało się dość znacznie zwiększyć w ostatnich miesiacach.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: Budowa zestawu offset dla LTE

Post autor: zurek »

Miałem kiedyś antenę ATK-G42 i muszę stwierdzić że jest to bardzo dobra antena... Średnio na panelu umts 17dBi cybertecha miałem 15-20Mb/s a po zamontowaniu ATK-G42 było to już miedzy 40-50Mb/s a po drodze sporo lasu... W tym roku planuje zakup dwóch takich anten...
Ale najważniejszym w tym wszystkim jest dobry kabel... np. taki http://www.teltad.pl/kabel-koncentryczn ... -1969.html
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Budowa zestawu offset dla LTE

Post autor: ml13 »

Twoje parametry sygnału na tym nadajniku są idealne, prędkości też bardzo dobre. 80-100Mbs to musiało być w innym paśmie niż 1800, a dokładniej w 2600. Osiągnięcie lepszych wyników niż 50Mbs przy takiej odległości na 2600Mhz jest tak możliwe,jak to że za rok będziemy wszyscy zarabiać 6k+ na rękę :cwaniak:
Obrazek
R Mad
Stały użytkownik forum
Posty: 106
Rejestracja: 2010-12-26, 14:56
Lokalizacja: DnW

Re: Budowa zestawu offset dla LTE

Post autor: R Mad »

Zatem najwyraźniej nie wiem o czym mówię :D Jednakże pamiętam, że takie prędkości pokazywała aplikacja speedtest na moim telefonie jeszcze w maju ubiegłego roku. Telefon obsługuje wyłącznie pasmo 1800Mhz, więc z tego co mówisz takie prędkości nie powinny być osiągane. Nie wiem, może to jakieś przekłamanie, choć akurat w tym okresie sprawdzałem to kilkakrotnie i zawsze było grubo powyżej 50Mb/s.
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Budowa zestawu offset dla LTE

Post autor: ml13 »

LTE w play na 1800 to maks do 75Mbs, a w praktyce 68-70 jeśli sam korzystasz z sektora i masz idealny sygnał.
Obrazek
st128
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 236
Rejestracja: 2012-03-30, 12:09
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Budowa zestawu offset dla LTE

Post autor: st128 »

Atk-g42+pojedynczy panel cybertecha,modem e3372H z modowanym softem, 4:51 nad ranem,8 km od bts ,używam jednej atk-g42 bo i tak jedną z dodanym panelem15 dla MIMO wyciska max z pasma playa wiec zakup drugiej nie oplacalny...:) jesli to nie przekona do tej anteny to nie wiem co -Rsrp -90 ,rssi -67,rsrq-6,sinr 23 Obrazek
Awatar użytkownika
dmgary
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2012-03-31, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Budowa zestawu offset dla LTE

Post autor: dmgary »

Też bym chciał takie prędkości ale w ciągu dnia :)

Mam odległość 3000 m , 2 anteny ATK-10 i średnio DL 18- 20 Mb/s, UP 15-20 Mb/s
W nocy odpowiednio 50 Mb/s i 24 Mb/s.
Xperia Z5, Samsung J5 2017, E3131, E5186s-22a+ATK10. Plus, Play, Aero2. Swiatłowód od Multimedia
ODPOWIEDZ